Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Panadol i am dat nu nurofen,scz e de la oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Am vrut sa ii dau oscilo dar contine lactoza,i am dat panadol ca nu puteam sa il las asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

angelique m-am uitat pe net si panadol contine paracetamol. Atunci de ce nu direct un supozitor de 125 mg de paracetamol?
Dar daca nu are dureri sau febra peste 38,5 nu e nevoie, cel putin pediatrul nostru nu ne-ar fi dat nimic.
Si Nadia e fornaita de marti si nu i-am dat nimic. Din cauza nasului infundat tuseste, mai ales noaptea. Nu am dus-o la pediatru pentru ca stiu ca nu i-ar fi dat nimic, ar fi zis doar sa-i scot mucii si sa iesim cel putin o ora pe zi la aer...asta si fac oricum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Angiuta nici eu nu sunt multumita de aceasta pediatra,in oraselul unde stau mai greu sa gasesti un pediatru mai bun,exista dar nu e dr. de familie.Eu l am dus pentru ca bacteria pe care a contactat o la maternitate poate da pneumonie si imagineaza ti ca sunt tare speriata si eu nu stiu ce as putea sa ii dau ca nu am experienta.Mi ai dat o idee buna cu paracetamolul oricum merg din nou cu el maine sa il mai asculte la plamani nu pot sta linistita fara a doua parere avand in vedere problemele lui.Eurespalul pe care mi l a dat nu i l am administrat ca scria pe prospect ca poate da tulburari gastrointestinale.Panadolul in schimb mi a fost frica sa nu il dau si atunci nu puteam sa dau de cealalta dr. care este un pic mai bunicica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

angelique daca nu e nimic grav presupun ca i-ai putea face aerosoli cu ser fiziologic. Asa nu ajunge nimic in stomacel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Fetelor noi am avut botezul si nu am mai reusit sa intru.

Legat de analiza de alergie la laptele de vaca, noua ne-a recomandat-o un pediatru acum la 3 ani cu toate ca baietelul meu e slabut de mic si mereu am intrebat ce analize putem sa ii facem pentru digestie. Cel mai bine e sa intrebati la pediatru daca se face si are relevanta la sugari.

Voi de la ce varsta ati facut aerosoli la bebe? Am avut si noi mucisori dar ne-a zis ca e prea mic de aerosoli (avea o luna jumate). Ce-i drept el se sperie si acum la 2 luni jumate cand suflu putin peste el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Bubu, legat de diversificare, si marul ras constipa.
Noi am inceput la cel mare cu legume ca sa nu se invete cu gustul dulceag al fructelor si a mers f bine. Dupa 2 saptamani in legume am adaugat carnita si am inceput si cu o masa de fructe.

O sa caut schema sa o pun aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Eu i-am facut fetei de la o luna jumate parca aerosoli... in general la varste asa mici se i-a in calcul risc vs beneficii. Cel putin asa mi-a explicat mie doctora noastra.
Ieri a facut fata kk si a iesit de a murdarit salopeta de pe ea. Asa mi-am adus aminte ca cineva intreba cum se curata kk de pe rufe ca pateaza. Eu daca pot le spal imediat cu detergent de vase (lichid). Asa am invatat de la baiat care murdarea tot ingrozitor. Nici acum baiatul nu mananca fara prosopel la gat pe care dupa ce mananca il i-au si il spal cu putin detergent de vase. Se curata imediat...si sucul de morcov, si rosiile si kk
Daca sunt in vizita sau nu pot sa curat imediat dupa ce spal pun putin vanish si las un pic...vreo 2 ore apoi spal iar.
Nu stiu daca v-am spus dar eu o aduc pe asta mica cu noi la masa in ideea unei autodiversificari la 6 luni. problema e ca de cateva zile a inceput cand ne vede ca mancam sa-si suga gingiile scoate niste plescaituri de mai mare frumusetea...
Ieri am fost cu ea in real pt niste cumparaturi iar la casa era cineva care manca in fatza noastra...a inceput iar sa plescaie
eu am zis ca poate ii e si ei foame si hop cu sanul...dar nu vrea. Ba mai rau daca ii dau sanul in timp ce eu mananc incepe sa urle...
Nici numai stiu ce sa fac cu ghemul asta de om...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mamide2 la noi e deranj mare cu patura de activitati,i le-am dat jos sa le ia el in mana si tot nu ii convine.Incerc sa il pun pe o patura sa ajunga bine la ele,ii cam vin in ochi.
Mai nou sta in leagan,eu credeam ca se foloseste dupa varsta de 6luni cand colo trebuie pus pana face 6luni in el.Ii canta,il leagana...ii place cat de cat.
Am ajuns la disperare cu somnul,adoarme leganat pe picioare,daca il las jos se trezeste...deci va inchipuiti.Aseara am cedat,l-am lasat pe tatal lui sa il legene,2ore a leganat ca deschidea ochii.Am luat acum o carte despre ciclul de 90min la bebelusi,il culc dupa fiecare 90min de cand e treaz,in felul asta cica nu e obosit noaptea sa doarma agitat.Dupa 2zile nici o schimbare dar perseverez,n-am ce pierde.
Cred ca ne ies dintisorii,numai cu mana in gura,baleste si mai nou ma trage de sfarc.Plus m-am uitat si sus gingia e alba si la baza e rozalie,usor inflamata.E cam devreme zic eu,la 3luni jumate.
Voi care sunteti mai mari cum stati cu dintisorii?Eu am citit ca si la 8luni e normal sa ii apara dinti.
Vrea numai in fund sa stea,cand il pui pe spate se maraie,nu-l pun intre perne dar cand il tin in brate ii mai fac placerea si e incantat.
In continuare nu se intoarce de pe nici o parte,vb lui Mena nici nu ar avea cum ca e ba in brate,ba in leagan...

Apropo de dr romani sa vedeti diferente:nasa mea se duce cu pitica de 5ani la dr in UK ca tusea,nu i-a dat nimic,toti copii tusesc in per asta a fost replica.Vine la noi in RO,se duce la pediatra,i-a dat o punga plina:antibiotic,debridat,2feluri de sirop de tuse si inca un medicament. Nasa i le da vreo 2zile,abandoneaza.In final ii trece si acum face iar febra,peste 38.5,nu mananca,zace saracuta si merge cu ea la medic acolo in UK.Solutia:nurofen.Ca sa vedeti diferenta,eu zic ca marii producatori de medicamente zic sarumana pentru medicii din RO care recomanda un pomelnic de le fac vanzare nu gluma.

Iulia ziceai ca te duci la baby expo,ceva de cumparat?Mai as avea timp in dupa amiaza asta.
In alta ordine de idei ieri am iesit vreo 3ore cu fetele,a fost asa bine,eram cam aeriana prin centrul vechi dar am reusit si eu sa ma destind,sa rad,be myself again.Nu ma intelegeti gresit,ador sa fiu mamica de Sebi dar I miss my old life as well Mama rea ce sunt vorba lui Popi si a sotului meu care glumea ieri cu mine cand m-a vazut asa destinsa
Pupam gasca,sper sa fie mai bine minunile noastre bolnavioare,vine primavara de maine definitiv si stam numai pe afara,abia astept


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

dana sunt bebelusi care le apare la 4 luni primul dintisor..deci ar putea fi si la voi.
Despre adormit: eu sunt total impotriva leganatului pe picioare. Mai ales de cand eram inca la liceu si l-am vazut pe varul meu de vreo 5 ani pe vremea aia ca se legana singur ca sa adoarma...matusa-mea il leganase pana la vreo 4 ani pe picioare. De atunci am zis nu, niciodata n-o sa-mi legan copilul.
Chiar joi vorbea moasa la curs ca varsta ideala sa-l inveti pe bebelus sa adoarma singur e 3 luni. Asa ca esti total in grafic daca vrei sa te apuci .
Eu la V nu am reusit (a adormit in bratele mele pana la 3 ani jucandu-se cu mana in parul meu - dar macar nu il leganam), cu Nadia nu e nici o problema, adoarme singura. Cred ca depinde mult si de caracterul copilului.
Cheia ar fi sa iei copilul in brate si sa-l linistesti fara sa-l legeni. Cand e linistit si da sa adoarma il pui in patut si tii o mana pe el (piept sau burtica). Daca plange prea tare luat iar in brate si linistit fara leganat. Daca ai reusit il pui iar in patut si tot asa....dar cum am zis cred ca depinde mult de copil.

Asa e Dana, cred ca romanii sunt pe primul loc la luat medicamente. Mai cred ca medicii au contracte cu unele firme de medicamente si primesc multi bani sa le prescrie. Bine, asta se intampla si pe aici dar in Ro cred ca-i extrem...
Nu inteleg de ce se prescriu siropele antitermice la bebelusi in loc de supozitoare. Ca in cazul lui angelique...unui copil cu probleme la stomacel i se prescriu medicamente de luat pe cale orala...


Mergi la inceput