Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lalu, eu as schimba pediatra.

Mirabela, merci de reteta la iaurt.
Cu amilaza am niste pitici pe creier dupa ce am citit pe un blog.
E un link pe care l-am mai pus: http://alexcreste.blogspot.ro/2011/11/parerea-mea-pe-tema-diversificarii.html
Mai jos paragraful cel mai important:

Amilaza este enzima care digera cerealele si se secreta in organism de-abia dupa ce ies maselele. Asa ca in cel mai bun caz cerealele de la inceputul diversificarii sunt doar balast si intra si ies, fara un aport pentru organism. Dar sunt multe cazuri in care fac rau, pentru ca organismul nu le digera. Ele ajung in intestine intregi, intestinul lor e inca permeabil (ca sa permita laptelui sa se absorba complet) si intra asa in fluxul sangvin. Sistemul imunitar protesteaza, produce anticorpi, de unde si bolile auto-imune, bolile de digestie, hormonale, si chiar si cele de comportament, autism, ADHD.

Repet, fiecare ia ce vrea de acolo. Nu sunt studii oficiale, ale OMS sau mai stiu eu ce. Dar mie mi-au dat de gandit unele chestii. Este doar o alegere personala.
Nepotelul meu de exmplu a fost diagnosticat cu ADHD inca de mic, are un mare deficit de atentie, numai eu stiu cat ma chinui cu el la lectii pt ca nu este atent si ii fuge mintea mereu. Nu mai stiu de la ce varsta a inceput diversificarea, dar stiu ca la 5.5 luni cand a fost internat manca cereale in lp. Si nu mai stiu nici la cate mese din zi, dar eu am imaginea in cap ca ii puneam in fiecare biberon cateva masuri de fulgi de cereale...Deci a bagat cereale in el la greu. Si cand citesc si chestii de genul asta, mie imi dau de gandit. Repet, este alegerea mea sa nu-i dau Mayei momentan cereale. Nu vreau sa intru in polemici sau ceva de genul.
Pediatra mi-a zis ca sa nu-i dau cereale pt ca e destul de grasuta si nu are nevoie. Nu mi-a zis ca ar fi pline de vitamine si sa-i dau, asa ca consider ca nu pierde nimic daca nu le primeste momentan.

Oana, off, ce emotii si cu David! Sper ca este bine acum.

Gabi, da, imi notez tot ce papa de cand am inceput diversificarea. Nu am notat de la inceput, ideea mi-a venit pe urma, dar nu trecuse mult timp si mi-am amintit sa scriu din urma. Ideea mi-a venit cand i-a aparut pe picioruse dermatita atopica (a coincis cu diversificarea si am banuit initial avocado) si mi s-a spus sa fiu atenta la alergii pentru ca are teren favorabil pentru asa ceva. Asa ca notitele mele sunt putin mai complexe decat am scris, cuprind si in ce zile au aparut alergiile, ca sa-mi dau seama la ce a reactionat nasol, cat si cum a facut kk, ca sa-mi dau seama ce o constipa...deh, am si eu o ocupatie.
Baby carrots nu am avut in plan sa-i dau, dar sin ce mancam noi atunci in vizita era cea mai inofensiva chestie, si am zis ca decat sa urle ca nu-i dau nimic, mai bine sa molfaie si ea niste morcovei. Eu personal de exmeplu n-am cumparat niciodata.
Succes cu blw! Maya se enerveaza si plange cand nu poate sa manance. Eu ii tin mancarea si ea se intinde si mananca cu pofta. Daca i-o las pe masa, nu o baga in seama si daca din intamplare o ia, nu nimereste sa o duca intreaga la gura si atunci incepe scandalul. Asa ca decat sa o frustrez, mai bine ii dau din mana mea.
Mie pediatra mi-a spus ca se introduce de la inceput glutenul, cf noilor studii, n-am citit nicaieri, dar vad ca a gasit Oana.

Ramona, te cred ca te-ai speriat! Bine ca n-a fost nimic grav.

Norma, eu citisem ca sa nu se dea apa in care a fiert carnea decat dupa 1 an.
Laptele in piure se pune daca nu accepta piureul. Altfel, nu are rost zic eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

La noi ninge linistit si frumos parca e Ajunul Craciunului. oare mai vine si la noi vara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragi fete va servesc cu briose cu ciocolata facute astazi pentru a-l incuraja pe Dl Sotz

M-am chinuit si m-am intors si pe o parte si pe alta si stiu ce este cu el: nu doarme suficient. Dupa ce v-am scris voua a iesit Dl Pinguin cu el la plimbare aprox 2h si i-a dormit in brate. In seara aceea a stat f linistit la baita, la imbracat si a adormit singur in patut. Seara urmatoare la fel. Buba este ziua.

Ziua nu doarme si pace. Astazi am iesit cu el la cumparaturi, a dormit pana in supermarket cand s-a trezit si dupa 15 min de cumparaturi s-a pus pe un plans, i se inchideau ochii si nu vroia sa doarma. Cum mama mea nu putea plati si nici sa il ia ca era in manduca, a trebuit sa alerg - la propriu - prin magazin sa se calmeze. Cand am platit la casa, se uita jumatate din magazin la cum urla. Are un plaaaansss... mama-mama, cantaret il fac la plamanii lui. Acum pe seara s-a mai plimbat pe el 1h si a stat cumintel la imbracat, chiar a ras singur, a adormit relativ usor. Noaptea dupa ce papa adoarme singur, eventual il mangai usor pe cap si pana ma mai sucesc eu pana la baie adoarme.

Ziua, revin la zi. Nu vrea sa adoarma decat plimbat. Astazi in patut i se inchideau ochii si plangea si se lupta cu somnul dar nu vroia sa adoarma. Cum l-am pus la san a adormit in 30 sec, apoi dupa 15 min l-am pus langa mine in pat si in 40 min s-a trezit si a inceput sa planga pentru ca inca ii mai era somn.

Cand se trezeste dimineata este cel mai cuminte piticut, incerc sa il pun la somn cam la 1.5h dupa ce se trezeste. Dar in brate nu adoarme, leganat nu adoarme, in patut obisnuia sa mai adoarma, dar vad ca nici asta acum. Asa ca mi-am facut program la ora 10.00 ies cu el cu manduca pret de 2h sa doarma. Sa vedem ce facem dupa-amiaza.

De mancat vad ca mananca bine, astazi suntem in a 5 a zi si a mancat jumatate de morcov si jumatate de mar coapte la cuptor. Cum vroiam sa nu ii mai dau, tragea de lingurita.

Sper ca sunteti bine, v-am citit printre randuri Va multumesc pentru sfaturi si gandurile bune Noapte linistita, dragi surate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Apropo de www.nhs.uk/Conditions/Coeliac-disease/Pages/Treatment.aspx" target="_blank">gluten si in UK se introduce de la 6 luni.

Si aici zice tot de 6 luni: http://www.babycentre.co.uk/x555832/should-i-avoid-gluten-in-my-babys-first-foods

Eu inca nu i-am dat, dar a muscat dintr-o bucatica de paine facuta in casa. A luat-o de pe masa si a bagat-o in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hihihi, ce dulce e Luke cel Viteaz cu bucata de paine in manute.
Ma bucur ca ai elucidat misterul privind somnicul bobocelului.

Noi in seara asta am trecut printr-o repriza de plans ca niciodata. Ce zic eu de plans, de urlat!!! Si era un urlet de durere de mi se rupea sufletul si mi-au dat lacrimile. Se pare ca ii ies dintisorii de jos. Sper sa strapunga mai repede gigia, ca se pare ca aici e problema. Cand pun degetul nu se simte, dar cand musca si apasa, simt ca ma inteapa ceva.
Azi aveam programare la gineco, dar cu codul lu' peste am anulat-o, ca sa nu ies pe asemenea vreme. Loc mai e luna viitoare. O sa fie control de 7 luni, nu de 6!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/default.aspx

am gasit aici mai multe informatii interesante, inclusiv despre chestia cu 'laptele trebuie sa ramana de baza pana la un an''
Eu inteleg ca e Academia Pediatrilor din America, deci oricum e un site oficial.

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/pages/Sample-One-Day-Menu-for-an-8-to-12-Month-Old.aspx aici e un exemplu de meniu pe zi pentur un copil intre 8-12 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, am cautat acum si laptele matern contina amilaza. Deci eu deduc ca cerealele facute cu lapte matern pot fi digerate.
Eu nu recomand cerealele ca nu mi se par o chestie care sa intre intr-un meniu pentru noi...adica nu stiu...noi nu prea mancam cereale si Sophia mananca suficient de multe chestii cat sa nu ma chinui sa ii gasesc chestii care sa ii placa.
Dar chestia cu cerealele si amilaza nu am gasit-o decat pe siteuri de astea ''naturale''.
Legat de copiii care pot avea deficiente de comportament, cred ca depinde si de multi alti factori nu doar de faptul ca ar fi mancat cereale cand erau bebelusi.Nu zic de curentele astea de cresterea copiilor care se poate ca peste cativa ani sa conteze mult...in fine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata dragele mele.
Noi suntem la parintii mei acasa.Nu am mai suportat baraiala din apartament.Imi era prea mila de Andrei cum se chinuia sa faca nani.Suntem la bunici de vineri si ne este tare bine.Mai stam pana vineri seara.

De citit va citesc zilnic,dar nu prea apuc sa scriu.Andrei merge bine cu diversificarea.Astazi bagam cartoful dulce.

Olivia,felicitari pentru Maya.E o gradunica curajoasa....cum se ridica ea in picioruse.Bravo!!!!

Kytana,datorita tie am inceput sa scriu mesajul....ma bucur f mult pt tine si ot mancaciosul Luca.Sa stii ca si Andrei de adosrme ziua in narsupiu,apoi il mut in pat.La noi s-a obisnuit asa din cauza renovarii din blic.Iar Andrei daca stau langa el doarne 2 ore,daca e singur doarme doar 40 min....

Trimit sa nu pierd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

...si cand se misca ori ii dau suzeta si adoarme,ori il cuprind,ori vrea tzatza.

Scuzati sutele de greselu,scriu de pe tel si mi-e greu sa corectez.

La noi,ca si la Carmen ninge ca in povesti.E enervat, dar totodata e atat de frumos.

Lalu,ma bucur ca ai revenit!!!!Sa ne scrii zilnic si multa sanatate la prichindel.

Mai vroiam sa scriu,dar.....

Fetelor,dupa cat timp se inlocuieste de tot masa de pranz cu hrana solida?

Si inca ceva...am 3 saptamani de cand am un stil de viata sanatos vis-a-vis de mancare si am slabit 6 kg.

Adica am eliminat faiba alba,zaharul si prajelile.Fara sucuri,rontaielu aiurea, etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,

Kytana linkul asata e pt tine
http://www.qbebe.ro/bebelusul/ingrijirea_bebelusului/10_trucuri_inteligente_care_il_vor_opri_din_plans_pe_bebelusul_tau?utm_source=newsletter_qbebe&utm_medium=email&utm_campaign=from_qbebe
daca le-ai incercat deja pe toate - sorry;

Briosele arata super delicios....yammmmiiiiiiii

Oli - supica de legume in care a fiert carnea i-o dau in urma recomandarilor pediatrei din cursul ce l-am trimis pe mail. Daca e sa citesc toate parerile nu ii mai dau nimic sa manance lui Andrei. Nu ma intelege gresit, eu iti multumesc ca imi atragi atentia pt ca e mai bine sa stiu toate parerile si sa aleg cum cred eu ca e mai bine pt el, dar ma enerveaza pediatrii si toate studiile facute ca nu ajung la acelasi rezultat.. Te baga in ceata total...Oricum observ ca fiecare am abordat diferit problema diversificarii aici pe forum. Sa speram ca ne vor fi copiii sanatosi si fara probleme. Asta e cel mai important.

Mergi la inceput