Fulgusori Nov-Dec2009(58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si acum...iesim afara..s-a rezit piciul!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

bun gasit din nou!
i-am facut analizele lui bebe la indicatiile pediatrei(ea suspecta probleme de asimilare ale vit d si calciului, dar au iesit bine astea) si ce sa vezi... hemoglobina ok, feritina mica. nu m-am alarmat f tare pentru ca stiam ca se duc rezervele.
cu diversificarea suntem in urmatorul stadiu: bebe papa avocado piure, morcov la aburi, galbenus de ou (un sfert) rar si abia de 2 ori, ficat de pui de tara (un sfert) rar, o singura data pana acum. nu i-am inlocuit nici o masa inca. mananca alte alimente decat laptele la masa de pranz, dar bea si lapte.
multe stiu ca nu vor fi de acord cu galbenusul si ficatul, dar e alegerea mea si cred ca e bine intemeiata. pe lista pediatrei pt diversificarea de inceput erau trecute urmatoarele: morocov, dovlecel, albitura, conopida si broccoli toate facute la aburi. incet, incet voi baga si dintre acestea. mai rar cruciferele... prietenii stiu de ce.:)
o sa adaug la piureuri cate putin ulei de ficat de cod si ulei de cocos.

vroiam sa intreb daca alti fulgusori mai fac nazuri la adormit in timpul zilei. al meu de la o vreme face scandal maxim cand il pun la culcare, desi nu mai poate de somn. inainte il puneam pe burtica ziua si adormea imediat fara comentarii. noaptea doarme destul de ok in prima faza... 2 treziri la 3 ore, dar apoi spre dimineata incepe teroarea cu trezit la o ora/ la jumatate de ora/ sau la un sfert de ora.

am vazut ca un pic din cearta a mai continuat. :( eu sper ca nu am fost inteleasa gresit. am zis ca nu trebuie sa judecam si sa fim dure cu o mama care nu poate alapta. mi se pare aiurea. pe alta parte, nu s-a vrut un mesaj jignitor la adresa Dianei, care trebuie apreciata pentru timpul si sfaturile acordate multor mamici. eu daca primesc un sfat il ascult, sunt recunoscatoare pentru el, il trec prin filtrul propriu si apoi vad daca il aplic total, partial sau deloc, fara sa fie o jignire pentru cel care si-a rupt din timpul sau pentru a mi-l oferi.

va doresc o primavara superba tuturor, sper ca ati ciocnit oua cu cifra zero si ca doar ati gustat din cozonaci. :) am si eu cateva poze cu ouale de paste... poate le pun mai tarziu... doar ca ale mele erau mai uratele - dimensiuni diferite, fiind oua de la tara de gaina, gasca, bibilica, curca si vopsite cu foi de ceapa rosie.

va pup

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare si de la noi.

Lavi, imi pare tare rau pt nepotelul tau.

Ramonika, ma bucur ca unguentul si-a facut efectul. Imi place la nebunie freza lui Ruxi.

Tina si eu am vazut in brosura de la Real produsele Organix si chiar ma intrebam daca-s bune...

Many, multi pt Vladut.

Camy, ma bucur ca Flavius e bine. Au astia mici un stil de a se suci pe toate partile si uite asa fac prostioare. sa treaca.

Laura as putea sa dau un copy-paste la ce a scris Diana. Mor de dragul tau, unele dintre postarile tale ma amuza de mor, esti mereu vesela, deschisa...chiar si sotul stie de 'fata de la Mangalia cu 1 bucata rechinasa mancacioasa'. PS: ai vazut ca acu' cateva saptamani ti-am cerut si prietenia , da ???

Haideti fetelor sa nu ne certam, sa evitam discutiile in contradictoriu. Suntem niste norocoase, avem bebei minunati si fiecare dintre noi este o super-mama.

Eu, de exemplu ma simt tare prost cand efectiv nu am timp sa intru pe forum cu zilele si stiu ca pierd sfaturi pretioase de care la un moment dat poate o sa am nevoie.
Bine ca am fost pe faza cand a postat Diana schema de diversificare ca eram in plop.

Vroiam sa va mai zic ca fii-mea e o ranjita Se hlizeste toata ziua. Am filmat-o acum 3 saptamani cum radea cu buni.

http://www.youtube.com/watch?v=_SaLros7xRk



Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

floricik, ma uitam acum la pozele tale frumoase si am zarit si pe cineva cunoscut mie :) o mamica tinerica cu trei puiuti - doi gemeni si o printesa. ;)

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Floricik imi trimiti si mie schema de diversificare te rog.
Nu am fost pe faza cand a trimis-o Diana.

Ms mult.

mami Matei Constantin
roxyaly-poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Ti-o trimit eu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=20&TOPIC_ID=149907#5750589

Adriana de Laura (08.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Va multumim pentru urari tuturor!
Astazi, Cezarica face 4 luni , iar mami si cu tati fac 10 ani de cand sunt impreuna.
La semnatura avem poze noi stranse de-a lungul unei luni.


Poze noi cu Pinky de la 4 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

dankutza, ai o papusica de fetita
apropo, mersi pt commenturi, david va trimite un la amandoua


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Padi multumesc

mami Matei Constantin
roxyaly-poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flavours

floricik, ma uitam acum la pozele tale frumoase si am zarit si pe cineva cunoscut mie :) o mamica tinerica cu trei puiuti - doi gemeni si o printesa. ;)

mami de Tudor (04.11.2009)




Da, sunt prietenii nostri . Au 3 pui minunati.
Mi-a povestit despre voi.

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput