Plapuma

Plapuma | Autor: Bic

Link direct la acest mesaj

Buna.

Mi-a dat mie asa prin cap sa-mi comanda plapuma din Romania, ca e cea mai buna si cea mai sigura - speram fara chimicale, ignifuge etc.

Stie cineva un plapumar/plapumareasca de incredere? Am cautat pe net, am gasit un articol in CanCan despre un plapumar, dar nu-i da datele de contact, ci doar numele. L-am google, dar fireste ca nu il gasesc.
Deci????

Merci.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Bic, ma bucur sa te vad :)

Te referi la plapuma de lana ... banuiesc.
Eu am renuntat la ele pentru ca sunt grele.
Mai calduroase mi se par cele cu puf de gasca. E asa de frig la voi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am renuntat la plapuma de ani de zile.
Insa am niste plapumi, din lana, nefolosite ce mi le-a facut bunica mea ca zestre. Avea o plapumareasa ce venea acasa.

Trebuie sa vad in ce stare sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Plapumile de lana le-am aruncat pe toate. Am vrut sa le dau de pomana si nu le-a vrut nimeni. Sunt grele. Eu am niste pilote cu puf si dorm cu ele si vara si iarna. Le spal la masina. Nu mai arata ele perfect dar dupa 10 ani...ce sa zic.
Meseriasi plapumari s-ar putea sa mai fie prin oraselele mici. Sau poate pe stradutele din spate de la Cocor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu am plapumi de matase, dar cu melana in ele, nu cu lana, ca-s grele! Una n-am folosit-o niciodata, e noua, daca o vrei, cu placere!
Noi ne invelim cu plapuma doar la tara, ca e mai frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu n-as mai putea folosi plapuma clasica, de lana.

in primul rand e grea, simti ca te dor umerii dimineata cand te trezesti. ce temperatura aveti voi in dormitor ? e atat de frig incat sa aveti nevoie de plapuma ? noi foloseam plapuma doar pe vremea comunismului, cand era foarte frig in casa iarna, sau la tara la mamaie, cand dormeam in camera "buna", unde nu se facea focul iarna si dura mai mult pana se incalzeau peretii.

cum o speli dupa cativa ani de folosire ? daca nu ai o metoda buna de curatare/spalare, devine mediul perfect de dezvoltare pentru toate speciile de acarieni.

daca nu e bine facuta (materialele nu sunt de calitate; de fapt, nici nu stiu daca se mai gasesc astfel de materiale din moment ce a scazut foarte mult cererea pentru confectionarea de plapumi), ies firele de lana prin captuseala.

lana are un miros specific (de la lanolina, cred), destul de neplacut daca nu a fost curatata cum trebuie inainte de a fi bagata in plapuma.

cauta alte variante : fie comanzi o plapuma umpluta cu puf/pene de rata/gasca (daar...si astea ar trebui sa fie bine curatate inainte de a fi folosite) sau cumpara-ti o pilota cu puf (rata, gasca), eventual din aceea pentru mai multe anotimpuri (adica sunt 2 sau mai multe pilote in set si se prind una de alta prin capse).

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/categories/departments/bedroom/20531/
http://www.lenjeriisipilote.com/lenjeriisipilote-com/eshop/7-1-Pilote-si-Perne/0/5/79-Pilota-puf-de-gasca-toamna-iarna-crem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
CorinaDani: in primul rand e grea, simti ca te dor umerii dimineata cand te trezesti. ce temperatura aveti voi in dormitor ? e atat de frig incat sa aveti nevoie de plapuma ? noi foloseam plapuma doar pe vremea comunismului, cand era foarte frig in casa iarna, sau la tara la mamaie, cand dormeam in camera "buna", unde nu se facea focul iarna si dura mai mult pana se incalzeau peretii.


Exact cu asta asociez si eu plapuma. Si maica=mea are vreo trei ramase de la bunica, toate nefolosite. De ce le-o mai tine, nu stiu. Chiar le-am vazut cind am fost in tara in toamna si m-au facut sa zimbesc. Mi-au adus aminte de comunism .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu am dat toate plapumile , folosesc pilote. Dar am un pe cineva care are un atelier de plapumi, saltele, etc. pe Calea Mosilor veche. Iti trimit pe pm numarul de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dupa cum vezi, nu mai sunt la moda plapumele.
Eu am avut mai multe facute "zestre" de matusa mea de la tara. Din pacate le-au ros moliile la tata acasa dupa ce a murit mama, el nu s-a mai ocupat sa le aeriseasca.

Matusa mea se aduna cu inca 3 vecine si lucrau tate 4 la cate o plapuma, incepeau fiecare din cate un colt si coseau impreuna. Ca sa nu iasa lana se punea un strat de tifon ( sau mai multe), cred ca si ceva vata, era o intreaga tehnica. Din pacate cred ca s-a cam pierdut. Cele din comert erau cu melana, nu era aceeasi calitate.

Noi dormim cu o patura de lana 100% de toamna pana primavara; in apartament la bloc e prea cald pt plapuma. Dar era tare buna in copilarie, la casa.
Fetele mele dorm cu pilote de puf de la Ikea. Dar eu si sotul suntem mai conservatori ne place sa simtim greutatea paturii de lana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Bic,
de ce nu-ti plac plapumele de aici din pene de gasca eu, sant usoare,tin cald, eu le gasesec pe alea de acasa grele si ineficiente eu am vreo 2 cica zestre
uite cam asa araastea de aici
http://www.overstock.com/Bedding-Bath/Down-Comforters/756/subcat.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

nici eu nu as mai pute dormi cu o plapuma de lana, sant frumos lucrate nu zic, stiu ca lupta mama cu moliile din cauza lanii , dar sant grele na..., era cineva la mama in sat care le face dar acum e in varsta nu stiu daca mai face, am sa o intreb, mama si acum strange covoare tesute, prosoape am sa o intreb daca a mai salvat ceva

Mergi la inceput