Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *9*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

off.. atunci repet uro.. si bagam antibiotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana eu te sustin.. la medicina unde altundeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

May ce experienta interesanta.
Mihaela sper ca sunteti bine.
Oana vroiam sa te intreb.Cand a facut Eva rubeola a avut febra mare.Eu am ales sa-i dau antitermice si eruptia a aparut la 3 zile.Ce rau au facut antitermicele?Ca vad si cu antitermice si fara eruptia tot la 3 zile apare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Camady , e simplu: sistemul imun are un rol bine definit. El trebuie lasat sa se antreneze si sa se maturizeze. Bubitele ce apar la rubeola nu sunt un indicator ca sistemul imunitar isi face treaba sau nu. Ele apar oricum, fie ca dai antitermic fie ca nu. Ce face diferenta este felul in care sistemul imun e pregatit , in timp, sa faca fata unor virusuri si bacterii cu care intra in contact. De ce sunt unii oameni mai bolnaviciosi si altii nu se imbolnavesc neam....din 2 motive: geneticul si antrenamentul sistemului imun.

de ce au ajuns medicii la concluzia ca cei mici trebuie lasati sa ia contact cu tot felul de crocobauri pt a se imuniza? pt ca asa li se antreneaza sistemul imun. asa si cu antitermicele...la nivel metabolic cresterea temperaturii impiedica proliferarea virusurilor si bacteriilor. multe care nu sunt starpite de organism raman in stare latenta si o iau de la capat recidivand.ori daca noi scadem la 4 ore temperatura....

Ex: eu am facut varicela in copilarie. mai tarziu am facut si zona zoster care e produs de acelasi virus...oare de ce am facut ZZ?


si o parere avizata:
http://www.huffingtonpost.com/2011/11/03/fever-immune-system-cells_n_1074445.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei..nu medicina


si eu sunt impotriva antibioticelor. as incerca homeopat in locul tau si ca ultima varianta antibioticul. cand e necesar, e necesar si gata. nu e o chestie cu care sa poti negocia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Salu

Sei, pentru ca e greu sa recoltezi fara sa contaminezi, mai ales la un bebelus care sta cu fundul inevitabil si in pipi si in kk. Ma rog, opinia mea. Acu' daca are semne clare, bubite sau febra sau stiu io, da, poate e infectie, dar daca nu, as merge pe preventie. Sunt destule homeopate orientate spre asta plus suplimentele de alimentatie, adica mai multe citrice (aportul crescut de vitamina C scade riscul de cistite/infectii urinare), merisor, ca acum e sub diverse moduri), apa cu albastru de metilen, etc.


Of Mihaela, sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

"The secret is in a kind of immune cell, or lymphocyte, called a CD8+ cytotoxic T-cell. This kind of lymphocyte is able to destroy cells infected with viruses and even tumor cells, researchers said. Researchers found that a higher body temperature (like one achieved in a fever) raises the number of these CD8+ cytotoxic T-cells, which means a greater body response against infection.

To find this, researchers injected mice with an antigen and saw how the CD8+ cytotoxic T-cells activated to react to the antigen. Then, they raised the body temperatures of half the mice by 2 degrees centigrade, while leaving the temperatures of the other = mice alone. They found that the mice whose body temperatures were raised had more of the CD8+ cytotoxic T-cells than the mice without raised body temps."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

si un articol extraordinar despre febra:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2005/01/05/fever-part-two.aspx

"The Benefits of Fever

More antibodies -- cells trained to specifically attack the exact type of invader that your body is presently suffering from -- produced more specific to that bug than any pharmaceutical.

More white blood cells (the good guys) produced, circulating, mobilizing and armed to fight off the invading bugs specific to the general category of invader.

More interferon produced (another immune system good guy, which blocks spread of viruses to healthy cells).

Walling off of iron, which bacteria feed on.

Increased temperature, which directly kills microbes. (Most bacteria and viruses actually grow better at temperatures lower than the human body, which is why they like our cool noses in the winter.) Parents, it's not your kids begging for fever-reducing drugs; it's the germs."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

mihaela cum sunteti? v-ati internat pana la urma?

ooka voi?

cu punga dąsta lipita bine de genitale n-ar trebui sa se contamineze proba...nu?

http://img.alibaba.com/photo/127491453/Baby_Urine_Collection_Bag.jpg

oana succes la facultate! si eu am ceva in cap, dau de stire dupa iunie...dupa examene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Bunny, mai bine, a mai varsat doar de vreo 3 ori, plus stomacul praf, seara se plangea de foame si a facut si nitica febra. A mica a facut febra aseara, peste noapte nu prea. Dar e plina de nervi si agitata. Bine ii dau caninii si doua masele, poate si asta o indispune maxim

Mergi la inceput