Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 23

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Apropos de bb 2...cand ziceti ca ok sa-l avem? Poate ma ajuta mamicile cu 2 bb deja cu ceva sfaturi pro/contra. Si noi avem in plan asta, dar nu ne-am hotarat inca daca e sau nu prea devreme.
Si ce stiti de nasterea naturala dupa o cezariana? Ati trecut prin asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Adi da' ce flacau ai!!! felicitari mamico! Cu somnul asa mai patim si noi. La primul e super simplu, adoarme in 30 de secunde, la al doilea e mai greu, iar seara uneori e de-a dreptul dificil. Din cate imi dau seama este asa din cauz aca nu nimeresc eu momentul. Dimineata stiu ca la 3 ore de cand s-a trezit trebuie s-o culc si merge ceas. Deja la urmatoarele somnicuri nu mai sunt sigura si se intampla in functie de cum nimeresc.
Cu bb2 eu am ales din egoism (recunosc sportiv) sa vina cat mai tarziu pt ca stiam ca nu rezist cu 2 copii mici, insa pt ei, pt copii este clar de preferat sa fie cat mai apropiati de varsta (ca la Dana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Multumesc Tala. Ma gandeam si eu ca aleg prost momentul in care il pun la somn si acum astept pana nu mai poate, aproape adoarme pe jos prin camera si tot asa face. :(
Eu il vreau pe bb2 cat mai repede de frica sa nu-mi pierd rabdarea (de a-l creste)daca astept prea mult. Dar ma si sperie un pic gandul ca poate nu ma descurc cu 2 asa de micuti(bb.1 e suuuuper activ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Adi, felicitari pentru bilant! Maricel strengar ai tu acolo. Si noi avem preobleme cu adormitul
Dana, pup sa treaca greturile si tin pumnii sa fie fata...oricum il/o vei iubi enorm, ca si pe Gaza, indiferent care e sexul, dar nu ma bate...eu te vad mama de baieti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Adi din ce am observat eu, cu cat sunt mai obositi cu atat mai rau fac. Adica mai bine incerci sa-l adormi mai repede decat sa astepti sa cada lat. Daca primul e asa activ poate se aplica si la tine regula de aur si al doilea e invers :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Supermami, ba sa ma vezi mama de baiat si fata! Acu, lasand gluma la o parte, cand ma gandesc ca poate am baiat, ma gandesc involuntar la tine, sincer. Si stiu ca o sa fie ok. Dar na.. vreau si eu pampoane :)

Adi, sa stii ca eu din egoism am facut acum bb2. Pt ca ma cunosc bine si stiu ca daca ar fi trecut ceva ani si m-as fi invatat cu "binele", nu m-as mai fi intors la nopti nedormite, plimbari interminabile cu 9kg in brate, etc. Si mai e o treaba, eu sunt pe pricipiul sa car 20 de valize o data decat sa fac 20 de drumuri. Chit ca e greu, scapi mai repede.. Dar na.. pana la urma e o alegere personala. Eu sper sa n-o regret pe a mea (desi in mom asta habar nu am cum naiba vom dormi din sept incolo..).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Adi si eu o sa incep proiectul pt bb2 undeva prin vara si tot pe principiul sa scap mai repede de bebeluseala . Si daca totul e bine eu o sa nasc natural dupa cez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Helloo!
Dana, iti doresc sa treci repede si usor peste perioada asta si sper sa se lase cu pampoane!
Adi, intr-adevar, voinicel nazdravanul tau. Sanatate si sa scapati repede de mucisori!
Mona, Tala, Miha, Ioana

Si noi avem probleme cu adormitul in timpul zilei: eu o asez sa doarma, ea se ridica in fund si-mi arunca un zambet larg nevinovat. Dupa care se freaca la ochi, uneori incepe chiar sa picoteasca; asa ca am renuntat sa insist sa o mai culc inainte de pranz. Dupa masa de pranz e mai usor, in sensul ca nu se mai ridica decat de vreo 2-3 ori. Oricum, ea doarme foarte bine noaptea, in jur de 11 ore si daca mai doarme 1-2 ore dupa amiaza, e ok.

Si noi vrem bb 2 destul de repede,si pentru ca am vrea sa nu fie diferenta prea mare intre ei ca sa se joace impreuna, dar si pentru ca timpul trece si nu mai suntem chiar asa de tineri
De lucrat, lucram, macar de s-ar intampla minunea....

Eu as vrea sa-mi pot lua liber de ziua ei, ca sa stau cu ea; cred ca ar aprecia mai mult decat orice altceva i-as cumpara. Foarte probabil, am sa-i cumpar un leagan pentru curte; vine primavara, va sta mult afara si ii place tare mult "huta-huta". Iar de serbat, o vom serba in familie cu nasii, bunicii si fratii nostri. Probabil ca vom merge la un restaurant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Haydee ce norocoasa esti ca doarme bine noaptea!
Noi avem o 'traditie' si de zilele noastre ne luam liber mereu si suntem impreuna.
Spor la treaba pt bb2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

A_d_i, Haydee, Monna: spor la proiectul bb2
Ah ce dor imi era de majoretele astea

Legat de somn, tocmai ma plangeam pe FB ca noi o ducem rau de tot, abia adunam 12h pe zi cat ar trebui sa fie minimul la varsta asta.

Mergi la inceput