Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetele

Va las o cafea, un ceai sau un pahar cu apa, cum doriti.

Waw, Oli, 20 min la un san!! Sa vezi tu ca acum, cand incepe diversificarea, renunta fetele la lp. Eu chiar ma gandeam ca m-am chinuit atat cu lp si la 5 luni m-am gasit sa o alaptez exclusiv. Dar a mea in 5 min nici n-are ce face la un san.

Va pup pe toate si va doresc o zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata fetelor.
Oli , eu sunt cu Andrei doar pe apa de mare si aspirat .... Cred ca ar fi cazul sa ma duc la dr sa il vada.Nu s/a inrautatit ,dar nici nu au plecat mucii.Altceva nu are....doar muci...
Carmen,parca tu ma intrebai ce cura tin
Nu e o cura,e un stil de viata sanatos.Ceea ce eu nu am niciodata si sunt sigura ca multe dintre voi mancati sanatos .
Eu merg dupa principiile lui Montignac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Buna dimineata,

am venit de la munte cu bateriile incarcate.

Kytana, de acum inainte o sa fac analize din 3 in 3 luni ca sa vedem daca Doamne fereste se mai intampla ceva.Daca ies bine stau linistita pana data viitoare.Deocamdata nu am semne de reintoarcere a bolii, dar Doamne fereste!Ca atunci chiar nu o sa fie deloc ok.
Eu as intreba un pediatru daca pot lua antidepresivele respective.Ce ti-a mai zis dr?

Ramona,David a avut varicela si Sophia nu a facut.Deci nu e musai sa ia.Ai mei stateau bot in bot la propriu...deci ori a avut si ea ceva dar datorita anticorpilor din burtica a scapat, ori nu a luat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Iau un ceai din ce ati servit

Ana, a mea de fel suge bine noaptea. La 6 a supt 30 min un san si atat. La 8 am luat-o lg mine si de atunci suge la celalalt (cu pauze, evident).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stela, eu nu i-as da cereale.Nici Sophiei, care are 8 kg la 6 luni nu ii dau.
''Obezitatea'' de lapte matern nu exista.DAr exista obezitate de alimentatie nepotrivita.Unde se poate ajunge daca se dau cereale copiilor care oricum sunt plinuti (Matei e plinut bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Va salut, nu am timp sa citesc, acum cu diversificarea asta tre sa pregatesc tot timpul cate ceva.

Aseara a zis ba-ba, nush la cine s-a referit ca eu nu m-am simtit, a repetat pana la 10 seara si apoi a adormit singur in patut, n-o mai facuse de ceva vreme ca adormea la san. Dimineata s-a trezit tot cu ba-ba in cap si era clar ca ma striga pe mine sa-l schimb.

Incerc sa citesc cate ceva si fug sa-i dau sa pape. Papa cam 80 ml fructe si 90 ml legume, poate i-am dat cam mult la nici 2 sapt de diversificare dar asa vrea si papa si mult lapte, cam la 3 ore are lapte plus noaptea care papa mult mai des.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Razatoare pt bebe am luat de la Auchan, este din plastic dar f buna, 2.9 lei, deci f ieftina.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cereale Milupa de orez, fara lapte. Nu-i mai dau seara ca oricum nu-i tinea de foame, se trezea mai des noaptea. Ii mai pun in fructul de dimi cate o lgta. Ideea e ca te iei dupa copil, vazand si facand, daca se ingrasa nu-i mai dau, il urmaresc si vad pe parcurs. Eu am mai zis, eu citesc copilul nu cartile sau ce a patit unul sau altul. Mi se parea cam multe mese pe zi sa-i mai dau si seara, ii dau dimi si la pranz deocamdata.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob am asteptat si eu safe feederul de la Primii Pasi vreo luna si m-am lasat, am luat Canpol.

Olivia eu cred ca e frustrare ca nu curge ca la san/bibe, nu te descuraja sau trage concluzii pripite ca nu-i place, asa a facut si Mister cateva zile pana s-a prins cum e cu linguritza. La blw e si mai greu ca tre sa faca ei tot.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata dragele mele,
Multumesc de aprecieri , sa stiti ca nu mi-am scris programul zilnic ca sa atrag atentia asupra mea . Nu ma plang, incerc sa le fac pe toate cu bucurie si cu gandul ca peste ani mi-ar mai face placere sa spal vasele dupa copii dar ei vor fi pe la scoli sau chiar casatoriti asa ca aleg sa ENJOY THE MOMENT. Sa nu credeti ca nu dau si rateuri, o daaaaa, de multe ori, dar mergem inainte.

Am avut o noapte buna, trezire la 00,20 pentru putina tzitzi, l-am pus inapoi in patutul lui si la 03,30 cand a carait s-a dus sotul la el i-a dat suzeta, l-a luat in brate si in 2 min a readormit si nu s-a mai trezit pana la 05,20 . eu nu am reusit sa il readorm fara sa ma tzitzileasca, asa ca de acum il trimit pe sot la el noaptea .

Anaomaria si eu incerc doar din echilibru in alimentatie sa slabesc dar efectul nu e spectaculos. Eu stiu ca am arderile foarte lente si o digestie greoaie si asta e buba la mine, trebuie sa mananc multe fibre.
Nici Paul nu e diversificat inca, mi-am propus in weekend sa incep usor usor fara prea mult stres.
Vai in privinta plimbarilor ai mare dreptate si la noi e un moloz pe la marginea trotuarelor si a strazilor, groaznic. Cand e vant zboara pungile pe sus de zici ca sunt avioane. La noi e nasol ca primarul e de la PDL si consiliul de la USL si dau vina unii pe altii ca nu sunt bani ca bla bla bla. Eu mai am noroc ca ies prin sat cu Paul in carrier sa il plimb numai ca e cam vanticel pe aici dar il infofolesc bine. Nu va zic cum se uita babutele la mine cand ma vad cu Paul "rastgnit pe mine" .
Sper sa fie bine la Nisipurile de Aur totusi, citind dinainte ai ocazia sa iti setezi asteptarile mai jos si cand ajungi acolo sa fii surprinsa ca e mai bine decat gandeai .

Oli cand citesc ce scrii tu "nu mai puteam de sani" imi amintesc de stresul din prima luna, cate batai de cap dar ai fost perseverenta si nu te-ai dat batuta. Bravo!
Paul suge doar dintr-un san ca celalalt a secat, da, nu am nimic in el, daca il pun se chinuie sa scoata dar nu este nimic, asa ca am un san mare si unul mic .

Stela ai zis foarte bine: sa il obosesti cu joaca cand este el odihnit nu cand ar vrea sa doarma. Noi cand suntem obositi si am vrea sa dorim ne pica bine sa ne pune cineva la smotru?? Daca el ia asa bine in greutate nu inseamna ca are o problema ca nu doarme legat noaptea, ne-a mai spus si Mirabela ca David a fost la fel in primul an de viata, nu?

Andreea da, incercam de mai de mult sa mancam cat mai sanatos dar nu e posibil 100%. In ultima vreme sotul a devenit obsedat de asta si cauta toate etichetele la produse cand mergem la cumparaturi. E greu asa ca in sandvichuri la fete ce sa le pun, doar paine cu unt? Stii ce e rau? Ca ni s-au invatat copiii cu E uri si nu suporta mancarea sanatoasa. Acum vreo 2 ani am tinut 5 gaini la un prieten cu curte mai mare si cand le-am taiat am avut 2-3 luni carne de pui buna dar fetele ziceau "e supa de gaina naturala , nu ne place" ; laptele de la tara il miroase de la distanta "pute a vaca" . Oua iau de la un var care creste gaini, nu sunt ele 100% naturale ca nu le tine la aer dar nu le da porcarii de mancare macar.

Tzitziri ma bucur ca esti bine si sa dea Dumnezeu sa fie foarte bine de acum inainte.

Kytana chiar ma gandeam si eu sa intrebi un pediatru despre medicatie. Uite, parca Corinuka ne-a dat un link si am vazut ca tipa raspunde destul de promt si complet la intrebari, pune si tu o intrebare. Iti las link ul
http://www.pediatrucluj.ro/2011/01/18/bebelusul-la-6-luni/

Trimit acum pana nu se schimba capitolul si raman pe dinafara.



Mergi la inceput