Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !

Norma, astia zic ca nu folosesc sulfiti pebtru www.pronat.ro/magazin/fructe-uscate/1202-prune-fara-conservanti-si-samburi-100g-6421682096084.html" target="_blank">prune.

Cred ca Iris s-a obisnuit cu mancarea, a ajuns la 5 scaune intr-o saptamana. A facut aproape in fiecare zi cate putin, azi a facut normal, nu mai plange de burtica noaptea. Aseara m-a frecat nitelus, nu parea sa sufere de stomacel, ca o adormeam imediat, doar se trezea la o ora, o ora jumate. Ca de obicei, dupa ora 3 s-a culcat, s-a trezit la 5 si apoi la 7 fara un sfert.
O sa incep sa-i dau piure cat mai uscat, atunci cand ii dau piure lung, se mozoleste, isi da mult pe ea, se si enerveaza cand nu reuseste sa manance mult din lingurita.
Ieri am scos-o in parc de 2 ori, a dormit cate 2 ore de fiecare data. Ceilalti copilasi vad si ei o frunza, o pasare. A mea duduie in carut si se trezeste acasa unde vrea s-o distrez. Ieri o luase sughitul, a trebuit sa cumpar apa si pahar de plastic sa-i dau sa-i treaca. O sa imi fac un bagajel standard sa-l avem mereu la noi : servetele uscate/umede, paturica, un biberon cu apa/ceai, dar sa bea ca din pahar, ca deja e fata mare ea, nu a mai pus gura pe vreo tetina de 4-5 luni. Nici biberoane nu am, decat din acelea mici, de 125ml, le folosesc sa-i masor apa pentru cereale. Apropo de cereale, eu nu-i fierb apa si o racesc, ii pun apa fierbinte de la Cumpana.
Si apropo de "neglijente", ieri la leagan, am fost putin neatenta si am gasit-o pe Iris lingand de zor bara de la leagan. Am certat-o, n-a priceput nimic, asta e, sa-i fie de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

BOB, apropo de linsul leaganului...
ieri cat asteptam sa intram la medic la clinica (aici se baga cate 2,3 pacienti in cate o camera si dr.-ul iese din una si intra in cealalta) am vazut un bebelus la vreo 7,8 luni in pampers si cu suzeta in gura care tot iesea in 4 labe din cabinet si-o lua la goana spre zona de asteptare, maica-sa il chema se intorcea; peste cateva minute iar iesea, se aseza in fund apoi iar o lua in 4 labe.
era tare scump dar sincer eu m-am cam oripilat... ma gandeam cati oameni au trecut pe holul ala, numai mizeria de pe incaltaminte si tot nashpa. ma gandeam la pielea lui fina si la mainile pe care si le-ar baga in gura.
sincer, nu ma vad vreodata sa ajung sa fiu atat de relaxata. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare, ma enerveaza de mor ca nu mai posteaza de pe mobil.

Eu in fuga cu treburi, Mr a rezolvat deja o bunica, a invatat-o ce sa faca. Papa solide cu ea dar lapte nu prea, aproape am epuizat stocul de lapte fara rost si l-am cam aruncat. Asta e. Mai are o bunica si le-a rezolvat pe ambele. Mi-a prins bine si mie iesirea din decor, am invatat sa ma calmez la distanta de el.

Stella tie iti scrisesem, poate sa incerce cineva sa-i dea apa sau ceai noaptea, poate asa se dezvata de lapte noaptea si poate o dormi si mai bine, cine stie, poate burtik il supara. Daca el papa bine ziua solide si lapte, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca suge des de dorul tau tot aia e, ori lp ori apa. Acuma sa nu-l superi si mai tare si sa se agite si mai mult, nu stiu. Important e sa fiti amandoi bine si tu sa te odihnesti. Incearca sa dormi ziua, sa-l mai lasi cu soacra sa-i dea ea solidele. Crede-ma ajuta si la psihic sa te mai detasezi. Am o colega care a renuntat la alaptat ca se simtea rau si-i pare rau ca tot nu i-a trecut. Ia-l noaptea langa tine si-l mufezi doar, eu de ceva vreme sunt terminata de oboseala si adorm cu el in pat, doar la mufat ma trezesc, apoi nu mai stiu. Nu e ok ca probabil se va invata in pat dar efectiv m-a doborat astenia si oboseala, stresul, eu vreau sa le fac singura pe toate si nu prea mai pot duce. Cred ca toate ne simtim rau in perioada asta, mai ales cele care alapteaza. Te pup, sunt solicitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Papelusca, noi folosim scutece Pampers nr.3, nu il schimb noaptea deloc, si nu iese pipi. Si il alaptez cam de 3-4 ori pe noapte. I-a iesit o data sau de 2 ori maxim pe o parte, cand a dormit pe partea aia. Incearca sa ii iei un nr mai mare.
Biscuiti cauta in Carrefour au un raft imens numai cu mancare pt bebelusi, in Real gasesti vreo 2 variante. Uita-te si in magazine online, gasesti Nestle, Milupa, Plasmon cam la 20 lei 200 grame. Eu inca nu ii dau biscuiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Papelusca, nu stiu nici un DM pe la Otopeni.Dar e drept ca am fost mirata cand mi-a zis Olivia ca e unul la Obor si eu habar nu aveam de el.
Pampersi noi folosim de la Kaufland. Am inteles ca au doua marci - unii Nappies (o punga rosie) si unii Wickies (punga mov).Mi-au placut aia NAppies mai mult decat Pampers dar acum m-am pricopsit cu niste Wickies. Si am luat si doua baxuri mari (la recomandarea unei alte mamici). Astia Wickies mi se par prea scortosi, se fac ciudat cand sunt mai plini. In fine, nu da pe dinafara dar nici nu mi se par extraordinari.Cand ii termin ma intorc la Nappies de la Kaufland.

Sophia roade biscuiti de la Hipp. Au zahar, stiu asta. Am gustat si nu mi se par asa dulci. Se faramiteaza repede, ii tine ea singura in mana si mananca singura. Ii mozoleste rapid.Cica sunt bio si sunt de la 6 luni.Exceptand zaharul nu am ce sa le reprosez. Eu ii dau cand pofteste prea tare la mancarea mea si nu e ora de fructe/legume/iaurt sau cand e forta majora (aseara de exemplu am iesit in parc cam cand ii era ora de biberon si i-am dat un biscuite)
Nu mananca oricum prea des, uitasem de ei pana aseara cand am iesit in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Neata!

Dupa doua nopti de chin si jale, avuseram si noi una mai buna cu vreo sase ore legate de somn si m-a luminat Domnul si mi-am dat seama ca nu dintii il chinuie pe saracutul copil, ci sapt 26 . Dupa dpn, tocmai ce am iesit din aceasta saptamana . Mi-a venit ideea sa calculez saptamanile dupa ce l-am vz ca s-a intors de pe spate pe burta , el care nu a mai facut asta pana acum si...surpriza!!! Confundai puseu' cu iesitul dintzocilor (dar cica e normal, deci am o scuza )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu am bagat iaurtul mai devreme din cauza constipatiei si cred ca a ajutat, acum ii bag cate o linguritza si in fructe, si in piure, da si gust bun dar si ajuta digestia. Cine a bagat deja poate incerca, cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
ma bucur sa citesc ca bebeii s-au cacacit...pfoaiii unde-am ajuns

stella eu stiu ca iaurtul se da de la 7 luni..si eu o sa fac in casa, "manjesc" cu iaurt o galetuta de plastic, fac "cuibul", apoi torn acolo laptele fiert si se lasa la cald, la prins..iese foarte bun..
gabi eu am folosit babylove din dm, apoi toujours din lidl, iar acum am niste scutece facute sub licenta toujours (cred) luate la promotie din kaufland, 110 buc/64.99lei http://www.bangla.pl/opinie/p32584/kaufland-k-classic-baby-nappies-premium-pieluchy ...nu iese nimic-nimic, nu se irita deloc, imi plac tare mult...
bobisor tare mult imi place cum povestesti ...esti tare haioasa cum ne zici de dragonita...

fetele mai ziceati uneori de cartof...ati dat carea cartof simplu? stiu de lipsa amilazelor pentru digerarea amidonului, dar as vrea sa-i dau si nu stiu de cand..s-astept pana la 8 luni?

ai vostri bebei cuminti pisca?...eu am pe fata urme de gherute, zici ca m-a cloncanit o ciocanitoare :)...intinde manutele spre mine si mi le pune pe fata, face draga-draga si brusc inchide pumnisorii si strange...dar strange, frate, de-mi dau lacrimile...si de obicei prinde pielea de sub ochi...si trage de par, isi infige pumnii de zici ca nu-i mai scot decat cu foarfeca :)...
david cumintel iar, papat la 20, 30 si somn pana la 4,15, apoi 7,30...am comandat marti lp hipp online, ieri deja am primit hartiuta de la posta c-a venit...azi tre' sa fac cumva sa-l iau ca-mi trebuie pe dupa-masa...dani a fost dimineata la 7 jumate, dar deschid abia la 8, iar diseara lucreaza pana la 8 cand la posta e inchis..
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Papelusca, noi folosim Pampers nr. 4 si sunt multumimita de cum se comporta. Nu am avut surprize ude noaptea (rar il schimb noaptea). Iar despre biscuiti, nu stiu - nu ii dau deocamdata.

I-am dat ieri para+pruna la borcan de la dm si mi-a facut kk de 3 ori, ultima oara destul de fleoscait (scuzati detaliile ). Ah, sa va spun cum l-am pacalit sa pape piureul de legume: i-am amestecat putin mar dat pe razatoarea de sticla si a halit tot . E fan mar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am mai observat o chestie, cand era constipat ii dadeam un meniu mai fix, adica nu prea multe alimente, se regla de la sine. Ma gandesc ca sistemul digestiv, invatat sa digere doar lapte, daca ii dai mai putine alimente, le rezolva mai usor. Mi-e sa nu intram intr-un cerc vicios, e constipat, ii dam multe combinatii si facem mai rau, bulversam si mai tare sist digestiv. E doar o parere personala, dar vad ca la noi merge. Chiar si el, cand era constipat, nu-mi accepta prea multe variante de mancare pana nu facea. Stie si organismul singur ce-i trebuie.

Mergi la inceput