Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Citat:
citat din mesajul lui Cellena



Ary, si eu tot aud "mma"-ul ala de care zici tu cand o iau in brate si cand e suparata ca e singura si trebuie sa ma prezint la datorie, dar am zis ca sunt eu nebuna :))


Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



Nu esti, stai linistita. e 'mama' in faza incipienta.


Stai ca mi-a crescut inima in mine si m-am umflat toata in pene :)))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Cellena, Bubu- LA MULTE LUNITE! cu intarziere...sa fie puii sanatosi si sa creasca frumos, sa va aduca numai si numai bucurii!

Mena SA TRAIASCA DELFINASUL! L-am vazut in cadita...Doamne scump mai e! M-ati convins, tu si Mami, sa luam si noi un colacel cand venim acasa! Oricum, doar acasa il folosim, aici nu avem cada.

Laurika, asa am eu un feeling ca si la Victor tot asta e buba...El in ultima vreme a luat ft ft putin in greutate...Kk cu mucus a tot avut, acum parca nu mai are...cu sange niciodata, dar nu e musai, din cate am citit. Eu de luni nu mai mananc lactate,ou, carne de vita, peste...Tie ce ti-au spus medici, doar asta e singura masura pe care trebuie s-o iei? Sa nu mai papi nimic ce e lactat, pe perioada cat alaptezi? Din ce iti iei calciul, iei ceva suplimente? Chiar vroiam sa va intreb pe toate-voi ati continuat cu vitaminele prenatale si in alaptare? Eu nu le-am mai luat inca din luna a 7-a pt. ca m-am ingrasat ft ft mult...Dar daca e nevoie, le iau, numai sa-i fie bine puiului...La cat timp dupa intreruperea lactatelor a inceput sa-si revina Andrei? Mai face kk cu mucus? Cate scaune are/zi? Cand incepi diversificarea, nu-i vei da branzica de vaci/iaurt? Totusi, cand vei putea incerca sa-i dai lactate? Scuze ca te terorizez cu atatea intrebari, dar maine mergem la dr (am reusit sa fac o programare) si vreau sa compar ce ti-au spus dr de acasa cu ce-mi va spune pediatra lui Victor...
Va pup, stau ca pe jar pana maine, la control.

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)


Andrei a inceput cam dupavbreo sapt si ceva sa-si revina,caca cu sange tot a mai avut pana acu vreo 2 zile, nu mult,striatii de sange.acum vad ca in mare parte a disparut mucusul si ca e mult mai putin, inainte mi se parea ca face mai mult decat mananca.o sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni,cand osa incep diversificarea.acum depinde de ce zice medicul dar am inteles ca trebuie introduse in cantitati mici si branzica spalata bine de tot de zer.Se pare ca alergia asta dispare in jurul varstei de 2 ani.
Bubu: nu cumva Nicholas sufera de o astfel de alergie?dureri de burtica asociate cu reflux...poate o fi la lactoza.
CA sursa de calciu eu bag seminte de susan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Am uitat sa va invit ieri la un tort de piept de pui cu castraveti (ca n-am voie la prajituri), dar va multumim pentru urari.

Ary, si eu tot aud "mma"-ul ala de care zici tu cand o iau in brate si cand e suparata ca e singura si trebuie sa ma prezint la datorie, dar am zis ca sunt eu nebuna :))

Multa sanatate tuturor bebeilor bolnaviori

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



Asta cu mmmaa afacut-o baiatul mare cand avea 4 luni jumate.l-amfilamt cand maraia clar:maaamaaaa..nu e ceva constient,abia dupa vreo 8-9 luni o sa zica ceva clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Citat:
citat din mesajul lui Cellena



Ary, si eu tot aud "mma"-ul ala de care zici tu cand o iau in brate si cand e suparata ca e singura si trebuie sa ma prezint la datorie, dar am zis ca sunt eu nebuna :))


Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



Nu esti, stai linistita. e 'mama' in faza incipienta.



am auzit si eu "mmmaaa" mi-a atras atentia si sotul si cand am fost la dentist, zilele trecute, l-am lasat cu soacra-mea si cand m-am intors acasa mi-a zis si ea ca a strigat mmma... hmmm... eu credeam ca e doar o onomatopee... de regurl ma striga a, a-a sau a-a-a in functie de cat de insistent e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Nu stiu cat de constient e, pentru mine e ca o chemare si cu timpul se transforma in mama, cel putin asta e experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Azi clar a fost o chemare... Cel mai frumos cadou pt 3 luni. Eram la bucatarie si il lasasem pe salteluta de activitati si l-am auzit f clar strigand mmmaaa... Sunt atat de emotionata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Acum 10 minute s-a intamplat. Ii era foame. E la san acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Si noi zicem mmmmmm,odata chiar mi s-a parut ca a strigat mah.cum imi mai creste inima...de cateva zile cand e in pat,pe spate(mai ales dupa baie) se impinge de calcaie,ridica din calcaie si se duce in sus...iar pe paturica de activitati se roteste.da non stop din picioare si miscadin fundic si se roteste...e dulce rau.
LAURIKA un pupic pt Andrei.
ARY ai dreptate cu jucariile,trebuie sa fie de calitate ca le baga pe toate in gura.noi avem foarte multe,majoritatea primite cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

gata, acum il pot arata fara teama : http://www.youtube.com/watch?v=h_lWkYCWsSI&feature=youtu.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Am fost la dr...of, Victor a luat in 3 saptamani doar 180 de grame!!!!
Dr a zis ca nu-i nimic ingrijorator (!!!) a zis ca intre 3 si 6 luni (pana incepem diversificarea) va lua tot mai putin, poate va si stagna, si, in plus, daca el e si ft activ...e ok. Eu nu sunt insa deloc impacata. E drept ca el sta extrem de putin la san, doar 5-7 min si se zbate apoi. Mi-a spus sa incerc sa il linistesc inainte sa-l pun la san, sa-l "adorm", sa fie super liniste in jur, niciun stimul, si sa nu treaca mai mult de 4-5 ore fara sa-l alaptez (peste zi il alaptez tot la 2 ore, peste noapte insa o sa-l pun la san, caci el ar dormi de la 22 la 8 daca ar fi dupa el!)
Referitor la coprocultura, a zis ca mucusul si faptul ca sunt leucocite in scaun indica o bacterie (daca vreau sa stiu care anume, trebuie facut iar analize, dar ea zice ca nu-i nevoie). Ne-a dat antibiotic cu subst activa Cefat, probiotic si sirop de zinc...
I-am dus un scutec cu kk de azi, a zis ca e normal. Nu e alergie sau intoleranta, nu e caz de regim din partea mea.
La dr a fost super zambaret si sociabil, s-au topit toate asistentele dupa el, se minunau de ochisorii lui albastri (daca ei au doar caprui...:-)). El e ok, nu are febra, nu varsa...
Mena, la voi cum v-ati dat seama ca e E coli, din analize?

Va pup, sper sa revin cu vesti mai bune pe masura ce facem tratamentul

Mergi la inceput