Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, sa-mi zici si mie dc gasesti vreun tratament care sa functioneze.

Si Maya are pe picioruse careva pete mai aspre, am luat Bioderma Atoderm gel de dus si crema, dar nu mi se pare ca o ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Eu auzisem de untul de shea nerafinat ca ar fi foarte bun si pentru astfel de chestiuni: http://organicinromania.blogspot.co.uk/2009/07/untul-de-shea-psoriazisul-si-multe-alte.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, buna idee. Ia sa incerc, ca tot am ditamai borcanul.

Eu am tras acum o sperietura de nici nu mai am somn. Adormise la 11 si peste 45 min am auzit-o vomitand in somn! Va dati seama cum am sarit. Era saraca si pe cap si prin urechi plina. Am dus-o la baie, am spalat-o, ea plangea speriata, eu tot ma chinuiam sa o linistesc, dar imi venea si mie sa plang. Sotul a spalat hainutele, cearceaful si husa de la saltea si eu am mai stat cu ea, ca avea chef de joaca. S-a mai jucat vreo 30 min, a supt si a adormit cu greu. Am pus-o jos de vreo 2 ori, dar tot se ridica in 4 labe. Pana la urma am leganat-o si lasat-o sa doarma pe mine 10 min inainte sa o pun in pat langa mine. S-a tot foit si acum vad ca s-a linistit. Mie nici nu-mi vine sa mai ma culc.
Singura cauza la care pot sa ma gandesc e ca a mancat prea mult. La 7.30 cand mancam noi tot facea scandal si a mancat si ea cu pofta 3 felii de avocado si ea seara nu mananca solide. Pe la 8.45 a supt, dupa baita iar a supt ca de obicei, a baut si 130 lp si inainte de somn iar tzitzi. Cu suptul a fost ca de obicei, asa des suge ea mereu, dar ma gandesc ca o fi fost prea mult avocado si lp. Lp nu a mai baut de 3 sapt asa mult. Cam vreo 70 bea in ultima sapt. Sper sa fi fost de la asta si sa nu fie altceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Neata, fetelor!

O crema care merge f bine la bebelusi (calmeaza pielea iritata si hidrateaza) e Hemel for baby skin. De fapt, toate produsele par f faine. Eu numai crema asta am incercat-o.

Olivette, poti incerca si niste tarate de grau in apa de baie. Mie nu imi vine sa cred ce repede trece iritatia de scutec asa!

Corinuka, eu nu decalotez. Pe David mi l-a 'aranjat' pediatrul (care e si un bun prieten de fam) inainte sa apuc sa ii zic ca nu vreau...si nu am mai avut ce sa zic...dar la Iustin i-am spus de cum a intrat pe usa ca nu vrem.

Sa aveti o zi frumoasa, fetelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata!

Am trecut de vaccin si de reactii deocamdata, fara febra sau alte probleme, am pus o felie de lamaie aseara ca parea sa-l doara piciorusele. I-a facut doua, la amblele picioruse, pt ca altfel nu mai aveau. Cica oricum nu mai au ca s-au terminat si cine stie cand mai vine alt lot... la primul a plans putin iar la al 2-lea se uita prin cabinet si nici nu l-a simtit. Azi nu-i dau nik nou sa pape si incerc sa-l feresc de una alta sa nu se complice treaba, avand imunitatea scazuta. In orice caz, eram terorizata de vaccinul asta, mai ales de cand am mai citit despre vaccinuri, la 2 si 4 luni am fost mai lini, iar la David nu am fost deloc stresata ca nu stiam nik, era o moda sa-ti vaccinezi copilul cu cat mai multe... in concluzie, e mai bine cand nu stii prea multe...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lalu am disparut ieri in ceata... pt diaree poti sa-i dai smecta, banana cu branzica, ceai de menta, cereale de orez sau sa-i faci lp cu mucilagiu de orez, etc. chestii din alimentatie. Alergia ar trebui sa treaca daca intrerupi antibioticul. Sper ca sunteti mai bine.

Stella iti spun de pe acum La multi ani pt ca e si ziua sotiorului meu pe 2 si o sa fiu cam ocupata atunci. Sa fii sanatoasa si fericita!

Corina eu nu am decalotat, trageam f putin sub apa calda pt ca se trage mai usor, si spalam bine zona. Probabil elocomul ala ti l-a dat pt inflamatia locala sa nu se ajunga la infectie cumva. Stiu ca odata pe David l-am dat cu rivanol pt dezinfectare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Anca felicitari pt dintzoci!

Olivia i-am mai scapat si eu apa cu sampon in ochi dar n-a protestat, folosesc Nivea Baby solutie din cap pana-n picioare. Sunteti bine acum? Probabil de la stomacelul incarcat pe seara i se trage. Cam mult a papat, ce-i drept.

Pt dermatita atopica, pe David l-am scapat cu Oilatum pe corp pt ca pe fata a trecut de la sine la 2 ani, in ciuda tuturor cremelor folosite. Acum folosesc tot Oilatum la baie, pun un capacel in apa de baie. Pt fata folosesc crema de galbenele de la Ives Roche, trece dupa prima aplicare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Alive, merci de idee. De unde se pot lua tarate de grau?

Mirabela, de ce i-a facut 2 vaccinuri?
Si eu am capatat paranoia cu reactiile la vaccinuri, ca vad ca sunt tot mai dese si acum tind sa asociez fiecare chestie cu ele. Am mai citit si ieri de ce-a patit Dianami de la piersicute...

Eu sper ca voma de aseara sa fi fost de la avocado gras si lp prea mult. A adormit ea mai greu aseara si tot suspina, dar apoi a fost o noapte buna, cu trezirile obisnuite si fara incidente. Dimineata s-a trezit cam devreme, la 8 (in ultimul timp era pe la 9-9.30). Nu-i dau inca fructele, o las la urmatoarea tura ca in curand trebuie sa o adorm.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Am facut si noi ieri vaccinul asa pe nepregatite. M-a sunat sa ma intrebe daca nu vin astazi dar era mai bine ieri ca astazi nu stiam daca pot merge de dimineata si sunt si singura pana duminica la pranz cu copiii. Nu a facut febra, a dormit mai portionat dar in rest pare OK. Zic si eu ca si tine Mirabela, parca uneori e mai bine cand stii mai putine. Intr-adevar pe vremea Dariei era la moda sa faci TOATE vaccinurile aparute si nu de la stat, ci cumparate. Asta e, eu mi-am asumat riscul vaccinarii, nu mi l-am putut asuma pe cel al nevaccinarii. Paul a avut o singura intepatura. M-am uitat in carnet si am vazut ca la 2 luni si 6 luni are Infarix si la 4 luni Pentaxim. Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

Ma scuzati ca nu mai scriu acum dar trebuie sa il culc pe Paul ca e treaz de pe la 07 si ar vrea la somn acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, merci, am scris amandoua in acelasi timp

Carmen, chiar vroiam sa-ti dau o strigare ca nu stiam pe unde esti. Ma gandeam sa nu va fi inghitit nametii :P

Mergi la inceput