Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, te rog dezvolta un pic ideea cu festivul care poate deveni obisnuinta.
e mai bine sa ai un tort pe masa de ziua copilului sau cum? in ideea ca un tort nu poate cumpara des?
din pacate, eu am fost invatata cu dulciuri de mica, prajituri peste prajituri care mai de care cu cat mai multe foi si n creme in ele...iar tortul era lunar facut de mama, fara vreo ocazie speciala...
si acum mai trag de dependenta creata atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

am revenit. I-am dat spanac cu pui si a fost Yammy! ar mai fi mancat.

Balantzico, pe scurt, tanti aia deshteapta spunea ca nu e bine ca multe familii au transformat mancarea si mancatul la McDonalds intr-un reward pentru copil. Adica de genul - daca inveti bine, mergem la Mc Donalds sa mananci, sau daca esti cuminte...stii la ce ma refer.
Ei zic ca e exact ca si cu tzigara si cafeaua care sunt percepute ca reward al faptului ca ai crescut si acum ai voie si tu ca toti adultii...
Mai spunea ca in cazul asta, copilul va percepe fast food-ul ca pe ceva frumos, festiv, recompensator si ca asta face ca el sa faca uz de aceasta recompensa ori de cate ori apare o frustrare sau nemultumire.
Zicea ca cea mai buna solutie este ca un copil sa constientizeze ca fast food-ul exista dar ca e o solutie de compromis, adica o chestie nasoala la care apelam doar in caz de urgenta (gen e tarziu si nu avem nimic de mancare...etc)
Si sa i se explice din timp ca e ceva care nu ii face bine din punct de vedere al sanatatii si sa se evite mersul acolo la evenimente (gen petrecerei de copii cum ar fi la McDonals ca asa a dat exemplu)

Asa ca eu cred ca nu o s-o duc decat dupa 7 ani

LEgat de vaccinuri - sa va zic - eu am apelat-o pe doamna (care e colega cu mama la neonato) o tipa fff deshteapta si scolita
Am intrebat-o care ar fi motivatia sa ii fac vaccine in continuare in conditiile in care am vazut ca exista o multime de pareri contra.
A zis ca intr-adevar sunt o multime de boli care au fost eradicate si ca schema de vaccinare a ramas pentru simplu fapt ca aia care se ocupa sunt mult prea indolenti ca sa fie atenti la astfel de detalii si ca atunci cand a intrebat si ea, a primit un raspuns de genul: Doamna...e bine sa se faca pt ca in caz de razboi poate explodeaza vreo epidemie
In ceea ce priveste ROR-ul si ea mi-a zis ca daca nu duc copilul in comunitate mai devreme de 2 ani sa nu i-l fac ca nu are rost ca-i fac mai rau decat bine. Asta cica se face daca duci copilul la cresa sa nu faca bolile mai devreme de 1 an.

Si mi-a mai zis ceva - ca schema de vaccinare obligatorie tocmai s-a schimbat acum o luna - au scos nu stiu care vaccin de la un an jumate parca...

Inca un amnunt interesant despre lactatie dupa 6 luni. Mi-a zis ca laptele, cu cat se imputineaza, cu atat devine mai concentrat in anticorpi si i-am zis ca sunt necajita ca incep sa il pierd dar a zis ca sa incerc sa ii dau cat mai mult chiar si cu pastilute naturiste in schimb sa nu ma stresez prea mult ....daca se termina, aia e, sa nu apelez la alte metode sa o lungesc.

Acum m-am lungit eu cat China...nu stiu de ce "vorbesc" asa mult in ultima vreme aici pe forum....poate ca din cauza ca-s singura toata ziua cu pitik.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

intru rpd sa urez sanatate si noroc sarbatoritilor de azi:Ana,Grace,Maria,Andrei si R,Lml !
Leti,sanatate multa!
Ada,ai grija de tine ca o sa ajungi sa te pierzi prin rochia de mireasa :))
Ina,sa o foloseasca cu placere,foarte draguta masuta
Ali,multumesc!Am facut un tort de ciocolata,nu mai vreau sa vorbesc de dulce pe aici,ca fetele-s la dieta.Eu ma chinui sa ma mentin ca nu vreau sa mai slabesc,deh,fiecare cu ce-l doare..asa ca bag in mine torturi si tortulete

Azi,Mattia a mancat doar lapte,nici un pic de mancare solida,il chinuie gingiile..ieri in schimba a mancat binisor.Nici la noi nu sunt 2 zile la fel..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei.
Ioana, multumim de informatia cu vaccinurile. Interesanta si teoria cu dulciurile ca rapslata. Da, probabil ca adulti ne rasplatim cu lucrurile care in copilarie ni se prezentau asa.
Noi am avut o zi plina si ne pregatim de baita.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm


fetelor, cum fac sa nu stric un avocado intreg cand le dau la bb-i pt prima data? nu de alta, dar am facut comanda de pe biomania de mai multe fructe si legume si cum e tare scump acolo, as vrea, daca se poate, sa il "conserv" de pe o zi pe alta.


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Balanta, eu ii dau jukatate de avocado odata iar.cealalta jum o pasez si o pun intr-un borcanel la frigi pana a doua zi. Nivelez bine cu lingurita in borcanel k sa nu ramana bule de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna seara!

Iar intru mai scurt.

Dulciuri si alimentatie in general - cred ca cel mai mult conteaza obiceiurile familiei in faza asta. Apoi, vom trata ce probleme apar cand ne vom lovi de ele. Eu as vrea sa corectam obiceiurile noastre (de ex azi am plecat fara cioco din cora!) si, cand o fi cazul, ne vom confrunta si cu anturajul si cu oricine ii va oferi dulce.

Ioana, asa stiam si eu, ca dupa 1 an chiar e lm mai bogat in anticorpi, si nu dupa regula densitatii/concentratiei (deci pur si simplu sunt mai multi, nu doar concentratia mai mare). Nu am nicio sursa acum, am retinut info de pe unul din grupurile de pe fb in care sunt.

Revenind la dulciuri, va ofer si eu niste fructe si ceva mix de nuci pt rontait, pt puiul meu Octavian pe care l-am sarbatorit ieri (mint, azi, dar ieri a fost onomastica).

Cred ca il chinuie iar gingiile, desi nu se vede nimic. Sper la o noapte mai buna, caci iar se trezeste plangand daca nu are nimic in gura in secunda 2 (ceea ce a facut si la primii dinti).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Ina, LML lui R! Sa creasca mare si sanatos.

Si la multi ani de ziua numelui pt Vladi Tavi :) pupi!
Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

multumim de urari!

Porumbita: regimul e cel pus pe emailul comun. ma tin de el, sa vedem ce o iesi...

sunt racita cobza!

ILE: voi face si eu cascaval si branza topita in casa, sunt chiar simple retetele.

cat despre prajituri din comert si alte dulciuri: cel mare nu a primit nimic pana la gradinita. acasa doar cate un chec, cozonac, placinta cu branza sau mare, ocazional clatite si gogosi (de la bunica mea, cred ce de vreo 3 ori/an). evit sa mergem la petrecerile de la McD.
torturi am facut intotdeauna de toate zilele de nastere si revelion, dar nu i prea plac (zice ca i se pare crema prea dulce si cleioasa). eu cred ca nu a fost obisnuit cu gustul de mic.
noi nu consumam nici sucuri cumparate; cumparam in schimb la petreceri.
sotul a mancat pe ascuns ciocolata neagra timp de vreo 4 ani, ca sa nu pofteasca copilul.
nu l am invatat nici cu iaurturi cu fructe.

nu i am interzis la astea, ca stiti cum e cu fructul oprit... dar intotdeauna am gasit alte motive si explicatii. si cel mai important la inceput e sa nu vada obiceiul in casa (sau la familia largita) si sa fie mancat cand mergeti cu el la cumparaturi.

dintre toate porcariile de care l am ferit, vad ca trage la chipsuri... sunt in plina campanie de convingere si demonstrare ca nu sunt bune! si la scoala e o moda cu nu stiu ce caramele cu tatuaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Uf Ina! Iar ti-am uitat flacaul de la sarbatoriti :)! Sa traiasca si sa fie sanatos!

Cred ca ce zici tu acolo e exact ce trebuie facut! Asa zic si eu ca cel mai mult conteaza obiceiul in casa! Acum sa vedem la noi cum o sa fie ca trebuie sa il potolesc pe sotz cu dulciurile!!!


Clay, aia am vrut si eu sa zic

Sa va pove ceva haios apropos de dulciuri. Pana la 8 ani am stat la tzara si dulciurile casei erau prajiturile facute de mama, sau placinte sau gogosi si printre cele super rapide: spuma de albush cu capsuni si galbenusul de ou frecat cu zahar dupa care eram innebunita!
Si intr-o zi ii spun mamei ca vreau dulce si vreau dulce si imi face un galbenush frecat cu zahar. Imi placea si procedeul ca eu frecam la el vreo 15 minute sa fie spumos! Dar dupa asta i-am zis ca mai vreau. Evident ca nu mi-a dat. Dar eu m-am dus in spatele curtii la cotezul gainilor, unde am gasit 4 oua, pe care le-am spart, am separat galbenushurile si le-am frecat cu zahar si le-am papat. Ma credeti ca nu am patit nimic? Doar ca din ziua aia nu mi-a mai trebuit galbenush frecat cu zahar, nici sa-l vad. Nu stiu de ce. Evident ca a aflat mama si mi-am luat-o dar era prea tarziu. Mai aveam un var care isi facuse omleta din 30 de oua clocite si a si mancat din ea....eu am fost mai breaza oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare. Va dau o cafea. Asa, cum spuneam si fetelor pe fb eu mi-am petrecut seara la spital. Prietena mea era in contractii cu col deschis la 30 de sapt. Au mutat-o in salon si zicem Doamne Ajuta sa mai stea bebuca. I-am speriat pe toti in spital ca suntem un grup numeros si am venit cu totii. Acum plecam din nou. Despre dulciuri la noi asa este cum a povestit Ioana. Tudor nu vrea decat in caz de urgenta cand nu avem ceva in casa. Ma bucur ca nu e fan. Nectarel e la tara. A inceput sa scoata alte sunete si e dulce rau. Adica, o tine cu da, da intruna. Va pup ca plecam la spital.

Mergi la inceput