Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui S.ellena

Bubu, saru'mana de sfat! Care e efectul apei termale? Doar curata/dezinfecteaza sau si vindeca?

Lavinia, mamica de bebelina Eva Maria (06.12.12)


Apa termala vindeca, e f buna, dar la cutele gatului eu ii puneam si un strat subtire de bepanten, altfel se irita rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Si noi tot cu apa termala si bepanthen am scapat de iritatiile de sub gat. De iritatia de pe fata am scapat cu apa termala si mustela-stelatopia. De cant i-au trecut bubitele n-am mai spalat-o cu apa de la robinet pe fata, ci doar cu apa termala si nu i-a mai aparut nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Raportam si noi prima intoarcere de pe spate pe burta, mult mai delicata decat prabusitul de pe burta pe spate. Nu pot sa cred cat de repede trece timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ary, am preferat sa iau mei tai ca sa vad daca sta in el, daca totul e ok, mai incolo poate luam si manduca. N-avea rost sa dau banii, mai ales ca in wrap nu sta, se zbate. Daca ar fi stat si el ca toti copiii in wrap luam manduca direct, dar asa n-am avut curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Azi am fost la baby boom. Sunt reduceri fantastice la picioru gras. Maine merg iar :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetele, mi se pare mie sau Angelique nu a mai scris nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Deci cand citesc despre ai vostri pitpalaci cum se intorc ei ca niste clarite cand pe-onparte cand pe alta, imi vine sa il apuc pe pitpalacul meu de posteriorul cel gras din dotare ( marca muma'sa cu derierul frumos impanat ), si sa ii fac vant pe burta. Nu ar face vreun gest din asta obositor si periculos doamne fereste. Mai bine abdomene atat pentru superiori cat si pentru inferiori, ba itim capul doar doar ajungem in fund, ba ridicam cartabosii (asa arata piciorele lui, nu glumesc) doar doar ne rostogolim peste cap.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, esti tare amuzanta, m-ai facut sa rad :)) pitpalacul puturosel

Gata, Ema are un scop in viata. Sa se intoarca de pe spate pe burta... Mereu... Inclusiv cand mananca sau ar trebui sa doarma. Aseara a adormit cu greu pe la 12 (ea care cam pe la 10 jumate capituleaza si adoarme mancand) pentru ca n-avea ea chef sa doarma, ea voia sa se intoarca. O pasioneaza maxim noua descoperire (de fapt, e prima descoperire care o pasioneaza). In schimb, eu am o imagine apocaliptica cu ea care, daca nu e culcata in saculet de dormit, se intoarce noaptea pe burta, sta asa pana se plictiseste, dupa care urla sa ne ducem s-o punem la loc (pentru ca intoarcerea de pe burta pe spate nu prea o distreaza, asa ca o practica doar in caz de forta majora. Dar in majoritatea cazurilor, sta suparata si cu capul infundat in patura, plange si se aoleste pana o intoarcem noi. Pe de alta parte, asa isi freaca nasul de patura, ca lasa acolo toate reziduurile din nas. Se curata singura infinit mai bine decat as curata-o eu cu pompita :)))) ). Dupa care se intoarce iar si o luam de la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Ha ha, Lacramioara, am ras cu gura pana la urechi, ce nostima esti cum descrii ce face dragul de AchimSa stii ca asa e si la noi, face abdomene la greu, tot tot o ajunge singurel in fund.De multe ori il ajut, insa cand il apuca inainte de culcare ii distrag atentia cu jucarele sau esarfe sau pungi (care raman preferatele lui, probabil pt ca fasaie),Recunosc insa ca sunt o fericita:daca il apuca somnul,tot ce am e facut e sa stau 5 min pe marginea patului si sa ii cant shhh shhh sshh, mangaindu-l pe manutza sau pe frunte/sprancene -si in 5 minute doarme tun!Ca noutate, primul somn a inceput sa fie de 7ore, 7 ore juma, fara nici o trezire, avand in vedere ca el maxim la 19.30 deja e prieten cu Mos Ene:)

of.Am intrerupt insa ranitidina din cauza ca durerile de stomac devenisera cumplite si continue,aproape non stop, asa ca au reaparut micile varsaturi dese si neplacute, sughitul (dar mai rar, nu ca inainte)si tusea aia seaca-atunci cand il arde acidul ce i se reintoarce, saracutul..Insa nu mai sta treaz noaptea din cauza durerilor de stomac si noaptea nu vomita deloc.

Un dr mi-a recomandat Prevacid, insa nu i l-am dat, fiindca mi s-a facut parul maciuca citind efectele secundare, durere in piept,dureri de inima,dureri de stomac, somnolenta, ameteli, dureri de cap.Super tare! toti il recomanda bebelusilor, dar nimeni nu adauga si faptul ca nu a fost testat pe copilasi sub 2 ani
Oricum, e clar ca e timpul sa incepem diversificarea, dar toate tipurile de cereale gasite aici sunt pline de zahar,iar cele care nu au zahar au gluten...
Voi ce cereale veti folosi pentru inceput, in Ro?ce marca, va rog? poate o rog pe cumnata mea sa imi trimita...

Doura am nevoie de un raspuns de la tine,am tot citit niste articole despre "farine de carnaube" si ce mult ajuta in reflux si vreau sa te intreb daca si ce stii despre faina asta...
Multumesc anticipat.
Pun si bucatica de articol, in FR, e usor de inteles,dar am gasit pareri pro si contra si as vrea sa stiu ce spui tu, e important. Multu mult si sper ca sunteti bine toate

si DA, Angelique, ce e cu Angelique, avem numarul ei de telefon, de ce nu ii da nimeni un telefon? sper ca sunt bine, dragii de ei..Angelique, am citit ca sangele in kk poate fi si un semn de reflux pasiv, cumva..Stefanut vomita, in timpul zilei? Sper ca nu, dar intreb...Ah, sper ca sunteti bine si ca nu aveti timp de scris.Tinem pumnii, ne gandim la voi si ne rugam sa fiti sanatosi.
Va pupam

pup toata gashca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Angelique, uite aici un subiect pt oprit lactatia. Ai facut analiza aia pt lm? Am vrut si eu sa o fac initial dupa care mi s-a facut frica de rezultat.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177991&nm=Cum-stopam-lactatia-fara-pastile
Sunt mai mult aici pe forum daca dai cautare.

Mergi la inceput