Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Sa aveti o saptamana asa cum v-o doriti!

Citesc din urma si revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata

Norma, bv pt somnic si cumparaturi. Deci sunteti gata sa incepeti!

A mea facea zilnic kk dimineata la trezire. Ieri n-a facut si nici acum nu o vad sa schiteze ceva. Sper sa nu se fi constipat de la morcov :(
Cand am dat s-o schimb de pipi am vazut ca avea putin kk intre fese, ca o cacareaza mica. Am strivit-o in pampers, nu era tare, dar parea cam uscata. Nu stiu daca s-o fi uscat ca era produsa de azi noapte sau asa o fi facut-o. :(
Hai ca v-sm dat destule detalii asa pe stomacul gol
Azi trebuia sa mergem la vaccin. O mai las o saptamana ca e tot mucea!

Sa aveti o saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

mirabela nu i-am dat inca seminte...i-am dat mai mult lp si a-nceput sa faca kk, ieri a facut de 3 ori!...si eu abia astept sa-i dau avocado..
anaomaria cum e maria? a scazut febra? sanatate multa!
alive eu ii pun lui david cate putin ulei in piureurile de legume...
stella multi ani fericiti impreuna!
gabi nu ma enervezi ..m-am gandit si eu ca m-am grabit, tocmai de-aia am inceput sa-i dau mai mult lp...dar am explicat cum am facut: i-am dat cereale pentru reflux, dupa 2 saptamani am inceput sa-i dau legume, iar apoi fructe ca sa scapam de constipatie..
problema e ca laptele meu cred ca-i putin...degeaba ma chinui eu si tot incerc, david sta la san inte mese si totusi nu-i hidratat, ma gandesc ca mananca putin...s-a si constipat, iar eu ma tot incapatanam sa-i dau san...si ieri plangea de mama-mama, nu vroia la san deloc, i-am facut un biberon de lp pe care l-a ras..vreau sa-i dau in continuare sucuri de fructe, legume, mai putine cereale si mult lapte..
oana ce cadou frumos ...ma bucur ca sophy mananca asa bine si face si cacutza..ai o fetita tare cuminte!
oli imi place ca la voi diversificarea decurge in functie de cum si ce vrea maya ...i-ai dat morcov fiert? pe david l-a constipat...sper sa faca kk
norma fain c-ati inceput sa dormiti mai bine si voi...eu am mai spus, cred ca si bebeii la fel ca noi, au zile si zile, dorm sau nu prea...ce de cumparaturi, te-ai pregatit, nu gluma..
anca m-am distrat de "kk pe silent" ...la noi se-aude cum se screme..

david a mancat aseara pe la 18 (un biberon de lp), iar apoi a-nceput sa scanceasca a somn...a adormit plimbat cu caruciorul si s-a trezit doar la 12 jumate...a papat tzitzi si s-a mai trezit la 5 jumate..de la 7 e apt, a papat iar si acuma isi face somnul de frumusete...
saptamana viitoare plecam la tara la ai mei vreo 5 zile, sper sa fie vreme buna sa stam doar afara..
o zi faina s-aveti toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna,

Sa avem o saptamana frumoasa!
Astazi i-am dat putin piure de pastarnac, nu stiu cat, sa zicem ca in total au fost maxim 2 linguri de om mare. I-am dat mai intai cu lingurita dar tot scotea din gura si apoi i-am dat cu degetul meu, altaa viata, a mancat tot si i-a placut dupa cum deschidea gura ca sa ii mai dau. Nu a facut kk de joi, sper astazi sa faca singurel.
De dimineata era in fundulet, pe genunchii mei dar cu fata la mine, s-a prins de tricoul meu si s-a tinut bine ca s-a ridicat pe piciorute fara ajutor . II place la nebunie sa stea pe picoare.
De dormit a dormit bine, trezire la ora 02 si la 06. Eu cu regret spun ca probabil s-a terminat etapa alaptat, il pun la san dar nu il vad sa inghita ceva Pana acum ii dadeam foarte putin lp (imi ajungea o cutie de NAN si 10 zile), acum ii dau mai mult lp decat lm. Asta e, 5 luni tot e ceva.

oana Felicitari Sofiei pentru statul in fundulet. Manaca bine dupa cum se vede, de dormit bine stiu de mult ca o face, kk face cand trebuie,e un copil model .

Corinuka observ ca David incepe sa isi regleze somnul de noapte? Daca mai rezolvi si cu kk chiar ca respiri mai usurata.

Oli mi-am amintit ca ai spus ca tu iti iei carrierul pe sub haina, nu iti este frig daca esti cu haina descheiata? Cum mai e Maya cu mucii.

Anca kk nu mai e cu zgomote dar e cu miros .

gabi poate Stefan va fi interesat de diversificare dar numai la unele alimente care ii plac .

Ma grabesc sa il schimb si sa ies putin afara cu el ca nu mai ploua si sa profit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Gata! In sfarsit, am reusit sa termin ciorbita!
Mai aveam putin si imi lua o juma de zi . Nu stiu ce are mofturiciu' meu azi ca e f marait si plangacios, nu m-a lasat mai deloc sa merg la bucatarie; nu in patut, nu in pat, nu leganat, nimic nu i-a convenit . I-am facut chiar si putin lp crezand ca inca ii e foame, dar nici nu vrea sa vada biberonu'. A tras de doua ori si a scuipat aproape tot. Am o cutie de lp luata de vreo luna, asta a fost a doua oara cand am incercat sa ii dau din ea; o voi arunca in curand ca am inteles ca expira. Ideea e ca nu ii era foame pt ca din san mai curgea laptic si el nu vroia. O fi iar vreun puseu? Tre sa ma documentez . Acum am reusit sa il adorm dupa ce ne-am amuzat amandoi facand cucu-bau pe sub aparatorile de la patut. Ii place sa bage capul pe sub ele si sa studieze peretele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, deci s-a dat pe brazda Dadiducu cu somnicu'

Carmen, nu-mi este frig ca-mi tine ea de cald. Imi pun doar o bluza de bbc cu maneca lunga si tot transpir! La gat mi-e frig de obicei, dar imi pun o esarfa.
Bravo Paulica pt ridicatul in picioare!

Azi m-am enervat cu toate!
I-am facut morcov cu pastarnac. Pastarnacul plin de ate, de trebuia la fiecare lingurita sa stau sa aleg 2-3 ate din ea. Nici nu prea manca. n-am mai avut avocado ca n-am gasit d-ala rotund.
Pitik a facut kk, insa destul de tare, gen halva :)) si putin tinand cont ca nu a mai facut de 2 zile. Facusem si mai mult piure, pt 2-3 zile. Cand am vazut cum e pastarnacul si ca s-a si constipat de la morcov, m-am enervat si l-am aruncat. Am imbracat-o sa mergem sa iau pastarnac si dovlecel pt maine s-o "deconstip".
Cand sa ies, alti draci! Deschid usa si-mi cade o recomandata sa ma duc la posta sa ridic alocatia. Joi cand m-am intalnit cu postasul mi-a zis ca vine vineri sau luni. Azi am auzit eu ceva fosnind la usa, dar ma gandeam ca e femeia de serviciu si atinge cu matura usa (s-a mai intamplat) si Maya dormea pe mine, asa ca nu m-am deranjat. Cand colo era postasul sa-mi lase recomandata in usa! Pai nu putea sa sune?!???
In fine, ma duc la posta, stau la coada si ce-mi zice: aaaa, pai e de azi, banii sunt la postas pe teren, nu la noi.
Am luat un pastarnac si un dovlecel de la un magazin de Legume-Fructe si m-am intors acasa.

Ma pun in pat, mancam o banana si ce credeti? Vine mandra repede-repede gramada pe mine. Pai ce, mananc fara ea?! Am pus-o in fund si i-am dat sa molfaie. I-a placut maxim! Mai rupe si bucatele, dar era moale banana, asa ca le mesteca si inghitea. Si uite asa incepem noi cu fructele de saptamana viitoare :)))
Si asa mi-au trecut toti nervii. acum a supt ai a adormit pe mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Oli, esti f amuzanta cum povestesti, iar Maya e o scumpica cum papa ea orice vede la tine. Pozele sunt f haioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci Norma
Aseara manca sotul niste coliva si mandra repede pe el. Sotul: Aoleu, de-acum nu mai scapam! Eu: pai tocmai, ca asa si trebuie. Si sa-i dam si ei ce mancam noi. De aceea ar trebui sa mancam mai sanatos de acum incolo. Sotul ingrijorat: O sa ajungem ca aia care mancau mancare de bebelusi?
Se referea ca acum 2-3 ani am fost la niste prieteni de-ai lui (un fost coleg de scoala pe care nu-l mai vazuse de secole) si aveau un copil de 1 an. Si ne-au invitat la masa. Si ne-au dat supa crema de legume (manca si bb). Care mie mi s-a parut super buna. Sotului nu i-a placut, asa ca a ramas cu ideea ca ne-au dat mancare de bebelusi :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mi-am luat un voucher de pe net: 99 lei 5 sedinte de kineto (60 min) si 5 de masaj (20 min). Am vorbit cu ei sa faca Maya kineto si eu masajul. Maine mergem la sedinta de kineto sa vedem cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Maine nu-i mai dau nici o mancare solida! A plans azi dupa amiaza in timp ce facea kk. Mi se rupea inima cand o vedeam cum se chinuie. O las sa-si revina putin, apoi incepem din nou, dar fara morcov.

Kytana, pe unde umbli?

Mergi la inceput