Matei, un an si ceva, aproape 2 *campanie antiabuz

Matei, un an si ceva, aproape 2 *campanie antiabuz | Autor: kay

Link direct la acest mesaj

Astazi am mers in parc. In kiseleff, cum mergi de la arc spre piata victoriei pe partea dreapta. Aici erau mai multi copii. Sa trecem peste faptul ca afara sunt 16 gradre si amaratii erau imbracati cu costume de iarna, caciuli si ghete de iarna... Fiecare isi imbraca asa cum crede copilul. Ne-am jucat, ne-am alergat cum mai toti copiii. Am inghitit toate : te bat de nu te vezi, mai nu face asta copil rau ce esti, etc. Spre plecare Matei, aflat in parc cu tatal lui, barbat tanar, la sa zicem...35 ani, a vrut sa ia o jucarie a Soniei din mana altui copil. Tatal lui a considerat ca MATEI greseste foarte tare si si-a ridicat mana dreapta spre cer, a luat avant si l-a lovit atat de tare incat Matei s-a zdruninat... Matei a inceput sa planga. Eu m-am speriat si i-am balmajit ceva, iar taticul mi-a explicat " stiti ce face? Face asa repetat !" adica Matei la 1 an si ceva vrea jucariile altui copil in parc. Si e batut pt asta.
Au innebunit parintii? Sau e "normal" asa ceva? Eu unde imi duc copilul in parc?


IDEI CAMPANIE -

imagine flyere, tricouri etc. - Happy_in _TO
www.cmaj.ca/content/vol168/issue2/images/small/37ffua.gif" target="_blank"> imagine flyere - Llaura
www.toronto.ca/health/children/discipline.htm" target="_blank"> campanie Canada= Happy_in-TO
"Durerea trece dar sufletul nu se mai vindeca vreodata." - anca_a
"palma nu e un argument. cu o palma incetezi sa fii parinte si devii un bataus." - buli
"Bruta loveste. Parintele iubeste."" - Happy_in_TO
imagine flyere, tricou - carina,
"Palma este pentru mangaiat, nu pentru lovit" - carina,
"Abuzul incepe cu prima palma" - kay
"Cand ma lovesc, fug la tine si-mi trece. Cand ma lovesti, la cine sa mai fug" - anca_a

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay



Au innebunit parintii? Sau e "normal" asa ceva? Eu unde imi duc copilul in parc?


Nu au innebunit parintii in general, acel parinte in special avea o problema. Nu e normal asa ceva. Nu cred ca vei gasi sub soare un loc public unde toti parintii sa aiba (aceleasi) principii educationale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Lali, uite am lasat scris, dar taiat. Maii era o mamica, dar ea nu a reactionat in nici un fel. Adica nici nu a surprins-o... In timp ce eu tremuram toata...

Principii educationale? Adica lovirea copiilor e principiu educational???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

f f trist sa intelegem ca Matei, la un an si ceva, a inteles din asta ca nu mai are voie sa ia jucariile altui copil?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Nu essea, pt ca matei face asta in mod repett dupa cum a spus tatal lui. Si (probabil) de fiecare data este atentionat cu "palmuta" si tot bu intelege. Tatal lui e perseverent altfel. Ma intreb dca mamica lui matei stie ca fiul ei este batut de catre tatal lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu.... evident ca bataia e un abuz. Am vrut sa spun doar ca, din pacate, sunt multe feluri de oameni si de parinti si iti inteleg indignarea. Din pacate, pentru unii bataia e inca rupta din rai si constituie un mod de educatie. Dar raspunsul meu era legat mai mult de intrebarea unde iti duci copilul in parc. Nu cred ca te poti proteja tu si copilul tau de astfel de scene 100%, indiferent unde mergi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Exista oameni...care tac ...si aleg sa priveasca in alta parte cand vad asa ceva.Mare pacat.mare pacat...cand nu-i deranjeaza ,aleg sa nu le pese de ce se intampla in jur.Nu este o scoala a parintilor....din pacate.Dar eu zic ca e tare bine...cand se gasesc oameni,eu nu pot sa tac....,care au curajul....sa-i spuna la inceput "taticului" in cauza....ca viata lui a taticului....la un moment dat ....s-ar putea sa depinda de alegerile astuia mic,pe care-l bate.....si atunci sa vezi.Copilul crescut poate alege sa uite ca are tatic pe lumea asta,....si nu vorbesc pentru o palmuta...la cateva luni....ci pentru frica zilnica in care a fost crescut.....si asta in cazul cel mai fericit.Sunt si cazuri cand...puiul de om....ridica mana inapoi asupra parintelui sau ...din pacate si asupra altora....sau chiar si mai rau....ajunge un om care are probleme cu increderea in oameni,in lege'daca legea nu l-a aparat pe el cand a fost neajutorat...de ce ar respecta-o?sa mai spun...ca poate deveni....criminal?Da,...i-as tine o lectie,...as incerca din rasputeri sa ma controlez si sa nu il bat zdravan la randul meu pe tatic....desi asta ar merita.Si binenteles...ca i-as expune si varianta ailalta....ca sunt parinti care aleg sa aibe rabdare ingereasca cu odraslele lor,.....sa-i iubeasca chiar si cand fac tampenii....si toti copiii fac tampeni mici sau mari,...si ca acei copii devin adulti cu incredere in ei,care vor iubi armonia ,pacea,ingaduinta,vor trece mai usor prin incercarile vietii,...nu vor petrece ani si zile bune facand terapie....sau autoterapie....Nu ne nastem nicicare invatati.....si unii se lasa rau dusi de val cand vad ca au putere asupra altei fiinte,...chiar si cand acel altcineva e propriul copil.Mare pacat,cand menirea de parinte e cea mai sfanta dintre toate....sau ar trebui sa fie!

Sa mai spun de verisoara unei prietene care isi batea copilul ajuns in clasa intai cu ciocanul peste degete daca lua alta nota decat 10?Binenteles mama era foarte tanara....cu doar 10 clase terminate...si asa credea ea ca sisi va motiva copilul sa faca carte.Iar prietena mea....oarecum se jena sa-i spuna cateva verisoarei ei.....cand eu i spuneam sa faca reclamatii la protectia copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului


Art. 28
(1) Copilul are dreptul la respectarea personalitatii si individualitatii sale si nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare ori degradante.
(2) Masurile de disciplinare a copilului nu pot fi stabilite decat in acord cu demnitatea copilului, nefiind permise sub nici un motiv pedepsele fizice ori acelea care se afla in legatura cu dezvoltarea fizica, psihica sau care afecteaza starea emotionala a copilului.


Desi recunosc ca as fi fost socata de un astfel de episod, in niciun caz nu m-as fi facut ca ploua.
I-as fi spus ca e ilegal sa-si loveasca copilul si l-as fi amenintat ca sun la Protectia Copilului (exista un tel verde Romtelecom).







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Super corect anca_a.
Dar cateodata esti prea socata de ce vezi si de indiferenta celor din jur si nu poti reactiona instant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Uf, pentru bietul Matei nu e prima zi de primavara...

Kay, tu ce ai facut?
Trebuie ca fiecare dintre noi sa faca ceva pentru ca parcurile sa devina horror-free.
Eu am trecut de etapa uitat urat sau mormait sau telefonat sotz si vorbit o jumate de ora.
In cazuri din astea, pur si simplu intru in vorba cu parintele respectiv (desigur, daca am timp).
Ma port cam ca o sectanta asa , dar adevarul e ca parintii care mai stiu una-alta despre abuz cam fac parte dintr-o secta...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Pacat, mare pacat. Si inuman. E oribil, am trecut prin asta, stiu ce inseamna sa te bata mami pana oboseste. Eu am ales sa nu dau o palma in copilul meu si ma doare sufletul pentru toti picii care trec prin ce am trecut eu I-as lua pe toti acasa daca as putea.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput