Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IIULI cu gustul de lamaie de la ulei este, cum sa explic, asa un iz... ca o amintire, ca o adiere de vant... parca a trecut candva lamaia pe acolo... nu este omogenizat in ulei, iar uleiul tot ulei este.
cel de la LYSI nu l am dat decat in jur de 2 ani, 1 sau 2 sticle, cand am ramas fara cel de EQUAZEN.

lapte din seminte i am dat celui mare. nu mi aduc aminte din ce era facut, l am cumparat gata preparat de la raw-vegan. insa era dupa 2 ani si pe post de "suc". eu nu am renuntat pana la 3 ani la lp special de bebei, pentru aportul de calciu si Fier. nici unul dintre "surogatele de lapte" nu are Ca si Fe. am luat si din soia, migdale.

mai au cei de la Equazen, tot ptr copii si alte preparate, cel la pliculete sau cel varsat la sticla. dar eu astea le am dat dupa un an. ei zic ca cel simplu (la capsula care se sparge) e fara NICI un adaus, nici un gust si de asta merge de la 6 luni.
http://www.equazen.com/default.aspx?pid=331
http://www.equazen.com/default.aspx?pid=333

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Multumesc, Ina. O sa insist cu equazen. Gasesc eu cum sa i-l dau. Nici eu nu voi renunta curand la formula, dar cred ca un bibeton din lapte de care beau eu din cand in cand nu are c sa ii strice (in afara de vreo alergie, doamne fereste).

Roxy, eu nu ii dau inca linte, mai astept vreo luna-doua, dupa 8 lunite. I-o voi da fiarta si pasata (hidratata inainte peste noapte, ca se digera mai usor). Lintea se fierbe cam trei ore la foc mic si eu pun la fiert si un cartof, inmoaie coaja lintei. E f buna pt bebe in combinatie cu spanac si morcovi si un praf de coriandru. Abia astept sa ii dau si eu. A, si verde, si rosie, si galbena e ok, mie imi plac toate.

Ma bag si eu la nani cu bebe. Doarme mai nou pe o parte, cu suzeta atarnand, si sforaie .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Voiam sa va mai intreb ceva: de cateva zile, cam o saptamana, bb are obrajii rosii, in special stangul. Nu e legat de frig sau cald, e rosiatic (rosu si neuniform) indiferent de temperatura. Se accentueaza dupa baie, dar e rosu si in timpul zilei. Ce credeti ca o fi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola ola...fleur ce flacau mare si dulce ai tu acolo...nu il mai vazusem de mult.la orice m as fi gandit ca papa numai la lamaie nu
Roxi sa ne vorbiti doar de bine.ma bucur ca ATI dobandit boala si va puteti prezenta la intalnire.
Pe mine m ATi bagat in ceata cu mancarurile vegetariene,uleiuri...etc.EU gatesc cam asa ca la Tara...
Adica sarmale,tocanite,snitele....nici nu as Sti sa gatesc altfel si nici nu le ar placea sigur baietilor.
Noapte linistita sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor sunt suparata rau...... azi fii-mea a tinut-o intr-o voma.... dupa masa de legume la ora 14, am fost la plimbare, la 17 manca din nou, la 17.30 laptic si voma..... problema e ca a ramas in stomac cu maxim 500 ml laptic.....,
Nu stiu ce are! O fi lapticul prea repede dupa piure? Nu-i convine piureul? Cu toate ca nu e nici aliment nou, nici combinatie noua......
Si se reglase si ea cu refluxul ei...
Ne vedem maine daca nu cedez nervos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Voiam sa va mai intreb ceva: de cateva zile, cam o saptamana, bb are obrajii rosii, in special stangul. Nu e legat de frig sau cald, e rosiatic (rosu si neuniform) indiferent de temperatura. Se accentueaza dupa baie, dar e rosu si in timpul zilei. Ce credeti ca o fi?



Mami din 10.08.2012


Iiuli, pot fi dinti care erup, pe partea obrazului care e rosu.

Lui Eric ii ies inca 1 sau 2 dinti, este foarte suparat. In special cand se trezeste, plange tare. Acum e in premergator, ma urmareste ca mananc un mar si sunt la laptop ( 2 chestii tentante tare). Pana sa ajunga la mine s-a oprit la exersaucer si la jucarii, il pazesc sa nu si le rastoarne in cap.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Fetelor sunt suparata rau...... azi fii-mea a tinut-o intr-o voma.... dupa masa de legume la ora 14, am fost la plimbare, la 17 manca din nou, la 17.30 laptic si voma..... problema e ca a ramas in stomac cu maxim 500 ml laptic.....,
Nu stiu ce are! O fi lapticul prea repede dupa piure? Nu-i convine piureul? Cu toate ca nu e nici aliment nou, nici combinatie noua......
Si se reglase si ea cu refluxul ei...
Ne vedem maine daca nu cedez nervos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Scuze pt mesajul trimis de 2 ori....... cred ca e de la lipsa de cafea....

Asa ca, hai la cafea... daca o sa invat sa fac cafeluta ca Roxy o sa ma reapuc si eu de baut cafea!

Cu mancatul ca mancatul, dar cu somnul a recuperat.. a dormit de la 8 jum aseara pana la 6 dim cu o pauta tehnica de alimentare la ora 4 dim......

Iuli si noi suntem rosioare in obraji, eu cred ca la Onuta e de la soare-vant ca a aparut de cand cu vremea asta frumoasa, adica de cateva zile sau poate fi si o dermatita de contact. Eu o sa incerc sa-i dau cu niste crema hidratanta. La noi spectul pielii e de parlit. Oricum, Onuta care e alba-alba ii sta bine cu un pic de rosu in obraji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

La multi ani, mamico! Sa ne traiasca pui, sa fie sanatosi si baftosi si noi, mamicutele de piersicute, pe langa ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LA MULTI ANI MAMICILOR!

Mergi la inceput