Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Lacramioara, ai incercat sa-i atragi atentia cu jucarii zdranganitoare? Noi cu astea ne distram acum si cu caruselul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ooonuuutz, ce bine suna ce zici tu acolo felicitari pentru hotarare!
Va tin pumnii sa va iasa schema. La noi a functionat mancatul la program pentru ca eu ii dadeam sa manance mai des deat cerea ea. Si dupa cateva zile s-a reglat singura si cerea ea la intervalele alea. N-as fi putut insa sa fac invers, adica sa-i dau mai rar. Mama e mare fan facut totul cu program si am intrebat-o ce facea cand mi se facea foame mai devreme de ora bine stabilita... Cica imi baga niste ceai in stomac. Incepuse sa insiste sa-i fac si eu program mai rar Emei cand avea un puseu de crestere si manca des asa ca i-am sugerat sa bea ea ceai cand ii e foame sa vedem daca se simte bine :)) dupa care i-am amintit ca istoria ei cu alaptatul n-a fost de mare succes (eu am crescut cu lapte praf) si intr-un final m-a lasat in boii mei. Acum am trecut la capitolul "si cand ii mai dai si tu altceva pe langa lapte". Si aici o sa fie cu distractie pana la 6 luni, dar ce sa-i faci... Prapastia intre generatii :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, eu o distrez pe Ema cu esarfe colorate. S-ar uita la ele ore in sir. Cand i le pun pe fata e distractie maxima. Esarfa e singurul lucru care nu o plictiseste dupa 15 minute si nici nu o oboseste prea tare. Cand nu mai pot sa i-o flutur prin fata, i-o agat deasupra capului si o las sa se uite la ea.
Zilele trecute a apucat una si a bagat-o direct in gura. Initial nu i-a placut gustul, pentru ca s-a strambat intr-un mare fel, dar dupa aia s-a obisnuit si a inceput s-o molfaie :))
Stau cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu si-o indese pe gat

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, stiu ce zici, si pe mine pe toooot intreaba mama, soacra-mea si mai nou verisoara-mea (care in ciuda varstei de 23 de ani are 2 copii crecuti in stil comunist cu ceai de la inceput, diversificare la 3 luni, urlat la copii etc) daca ii dau ceai lui Luci, de ce nu ii dau ceai lui Luci si cand am de gand sa-i dau ceai lui Luci
Daca-mi iese alaptatul exclusiv nici ca-i pun in gurita ceai/ apa/ alte alimente pana pe la 6 luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Almy, suntem bine, ne intram in ritm, dar e destul de greu cand sunt singura cu ei, dupa ce mai creste un pic Sofia sigur va fi mai bine.

Popi, stai linistita ca nu ramane asa pufoasa, mai ales ca tu o alptezi exclusiv, vine diversificarea, o sa inceapa sa mearga, stii cum se subtiaza, rapid. Gandeste-te ca a mea avea la 2 luni 6500 g, deci barbia e tripla. Asa erau si baietii cand erau bebelusi, acum sunt trasi prin inel amandoi, in special cel mare,

Baita in cada am facut si noi, numai ca eu am facut un dus inainte si m-am bagat cu ea in cada, dormim in acelasi pat, aseara am dormit cu toti 3 ca a venit sotul tarziu si nu am avut cum sa culc baietii in camera lor, cand a venit ne-a facut poza, m-a bufnit rasul cand am vqazut in ce hal dormeam toti prabusiti.

Autodiversificare am practicat la mijlociu, dar mixt, adik ii dadeam si piure si pe la 7 luni ii puneam in fata bucatele, vreau si de data asta tot ceva in genul asta, sa vedem atunci cat curaj am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Onutz, mult succes cu alaptatul, sigur o sa-ti reuseasca, la cat de determinata esti! Am vazut pozele, s-a schimbat muult Luci, a crescut, e un ochios frumos! Iar pozele alb-negru cu tati sunt intr-un mare fel...de abia astept si eu sedinta foto profi de la botez
Asa m-am gandit si eu, ca daca nu-l fortez eu, ci el vrea pe burta, nu-i strica...Mai rau e ca acum a inceput sa-i placa sa doarma pe burtica...cum sta mult timp asa, mai oboseste el, pune capul jos si adoarme...Peste zi il las, doarme bine, dar peste noapte mi-e frica...am citit atatea. Voi ii lasati pe burtica noaptea???
Cellena, multumesc pt. dumirire- o sa adopt si eu metoda autodiversificarii. Sa vezi atunci ce-or sa-mi zica bunicile...se vor crucii cu siguranta, ca vor vedea si ele primele mese, daca suntem acasa...Si asa azi se minuna soacra-mea cand i-am zis la telefon ca Victor papa doar lapte de la mine...Cum??? Nu-i dau "macar ceiut"???!!!

Bubu, multumim de aprecieri. Da, el e frumosul si iubitul meu, nu mai pot de dragul lui!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Onutz, da, cu jucarii zdranganitoare reusim sa ne distram cam 10 minute, dupa aceea ne plictisim si maraim.

Cellena, esti tare cu esarfele, voi incerca si eu.

Bioana, deci mor de invidie ( prieteneasca desigur), asa copil cuminte nu am mai auzit. Vreau si euuuuuuu!

Rotavirusul l-am facut si eu, nu a avut nicio reactie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Referitor la mancatul la program, l-am intrerupt cu un mare succes. La noi nu a functionat. Am obtinut un bebelus care maraia mereu dupa mancare, la ora de mancat manca la fel de putin si sincer nu am inima sa il tin nemancat cand il vad cum ma implora din priviri si se tanguie. Asa ca ii dau cand cere si e mult mai linistit. Cand imi aduc aminte ma doare sufletul, nu stiu cum am putut sa-i dau puiului meu sa manance la ore fixe, desi el cerea mult mai des.
M-am lecuit de program, gata. Acum ca mi-am luat si schinduf pastile il pun numai la san cand cere (inainte sa inceapa sa planga) si refuz sa-i mai dau biberon. Nici suzeta nu vreau sa i-o mai dau. Bine, el o tine un minut, apoi o scuipa cu bolta, asta cand o accepta. Dar gata, nu i-o mai dau.
Am mai rasfoit la alaptare si m-am imbarbatat. Sper sa am lapte suficient pentru masa de seara, care e mai consistenta de obicei. E, si daca nu o sa fie azi sigur o sa fie maine. Sunt foarte hotarata. Gata cu biberoanele, laptele praf, pompa... gata. E o poveste cu numai 2 personaje, Lucian si tzatzica.


Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM





Ai luat cea mai buna decizie. Nu stiu daca ai scris aici ca vrei sa ii faci program ca te certam la timp. Sunt bucuroasa ca nu ai continuat. Laptele e secretat cu ajutorul oxitocinei si prolactinei, hormoni secretati de creier, brea ce crezi ca te ajuta, recomand ceaiul tekane si pune baiatul la san ca o sa fie lapte cum bine ai spus. Daca ai nevoie sa te ajut cu ceva linkuri, informatii da-mi pm si o fac cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Onutz, mi se pare super ca Luci inca suge desi ii dai si bibe de atatea luni. Ma gandesc ca daca il pui la san la fiecare masa si il lasi mai mult iti creste lactatia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Mami, noua ne-a recomandat pediatra ca din 2 in 2 luni sa-i facem o cura de cate 10 zile cu cate 5 ml de calciu gluconic si cate 10 picaturi de vitamina C - pt combaterea rahitismului. Stiu ca asa se procedeaza de cand lumea, si eu cand am fost bebelus am luat tot asa.

Mergi la inceput