Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

abia am inceput sa citesc.
Alina, nu e adevarat, aici se foloseste si apa imbuteliata, cea de izvor. Doar ca aici se spune ca se fierbe apa care se da la bebei (pt lapte) pana la 4 luni, dupa 4 luni nu mai e nevoie s-o fierbi.
Apa de baut se introduce dupa 6 luni, cand se incepe si diversificarea.

uitati un ghid de sarcina si cresterea copilului din Quebec, l-am salvat de la piersicute; despre apa se pomeneste de la pag. 454
http://www.inspq.qc.ca/tinytot/sections/TT2013_S4.pdf#page=146

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Kytana eu stiu ca se incepe cu cerealele de orez pt ca-s mai usoare pt stomac si organe sa le proceseze. Cerealele se dau nu pt ca au cine stie ce valori nutritive, ci pt ca sunt fortificate cu vitamine.

scuze, scriu intre tipetele lui Stefan - se linisteste, mai scriu, apoi iar tipa, si tot asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Stela, si eu am citit ca nu e bine sa se dea cereale in biberon; de aia se numeste "introducerea solidelor", pt ca le dam solide, nu lichide. Alimentele se dau in consistenta groasa pt a-i invata sa mestece si sa inghita.

Totusi, nu vad ceva grav in a incepe sa le dam in biberon; daca mama nu se simte pregatita pt asta, e ok, una-doua saptamani nu se intampla nimic. Dar la 6 luni bebelusii sunt pregatiti sa manance normal. Clar, au nevoie de timp sa invete cum, dar experimenteaza si invata repede! Uneori cred ca noi, adultii, ii limitam, pt ca nu ii credem pregatiti. Ei sunt. Nu vorbesc aici de prematuri.

Noi am avut o noapte buna - Stefan a dormit de la 8 jumate la 10 jumate, s-a trezit plangand tare. La 11 jumate la fel, abia l-am calmat. Apoi a dormit pana la 3 jumate cand i-am dat sa pape. La 6 fara un sfert si 6 jumate iar s-a trezit plangand tare de tot , nu stiu, oare ce o fi? Ma gandesc ca il durea ceva... Oricum, a adormit si s-a trezit la 8 jumate. E vesel, totul e ok, deci ce o fi fost l-a deranjat doar noaptea.

va las, sa aveti o noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara, incep sa citesc deci umplu o pagina .

Olivette simpatica Maya, isi gaseste ea cu ce sa se ocupe in perioadele de insomnie. Voi dati banii pe tot felul de leagane si ea improvizeaza .

Alina multam de explicatii, am sa incerc si eu. Inca nu i-am dat apa lui Paul, dar banuiesc ca din cea din care ii preparam si lp. Bine, stiu ca exista un fel de apa pentru bb de la HIPP dar nu cred ca ma bag.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia, canita din aia cu ciocul de latex am si eu pentru Paul. Apa tot Bucovina folosesc, deocamdat am fiert-o dar ma gandesc ca in curand nu o voi mai face. La Ana nu fierbeam. Am vazut si eu ca vine cineva si ar putea aduce carrie-re, dar eu sunt in Suceava, nu am cum sa ma intalnesc cu persoana resp sa il iau. Pe sot il conving eu cumva sa il cumpar, mi-l doresc tare, dar nu stiu cum as putea face cu livrarea. Na, el ca barbatii ma intreaba de 10 ori:"crezi ca merita?" El stie ca asa ma descurajeaza si reununt dar de data asta nu as renunta. Tu m-ai convins ca e foarte bun, util si comod. Pana la cate kg merge?

Kytana, nu stiu ce sa zic de studiile cu arsenic, nu m-am documentat. Referitor la portocala, asa e, si mie mi se pare acida. De ex, lui Paul i-am dat 2 sapt Debridat avea un gust pronuntat de portocala, nu ii placea deloc cand ii dadeam, facea kk-6 ori pe ziCand am intrerupt s-a constipat dar nici nu l-a mai durut burtica(in timpul tratamentului il durea).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Papelusca, am aruncat o privire peste ghid aceala, foarte fain, multumim de informatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, Stela zisese de supa ca o da cu bibe, nu de cereale.
Stellutz, chiar vroiam si eu sa-ti recomand sa incerci sa-i dai supa cu canita. Mie mi-a ramas in cap chestia asta ca bibe trebuie sa-l asocieze bb doar cu laptele. Eu asa o sa fac: ii dau orice lichid in afara laptelui cu canita. E doar o sugestie

Carmen, daca vrei il trimit pe sot sa se intalneasca cu pers respectiva si ti-l trimit eu. Nu e absolut nici un deranj.
Legat de greutate faza e ca pe el scrie ca se poarta bb in fata pana la 9.1 kg, insa am intrebat-o pe Delia si mi-a zis ca se poate purta si mai mult, nu e pb, doar ca de obicei de la o anumita inaltime bb nu mai sta cu capul pe pieptul tau, ci in dreptul capului tau, dar de obicei dupa un an se intampla asta. Ea mi-a zis ca pe fetita a purtat-o in fata pana la 15 luni, apoi in spate. In fata a zis ca o mai punea apoi doar cand dormea. Rezista si la 20 kg, ca ea o poarta inca pe fetita de 2 ani cu el.

Cat despre "meritat", la mine s-a meritat clar, ca bb nu vrea in carut si la cumparaturi si pe afara ne rupea mainile.
Ma gandesc sa mai fac niste incercari cu carutul de cand o sta in fund, poate percepe si ea altfel... Oricum, chiar daca se imprieteneste cu carutul, carrierul ramane util pt cumparaturi ca nu ma vad cu carutul prin magazine.

Ma bag si eu la nani. Sper sa nu mai aibe mandra chef de aerobic la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor!

Va las cafea, ceai, cappuccino, ciocolata, laptic ... ce vreti voi!

S-a trezit acum, dar mi-e un sooomn.
Noapte ok, 2 treziri, fara program de fitness.

Azi suntem plecati. Mergem pe la nasi.

We placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Multumesc Oli de cafea, aleg un capucino spumos. Evident ca Paul s-a trezit la ora 07,20 dar nu am ce sa ii reprosez. S-a culcat la ora 21,20 cu 3 treziri de papa si fara alte figuri. Se screme saracutul ca tare ar face kk dar nu iese, offf.
Ma gandesc cu carrierul in weekend ca sa am timp sa il comand daca e ceva. EU am un marsupiu oricum mai fainut decat unul din ala simplu cu curele si atat www.jojomamanbebe.co.uk/sp babybjorn-active-baby-carriers-in-baby-carriers A7617" target="_blank">asta dar tot nu imi place ca ii atarna picioarele in jos ca la spate e foarte comod.

Sa aveti un week end minunat si sa va priasca iesirea .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

noi la Sophia folosim apa Bucovina si e drept ca o dau intr-un clocot.Nu stiu de ce- cred ca am eu un pitic pe creier. Barbata'miu e ''maestru'' in ape (el le tot citeste etichetele si compara nitrati cu calciu si cu alte chestii ) si el a tras concluzia ca aia e cea mai buna pentru ea. Nu stiu de ce, dar la David el considera ca cea mai buna e Dorna . Dar acum s-a razgandit si cu David si bem toti Bucovina (Sophia pentru lp, ca nu bea apa inca)

Despre cereale recunosc ca habar nu am.Noi am incercat sa ii dam lui David pe la vreo 6 luni unele cu roscove si cu nu stiu ce. A avut un caca cu firicele de sange si ne-am speriat foarte tare (ca el mai avusese probleme cu kk la 2 zile). A stat in spital sub observatie vreo 2 zile si nu a afost nimic.S-a banuit ca de fapt nu era ceva intern ci probabil s-a constipat de la cerealele alea si a facut cu greutate deci s-o fi ranit ''pe traseu''. Aia a fost singura incercare de cereale pana cand a trecut la cereale de astea de le mancam si noi de dimineata (dupa 2 ani incolo - nu ca ne-am propus noi sa ii dam asa tarziu, dar am gasit mereu alte alternative pentru micul dejun)

Kytana, nu mi se pare dubios ce ti-a zis de cerealele cu orez ci mi se pare dubios cu cartofii...De fapt poate ei inteleg prin cartofi prajiti altceva? De ex noi facem cartofi prajiti la cuptor - taiati mai gros si pusi pe hartie de copt intr-o tava la cuptor (eventual cu ffff putin ulei de palmier ). Pana la urma daca le dam cartofi copti (cand o fi sa le dam....), ma gandesc ca acesti cartofi 'prajiti '' la cuptor (fara ulei) ar fi tot pe acolo? Nu ma refer evident la cartofii aia imbibati de ulei in ceaun.
Daca exista o schema de diversificare pe un site oficial - ai zis ca NHS-ul are ceva in genul asta, eu as merge pe ce scrie acolo..

Olivia, trebuie sa stea in fund, dar sustinuti. David a stat singur in fund la 7 luni si a inceput diversificarea la 5 luni si 2-3 saptamani. Statea foarte bine in scaunul de masa (dar are si masuta sa il sprijine in fata).
Si apropo de scaunele de masa- vedeti ca mai ales la inceput e cu dus si intors cu centurile.Un sfat este ca atunci cand ii dati de mancare si oricum sunteti cu ochii pe ei, sa nu le puneti centurile.Mai ales la inceput e riscul sa se inece si pana dati jos centurile, il luati in brate,ii dati doua pe spate, etc, sa nu se sperie prea tare...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput