Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana sanatate multa la pitici, poate Sophia o fi facut doar niste muci.

Lalu daca tin eu bine minte, cand a fost Mr racit, ne spusese de 2.5 ml de 2 ori pe zi, el avea vreo 8 kg atunci, in final nu i-am dat. Doza se da si dupa kg/corp/zi, daca e mai grasut i se da mai mult decat scrie pe prospect la varsta respectiva. Oricum mi se pare mare doza. Intr-adevar scaune proaste si alergia pot fi de la antibiotic. Ar trebui intrerupt, eu asa stiu, dar vezi cel mai bine ce zice dr.Linex sau Eubiotic ii dai, pt protejarea florei intestinale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Mirabela, ii dau probiotice de la Linex...nici nu concep antibiotic fara probiotice, oricum el a mai luat vreo 3 luni probiotice cand era mai micutz. Legat de cantitatea de antibiotic...stiu ca se calculeaza in functie de greutate dar Mihnea are 10kg deci cu 2 mai mult fata de cat avea piticul tau....deci...tot este mare cantitatea de antibiotic pe care i la prescris si la ibalgin la fel, mi se pare ff mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cu drag va scriu

Papelusca, multu' de tratatie, dau si eu un mar copt cu scortisoara [flo3] Ce vreme frumoasa aveti voi acolo! E bine ca te tine ocupata cu plimbarile ziua

Oana Sper sa scriu mereu si sa te tin ocupata Si eu ma gandeam la zicala cu fetitele sunt mai precoce, dar pana la urma nu am vazut adult care sa nu poata sta in fund sau sa se intoarca de pe o parte pe alta. Fiecare in ritmul sau, nu?

Stelutz, La Multi Anisoooori!! Prima aniversare ca mamica Esti berbecuta ca si mine Pupicei si tie si lui Mateiut Eu nu imi mai fac sperante. Aseara adormit bine primul somn, de la 21.00 la 01.30, apoi intre 03.15 si 04.15 s-a trezit de 3 ori, iar trezirea finala a fost la 07.00. Acum a facut un somnic mic de 45 de min, in patut. E mai binisor

Oli, noi ne impacientasem cand ne facuse estimarea de 400 lire, dar cand am vazut factura dupa ce au citit contoarul am crezut ca lesin. Mai rau este ca in camera noastra sunt 13C la 1m de geam cu caloriferul dat la max! Incercam sa gasim in alta parte, nu se mai poate asa. Astazi s-a trezit Luca cu mucisori Of ce v-ati chinuit voi azi-noapte, dar e bine ca a adormit repede Maya cea cuminte

Of Lalutz prin ce trece Mihnea mic. Multi pupici pentur bobocel Eu nu stiu ce sa zic despre medicamente, dar mai bine te-ai duce cu el si la urgenta sa il vada un medic, macar pentru bubitele rosii, sa nu fi facut o intoxicatie sau altceva. Doamne ajuta sa fie bine Tine-ne la curent

Mirabela, ce dulce este Calin Abia astept sa il aud si eu pe dl rasfat spunand cate ceva

Fug ca e timpul de gustare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Lalu, si Davidul meu a facut alergie la primul antibiotic, Klacid, l-am schimbat rapid si la altele nu a mai facut.

Kytana, 1000 de lire!!! Macar daca stateai in chilot prin casa de cald ce era, dar sa mai fie si frig... of, e casa, sau ap la parter?

Olivette, eu tin asta (http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/70150982/) langa pat, aprinsa toata noaptea, e f faina, ca nu lumineaza cat o veioza, si modul cum variaza culorile iti provoaca somn. Si pe hol avem niste luminite cu baterii, si bec cu senzor, la noi daca intra hotii,se descurca bine, nu se impiedica de nimic :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Hello!

Oficial avem incepand de azi doi dintzisori . A fost chin si jale pe el , dar in sfarsit a reusit sa sparga gingia si fratele primului iesit . Sper sa urmeze o perioada mai calma pt micut ca destul a suferit cateva zile bune...A fost totusi cu bun simt si nu l-a deranjat noaptea de data asta .

Sa nu uit: LML sarbatoritilor de azi! Lalu, Anaomaria sa va traiasca bebeii!

Stela, Kytana si eu tot berbec sunt . Sunt curioasa daca mai e vreo mamica de bobocel in aceeasi zodie

Marikaki, frumusel foc puiutul tau si maaaaaaare cavaler! Am vz filmuletul, deja face cuceriri printre fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Daaa, hai ca am scris un mesaj si s-a dus cu totul

Anca, felicitari pentru dintisori si bine ca ati scapat de dureri. Si urmatorii dintuci tot asa de tare dor oare?

Alice, este apartament la parterul unei case. Cam asa arata de la exterior. Oricum le-am dat mail de multe ori si au zis ca nu stim noi sa folosim caloriferele electrice Asta e, sper sa gasim repede in alta parte si sa ne mutam. Cu Dumnezeu inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragelor pe unde sunteti? Sunteti bine, da?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara mamici!
lml sarbatoritilor din zilele astea!

ce de progrese fac bebeii vostri
oli maya e campioana! face atatea? david nici in fundic nu sta bine :(
wow kytanutz, 1000 lire??? mie mi-a venit gazu' 3 milioane si-am zis ca-i mult..
lalu cum e bebe petru? sanatate multa!
anca felicitari pentru dintoci! noi n-avem inca, dar ne chinuie..
noi suntem in saptamana 26 dupa DPN, mi se pare saptamana nebuna: nu mananca, nu doarme noaptea, plange mult, ar rupe tot, duce tot in gura, tranteste jucarii pe jos, daca-i iau ceva din mana tipa, tre' sa-i dau inapoi...ufffff...era asa cuminte saptamanile trecute!!!

am fost la pediatrie azi, lucrurile stau asa: daca decalotezi vreodata apoi tot trebuie decalotat pentru ca se formeaza tesut cicatriceal in urma decalotarii care strange...daca n-ai decalotat niciodata nu-i bai, se va rezolva in timp...noi suntem in prima categorie, il decalota dr de fam cand ne vedeam (cand am venit acasa, la o luna, la 2, la 4)...apoi eu n-am decalotat si in concluzie pielicica s-a strans si orificul e micut...de 2 ori pe zi, dupa spalare locala, tre' sa trag putin, ca si cand as decalota, pana se vede orificiul...foarte finut si sa nu fortez deloc si sa pun unguent elocom...e pe baza de cortizon si ajuta tesutul sa cedeze mai usor...facem chestia asta 10 zile...
pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alive, eu nu prea suport luminile aprinse de orice fel ar fi ele. Cand era mica, am dormit vreo 2 luni cu veioza aprinsa si mi-a ajuns. Asa as avea lumina de veghe de la Angelcare, dar nu vreau sa o aprind. Ai fost tare cu hotii :)))

Anca, felicitari pentru dintisori. Si noi avem unul. Il asteptam pe celalalt.

Intre timp, desteapta de mine a facut azi experimente. Aseara la baita parca ar fi plans si cand am scos-o ave aun ochisor cam rosu. Cu 2 seri inainte tot al baie a apucat-o criza de plans. Si m-am gandit eu: daca o fi de la samponul intrat in ochi? Eu o spal cu Bioderma. Si m-am apucat sa-l bag in ochi. A usturat ca naiba! Si eu desteapta am pus direct, nedizolvat! Dupa cateva minute nu m-a mai deranja nimic. Si ce se gandeste desteapta sefa? Ia sa incerc si Nivea baby cu care o spalam inainte si pe care scrie no tears. Mai fetelor, sa nu faceti prostia asta! Si acum ma ustura ochiul si e rosu (si experimentele mele geniale au fost pe la pranz). Plus ca de atunci imi curge intruna ochiul, o secretie galbuie, de trebuie sa ma sterg de 10 ori pe ora.

Corina, complicata faza cu decalotarea. Bine ca am fata. Macar la ea ma descurc cu ce are pe-acolo :). Ieri mi-a dat de lucru ca i-a intrat kk exact unde nu trebuie si m-au trecut toate apele sa o curat.
Cat despre achizitii, vorba Kytanei, nu am vazut adult care sa nu stea in fund...asa ca o sa le faca si el cand va fi pregatit. Chiar faza cu plange cand ii iei ceva e un progres. Nu mai sunt mici sa-i fraierim :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Corina,eu as renunta la crema aia pe baza de cortizon.Nu e buna pt bebelusi,mao ales ca tratament asa lung.Mie pediatra mi-a dat o crema la Andrei pe baxa de coryizon ,da il dau doar 3 zile.Avea ca o exema mica la incheietura mainii.Penrru moment ii trecuse,dar in timp s-a facut tot corpul..Are piele atopica,acum facem alt tratament.Si am fost la un dr dermatolog....cand a auzit de crema a strambat rau din nad....coryizonul creaza dependenta si e prea puternic.

Faci cum vrei.Eu prrsonal nu l-ad da.

Mergi la inceput