Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stela noi am papat in crut o sapt pana am adus scaunelul, n-a fost ok, acum e super in scaun. Sta bine si papa mai bine. Se si invata in el, deja se bucura cand il pun acolo, bate cu lgta in el si se distreaza. Mister nici nu doarme mai bine noaptea dupa divers sau cereale, din contra, se trezeste mai des. Ziua e jale cu somnul.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, incepe Calin sa te strige?? Foarte frumos, bine ca e trecut peste perioada aia grea de care nu vrei sa iti mai maintesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna, dragelor! Mai sunt si eu, dar nu imi mai gasesc timp sa intru pe net. Cea mica e foarte agitata, se intoarce pe ambele parti, nu e in siguranta decat in patutul ei, cea mare a crescut si a descoperit ca ajunge sa isi deschida toate usile si toata ziua trebuie sa fiu paznic :) si si asa tot se intampla accidente, ieri si-a spart buza de jos rau, eu cu cea mica in brate, cea mare cu gura plina de sange, apoi si cu mana, pe care o pusese la buza, bluza se patase, deci curgea din plin... Eram in sufragerie, nu o puteam lasa pe micuta in siguranta acolo, am luat-o pe cea mare sub brat, am mers in dormitor, am pus-o pe S pe pat, am aprins lumina, am luat-o de pe pat si am pus-o in patut, normal ca plangea, am plecat cu I la baie, am spalat-o si am linistit-o, dar nu a fost usor... E nazdravana si sunt convinsa ca vor urma si alte asemenea cazaturi, lovituri, sper sa nu pateasca insa ceva grav, sa ramana cu urme pe viitor. Ieri am iesit cu amandoua afara, S in wrap, I de mana, am facut o proba si pare ca merge, dar trebuie sa imi cumpar lesa pentru cea mare, sa nu risc sa fuga prea departe. Ca am invatat-o sa nu care cumva sa nu ma tina de mana, dar... copiii sunt copii si oricand pot vedea ceva si sa plece fara sa o pot prinde. Acum S doarme si cand se trezeste cred ca i se face somn Iuliei, ca se trezeste foarte devreme, din cauza Simonei, care e tare matinala, la 6.30, 6.40, maxim 7 si putin are trezirea, iar Iulia foarte rapid ne descopera lipsa si vine dupa noi. De cateva zile lucrez la programul meu, sa ma culc mai devreme, ca nu mai faceam fata, eram terminata de oboseala, ca ma culcam la 12, ma trezeam la 6.30 cu vreo 4 treziri noaptea, iar in timpul zilei nu reuseam sa ma odihnesc deloc. Eram zombie, asa ca fara sa vreau adormeam cand le culcam pe fete.

Va pup, sper ca sunteti bine, vad ca vorbiti de diversificare, sper ca sunteti bine! Incerc sa mai citesc din urma si sa va scriu inca vreo doua vorbe. Va imbratisez cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de cafeluta, bine ar mai merge una!

Sunt zombie la modul grav. Pingu mic ieri nu a dormit mai deloc, iar aseara pe la 18.45, era tare suparat asa ca l-am luat la san, unde a adormit. Am asteptat pana pe la 20.00 sa se trezeasca pt baita, dar nu s-a trezit. L-am trezit eu la 20.30 pentru ca nu imi mai simteam mana si incepuse sa mi se invineteasca un deget Se trezeste imediat cand vreau sa il pun in patut, deci ori in brate, ori daca adoarme in patut. CUm era miorlait desomn, l-am schimbat de scutec, i-am mai dat san si la nani cu el. La treziri se ia la intrecere cu Mateiut iar eu la oboseala cu Stelutz: 23.15 (chinuit 45 de min sa il adorm, 01.15 (chinuit 20 min sa il adorm), 02.20 (chinuit 30 min sa il adorm), 05.00, aici nu am mai avut putere sa il adorm si a croncanit pana la vreo 06.00, la 07.00 iar s-a trezit, la 07.55 l-am luat sa ii dau san iar in 45 de min era avion, ma tragea de san cu gingiile si cu mainile pe fata mea. Cum ma simt? Groaznic. V-am citit cat a stat putin in patut in speranta ca va adormi.

Astazi chiar nu voi reusi sa va raspund. Am citit din 2 in 2. Multumesc Carmen pentru link, chiar ma gandeam ca aici nu am cum sa dau de un pediatru.
Medicamentele, le-am luat o singura data, apoi m-am speriat ca mi-am amintit de cand am luat Parasinusul si nu am mai luat. Astazi m-au chemat la analize de sange. Evident ca nu vreau sa ma duc, mi-este atat de rau incat imi e teama ca voi lesina. Si asa imi este frica de ace, ace in vena mai exact

Aici unde suntem noi este un orasel mic, nu sunt parcuri amenajate, gradini botanice sau zoologice. Vremea este urata, ploua cam zilnic. Singura distractie este sa ma plimb de colo-colo pe strazi. In centrul orasului e mereu pliin de oameni, strazile sunt inguste si cu caruciorul este destul de greu. Da, stiu ca ma plang, putea fi si mai rau. Dar pt mine oboseala asta ma termina.

Fug sa ma dusez si sa ma pregatesc de analize. Cand revin, fac si capitol nou.

Am multe sa va raspund, dar momentan nu ma simt in stare si imi este frica sa nu recidivez la starea de acum 1 sapt jumatate... Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello !
Mirabela, de unde ai luat saculet Canpol? Eu trag nadejde ca saptamana asta il primesc pe cel de la Primii pasi. Daca nu si nu, voi comanda pe net, e 40 lei saculetul si transportul cat o fi...

Noi am ajuns sa alternam noptile: una buna, cu 1-2 treziri, alta agitata, cu maraieli si chiauneala. Aseara a fost cea buna, am rugat-o frumos sa fie cuminte, ca sa se odihneasca tati, ca pleaca in delegatie.

Am dus-o aseara la ortoped si era multumita de ea, a zis ca e puternica. Ne-a recomandat exercitii ca sa-i detensionez tendoanele de la labuta stanga, care e usor orientata spre exterior. A zis sa reglez acum, pana nu incepe sa mearga, pentru ca asa va merge, daca nu ne ocupam acum de ea. N-as vrea sa mearga ca Chaplin, clar.

Noi suntem micuta, comparativ cu ce-am citit aici. Desi toti ne alinta pufosica/grasunica/falcute etc., noi avem 66 cm si 7 kg la 6 luni.
Azi i-am dat putin mar crud, dar a vomat tot ce i-am dat si mi-a tras scandal. O sa o incerc mai tarziu iar.

Am mers azi putin pe afara, ii cautam hainute pentru o petrecere de sambata. Am un magazin nou deschis in piata, cu hainute frumoase si preturi accesibile. Au hainute Carter's, usor usor devenim fani. I-am luat rochita, dres si pantofiori cu 71 lei. Si sunt produse de calitate, nu facute de carpaci, cu ate care atarna, cum am mai avut neplacuta surpriza sa vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Vreau sa va intreb oare am voie sa imi vopsesc sprancenele daca inca alaptez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

O zi buna dragi mamici,
Eu sunt putin zombi, a luat fata un virus urat, de 2 zile e cu febra mare, acum doar sper sa nu ia si bb, nici nu am facut vaccinul de 6 luni, astept sa vad ce se intampla.

Eu safe feeder am luat de la cora pantelimon, de la primii pasi.
De vopsit eu ma vopsesc, m-am vopsit si in sarcina, la cat par alb am nu as fi putut altfel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Dragelor, asa cum v-am promis va invit in casuta noua.

Mergi la inceput