Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Am revenit sa va povestesc ce a zis "Cruela" si cum a decurs consultatia...
Cum a intrat in dormitor a iceput sa gesticuleze si sa vb tare si Mihnea pt prima data sa speriat de ea si a iceput sa urle de nu l-am putut linisti in nici un fel, iar dr. nu ne-a lasat sa-l linistim putin k sa poata decurge controlul cum trebuie....si in final ia verificat urechiusele si gatul (dar el urla intr-una) si constata ea k are rosu in gat si il dor urechile....Cum a reusit ea sa-si dea seama k il dor urechile daca el oricum urla si rosu in gat....eu ieri nu am vazut nimic si daca era asa banuiesc, ca vea dificultati la inghitit si nu prea vroia sa pape....in fine...ne-a dat antibiotic
Drept urmare m-am enervat si am sunat la sanador si am avut noroc sa fie dr. Cobac de garda chiar azi si vom merge mai pe seara.
Sunt dezamagita pt nu sunt convinsa ca i-a pus diagnostic corect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oli dezvolta putin ce-i cu amilaza din cereale, te rog. Eu in afara de ingrasare si cele cu gluten nu am gasit nimic, din contra, stiu ca au multe vit, minerale, cele integrale, ca astea frumos ambalate in cutii si Aluminiu, e clar ca nu mai contin mare lucru in ele... Eu am luat prima si sper sa fie ultima cutie din comert.

Si daca tot sunt la cap dileme, care-i faza cu laptele sa fie baza pana la 1 an? Eu stiam ca tre sa pape o anum cant de lapte la anumita varsta a lui bb si restul solide, bine ca treptat se inloc. De ex la 9-10 luni poate fi de ajuns sa pape dim si seara in jur de 250 mlx2. Plus ce papa noaptea. Lactate papa deja iaurt si branza calcica, deci are calciu. La David tin minte ca ma certau drii ca nu manca solide si papa prea mult lapte, avea deja lipsuri la 8 luni, ma tot bateau la cap cu mancarea. Ce s-o fi descoperit intre timp de acum e baza laptele? Daca gasiti si ceva linkuri, va rog.

Al meu inca nu si-a inlocuit laptele cu vreo masa dar as vrea sa ma lamuresc si sa stiu daca fac bine oprindu-l de la solide in favoarea laptelui, mai ales cand ii place ceva si ar mai vrea, il ridic de la masa plangand... Mi s-a intaplat si m-am simtit aiurea... Dupa ce l-am intarcat pe D, o per buna n-a mancat deloc lapte, am incercat n marci de lp si nik, greu a acceptat laptele de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Apar si eu dupa o disparitie subita...am avut niste probleme mai dubioase, dar sper sa se rezolve de la sine...

David a facut aseara o criza de laringita. A inceput dupa pranz sa tuseasca magareste si aseara pe la 8 incepuse sa se sufoce. L-a dus al meu la spital, saturatie scazuta de oxigen, i-au facut de 3 ori aerosoli cu adrenalina si dexa, l-au pus la masca de oxigen. Bine ca si-a revenit. Mai tuseste, dar oricum criza a trecut. Asta apropo de cat de repede pot evolua chestiile astea chiar si la copii care sa zic ca sunt mai maricei.

Carmen, eu foloseam Libresse si mi s-au parut mult mai bune ca altele.

Legat de gluten - de aici http://celiacdisease.about.com/od/raisingaglutenfreechild/a/Breastfeeding.htm
' As a result of the research described above, and other evidence, many doctors now think that between the ages of four and six months is the best time to carefully start introducing gluten, in small amounts, to the baby’s diet, while the mother continues to breastfeed. In 2008, the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition published a “position paper” that said, in part, “It is prudent to avoid both early (before 4 months) and late (7 months) introduction of gluten, and to introduce gluten gradually while the infant is still breast-fed, inasmuch as this may reduce the risk of celiac disease, type 1 diabetes mellitus, and wheat allergy.” '

Eu nu as amana pana la un an. Incep acum sa ii introduc usurel biscuitei de aia de bebelusi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Azi la pranz l-am servit cu dovlecel, fasole verde si carnita pui, bun bun. Imi venea sa-i pun si o picatura de usturoi dar m-am abtinut. Am oua proaspete de tara si maine cred ca-i dau. Am vb cu cineva si-mi aduce curcan de la tara numai ca tre sa-l iau intreg, papam si noi. Apropo de carne, daca cumparati pui din comert sa fie peste 1,5 kg ca sa fi eliminat din corp antibioticele si hormonii, macar partial. Si dati un clocot inainte si aruncati apa ca sa iasa prostiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

BOB, sarut mana pt links, voi incepe sa fac si eu cu Stefan, mai mult de joaca. Am minge din aia si-o voi umfla iar (e in dulap de cand eram gravida).

LALU, multa sanatate lui Mihnea si mamei tale! Calmeaza-te si ai incredere ca se vor deschide drumurile.

CARMEN, Paul! Lasa c-o sa-l poti filma alta data!

OLI, ms mult. Tu iti notezi tot ce papa Maya? Eu n-am scris nimic (tot vreau sa notez de banana, ca s-ar putea sa fi facut alergie de la ea), nici n-am filmat/facut poze mereu.

Eu nu i-as da baby carrots, nici eu nu mananc. Am citit ca sunt facuti din morcovii mari, stricati, care sunt taiati si apoi dati printr-o baie de chimicale pt a se pastra cat mai mult. Morcovii mari, crescuti in pamant sunt sanatosi. Nenea www.drweil.com/drw/u/QAA400972/Baby-Carrots-Bad-for-You.html" target="_blank">asta zice ca desi-s spalati in clorina, sunt apoi clatiti cu apa potabila si sunt ok .

Aseara am mai citit despre BLW si am realizat ca gresesc. Scrie clar ca nu se tine mancarea pt bebe; daca e pregatit sa inceapa BLW, atunci va manca singur. In primele sapt. abia se obisnuieste cum sa tina alimentele, care sunt texturile, gustul si mirosul. Mai nimic nu mananca... ori daca-i tin la gura (de obicei imi apuca mana mea cu ambele manute ) baga la ghiozdan mult mai bine! Citind iar, cu alti ochi, sunt si mai convinsa ca e super metoda si nu vreau sa-l mai ajut deloc, doar sa-i dau in tava. Sa vad ce fac cand s-o enerva si incepe sa tipe! (sper totusi ca daca e pregatit, nu se va frustra)

MIRABELA, si in BLW scrie ca nu se da gluten pana la 1 an, daca se poate. Nu stiam ca are ovazul gluten; am citit acum si vad ca sunt cateva companii aici in America de Nord care ofera ovaz fara gluten, voi lua din ala pt Stefan. Noi mancam biologic. Mersi ca mi-ai atras atentia.
Eu vreau sa evit sa-i dau gluten pana la un an; in Romania insa
mai ales sunt sigura ca va roade la un colt de paine din cand in cand.
Interesant ce spui tu, OLI. Unde ai citit ca ar tb introdus glutenul de la inceput?
Sotul cica: "pai noi n-am mancat gluten de la inceput?" aka celebrul biscuite cu mar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

pfuuui, ce mi-a fc feciorul... l-am luat in brate ca maraia si imediat a pus mana la laptop si ce-a fc nu stiu, dar am pierdut pagina unde scrisesem un carnat.

OANA, ms si-ti spuneam ca ma tot gdeam la tine.

poate reiau mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

scriu din amintiri pana nu se trezeste Stefan.

OANA, ma tot gandeam la tine, nu stiu de ce nu te-am strigat. Sper ca David se reface rapid si sper sa se rezolve si nebuloasele celelalte. De asemenea, ms pt link. N-o sa fiu stricta cu glutenul - deja a ros o data un colt de paine-, dar voi incerca sa-i dau mai mult fara gluten decat cu.

MIRABELA, tie iti spuneam sa-i dai lui Calin cat vrea, mai ales daca plange. Totul e sa nu-i fortam sa pape, daca nu vor sau s-au saturat. El papa si lapte bine, deci nu ai de ce sa-l opresti. Doar la alimentele noi as fi mai retinuta prima data, in caz ca-i face rau, sa nu fie cant. mare.
In BLW citeam aseara ca in primele luni bebe se joaca cu mancarea, apoi incepe si mesteca si inghite tot mai mult si pe la 9 luni poate incepe sa scoata din mesele de lapte. Singur. Spunea ca bebe stie cand sa inlocuiasca o masa de lapte, simte dupa cum digera mancarea si-l satura. Sincer, eu i-as da cat vrea sa fiu in locul tau (nu 500 gr. la o masa, dar nici sa fiu stresata cu cantitatile). Asta e un alt motiv pt care vreau BLW, sa nu tot calculez cat mananca; asa habar n-am, vad doar in scutec.

LALU, multa sanatate si mamei tale! Tie iti zic sa fii calma si sa ai incredere ca lucrurile se aranjeaza.

s-aveti o seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Hop si eu la ceas de seara cat trage bobocica somnul de juma de ora...

Mira- interesante ponturi ne-ai dat, esti foarte bine informata...eu nu prea m-am gandit la cestiile astea cu gluten, o sa iau seama mai bine.
Cum erau biscuitii aia cu mei?? Faina mei, un mar ras si zahar brun ? Sper ca am retinut bine sa fac si eu sapt.asta, am observat sa ii place fetitei sa rontaie...

Lalu - ce ordinari pot fi unii dr., nu suunt constienti ca parintii fac eforturi mari sa-i chemi acasa mai ales ca voi aveti ceva prb.financiare. Of, nu-i intereseaza decat bani, bani, bani... sper sa gasesti rapuns la nedumeririle tale SANATATE MAMEI, Doamne, cand vine una parca vin toate :(

papelusca - sotiorul meu nu stie precis cand vine , sunt doua programari : 8 sau 28 aprilie... noi il asteptam cu mare dorrr

tzitziri - cumplita exterienta,sper sa va faceti bine

Am avut si eu un week-end cu napadai. Stefan se juca frumoscu Naty, imita ca o picteaza (era pensula uscata) sa fie stralucitoare "ca soarele" , eu m-am duc la WC si am auzit un tipat ingrozitor. A gadilato cu pensula la ureche, ea a intors capul si a zgariato :((( . M-am spriat ca nu stiam ce are , incepuse si el sa urleee, nu mai intelegeam nimic,am vrut sa merg la urgenta dar am constatat ca s-a potolit , cred ca perii pensulei au speriato dar si zgariato usor. A fost horror... Nu m-am asteptat ca poate fi un pericol... of, trebuie sa fiu foarte atenta...
O alta intamplare ciudata a fost azi dimi. pe la 4, a inceput Naty sa planga, lucru neobisnuit pt.ea, am banuit dintisorii asa ca i-am dat Panadol si s-a innecat, nu putea respira bine , pana la ura si-a revenit singura, imi tremurau picioarele , mi-a sarit tot somnul. S-a linisit repede si am culcato langa mine

Vorbeati de vacanta: noi o sa stam la Constanta 2 luni, sa isi dea sotul o parte din examene. Stiti pe cineva care inchiriaza vre-un apart. pe langa Sala Sporturilor ???

In seara asta ne punem si noi pe gimnastica, am vazut mai multe filmuetze pe youtube
S-a trezit bobocica, a dormit 20 min., are 3 somnuri , 2 de juma` de ora si unul lung de 2-3 ore (trebuie sa stau pe langa ea altel ma fenteaza)









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Salutare,
LML sarbatoritilor, sanatate si laptic mult sa aveti si diversificarea sa va fie usoara !!!
Noi ne-am "defectat" putin si ne trezim pe la 12.30 sau 1 si apoi la 4.30 sau 5 pentru mancat iar la 7.15 trezirea finala. Daaaaaaaaaar azi noapte s-a trezit la 3 si pana la 4.30 nu s-a culcat dar nu a plans a stat cumintel la mine in brate cu ochii deschisi. Eu m-am uitat la TV si cand a adormit l-am pus in patut si m-am culcat si eu. NU inteleg de ce dar nu sunt obosita de loc.

Cu diversificarea mergem ca melcul: suntem in ziua 10, pana acum i-am dat supica si pireu (combinatii intre morcov, patrunjel radacina si frunze, telina, pastarnac, ardei, dovlecel si carne pui doar fiarta in supa, nu am pasirat-o inca); mai am cartof dulce in frigider si in congelator mazare, fasole verde pentru urmatoarele mese. Cam atat ii voi da luna asta (si voi adauga unt si lapte in pireuri). Cu foarte mare greu mananca dar facem progrese zilnic. Supica azi a mancat bine dar pireul il da afara daca ii dau cu lingurita, daca ii dau cu degetul il mananca. Deci il pacalesc si ii dau cu degetul de 2-3 ori, apoi 2 lingurite si tot asa pana nu mai are chef si apoi trecem la laptic. I-am dat sa linga si banana, mar, portocala. Sunt atat de fericita ca am ajuns (aproape) la 6 luni si am alaptat aproape exclusiv.
Foarte faine filmele, am exersat si noi pe minge azi si i-a placut si s-a ridicat in fund de pe spate mai usor decat de pe pat. Deci continuam ...
Kytana sper din tot sufletul ca esti mai bine atat tu cat si Luca.
Bebeii bolnavi vreau sa iesiti la raport sanatosi URGENT...

Noapte linistita va doresc.

Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Am fost la sanador dar nu mai era dr Cobac si la consultat alta dr.
Se pare ca nu are rosu in gat...exact cum am intuit...insa are o inflamatie in urechiuse dar ff putin, adica un fel de inceput de otita dar a spus ca nu e nevoie sa degenereze neaparat si k poate sa treca doar cu antitermice si o solutie pt urechi, insa nu trebuie antibiotic pt ce are acum...doar in cazul in care febra este peste 38,8 sa mai merg odata la urgenta undeva sau sa incep antibioticul....sper sa-i treaca fara....

Mergi la inceput