Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Ca sa revin, si Ilinca are, cica, dermatita atopica inghinal. De la un scaun mai acid, zic eu. Acum suntem la a treia crema, dar cred ca voi incerca si eu taratea de grau, desi la mine fetele fac baie impreuna in cada cea mare.

Oli, slava Domnului ca ai auzit-o, ca se putea intampla o nenorocire.

Oana, sanatate multa va dorim.

Kytana, am citit si eu intr-o zi blogul tau, f dragut scrii. Mult succes cu casa, sa gasiti ceva ieftin si bun, cum zice reclama.

Carmen, te inteleg cu vantul, si la noi a fost tare aiurea aseara. Azi pe la amiaza era chiar cald. Mai vedem maine cum va fi.

Transmitem si noi urari sarbatoritilor si multumim celor care ne-au felicitat pe 28. Va las pentru maine dimineata o felie de tort si o cana cu cafea.

Va pup pe toate si sper sa scriu mai des, ca daca am de invatat sigur gasesc altceva mai bun de facut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Va las cafeluta si ceai!

La multi ani, Stellutz! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta frumoasa!

Paste fericit celor ce sarbatoresc astazi!

Ana, vai de capul tau cu febra 40! Bine ca a trecut si e bine pitica! Succes cu scoala de soferi.
Si eu ma gandeam atunci: ei, cum sa o las sa doarma singura in camera? Daca nu auzeam pe monitor? Ca a fost doar un singur zgomot, doar un jet, dar muuult. Ca idee, nu prea cred ca s-ar fi intamplat nimic, ca ea doarme pe burta. Adica si atunci a vomitat si se ridicase deja in 4 labe, dar acum nici atat nu-mi vine sa o las singura in camera.

Mandra mea s-a dat pe ora de vara. S-a culcat la 12. A supt 3.10-3.35 si la 7.30 (8.30 ora noua) era in 4 labute. A supt, dar n-a mai adormit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Neata dragelor!
Imi pare asa rau cand vad ca piticii fac febra....spaer sa se insanatoseasca toti cat mai repede
L-am scos Mihnea ieri afara dupa o saptamana de stat in casa era asa ferict
Noi de maine avem gazele oprite 2 sau 3 zile si trebuie sa gatesc astazi mai mult
Fetelor locuiti vreuna in zona in zona Titan si va plimbati piticii prin IOR? Ma plictisesc ff rau cand ies afara...dati de veste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaatza, fetelor!

Gata, revin in forta cu cititul si scrisul, ca zilele astea am fost cu pregatiri, ca au venit prietenii de la bucuresti si am petrecut ieri. Deeeci... va servesc cu pui shanghai cu susan, ciupercute umplute scaldate in ceapa verde si garnisite cu cascaval, placinta de dovleac, tarta cu visine si desigur, tort cu cioco

Ieri Matei s-a purtat f bine, a zambit la toata lumea, era in centrul atentiei, a primit si el cadouri :)) A dormit doar 30 de min intre ora 1 si 8 seara, dar n-a dat semne de oboseala, era curios sa vada atata lume si sa socializeze. Totusi, n-am ratat baita de la 7, s-apoi la 8 a cazut lat. A fost asa super sa palavragesc cu prietenele, ne-am facut unghiile, am barfit, sotul a stat si el cu baietii, hehe, ca-n tinerete.

Am de citit mult din urma, asa ca revin, sper ca boboceii pufosi sunt bine. Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

Paste fericit celor ce sarbatoresc azi Invierea Domnului!

oli fain tare ca stai tot timpul cu maya..io-l mai pun in patut, in carucior, mai nou pe scaunelul de masa (avem si noi 2 zile de cand papam ca oamenii)..daca-l vad ca are chef de joaca il las, cand nu, il iau in brate sau cu mine pe canapea..
fain program are maya, de vara
david a adormit iar aseara pe la 19,30 si s-a trezit la papa abia la 2 si la 7...
stellutz la multi ani si aici! multumim de cinste
o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor!

Pe unde umblati?
Noi ne pregatim sa mergem afara ca este superb!

Pitica mea a fost iar constipata 2 zile si mi s-a confirmat banuiala ce o aveam: cum nu-i mai dau lp seara, de a doua zi se constipa. Ironia sortii: am ajuns sa-i dau lp ca sa faca kk, nu de foame. Ieri a facut cativa rahatei mai grosi ca degetul meu cat sotul era plecat dupa supozitoare. Eu ii tineam genunchii la burta si plangeam langa ea si ea saraca facea kk si urla. E a treia oara cand se constipa. Aseara a baut 80 ml lp si azi a facut de 2 ori deja. Apa nu bea decat linge putin, la san e la fiecare 1-2 ore...
Mi-au mai zis 3 mamici ca Topfer ajuta bebeii cu kk. Asta apropo de mitul ca lp constipa.
Asa ca, decat sa o mai vad chinuindu-se asa, ii dau lp seara in continuare, cu toate ca in ultimul timp se satura cu sanul. Oricum, 130 cat bea ea, nu mai bea acum. Cam 70-80 bea.

Mergem sa ne imbracam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetelor

Unde ati disparut? A venit primavara si sunteti toate la aer, nu-i asa?

Eu va las o cafea sau un pahar cu apa pentru cand va intoarceti.

Vroiam sa va povestesc cum merge la noi diversificarea: e lupta pentru putere. Nu vrea sa o hranesc eu, mereu incearca sa-mi ia lingurita din mana sau sa-si bage manutele in castron, asa ca facem blw combinat cu piureuri. Eu ii mai dau cate un pic cu lingurita, ea se hraneste singura sau se distreaza cu bucatele de legume sau fructe. Trebuie sa ma mai documentez sa vad cand sa-i introduc ou, carne si branzica, ca m-am plictisit numai cu legume. Partea cea mai buna a diversificarii este ca, in cazul nostru, a inceput sa ia mult mai bine in greutate. In orice caz, tot slaba e, are 6.800 la 6 luni si ateva zile

Va pup si va doresc spor la plimbari. Andreea, astept raspuns cu retele, ca vreau si eu sa le fac daca zici ca sunt bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
off oli saracuta maya!...tu stii ca david a fost constipat mai mereu, dar n-a plans niciodata cand facea kk...imi inchipui ce s-o fi chinuit ...eu daca-i dau lp suficient face, cum are o masa de solide mai abundenta, gata, se constipa...ii dau alternativ, nu zilnic, suc de porto, ceai, suc de alte fructe, banana si mai nou face de cateva ori pe zi...daca-l vad ca-i tare, cresc cantitatea de lp...
la cluj e urat afara, sta sa ploua..
anaomaria carnita de la 6 luni (pui si vita), pe la 7 luni poti sa-i dai si branzica si ou (galbenus)..
david e cumintel, a papat la 20,50 la 3 si la 7...la 10 i-am dat mar cu banana, apoi laptic si a dormit...supita fierbe, e aproape gata si pranzul...
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna! Am citit si eu pagina actuala, sa mai stiu ce faceti :) Scuze de absenta! De regula, in ultima vreme cand ma mobilizez sa intru, vreau sa va impartasesc ceva, ca si acum: In perioada 17-26 mai o echipa de medici americani va veni la SCJU Nr1 Craiova pentru a asigura o serie operatii pentru copii cu malformatii faciale. Medicina de pe Sectia de Chirurgie Pediatrica strang cazuri pentru a ajunge la numarul de 100 de pacienti. Daca cunoasteti pe cineva care are nevoie de o astfel de operatie contactati-l pe dr Andrei Zavate tel: 0742486732, e mail: azavate@gmail.comFoarte folositor ar fi sa trimiteti poze care sa surprinda malformatiape adresa de e-mail a dl doctor, urmand ca persoana in cauza sa fiecontactata ulterior.Nu conteaza localitatea de domiciliu a copilului.Mai jos aveti linkuri catre articole din presa:http://www.gds.ro/Subiectul%20Zilei/2013-03-19/Americanii+vin+sa+opereze+la+Craiovahttp://www.gds.ro/Actualitate/2013-03-26/Solicitari+multe+pentru+plasticienii+americaniVa rog frumos sa raspanditi aceasta informatie pentru ca numarul decopii care beneficiaza de aceste servicii sa fie cat mai mare.Va multumesc,Alina Mihaela Busan 0728307954 Vicepresedinte cu Probleme Interne SSMC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Acum cea mare doarme, iar cea mica e in bratele mele, la san, asa ca pot scrie doua vorbe. Suntem si noi bine, doar ca e greu cu iesitul afara cu amandoua si ma uit afara si "plang" ca nu pot iesi. Daca vine sotul mai devreme, iesim atunci, pana atunci las geamul deschis cat mai mult. Diversificarea nu am inceput-o, intre 4 si 5 luni luase 580g, doctorita a crezut ca de la cereale, dar i-am marturisit ca am fost neascultatoare si nu i-am dat, dar am monitorizat-o in fiecare saptamana si vazand ca ia in greutate constant, am mers doar pe LP, considerand un accident ca in luna a 4-a a luat doar 210g. Oare sunt ultima care incepe diversificarea de aici? Ca am nascut printre ultimele si nu stiu daca cele care au nascut dupa mine au inceput deja dive sau nu. Oricum, abia astept sa vad daca ii seamana Iuliei sau nu. Cea mica e tare vioaie, argint viu si pe 27.03 mi-a cazut din pat. O pusesem in patul mare, cu capul la mijlocul patului si cu destul spatiu sub picioare. M-am dus pana la baie, am zis ca vin repede, dar a apucat-o si pe I pipi si am intarziat putin si cand m-am intors urla micutza pe jos. Am innebunit, nu mai conteneam sa ma invinovatesc, slava cerului ca nu a patit nimic, doar capsorul putin rosu in zona impactului. Acum sper sa fie singura cazatura, ca Iulia a luat mai multe, desi mereu incercam sa evit pericolele. Insa tot mereu se dovedea mai abila decat estimam...
Cele doua au o relatie f frumoasa, se iubesc, rad una la alta, sunt dulci de mor... Abia astept sa mearga si cea mica, sa se tina de mana etc. Acum pandim inscrierea la gradinita pentru Iulia si "lucram" la ce mai trebuie modificat pana incepe propriu-zis. Piatra de moara o reprezinta facutul de pipi in pampers in somn. Cand e treaza se duce mereu la olita sau wc, dar in somn doar daca se trezeste putin si simte vezica plina cere, daca nu, face in pampers. Si la gradinita e conditie sa nu mai aiba pampers, sa vedem cat de stricti vor fi, ca la varsta asta multi copii fac mereu in pampers, nu mai zic in somn. Mamele de pui mai mari, voi cum ati facut, s-a schimbat de la sine la un moment dat sau sa o las fara pampers, sa pun protectie de pat si dupa ce se uda de cateva ori si o trezesc sa o schimb de haine, se va obisnui singura, va constientia mictiunea? Mi-e ca o chinui degeaba, uneori cand face muuult de tot si se uda, nici nu simte, constat eu ca e uda, cand ii mai corectez pozitia, ca desi dormim in pat dublu doar eu cu ea, nu ii ajunge patul si sta aiurea. Si cand o iau in brate sa ii modific pozitia corpului, o simt uda si o schimb. Pe ea insa nu o deranja, desi suprafata uda era destul de mare si la toate hainele+ cearsaful de dedesubt.

In rest, Simona e tot matinala, la 6, maxim 7, e fresh, eu tot zombie..., la pranz nu dorm cu ele, dar seara cad lata cand le culc pe ele, apoi ma trezesc si uneori mananc de seara, alteori renunt, ca ma simt prea obosita. Dar ma gandesc mereu sa nu imi pierd laptele... si hrana si odihna sunt importante, nu stiu ce sa aleg uneori. In fine, trece perioada, ma bucur ca nu le-am avut bolnave pe niciuna, nu au aparut dintii deloc, cu kk nu am avut probleme niciodata ca nu face, ci ca face prea des, dar asa e la alaptatul cu LM in general. Olivette, ajut-o si cu mai multa apa, chiar daca ea nu vrea. Da-i cu lingurita, dc nu suge din bibe sau canita. Sau orice lichide, supa mai multa de ex. Si I se constipa teribil dupa ce am inceput dive si era cu lacrimi, doar cu lichide mai multe am combatut-o. Cu timpul a prins singura drag de apa, la inceput si destul dupa nici nu se uita la apa.

Hai ca m-am intins... va pup pe toate!

Mergi la inceput