Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,

intru mai rar dar va citesc in permanenta.
Sambata Andrei cantarea 8.260, azi a fost ziua 17 de diversivicare si am introdus oul in piure de legume. A mancat supa clara cam 80 ml si 90 gr piure. Pana acum a mancat tot ce i-am dat. Sunt f multumita de cum decurge diversificarea; am urmat strict cursul ce l-am trimis pe mail; inca nu i-am scos nici o masa de lapte dar la pranz suge tot mai putin.
Nu resusesc sa il conving sa bea apa din cana de la Avent....
Cu dormitul noaptea ....aici parca devine tot mai rau.Pe langa trezirile de la 1 si 5 pt masa mai are una de joaca si gangurit si la 7 trezirea finala. Sunt cam obosita dar asta e...azi a dormit ziua in patut o ora jumate
Va las ca ma cheama sotul la o prajitura...sarbatorim 6 luni de viata ale lui Andrei.

Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Norma, LML lui Andrei! Ufff, ce nasol ca s-au inmultit trezirile, sper sa fie ceva trecator!

Mirabela, la multi ani sotului!

Oana si Ana, sper ca mandrele voastre au trecut cu bine peste febra! Vorba Kytanei, si eu m-as fi panicat. Brotacul a avut pana in 39, dar tot mi-au tremurat picioarele...

Lalu, Mihnea e bine cu noul antibiotic? Cine v-a zis de el? Pediatra "minune" sau l-a mai consultat alt medic?

Kytanutz, cum merg cautarile de casa? Dar cu trezirile nocturne cum stati? Asa mi-a mers la sufletul textul 2am... asa m-am regasit in el, de radeam singura citind

Olivia, hai ca asa m-ai distrat cand am citit de cum ai testat tu gelul de baie :))) Sa stii ca si eu i-am dat din greseala cu gel in ochi, era dizolvat cu apa, i-a curs din cap (este gelul babylove de la dm pt par si corp) Pana sa prind, era in ochiul lui... m-am uitat speriata la el, pregatita sa "infrunt" un urlet grav, dar n-a plans, decat s-a strambat nitel, s-apoi gata... si nici nu s-a inrosit ochisorul... Si la cat gel de dus a mancaaat, el e mereu cu mainile in gura. Il spal in cadita si la un mom dat apa e mai mult cu spuma...

Corinuk, ce bine ca Daviducu doarme nopatea, auzi, de la 7 seara la 2... pfoaaaaiii, boierie Sa stii ca la noi se intampla in fiecare seara ce povesteai tu ca s-a trezit David la o ora dupa baie plangand cu ochii inchisi... Asa face Matei, prima trezire e la o ora dupa baie si e cu cantec... Uneori nu-l calmeaza sanul, il mai legan, ii vorbesc, dar adoarme relativ repede.

Noi ne-am mai reglat cu somnul, a doua trezire e undeva pana in 12, apoi doarme legat pana pe la 3,4, apoi mai are o trezire pe la 5 si ceva, aici el e deja destul de vivace, dar il mai pacalesc sa mai motaie. Totusi, de cele mai multe ori 6 dimi ne prinde treji :(

Dar ne prieste super ora de vara, acum facem baita la 8, ne culcam deci mai tarziu, si speeer sa nu ne mai trezim mai devreme de 6 dimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, la multe lunite lui Andrei!

Mandra mea n-a vrut lp in seara asta nici macar o gura! Sper sa nu o luam de la capat cu constipatia, ca azi a facut si ea de 5 ori, sa recupereze pt zilele precedente.

Stela, si Mayei ii tot intra in ochi gel de dus, dar vad ca nu comenteaza. Cel putin cand o clatesc pe cap ii curge pe fata si atunci si inghite. Mainile nu si le baga in gura in apa, e prea ocupata sa se apuce de degetele de la picioare.

Acum o adorm, devreme pt noi, dar e treaza de la 5.30. Am iesit si seara pe afara o ora cand a venit tati, de la 7 la 8 si n-a vrut sa doarma nici afara, nici cand am ajuns acasa. Asa ca maine ma asteapta trezit devreme (a se citi 8.30). Prefer sa se culce la 12 si sa ne trezim amandoua la 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Multumesc pt urari,
pe cand v-am scris ca s-a defectat cu somnul a avut o noapte perfecta: culcat la 9.30, trezit pt masa la 12.30 si 6 dimineata, si acuma inca doarme. E adevarat ca la 4 s-a trezit si a povestit singur 5 minute si nu l-am bagat in seama asa ca s-a culcat la loc.
Sper sa o tina tot asa.Eu din pacate ma trezesc oricum la 7.10 cand suna ceasul sotului si nu prea mai pot adormi asa ca .......imi fac cafeluta, va citesc, mai aerisesc prin casa, mananc - cand doarme piciul mai mult.
O zi minunata sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Eh, Norma, sper sa o tineti tot asa cu somnul. Da chiar, mie niciodata nu mi s-a intamplat sa ma trezesc dimineata inaintea lui Matei. El mereu a fost matinal, ca tacsu :)) Eu nu eram asa, eram ca Olivia, cu trezit pe la 10 in weekend, pt munca ma trezeam cu chiu cu vai la 8.30 si mereu intarziam :))

Revin, ca tre sa hranesc brotacul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,

oana si ana cum mai sunt copilasii? Sper sa le fi trecut ca sa va bucurati de primvarara, ma uitai putin pe vreme si am vazut ca va fi cam ploiasa saptamana asta , ieri a fost asa frumoooos, m-am dus pana la posta din sat sa imi scot un coletele si daca tot era frumos am ocolit pe alta ulita si am ajuns acasa dupa o ora, el era in carrier si pana la urma a si adormit .

Fetelor care le dati lp, cat mananca copilasii la masa de seara inainte de culcare? Paul ziua nu prea vrea san, dar noaptea ma bucur ca mai am ce sa ii dau si ca el accepta pentru ca inca se trezeste noaptea. Inainte de vaccin se trezea pe la 03 si apoi pe la 6, acum are treziri mai dese, la fel a a fost dupa fiecare vaccin, si-a stricat programul de somn .

Eu zilele astea ma stresez sa pregatesc bagaje pentru ca plecam la Oradea pentru o saptamana. Fetele si-au facut lista cu ce iau dar pentru Paul am impresia ca trebuie sa transfer toata casa .

Sambata seara i-am facut baie lui Paul in cada mare (cu putina apa) dar era Daria in cada care il tinea si ea a fost asa de simpatica, s-a luati chiloti si o bustiera ca sa nu o vada Paul in pielea goala .

Kytana au trecut sarbatorile acolo, banuiesc ca va apucati de cautat casuta, sa dea Dumnezeu sa gasesti ceva bun . Am facut sambata briosele, au iesit super, mie mi-au iesit 6.

Ma duc sa il pregatesc pe Paul pentru somn, s-a trezit de pe la 07,30.
Fetele aseara m-au intrebat la ce ora ma trezesc si i-au spus sotului sa le trezeasca la ora 07 si mi-au pregatit micul dejun. La ora 07,12 min au venit la pat in dormitor la mine, imbracate in rochite cu tava cu ceai, paine prajita cu unt si gem si iaurt cu musli . Le-am trimis inapoi la culcare ca astazi au activitati dupa pranz la scoala si inca nu s-au trezit .

Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Anaomaria revin mai pe seara cu detaluu desre reteta.Acum sunt de pe t....

Olivia,stii ca noi tot timpul am avut probleme cu kk,chiar daca era exclusiv alaptat.Ieri dimineata i-am dat o lingurita de para.Intr-o ora a facut kk ....si pe body si pe pantaloni si a trecut si s-a murdarit si bluza mea si marsupiul.Era plin de kk de i-am facut baie.Incearca si tu putina para,poate o ajuta.

Revin mai pe seara.

Andrei tot ca un bb de o luna se trezeste noaptea....

La multi ani Stela,sotul Mirabelei si boboceilir pufosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ce dragute fetele tale, Carmen!

Andreea, de o saptamana ii dau para dimineata. Clar e de la laptele ala care o ajuta. Nu-i schimbasem nimic in alimentatie cand s-a constipat, decat ca nu mai bause lp seara. Sincer prefer sa bea seara putin lp si sa fie ok cu kk. Si decat sa o umflu cu apa sau ceai, mai bine lapte.

Carmen, Maya de la 2 la 6 luni bea seara 130 ml lp. Luna asta nu prea a m#259;i baut. Media ar fi cam 70-80. Aseara n-a vrut deloc.

Ce credeati ca numai ai vostri stau treji noaptea si a mea nu stie? A stat fata mea aseara de la 2 la 4 treaza. M-a calarit si s-a cocotat pe bratul canapelei mama-mama! Cu lumina stinsa. De vreo 2 ori se pusese jos si a stat cateva minute de credeam ca a adormit. Apoi tusti in 4 labe si o lua la goana iar! Eu statea cu ochii inchisi ma chinuiam sa nu adorm, dar nici sa nu-mi fuga somnul si o tot adunam de pe bratul canapelei ca vroia sa se cocoate sa ia niste chestii puse pe dulap. Cu lumina stinsa si tot le vedea. Ce mai, petrecere in pijamale am facut noi amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici!

lml andrei si ceilalti bobocei sarbatoriti ieri si azi!

norma ma bucur ca merge asa bine diversificarea...cum ii dai supa, cu lingurita? si eu incerc sa-i dau la pranz si supa si piure, dar nu intotdeauna mi-o bea, o cam arunca pe jos..
stella ce bine ca s-a mai reglat matei cu somnul...ii mai dai cereale?...si eu urasc trezitul dmineata, de cand ma stiu a fost un chin pentru mine..
oli cum ati scapat de constipatie? acuma mi david constipat, de vreo 2 zile faca cacareze de oaie...nou in meniu e ardeiul...constipa ardeiul? azi i-am dat piept de pui pentru prima data, i-a placut mult, striga la mine sa-i mai dau si a zis "aie" ...
devreme e 8,30??? noi ne trezim la 6-7...rar de tot mai dormim vreo ora...noaptea a ramas cumintel, sper s-o duca tot asa, azi-noapte treziri la 1 si 7
hihihi mor de drag cum povestesti de ispravile mayei ...
carmen david mananca inainte de culcare 120-150lp, rar 180ml, peste zi este cand papa 180ml, dar seara si dimineata vrea mai putin...tare dragute fetitele
wow andreea de la o lingurita de para atata kk? super! lui david ii dau cate juma' de para, eventual combinata cu pruna ca sa faca ceva cand e constipat..

eu am tot citit ca majoritatea se constipa, de la lp, de la solide, este sistemul lor digestiv care incepe sa lucreze, va trece, etc...dar tot ma termina constipatia asta...ma dispera
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna,
da, cu lingurita ii dau supica. La inceput nu stia ce sa faca cu ea si curgea din gurita. Acum mananca bine. Si eu i-am dat ardei 3 zile la rand dar nu am avut probleme cu constipatia; nici de la morcov; e adevarat ca mai are cate o zi in care nu face kk dar a doua zi face de 2 sau 3 ori de consistenta unui piure moale. Nu i-am dat niciodata piure dintr-o singura leguma, amestec 3, in proportii diferite plus carnea sau galbenusul.
Am urat si urasc si eu trezitul dimineata; cand eram mica ma duceau ai mei in brate la gradinita, la scoala am intarziat mereu la prima ora (era o vorba in clasa ca dupa mine nu mai are voie nimeni sa intre in clasa....);la servici ce sa mai zic ...ultima ajungeam mereu si in fuga...dar pt piticii astia ce nu facem noi.

Mergi la inceput