Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Ada, multumim de cafeluta. Sper sa fie bine prietena ta. Ii tinem pumnii ei si bebelusului.
Roxy, multumesc si eu de pontul cu avocado.
Am uitat sa ma laud. Din ciclul cra-cra, Aurora vineri cand a venit tati acasa s-a ridicat in picioare de marginea patutului. Am inlemnit amandoi. S-a tot rotit de pe burtica in fund, apoi pe genunchi s-a tarait pana la marginea patului. Pana aici bine, ca mai facuse. Si apoi deodata a ridicat manutele si tusti in picioare. Zici ca mai facuse asta de sute de ori. A stat cateva secunde bune si apoi s-a lasat frumos pe fund. Vineri a mai facut asta de vreo cateva ori si apoi gata.
Voi de la ce varsta ati introdus iaurt si branzica si care prima?
Va pup si va doresc duminica frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata si de la noi!

Felicitari Aurora!
Si mandruta mea s-a ridicat aseara in picioare! s-a catarat cu mainile pe burta mea si sus! Apoi l-a luat si pe tati la rand.

Eu tai feliute din avocado, restul il las intreg cu miezul inauntru si il acopar cu folie, apoi frigider. A doua zi tai usor marginea daca s-a inegrit, si restul e proaspat. Se mai poate unge marginea cu lamaie ca sa nu se inegreasca, dar mi-e ca dupa aceea nu pot curata bine lamaia si a mea se stramba si la para si mango, d-apoi daca ar simti ceva lamaie.
In dimineata asta am pacalit-o sa manance mango. I l-am amestecat cu dovleac copt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,

Intru scurt ca sa nu ne dati disparute. Noi suntem bine, somn asa si asa, papa si mai rau de asa si asa.... in schimb de nervi si de oboseala bag eu dulciuri in mine cu nemiluita am luat vreo 2 kg de cand am nascut.... Ce ma soerie e ca intru in sevraj daca nu am dulce.....
Daca voi sunteti cu cra cra, noi suntem cu no-cra: nu stam bine in fund, deplasarile noaste sunt prin tarare si rostogolire, are tendinte sa ridice fundul, dar nu stie ce sa faca.
De mancat..... e la dieta fiimea, in loc sa fiu eu
In schimb, este ffff sociabila si fff atenta, te urmareste ce faci, cine apare. Rade la toata lumea. Azi am fost la biserica, la impartasit, iar mandra mea scana oamenii din biserica si radea la cei ce se uitau si vorbeau cu ea. A cerut-o Parintele in brate si s-ar fi dus daca o lua.
De 5 zile doarme ziua cate 2-3 ore si asa apuc si eu sa mai fac ceva prin casa. Iar cand se scoala am si eu chef sa ma joc cu ea. Sper sa o tina bunul obicei, ca tare bine este!

Am de recuperat cam 10 pagini, asa ca o sa citesc si revin.... cand oi putea. Acum ma pregatesc sa merg la masa. Frigarui de porc cu cartofi prajiti si salata verde.

Aaaaa, era sa uit. LA MULTI ANI, SARBATORITILOR DIN SAPTAMANA CE A TRECUT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Porumbita, tu cat ai platit pentru pasaportul copilului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Noi suntem la Mogosoaia
E un frig de crapa pietrele, ieri am stat acasa ca era treaba de facut
Mancare nu am si ieri am epuizat sursa de mancare rapida: cartofi prajiti. Pizza comandata si paste cu branza

Azi mancam in oras mici ( cu carne de cal)

Am mancare de linte si de cartofi dar nu le place, rulouri de vita la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetele.intru si eu cat doarme pitikul in timp ce fetita e la locul de joaca cu tati.

Fleur esti o draguta nu stiu cum m-as descurca daca nu as avea si ajutor .

Lml sarbatoritilor din zilele astea, nu nominalizez ca sa nu sar pe cineva.


Bv Aurora si Maya.grabite.., grabite...

Balanta eu tai cat imi trebuie diin mango, avocado etc. dupa care pun partea ramasa intro casoleta cu capac, pe care o bag la frigi si pot folosi ai a doua zi.

Muraturica branzica am dat-o la 7 luni isr iaurtul pe la7,5 luni.

Dintre subiectele abordate - eu am socializat cu alte mamici in parc asa si-a facut fetita cele mai bune 2 prietene cu care mergem si la spectacole, onomastici etc

Dulciuri cumparate Ana nu a vazut pana aproape de 3 ani, acum cu gradi incerc sa reduc tentatia. Oricum avem cateva reguli stricte - nu mancam niciodata inainte de masa si doar cantitate limitata si nu zilnic.

Incerc sa ii fac eu in casa chec, gris cu lapte si miere, orez cu lapte si mere, placinte cu mere, branza. Ideea e sa stie ca are voie dar ca nuitiface bine consumul excesiv nunpe ideea de a interzice . Asa am procedat si cu tv care a mers decand era mici si copiinici nu il baga in seama.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ioana, pasaport electronic, valabil 3 ani, 276 ron.

Lorena, tare faza cu "no-cra". Eu cu vorbitul o sa mai fiu no-cra o vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Intru scurt sa va salut si sa urez LMA sarbatoritilor din aceste zile.
Noi nu vrem sa mai dormim deloc ziua,ci doar sa ne jucam.
La categoria non-cra si noi:nu ne ridicam in picioare si nu mergem nici de-abusilea.Dar avem tot timpul din lume.
Fetelor,multumesc pt gandurile bune.
Ioana,am inceput sa merg la gimnastica de 3/sapt, dar nu se vad mari rezultate.
Ali,rezultatele sunt asa si asa,dar nu e grav.
Azi i-am dat si eu avocado cu mar si branza,nu-mi venea sa cred cat i-a placut.Cand ii place ceva geme de placere in timp ce mananca.Era barbata-miu pe jos de ras la cum gemea fi-su cand manca.
Balanta,am cautat Babynat cu quinoa dar nu am gasit.
Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

helloooooo
multam pt sfaturi-sunt deschisa la orice sugestie.-numai sa pape.
ii pun si ei mancare intr-un castron- ea se joaca cu mainile in mancare , in timpul asta deschide gura si ii bag mancarica din alt castron.nu mai conteaza cum se murdareste-important e sa pape.dar clar e pe toane.

a papat oleaca ieri -si azi...si putin galbenus- si vreo 2 lingurite de iaurt milli in fructe.azi putina supa crema de loboda-cu putin galbenus.vrre0 70-80 gr.

o sa incerc rondele organix-dar mi-e o fricaaaaa
am incercat covrig de buzau-dar se inmaoie repede

a papat un biscuite plasmondupa masa evident.....

balanta stiu ca poti pastra jumatatea de avocado cu sambure in ea pana a 2-a zi-apoi il arunci sau il papi tu.

ile-eu ma oftic cand papa putin piure sau fruct ca nu mai vrea lapte dupa...de aia sunt mai agitata cu diversificarea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

ps fasolea cu menta .cahhh

Mergi la inceput