Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Am inceput si noi un fel de diversificare inopinat. Fara sa imi programez dinainte, ieri i-am dat mar pe razatoarea de sticla si l-am servit . La inceput a fost un pic nedumerit ca nu era tzitzi si el vroia sa suga , dar apoi s-a prins cum sta treaba si a inceput sa inghita cu placere . Azi am continuat, insa am marit cantitatea - i-am dat cam o jum de mar si ar mai fi vrut! Asa haios era, parca era un pui de randunica asa deschidea el gurita si astepta lingurita . Bineinteles ca dupa ce nu i-am mai dat a inceput sa vocifereze de suparare si a trebuit sa . Nu mi-am facut niciun plan, voi continua cu mar dupa care voi introduce si morcovel. Abia apoi vom trece la supita. Le luam treptat, vazand si facand (oricum sapt viitoare mergem si la pedi si ne sfatuim)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen

Fetelor, sticluta si tetina cu care i-am dat dimineata sucul de portocale a ramas cu portocaliu, asta inseamna ca era natural sau ca era cu Euri ? Eu l-am luat de la o tanti din piata de la care iau eu si mi-a zis ca sunt romanesti .


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.


Carmen, vroiai sa zici suc de mere, sau chiar portocale ai vrut sa scrii? Ca portocale de la noi, de unde???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am intrat si eu sa vad pozici. Am descoperit cum sa intru de pe tel. Pfuuuui, nu mai intrasem de un secol! Ce de poze noi, bebei si fratiori frumosi am vazut acolo

Stellutz, ma bucur ca a dormit brotacelul bine. Asa fac ei: cand ajungem la limita si credem ca nu mai putem, ne fac cate o surpriza d-asta.
De ce il imbraci cu 2 randuri de haine? Eu numai intr-un rand o tin prin casa si ziua si noaptea (fie body cu maneca lunga si pantaloni cu talpi, fie o pijamaluta din aia dintr-o bucata. Si seara o invelesc cu o paturica subtire, crosetata.
Ti-a zis bine Adriana: unele cereale au deja lapte in ele si se fac cu apa.

Adriana, o sa ma uit pe cutie, momentan doarme mandra pe mine.
Stodal nu am dat.
Iti recomand cu caldura ceapa pusa in camera. Am aflat si eu zilele astea ca ceapa taiata absoarbe totu virusii dintr-o incapere si cica de aceea nu e bine sa o pastrezi daca ai taiat-o, ci sa o folosesti imediat ce ai taiat-o pt mancare si ce ramane sa arunci.

Carmen, n-am inteles ce ai luat: sucul sau portocalele? Eu as lua portocale si le-as stoarce eu, in nici un caz nu as lua suc facut. Poate nu am inteles eu bine la ce te refereai cand intrebai daca contine E-uri...

Anca, felicitari pt diversificarea inopinanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Olivia multumesc. Voi incerca si ceapa.
Carmen cred ca vorbeste de morcovi. Pot sa spun ca eu ii dau morcovi din gradina personala si lingurita de silicon mi s-a facut portocalie Deci: natural 100%.
Mi-am amintit ca Dariei i-am dat o perioada mai lungalapte hn de la milupa care are morcov. Era asa portocalie... toata lumea se mira cat e de bronzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adriana, deci pe cutia mea scrie asa: Pivalone 1%Pivalat de tixocortol 1%. In propspect scrie si instructiuni de cum se da la sugari. Incerc sa-ti pun si poze cu ce am eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

De cateva zile zic sa va pun un link si nu mai reusesc
http://laurafrunza.com/2012/12/18/invatamintele-unei-mame-catre-fiica-ei-de-abia-4-ani-si-in-curand-16/
Mie mi-a placut tare mult
Am si eu doua nopti cu treziri mai dese (din ora in ora sau chiar mai des) din cauza de raceala. Promit sa nu ma mai vait niciodata de cele doua treziri obisnuite. Si va ofer buchete mari de flori celor care rezistati la ritmol asta. Cum bine zicea Ramona pe fb:
A#351;a e mama #351;i a fost bunica
#350;i ca ele mâine eu voi fi.
Ce facem noi, femeile? Nimica,
Decât curat #351;i uneori copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ramona, am vrut sa scriu de morcov, dar era plecat neuronul la plimbare. Deci, dupa sucul de morcov sticltuta si tetina s-au portocalit .

Oli, am scriu eu aiurea, despre sucul de morcov care era portocaliu era vorba.

Adrianadana, multumesc de lamuriri, deci merg in continuare pe produsele pe care le gasesc la tanti din piata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Carmen, te-au "citit" fetele ca despre morcov vorbeai. Ai avut noroc ca doar tetina si lingurita s-au colorat. Daca pica pe hainute, e vai de ele, ca eu nu am reusit sa scot pata 100% cu nimic. Poate doar daca o bagi imediat ce o picat suculet pe ea, la spalat, dar nu cred ca intrerupi masa bebelului pt asta.
Asa cum ziceau fetele betacarotenul coloreaza si fata, funduletul, adica pielea, atunci cand se da mult timp.
Am incercat si eu azi sa ii dau din nou suc de morcov amestecat cu mar. Cu chin cu vai i-am strecurat printre buze 3 seringi de 5 ml. Restul paharului l-am baut eu si dupa juma de ora, crampe si dureri de burta ce am avut...si imediat am mers la baie. David ciuciu, poate a fost si prea putin 15 ml, dar nu_i place deloc. Singurele care ii plac is bananele, avocado si cereale, restul is cahhhh...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La multi ani tuturor, sa fim sanatoase si fericite alaturi de puiutii nostri dragi!

Legenda zilei de 8 martie

"O legenda povesteste ca la inceputul lumii, cand Dumnezeu s-a hotarat sa creeze femeia, el vazuse ca epuizase toate materialele in barbat, si ca nu mai dispunea de nimic.....

In fata dilemei si dupa o profunda meditatie , iata ce a facut: a luat rotunzimea lunii, suavele curbe ale valurilor, miscarea tremurata a frunzelor, tandra aderenta a zorelelor, silueta zvelta a palmierului, tenta delicata a florilor, privirea indragostita a cerbului si veselia razei de soare, timiditatea randunicii, vanitatea paunului, suavitatea lebedei, duritatea diamantului, blandetea porumbelului, cruzimea tigrului, ardoarea focului si raceala zapezii.

El a amestecat ingredientele atat de diverse, a format femeia si a daruit-o barbatului.

Dupa o saptamana vine barbatul si spune: - Doamne creatura pe care mi-ai dat-o, ma face nefericit, ea imi cere toata atentia mea, nu ma lasa niciodata singur, vorbeste mult, plange fara motiv, ma face sa sufar. Ti-o inapoiez, nu mai vreau sa traiesc cu ea....

- Bine, raspunse Dumnezeu, si i-a luat femeia.

Dupa o saptamana barbatul revine si spune :- Doamne ma simt foarte singur de cand ti-am inapoiat creatura care ai facut-o pentru mine, ea canta si juca alaturi de mine, ea ma privea cu tandrete, privirea ei ma mangaia, ea radea si rasul ei era ca o muzica, ea era frumoasa si atingerea ei era dulce. Doamne te implor, da-mi-o inapoi, nu mai pot trai fara ea..."

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata si La multi ani si din partea noastra!

Mirabela, f frumoasa povestirea. Multumesc si pt PM

Noi suntem in continuare racite, eu cu Ilinca. Saracuta s-a trezit de 2 ori asta noapte si a avut reprize de tuse, iar eu stranut si-mi curge nasul.

Va pup pe toate si sa aveti o zi minunata si o viata la fel.

Mergi la inceput