Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Vad ca la Organix au cereale bio de orez - www.bioteca.ro/mancare-bio-sanatoasa/cereale-nutritive/cereale-bio-din-orez-integral-organix" target="_blank"> link

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna dimineata!

Olivia multumesc frumos de cafea! Am luat una mare .
Noaptea noastra a fost una linistita. A cam durut-o burtica cred aseara dupa ce a mancat lapticul la 8,30 si tot adormea si se trezea. Abia pe la 11 a adormit bine si am pus-o in patut. Nu s-a trezit deloc pana la 7.30 azi dimineata. Am dormit asa bine, asta dupa ceacum 2 nopti s-a tot foit toata noaptea si a vrut sa doarma doar la mine in brate. Ieri dimineata eram zombie pentru ca nu prea sunt obisnuita ca ea sa doarma rau noaptea . . Aseara am inceput sa-i dau iar Bonnisan si cred ca si-a facut efectul.

Azi avem si noi program de vizite. Mergem la bunica mea la tara. Ne asteapta mereu cu bunatati , abia astept.

Olivia, sa va bucurati de iesire azi!

Apa eu tot Bucovina folosesc pentru lp pe care am fiert-o. Pana pe la 6 luni cred ca o voi mai face apoi doar incalzita. La cea mare tin minte ca de la 6-7 luni nici nu i-am mai sterilizat nimic (biberoane, suzete) ca incepuse sa mearga de-a busilea si era cand cu mainile in gura, cand cu ele pe jos asa ca sterilizatul nu-si mai avea rostul .

Am gqasit pe gustos. ro o carte cu retete pentru copii. Se poate descarca gratuit sau pe facebook la fel. N-am apucat s-o rasfoiesc pe toata dar are retete interesante pentru copilasi un pic mai maricei nu chiar la inceput de diversificare. Poate e cineva interesat.

Sa aveti o zi magica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Legat de cereale, la cea mare nu i-am dat deloc ca era grasuta si atunci pediatrul nu ne-a recomandat. Abia pe la 2 ani cred, a inceput sa manance cereale din astea obisnuite cu lapte. Ii luam atunci si-i placeau mult rondele din acelea de orez expandat.

Acum la Teo nu stiu cum voi face. ea nu e asa grasuta dar nici nu stiu daca ii voi introduce cerealele. Mai studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, bine de stiut faza cu centura!

Mie mi-a ramas piticul pe creier cu cerealele si amilaza si sa i le dau dupa ce ii ies maselele si ma tot gandeam dc o sa fie o pb pt ea daca nu-i dau cereale. Vad ca si Oana si Dana au dat de la 2 ani si n-a fost pb ca nu le-au dat de la inceput.
Si la piersicute o mamica i-a dat cereale si a facut kk cu sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Scuzati-ma ca dau buzna aici,fac parte din odiseea nov-dec si am un baietel careia i s-a descoperit la coprocultura klebsiella pneumoniae.Avand in vedere ca am v-am tot urmarit de cand eram insarcinata si am invatat multe lucruri utile de la voi am vazut ca Olivette a nascut tot la CF 2 ca si mine si ca Maya are sau a avut klebsiella.Vroiam sa te intreb Olivette la cat timp de la nastere ai descoperit nenorocita de bacterie,cum s-a manifestat la Maya si ce fel de tip este si mai ales ce tratament ati luat.Sunt disperata ca trebuie sa ii dau antibiotic foarte puternic daca a doua coprocultura iese tot asa pentru ca bacteria este foarte rezistenta .Baietelul meu fac kk cu mucus roz si firisoare de sange de o luna si ceva si pana acum nu am descoperit nimic.Inca o data va rog sa ma iertati pentru deranj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Angelique, nu e nici un deranj.

Daca ai citit de pe la inceput poate iti aduci aminte stresul meu ca nu mananca bine si nu se satura din lm. Una din chestiile care ma ingrijorau era si faptul ca avea mai mult scaune verzui, cu mucus destul de mult uneori. Pediatra ne-a recomandat coprocultura si a rezultat ca pe mediile de cultura s-a dezvoltat 98% klebsiella pneumonae sugerand un dezechilibru al florei intestinale. La fel, era o lista kilometrica de antibiotice. Din ce am citit pe net, klebsiella este prezenta in intestinele a 80% din oameni, deci e ceva cu care se poate trai bine merci, nu inseamna ca trebuie sa o omoram. Numai ca la noi cam proliferase de ajunsese la 98%. Pediatra mi-a zis ca nu are rost sa-i dan antibiotice si sa-i dereglam si mai tare flora si ca trebuie sa tratam copilul, nu bacteria. Maya nu avea alte simptome de genul voma sau diaree. Asa ca mi-a recomandat sa-i dau Bifido Baby jumatate de plic de 2 ori/zi si Protectis 6 picaturi/zi si peste 10 zile sa repetam. Am repetat si a iesit acelasi rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

M-am mutat pe calculator ca nu mai aveam rabdare pe telefon.
Continuare imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Cum rezulatul a iesit a fel, si ea in continuare nu parea deranjata de klebsiella, pediatra a recomandat sa o lasam asa, sa-i dau pana la 6 luni Bifido Baby si Protectis si doar in cazul in care incepe sa aibe si alte simptome, o sa-i dea un antibiotic mai slab, Biseptol.

In aceeasi perioada cu mine, o alta fata de la aceasta odisee, a descoperit klebsiella tot la 6 saptamani si i-a dat antibiotic. Bb a facut diaree de la el si dupa ce a repetat analizele tot acolo era si urma sa-i dea un alt antibiotic. Se pare ca Klebsiella este foate rezistenta. Nu mai stiu daca al doilea antibiotic a avut efect, dar stiu ca la un moment dat a urmat o schema de probiotice care au dus la un scaun normal al bebeului, si anume: 30 zile Protectis, 15 zile Linex Baby si 21 zile Enterolactis. La ea, dupa a 11-a zi de Enterolactis scaunul a inceput sa fie normal.

La piersicute, o alta mamica a descoperit klebsiella la 6 luni. Descoperirea a facut-o tot in urma analizarii unor scaune repetate cu mucus si de culori ciudate. Prima recomandare a fost antibiotic, dar dupa ce a vorbit cu o bioloaga din Bucuresti si o profa din Cluj, a ajuns la aceeasi concluzie: ca sa nu-i dea antibiotic, ci sa ii faca o cura cu probiotice. La ea reteta a fost: 10 zile Linex, 10 zile Enterolactis si o sticluta (3-4 sapt) de protectis.
Chiar imi spunea ca probioticele trebuie alternate din cand in cand si nu date continuu aceleasi, cum dadeam eu, tocmai pt ca bb poate dezvolta o rezistenta gen cea la antibiotic.

Acum vreo 3 saptamani am inceput si eu una din aceste cure. Nu i-am mai dat protectis pt ca i-l dadusem deja vreo 2 luni, ci am dat Linex 15 zile si acum suntem la a saptea zi de Enterolactis. Mentionez ca Maya avea de vreo 2 luni scaunul lichid. Dupa prima doza de Linex deja scaunul a fost ceva-ceva mai inchegat. A doua zi tot lichid, a treia inchegat...in fine, incepea sa se regleze, nu ma asteptam sa aibe efect de la prima doza. Acum diferenta este ca scaunele sunt galbene mustar, uneori mai lichide, alteori mai pastoase, dar clar s-a schimbat culoarea acetora, nu mai sunt asa verzui. Mucus inca mai face, dar nu ma mai stresez.
Profa din Cluj ii spunea ca cel mai bine se va regla cu diversificarea, ca cica klebsiella ar fi intretinuta si de lactoza, si sa inceapa diversificarea mai repede.
Eu nu o sa incep mai repede de 6 luni, pt ca nu ma mai ingrijorez. Starea ei e buna, mananca, ia f bine in greutate (chiar prea bine ), asa ca o las in pace.

Cam asta a fost experienta noastra cu klebsiella. Intr-adevar noi nu am avut scaune cu sange ca in cazul tau. Dar eu as incerca intai probioticele inainte de antibiotice, mai ales ca aceasta klebsiella a avut-o de la nastere, deci daca a stat atata timp cu ea, nu e ceva atat de grav de trebuie tratata saptamana asta. Eu cel putin asa vad lucrurile. Este alegerea ta cum procedezi mai departe.
Daca te mai pot ajuta si cu altceva, nu ezita.

Sanatate puiului mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Olivette multumesc de informatii
Acelasi rezultat il avem si noi insa bebe are scaun de o luna jumatate cu mici intreruperi cu mucus roz si firicele de sange si are si scaunele verzui cateodata.Si eu i-am dat enterolactis 2 saptamani,apoi protectis si bifido-baby si nici un rezultat.Mi-a spus pediatra ca nu e normal scaunul pe care il face si cu parere de rau trebuie sa ii dau antibiotic daca coprocultura care am repetat-o iese tot asa.Si bebe al meu e vioi,papa,ia in greutate destul de bine insa sunt tare speriata de scaunele pe care le are.Sincera nu stiu la cine sa ma mai duc si cum sa procedez ca sunt depasita de situatie.
Multa sanatate si voua si iti multumesc inca o data ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Noi suntem la socri, acasa face sotul si mama curatenie generala sa mai scapam de praf. Am scos perne, flori...

Nici nu va mai zic ca tot tuseste, o sa va mai spun abia cand vom scapa...

Azi a facut deja 3 scaune, apoase dar fara mucus sau verzi, abia isi revenise putin...

De 2 zile plange, e agitat dar papa bine, il supara dintii de jos, se jeluieste toata ziua, parca ar vorbi saracutul.

Ma chinuie o intrebare despre blw, daca ei inghit bucati, reuseste stomacelul sa digere si sa absoarba nutrientii? Sau le scoate afara intregi? Atunci le dam asa doar sa se obisnuiasca cu alimentele? Tre sa si acopere necesitatile lor nu? Plus ca la blw nu poti da orice, de ex carne, atunci cum acoperim toata gama de alim. Daca dintii ies tarziu nu poti astepta pana la 9 luni nu, asta in cazul lui David. De asta m-am gandit la o combinatie intre metode, dar astept parerile voastre.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput