Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ca sa nu scriu aici romane care poate ca nu intereseaza pe toata l umea, mi-am scris parerea despre televizor aici: http://gangblog.ro/2013/04/03/televizorul-copiii-nostri/

Tot acolo am pus si linkurile pentru articolele/studiile pe care le-am citit.

Dana, apropo de ce ziceai tu ca studiile sunt facute pe copii care stau toata ziua in fata televizorului si de-asta ii afecteaza, uite ce scrie intr-unul din studii: "Of 259 infants, 249 (96.1%) were exposed to media at age 6 months, with mean (SD) total exposure of 152.7 (124.5) min/d." :-s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ufff fetelor, ce ma enerveaza vremea asta. Ieri a fost asa frumos (chiar daca a batut vantul rau de tot) si am stat afara cam 5 ore, iar azi gata, s-a terminat distractia. Inteleg ca si maine o sa fie la fel In ritmul asta, o sa iesim din casa o data pe saptamana
Cred ca imi iau o umbrela colorata s-o distreze, o pun in wrap si imi fac curaj si iesim chiar si-asa, pe ploaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Yeeey a venit tati acasa,am avut emotii ca a condus din UK pana aici...
Sebi s-a potolit din plans si a stat 1ora cumintel,fara sa scoata un sunet uitandu-se la tatal lui.Cred ca i-a fost dor sa ii auda vocea.Nu l-a mai durut nimic cand povestea tati
Cellena si eu te-am citit pe blog,esti talentata.Mi-a placut povestea cu pachetul cosmote,am ras o gramada.
Popi hilar comentariul cu am plesni de fericire si implinire.Asa e,toate ne iubim copii dar nu e numai lapte si miere.Mai si plange,cateodata l-as pasa sa mai respir si eu si sincer o sa o fac,ca tare mi-a facut pofta sotul meu de Londra
Mi-a venit colacul,acum umflu.Va tin la curent cu evolutia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

[bPopi][/b] esti tare!!! Ar trebui sa te apuci de scris...vorbesc foarte serios!
Niste bavetici bune pentru diversificare gasesti la Ikea, totusi cred ca sunt cam mari pentru un bebe de 5 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Cellena uite cartea intreaga scanata a lui Virgi' aici:

http://www.scribd.com/doc/61170476/Virgiliu-Gheorghe-Efectele-televiziunii-asupra-min%C5%A3ii-umane

l-am filmat pe Ivan mancand ca o fiara barele de sustinere de jucarii:))

http://www.youtube.com/watch?v=59xrk-AZDs8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

S.ellena., lasa ca recupereaza ea greutatea,important e ca e sanatoasa!
Nu ii mai da cu cremuta sub gat,ca aia e o zona mai tot timpul umeda (de la lapte, saliva) si nu se usuca..Sterge-o cu discuri demachiante imbibate cu apa termala, la noi asta functioneaza, oricum din cauza de gushulitza e o zona destul de greu accesibila, plus ca daca cumva apesi din greseala mai tare,le vine sa vomite; crema nu are cum sa faca treaba acolo, trebuie ceva usor..
pup

Dana, multa sanatate la Sebi mic!Nu se fac vaccinuri cand bebeii sunt raciti.

pupam fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Dragele mele, va multumesc mult pentru ca mi-ati atras atentia cu privire la echipamentul de purtat bebele. Nu stiu de ce or mai scrie pe ele ca pot fi folosite in pozitia cu fata la lume daca sunt asa nocive prntru oase? Producatorii acestia chiar sunt inconstienti? Mai sunt si super marci cica!
Am hotarat sa incerc si eu Marsupi Plus, sa vad cum ma simt cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Lacramioara, pe producatori nu-i intereseaza decat profitul.
Apropo de asta, azi am primit mei tai-ul. E f cool, maricel, dar versatil, cusut frumos, pare teapan, imi place f mult si am dat pe el 127 lei cu tot cu transport. Luci a fost destul de interesat de el vreo 5 minute
L-am pus cand era odihnit si mancat, a fost intrigat la inceput, pe urma a inceput sa se zbata
Abia astept sa-l folosim afara, cred ca ma agat si eu de o umbrela si plec de nebuna cu el, ca mi s-a urat de tot in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, ca tot vorbeam despre Capraru si carti despre bebelusi, cresterea copilului, etc., peste ce carti interesante ati mai dat?
Mena zicea de Conceptul Continuum (care si mie mi-a placut foarte mult) si Bebelusul meu intelege tot (cu care eu n-am rezonat decat pe alocuri).
Altceva? Am ramas fara lectura de seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata

Cellena, eu mai am asa:
- alina-ti bebelusul in mod natural - pamela rhatigan
- copilul tau trebuie sa doarma - cathryn tobin
- enciclopedie larousse pentru parinti
- mama si copilul - fenwick
- cum sa-ti hranesti copilul - vicki lansky
- biblia alimentatiei copilului - eileen behan

Ultimile 2 (din pacate pentru mine) se axeaza mai mult pe copiii peste 1 an.
Si tot in categoria >1 mai am si "copilul - manual de utilizare 1-4 ani" (kuhn si borgenicht), dar asta dintr-o eroare, pt ca eu voiam "bebelusul - instructiuni de utilizare", dar responsabilul cu shopping-ul a uitat ce are acasa. Din gama asta avusesem instructiunile pentru sarcina si m-am amuzat teribl citind.

In rest, voi si lumea www.
As mai lua eu o caruta de carti, dar ma boscorodeste ta-su din motive financiare.

Mergi la inceput