Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare girls;)

Dana000 ziceai ca al tau nu ajunge la maimutele de sus de la centrul de activitati si se enerveaza....nici al meu si m-am gandit sa il pun pe o perna in patura de activitati asa va fi mai sus si le poate atinge si baga in gura fara probleme. Incearca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Mena, la voi cum v-ati dat seama ca e E coli, din analize?

Va pup, sper sa revin cu vesti mai bune pe masura ce facem tratamentul

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)



eu mor de nervi ca au venit rezultatele si nu a avut ecoli si nici salmonela deci i-am dat degeaba antibiotic...cel mai probabil a fost un enterovirus... in fine, o tin pe probiotice in continuare si sper sa isi revina cu burtica...luni avem iar control

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

hello dragelor,

noi ne-am revenit, am avut 38.4 dupa vaccinul asta; temperatura a urcat, i-am pus niste sosetele cu ceapa,a coborat,iar a urcat si nu i-am mai facut nimic,azi e asa, un pic mai moale, dar are ochii vioi si e vesel,si-a revenit, ieri am zis ca mor !

Pya,mai cere o parere.Si Nicholas e f f energic,ia tratament de reflux,dar cu toate astea ia f bine in greutate.Poate ca la Victor asa e felul lui,dar nu strica sa mai ceri o parere.Iti spun asta pt ca si eu am dat de un dr dupa care totul era normal si asta mic perdea in greutate si voma..
Dupa tot ce au spus fetele,mucsul in kk nu e asa de normal cum zice dr aia...Mai cere o parere de la alt medic, ai unde gasi?
unpentru Victor cel frumos si pt mami lui

ref.la intoleranta la lactoza,la noi nu e, ca am incercat si laptele fara lactoza o perioada si nu a fost nici o schimbare.Ieri nu a avut decat vreo cateva minute de dureri, azi noapte nu am avut colici..
Ramane sa fie doar proteina din laptele de vaca, l-am intrebat pe dr, dar el a zis "NU avem cum sa verificam"(??????????) Cum va spuneam, nu vrea sa imi dea sa fac analiza..Eu tot sper ca la 6 luni toate au sa se schimbe..

Chiar, voi v-ati gandit cu ce incepeti diversificarea?eu citesc o suta de carti si site-uri in acelasi timp,in perioada asta,noaptea mai ales; la noi nu va merge cu suc de mere,porto, chestii acide sau care fermenteaza.Ieri am fost surprinsa sa citesc ca marul copt constipa. Despre cereale se spune ca la 5-6 luni nu fac decat sa ingrase,nu aduc nici un aport caloric, deci vreau sa incerc sa le evit la inceput,..

Cine spunea ca vrea sa inceapa diversificarea pe la 5 luni?AC?Popeasca?unde sunteti, mamicilor?

Incepem sa ne uitam de scaune de bebe,pt papa..El bea f bine cu lingurita, il aud si il vad cum inghite,s-a obisnuit cu ea,de la medicament.

sa aveti un weekend frumos, la noi saptamana ce vine se anunta 20-25 cm de zapada, azi e frig,maine anunta -14 gr.Deci ne distram.Nu trimiteti si aici un pic de primavara please???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Of,greu e si cu doctorii astia...fiecare cu parerea lui.
BUBU i-am dat ieri Irinei o punga sa se joace.nu. m-am miscat de langa ea,bineanteles.cand ii venea sa planga ,cand sa rada.a facut niste ochi mari si numai nu intelegea ce se intampla.dar nici nu renunta la ea...asa si eu,citesc o gramada de articole,tot ce gasesc despre diversificare.o sa incepem cu pastarnac,patrunjel,in loc d emorcov care e dulce.si le fac la aburi si apoi pure,la robot,nu suc.facem 4 luni in 1 aprilie si tot atunci incep si munca.asa ca o sa incep undeva la 4 luni jumatate la un sfarsit de saptamana sa fiu eu cu ea.abia dupa o luna,vom incepe cu fructe.cerealele i le voi da la masa de seara dupa ce e introdusa bine si gustarea cu fructe. Si nu magrabesc sa ii dau portocale.mai intai banana,mar...
O duminica faina sa aveti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Bubu, din pacate nici la noi nu prea mai e primavara, azi au fost sub 0 grade...tare greu se mai face cald..

Bioana, banana poate da alergii, de asta se introduce mai tarziu.

Eu am inceput mereu cu marul, asa o sa incep si acum, mijlociului stiu ca ii puneam si vreo 2 masuri de cereale, orez la inceput. Foloseam unele de la milupa, care nu sunt indulcite. nu sunt de acord cu f ca cerealele doar ii umfla si nu aduc nimic bun. In paralel vreau sa o pun la masa cu noi si sa ii dau si ei sa rontaie cate ceva, cam asta e planul, sa vedem cat voi putea sa ma tin de el.

Aaa si mai imi propun sa fiu f relaxata, sa o las in ritmul ei, acum stiu sigur ca nu se intampla nimic grav daca pana la 7 luni nu e diversificata deja ca la carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Bubu, draga mea...of, cat ma mai framant si eu, nici nu-ti poti imagina. E greu sa dau de un dr care sa vorbeasca engleza aici, eu nu vorbesc bahasa...si inca o luna pana ajungem acasa stau ca pe ace...Am vorbit la telefon cu o pediatra din Ro, inainte sa merg azi la pediatra lui Victor, si mi-a spus si ea ca ar trebui sa-i dau Biseptol si probiotic si ceva sa-i tina burtica...Ei bine, pediatra de aici tot asta mi-a dat-un antibiotic, probiotic si sirop de zinc pt. diaree. Mucusul e tot de la bacterie, sigur ca nu e ok, nu a zis dr asta de aici ca ar fi ok, a zis ca e normal scaunul de azi, care, intr-adevar, nu mai avea mucus.
Eu banuiesc insa care e problema la el...nu mananca suficient, el sta doar vreo 3-4 minute la san, se zbate, dar de foame nu plange si scutece ude are...deci ceva bea, dar nu stiu cat...Iar de agitat, e de-o agitatie maxima! Pai a inceput sa se tarasca ceva de speriat...nu sta locului o clipa, chiar nu inteleg ce e cu el...Nici la masaj nu mai prea sta, se tot roteste, ar sta tot pe burtica...
O sa fiu mult mai insistenta de acum inainte cu mesele, o sa-l pun mai des la san, poate cu siropul ala de zinc nici nu va mai avea atatea scaune...ce sa zic...peste o saptamana mergem iar la control. Marti merge cumnata mea la cel mai bun pediatru din Sibiu si ii va expune problema noastra, deci voi mai avea o parere...
Sper din suflet sa isi revina si sa ia in greutate, caci in rest el e un super bebe, si mi se pare si extrem de precoce, nu stiu...
Cat priveste alergia la proteina din lapte...dr cam are dreptate caci nu exista o analiza care sa-ti spuna 100% ca asta e, doar altele, adiacente, care pot indica o eventuala alergie. Am tot citi zilele astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Pyaoling si al meu pap tot cate 4 minute pe ceas, jur, deci nu a mai stata Ivan al meu sa pape mai mult de 4 minute cred ca de acum o luna :)) din 2 in 2 ore sau cateodata si mai des.numai cate 4 minute, goleste un san si gata. atat. Dar nu imi fac griji, daca el e multumit si se satura cu atat eu nu imi fac probleme.

Bubu' zi si mie cu sosetele cu ceapa cum e, ca e prima data cand aud, stiam doar de alea cu otet nu cu ceapa..
Si noi am facut vaccinul de 4 luni insa nu a facut nici un pic de febra...dar pe viitor as vrea sa retin si eu varianta cu sostele astea cu ceapa. pls.

Eu am gasit un site extrem de bun cu diversificarea..vi-l pun si voua:
pare totul ff pertinent si bine informat asa ca eu o sa ma inspir de aici
si clar voi incepe cu supele de radacinoase, fructele coapte apoi crude de gen mar, para, piersica,etc.. si nimic citric pana la 9luni incolo.

http://diversificare.ro/alimente/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/

http://diversificare.ro/alimente/2012/03/schema-de-diversificare-perfecta/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mami, si eu am pagin slvata, cu site-ul asta, mi se pare f f inchegat ca sa zic asa,comparativ cu multe altele citite, dar inca scotocesc peste tot..Multumim.
Cat despre sosetutzele cu ceapa, efectiv ceapa taiata mic mic mic si pusa in sosetute, si puse la bebe in picioruse, insa numai pe talpa,toatra talpa, trebuie sa o asezi cumva.. Cand sunt mai mari nu stiu daca ar suporta, ca bietul Nicholas clipea de zor, mirosul ala era groaznic:), insa i-a prins bine, ca am scazut in doua ore 5 liniute.Sper din tot sufletul sa fie foaaarte foarte rar nevoie de asa ceva.Sa avem strumfi sanatosi tun!

Pya, inteleg ca formula aia HA este pentru cei care au intoleranta la proteina sau si la lactoza si la proteina..
Hai ca mai e putin pana ajungeti in tara! stii cum e, daca e plin de energie, atunci sigur e ok, fii linistita si relaxata, ca Victor asa te vrea

Bioana, pungi transparente, in care tu poti sa bagi mana si sa te joci cu degetele? Nicholas se joaca pana ma plictisesc eu si ii dau altceva, ca el nu ar lasa-o deloc:)Pupici pentru voi doua!

Si eu ma gandesc tot la radacina de patrunjel, pastarnac, avocado,morcov...Ary, mar la noi nicidecum ca fermenteaza si burtica lui N nu are nevoie de asta..Imi pare rau, pentru ca eu ador merele.
Nici noaptea trecuta nu am avut colici, te pomenesti ca am scapat dupa ce am facut 4 luni! om vedea..

Mena, Mami, ma gandesc cu nerandare la bebelusii vostri care innoata de zor cu colacelul si abia astept maine sa vad cum reactioneaza si strumful nostru!

Intre timp, a inceput sa aiba dialoguri serioase cu albina de pe perete, si noaptea vorbeste cu ea,dialog in toata regula, ne prapadim de ras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Pya stiu cum este sa nu stii unde sa mergi sa iti faci puiul bine.Sper sa gasesti medicul potrivit.

Bubu of prin cate treceti si voi,bine ca i a scazut temperatura puiului si acum sunteti bine.

Bioana pupam pe Irinuca cea cuminte.

Eu una nu stiu in ce medici ra am incredere,am fost la pediatra ca puiul tusea si era infundat mi a dat nurofen si cum i am dat a inceput sa faca scaun din ce in ce mai moale si ieri a facut mai mult apa si cu un punctulet de sange,de abia isi revenise la burtica.Am sunat pediatra si mi a spus sa nu ii mai dau nurofen ca sigur la iritat la stomacel.Acum l am reglat iar dar inca are nasul infundat si tuserte din cand in cand si mi a zis sa ii pun ser in nasuc si sa il aspir si pt ture nu mia mai dat nimic.Maine merg la alt medic cu el sa il vada.M-am saturat sa merg din medic in medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

angelique dar voi nu aveti nurofen supozitoare in ro? sa nu-mi zici ca ii dai siropul ala plin de zahar care parca e recomandat de la 6 luni...si inca ceva, pare sa aiba dureri de ii dai nurofen sau doar asa "preventiv"..

Pya nadia sta intre 5 si 10 minute la san. Daca sta putin inseamna ca bea repede, nu neaparat ca nu se satura.

Mergi la inceput