Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Bubu, Nicholas ia in greutate dar nu spectaculos. Nu m-am ingrijorat pentru ca e in grafic: s-a nascut cu 53 de cm si 3060 g si la 3 luni si o sapt avea 62 de cm si 5500 g. Este exact la limita. Acum a inceput sa aiba manute dolofane si picioruse la fel.

Cosleeping... si eu sunt mama denaturata...dar noi il culcam pe Nicholas singurel in camera de 2 saptamani. Se pare ca ne e bine si noua si lui. Am incercat intr-o seara sa stau mai mult cu el (pana adoarme) dar daca ma simte aproape are chef de joaca si de vorba. Se duce de tot somnul. Asa ca seara il alaptez, il ia tasu, il ragaie, il pupam amandoi si-l bagam la somn. Il mai pupam si dupa ce adoarme :).

Popica, noi am avut la inceput crema de la Welleda si ulei de migdale. Nu i-au facut bine. Dermatoloaga m-a certat ca i-am facut masaj cu ulei de migdale.

Nicholas sta pe burtica si isi ridica sus de tot capsorul dar si picioarele in acelasi timp, ca o barcuta. Si e tot un zambet.

Onutz, si eu am vrut la un moment dat sa ii dau si LP. Aveam senzatia ca nu ii ajunge laptele meu. Bine ca am renuntat. S-a reglat si cantitatea de lapte si ii dau de cate ori cere. Uneori la 2 ore alteori la 3-4. Depinde. Pana la urma nici noi nu mancam in fiecare zi la fel. De fiecare data cand ma intreaba cineva din familie daca ii mai dau si altceva in afara de lapte parca mi-e si teama sa le spun. Inainte ma intrebau: cum nu ii dai ceai? nici LP? nici macar seara? Asa ca acum le spun ca ii dau ceai. Sper sa pot alapta exclusiv pana la 6 luni. Dupa, ma tenta ideea cu autodiversificarea. Mai ales ca am primit in vara un aparat de gatit la aburi. Voiam sa mancam sanatos. Cred ca l-am folosit de vreo 3 ori. Dar el, dragul, nu stie de mancarea nesanatoasa si gustoasa .

Dana, am preferat sa alegem numai vaccinul din schema nationala. Am vorbit cu mai multi medici si am ajuns la concluzia ca pentru el (sta numai cu mine, nu merge la gradi, nu intra in contact cu multe persoane, nu are frati mai mari) e mai bine asa. In zona in care suntem acum, Sighisoara, nu e frecvent rotavirusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, sunt extraordinar de fericita!
AM REUSIT!
Astazi este prima zi din viata lui Lucian in care a papat doar cel mai bun aliment din lume!
De-a lungul zilei a fost ok, ma asteptam sa fie mai greu seara, cand e obisnuit sa pape 150 ml. Bineinteles ca le-a simtit lipsa, a plans ceva cand a devenit mai greu de tras, dar stiu ca e pt o cauza buna, asa ca am mai dat drumul la carusel, a mai supt, a mai plans... si intr-un final a adormit pe burtica mea, ca de obicei. Nu a fost greu!
Nu cred ca as fi reusit fara voi, fara sfaturile si incurajarile voastre si fara informatiile de pe forumul de alaptare si fara pastilele de schinduf...
Pentru asta va multumesc si va puuup pe toate si va trimit niste rasete in hohote delicioase de bebelus

Cristina, cred ca pana la urma o sa zic ca ii dau ceai ca sa scap de gura lor
Ary, stiu ca sunt norocoasa, ca Luci putea sa refuze sanul de 1000 de ori pana acum, dar din fericire nu a facut-o niciodata, a mancat ce i s-a dat, ba chiar la un moment dat refuza biberonul
Mena am baut la ceaiuri si la apa si la ceaiuri instant pt lactatie cat n-am crezut in viata mea ca pot bea, m-au ajutat f f mult pastilele de schinduf.
Da, ii facusem program, saracu'... o fi bun pentru alti copii, dar pentru el nu a fost. Acum cred ca singurul program pe care trebuie sa il aiba e cel de dormit noaptea
Pyao, Luci doarme pe burtica de la o luna. Zi, noapte, nu conteaza. Cand l-am pus pe burtica a dormit cel mai mult de pana atunci: 4 ore legate
L-am pus sa doarma in toate felurile, ca sa nu se trezeasca daca ajunge intr-o pozitie in care nu "stie" sa doarma. O prietena care are un baietel de 7 luni mi-a spus ca ei l-au culcat numai pe burtica de cand avea 7 zile si acum cand se rostogoleste in somn se trezeste, pentru ca el crede ca pozitia de dormit e numai pe burtica.
Apropo de asta, acum 2 zile a adormit la 13.30, l-am pus pe burtica si l-am trezit noi la ora 18.00. N-a dormit in viata lui atat de mult. Azi s-a culcat la 14.30, l-am pus pe burtica si s-a trezit la 18.30. Asta in conditiile in care in mod normal el doarme ziua 30 min sau o ora. De multe ori cand doarme pe spate Luci se mai trezeste daca mai are aer de scos sau vomita, dar cand doarme pe burtica ragaie singur in somn si n-a vomitat niciodata. Deci intelegi parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Mai fetelor, ce mai povestiti voi

Ioana ai o adevarata minune de fetita, cum e ea asa de cuminte Ce bine ar fi sa fie toti asa

Bubuleeee ce Nicholas blond si frumos ai tu acoloooo. Imi vine sa-l albesc cu pupatul, dar te las pe tine Doamne-ajuta ca scapa si el de afurisitele alea de colici! Si ce desteptator frumos ai tu dimineata cu chicotele lui.

Mie autodiversificarea mi se pare cam NO-NO. Adica asa un film am de cum se ineaca cu bucata de morcov, mama-mama. Daca nu au dintisori si nu stiu sa mestece si nu pot sa mestece, cum sa pape ei mancare nepasata? Eu Andreei i-am dat piureuri si supite la inceput si treptat i-am dat mancarea in bucatele tot mai mari, pe masura ce ii ieseau dintisorii. Asa cred ca voi face si cu Sofi.

Fug ca plange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Seara buna mamici,

Mai apuc printre picaturi sa citesc, am ajuns la zi in sfarsit.

Cosleeping, noi suntem culmea culmilor, sotul doarme cu baietelul si eu in alta camera dorm cu Riana in pat. Dormim foarte bine amandoua, se trezeste o data maxim de 2 ori sa pape. O sa o pun in camera ei la vara, si pe Robin l-am pus la 7 luni in camera lui si a dormit singur pana la 2 ani, de un an doarme cu taica-su.

Autodiversificare eu nu o sa fac, numai ideea sa ia bucati de legume sa le indese in gura ma sperie. Baiatul a avut primul dinte la 8 luni, si fara dintisori e practic imposibil de mestecat calumea. Piureuri o sa fac, asa am facut si lui Robin si a fost ok, nu s-a innecat niciodata.
Maine facem a doua doza de vaccin contra rotavirus si saptamana viitoare plecam la brasov. Pe 22 aprilie incep munca si fetita cresa, offffff ca tare repede trece :(((

Va tuc si o seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NovDec2012 spune:


CAPITOL NOU

Mergi la inceput