Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza fetelor,

S-aveti o duminica superba! Ciocnesc un pahar si cu voi pt ca eu si sotiorul implinim un an de casnicie si 3 de cand suntem impreuna! Azi mergem la tara cu Mateiutz, deci von sta mult la aer curat si soare

Brotacul a dormit destul de bine si azi noapte, cred ca temperatura il ajuta, parca si noi dormim mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor,

Stellutz, la multi ani fericiti impreuna!

Noi am tot fost plecati ieri: 1.5 h afara, 2h la mama, iar 1.5 h afara, apoi la cumparaturi, am ajuns pe la 9 acasa.
Acum iar ne pregatim sa plecam intr-o vizita. Am mancat si eu, am schimbat fata, aspirat mucii, facut masaj la picioare... acum tre sa-i dau sa manance. Apoi putin nani, legumele si plecam!

Sanatate bolnaviorilor!
Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor!
Cu ocazia implinirii a "varstei" de 6 luni (ieri) a printesei mele, va servesc cu o felie de tort cu visine, nuca si ciocolata si un pahar de limonada, un capucino sau o cola!
Stela, la multi ani, sa fiti fericiti!
Va doresc o duminica mirifica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele,
LML boboceilor zilelor trecute si azi pt Adela si Maria!

Nu mai stiu de cand n-am mai scris, abia acum am mai citit putin.

CORINA, la nici 6 luni, nu e mult sa aiba deja 3 mese de solide? Din ce-am citit la mamici, se introduce cate putina mancare si laptele - mater sau lp- trebuie sa fie baza macar pana la vreo 8 luni, nu se scoate nici o masa de lapte pana atunci. Ca sa se hidrateze, tot laptele e cel mai important; apa se da doar pt "gust". Incerca sa nu te grabesti (daca te enervez, ignora ce-am scris, te rog! )

La micul dejun noi mancam 99% din zile ovaz cu lapte. Vreo 2-3 ani ii faceam cu apa, apoi am zis sa icnercam cu lapte, parca-s mai buni, si asa a ramas "reteta". La o cana ovaz - fulgi mari sau marunti, care se inmoaie mai repede- pui 2 cani lapte sau apa. Se pune oala pe foc mediu, se amesteca si cand s-a incalzit bine se da focul mai incet si se amesteca pana s-a absorbit aproape tot lichidul. Se ia de pe foc si se acopera cateva minute 2-3. Ne place f mult si e f sanatos! Ovaz se gaseste in supermarket. Puteti pune si fructe uscate, sau in farfurie: banana, mar, para, ce fructe proaspete doriti. Cu afine e divin.

seara mai facem supe sau salate cu o conserva de peste pt proteina. Daca aveti friptura ramasa, puteti pune fasii in loc de peste. Punem si feta uneori, fasii de morcov- taiate cu aparatul de curatat morcov, cartof etc.

Noi nu mancam ficat pt ca e organul care curata organismul si acolo se acumuleaza toate toxinele. Nici macar daca e biologic, ca doar are aceeasi functie.

OLIVIA, pana la urma ii dai piureuri lui Maya?

KYTANA, esti ok?

sanatate multa voua si la bobocei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Iar am tras chiulul

Sper ca ati avut o zi a Mamei minunata, mai ales cele aflata prima data in postura asta

Pe 7 martie Sophia a inceput sa stea in fund.Cred ca asta a fost cadoul ei de ziua mamei. Si sta bine, adica se ''balangane'' doar rar, se apleaca, se intinde dupa jucarii si revine in pozitia initiala adica verticala.Si sta in 4 labe si da din fund inainte si inapoi.E foarte distractiv.Atat de distractiv ca ieri a picat din pat (am plecat 2 minute la bucatarie sa iau un biberon si am gasit-o pe jos, in conditiile in care o lasasem in mijlocul patului).Deci e si rapida...cred ca saptamana viitoare montam tarcul.Am dat deja patutul la treapta cea mai de jos ca nu vreau sa o vad aterizand de la un metru cat are patutul ala.

De diversificare..ea mananca 100-150 gr la o masa. A mancat chiar si 200 gr (doua borcanele de plastic de la Hipp de mar cu para), dar totusi nu si-a inlocuit nici o masa. Are 4 mese de biberon pe zi, cu o media de 220 ml la masa.Deci are inca 8-900 ml de lapte. Singura chetie cu diversificarea e ca in loc sa manance la 4 ore (7 dimi, 11, 13, 17 de exemplu) mananca si la 6 ore- acum mananca cam pe la 7 dimi lp, la 10 fructe, la 12-1 lp, 2-2.30 legume, 4-5 lp si inca o masa de lp la nani. Atata timp cat ea cantitativ mananca la fel nu as spune ca e inlocuire de masa. Si mesele inca ii cresc ca numar de ml...cand mananca 200, cand 250 de lp.

Sophia de cand cu diversificarea face kk zilnic, uneori chiar si de 2 ori pe zi. Inainte facea la 2-3 zile, dar totusi fara probleme.Deci s-a reglat, chiar de cand am bagat legumele.

Sanatate multa bolnaviorilor si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca pana la urma n-am mai plecat in nici o vizita. Am vrut sa o scot afara pe la 13.30 si a dat o ploaie rapida de 5 min si cu grindina de mi-a pierit tot cheful. Pe la 4.30 am plecat la Lidl sa luam morcovi bio, sufla vantul. Nu am gasit pastarnac si avocado rotund, asa ca am trecut si pe la Mega unde am gasit doar pastarnac.

Gabi, da, ii dau piureuri ca de finger food nu e interesata deloc. Peste o sapt vreau sa-i dau si mar copt dimineata. Dar stiti cum e la mine cu planurile! :))) Aseara mancam un mar si tot se tara si catara pe mine sa-i dau si ei. I l-am intins, lingea la el ca un catelus. Imi prindea cu amandoua mainile mana in care tineam marul si o ducea la gura. Daca luam mana incepea sa planga. Apoi iar imi lua mana ca o disperata mica si o ducea la gura. I-am taiat o bucata si am pus-o in safe feeder. A supt la ea 20 min mormaind intruna :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

OLI, e bine sa te iei tu dupa ea, daca are initiativa. Totul e sa aiba experiente bune in legatura cu mancarea. Atata vreme cat alimentele sunt safe, eu as face la fel!

OANA, daca mananca destul lapte e ok sa-i maresti cantitatea de solide. Eu vorbeam de inlocuirea laptelui cu olide; aportul nutritiv se schimba dramatic, si ei pana intr-un an au inca nevoie de lapte. Fain de tine ca stii exact cantitatea de lapte pe care o mananca Sophia. Eu habar n-am cat mananca Stefan; stiu doar ca la maxim 2 ore haleste iar o tzatza. Daca trec 3 ore e hamesit! pune mainile pe ea si mananca cu o pofta... El oricum cred ca mananca putin si des.
Ce alimente ai introdus pana acum?

Fetelor, pt ca vreau sa incerc autodiversificarea, eu am inteles ca nu mai conteaza ordinea alimentelor, mai ales ca va avea peste 6 luni. Stiu doar ca-i voi introduce branza de vaci si galbenus dupa 7 luni, oare e prea devreme? I-am luat si niste galete/ rondele de orez brun expandat, din alea normale, nu pt bebelusi. Sunt simple, fara sare. Alea de bebelusi aveau si sare marina si zahar Astia-s nebuni, biscuitii pt bebei si cerealele au zahar, amidon, conservanti etc. De ce baga porcarii in ele Dumnezeu stie, poate sa-i invete addicted de mici! Borcanele doar cu legume/ fructe fara procarii am vazut aici, dar biscuiti nu! Cum eu nu vreau sa-i dau piureuri, nu ma ajuta ce gasesc in magazin.
Sotul zice ca exagerez ca vreau sa-i dau doar alimente biologice si cat mai naturale, dar noi asa mancam de ani de zile, cum sa nu vreau la fel pt el? Cred ca greseala e si ca vrem sa le introducem o varietate maaare, noi nu cred ca aveam atatea feluri de solide introduse.

Ieri l-am diversificat pe Stefan ; am incercat sa-i dam ceai de musetel, ca a avut doua nopti grele. Pana acum n-a gustat decat lm si o doza de paracetamol dupa primul vaccin. Aveam de gand sa-i dau vreo 50 ml, dar cand a simtit gustul s-a strambat... ii picuram in gura si se stramba parca-i dadeam ceva naspa tare . N-am vrut sa-i pun zahar sa-l indulcesc. Radeam cu sotul si el saracul nu stia ce avem. Dupa vreo jumate de ora de incercari cu pipeta, seringa si biberonul (cu ocazia asta am desfacut si eu un biberon), dupa doua babetici ude leoarca si cateva servetele ude, cred ca a inghitit si el vreo 5 ml maxim! Asa ca... diversificarea se anunta grea! Nu pare interesat deloc de mancare, cand ii dau de curiozitate cate ceva in mana se uita, o trece din dreapta-n stanga si arunca, nu duce la gura! Mai avem 3 sapt. pana la 6 luni, sa vedem daca se schimba ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, felicitari Sophiei pt statul in fundulet! A plans cand a cazut din pat?

Gabi, la fel si Maya, nu e interesata sa bage in gura. Da cu mainile in ele si le arunca. Dar la unele intinde capul sa-i bag eu in gura. cu marul aseara a fost singura data cand a dus la gura (mana mea cu tot cu mar, dar o tinea bine cu ambele manute. Carnea si galbenusul stiam si eu ca de la 7 luni. branza parca la fel
In seara asta iar venise gramada pe mine cand mancam. Aveam branza, ou si castravete. I-am rupt o bucata de castravete si i-am dus-o la gura. A supt la ea de cateva ori, a si mancat in timpul asta din el, cam un centimetru. Apoi a inceput sa planga si nu i-am mai dat. Ea cand nu mai vrea mancare se arcuieste si incepe sa planga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata fetelor,
am redevenit o mamica odihnita; de cateva zile din nou se trezeste doar la ora 2 sau 3 si apoi la 6, iar trezirea finala undeva spre ora 9. Acum doarme dus iar eu sunt din nou odihnita, mai ales ca de doua zile am reusit si sa dorm impreuna cu el (cred ca eram atat de obosita de la trezirile lui anterioare.....). Sambata am dormit amandoi 2 ore la pranz ceea ce e o premiera atat pt mine cat si pt el. Din pacate nu am reusit sa stam afara prea mult pentru ca a tot plouat si se pare ca nici azi nu vom reusi.
Eu sunt pregatita de diversificare, in sensul ca am luat farfurii, boluri, oale, lingurite, cana de apa, recipiente pentru transport mancare daca va fi nevoie sa mergem undeva chiar la orele de masa. Eu mi-am propus sa incep mai repede cu o saptamana de a implini Andrei 6 luni, sa nu coincida diversificarea cu vaccinurile de 6 luni si sa fie agitat, mofturos etc si sa nu stiu daca de fapt nu vrea sa manance sau e de la vaccin. Deci in 23 martie incepem. De cateva zile a devenot f curios la orice duc eu sau altii la gura; sta si se uita f atent si intinde mana. Fie ca e pahar sau cana, fie ca e mancare. Eu i-am dat pana acuma doar sa linga un mar dar nu a schitat nici un gest; ca si cum ar fi dus orice alta jucarie. I-am dat sa se joace cu lingurita si cu cana de apa. Eu abia astept sincer, desi cred ca va fi dificil la un moment dat cand nu voi mai sti ce sa ii gatesc.
Sa aveti o zi minunata si voi si bebelusii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Neata tuturor!

Noi am avut ca de obicei un weekend plin, cu multe iesiri, plimbari, vizite...Am stat destul de putin pe acasa. Iustin e bine; am inceput de ieri sa ii dau si morcovel. Am incercat simplu si nu a fost prea incantat asa ca i-am amestecat cu putin mar si a ras tot ce i-am dat . Ca urmare a inceperii diversificarii si scaunele si-au schimbat consistenta si culoarea ; singurul dezavantaj e ca nu il mai aud cand face kk, e pe silent acum .

Mergi la inceput