Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carina si al meu a avut scaune proaste de la sumetrolim, vreo luna cred, desi ii dadusem probiotice. Eu zic ca de la el, totul e sa se hidtrateze.

Stela eu l-am intarcat si se trezea de n ori pt lapte dar era si mai greu, trebuia sa-i fac lapte, sa ma duc la bucatarie, sa-i tin bibe pana termina... mult mai greu fata de alaptat. Eu alaptatul il consider mult mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stela eu tot gica contra sunt, de ce sa-i dai masa de seara de dupa baita lp cand tu esti treaza? Da-i san si noaptea cand tu dormi poti sa-i dai lp. Zic si eu, doar ideea era sa te odihnesti si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Olivia, multumesc frumos de rasp ! O sa am in vedere sa ii iau pt orice eventualitate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gabi nu stiu de biscuiti, am intrebat la farmacie dar mare lucru n-am retinut. Eu in afara de cei facuti de mine, i-am dat de la moldoveni niste biscuiti lungi si tari cu f putin zahar dar f buni. Ii roade dar mare lucru nu inghite. Scutece mar 4 de la Pampers, mai nou am luat de la Lidl, Tojours, sunt buni.

Bob ehehe cate a lins Mister de la David, de la mainile lui murdare venit de la scoala, ca sare pe el ca o felina sa-l pupe, fara sa se spele, pana la cartile de joc si telecomanda pe care o fura fara sa ne dam seama. Nu e o lauda sau ceva normal dar s-a intamplat. Eu incerc sa-l feresc cat pot dar nu reusesc tot timpul.

Ieri l-am dus in parc, s-a dat in leagan, era asa de mandru de nu mai putea, l-am dat in topogan, eram asa de fericiti amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Elfica, multumim frumos de info si de reteta pt iaurt!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina eu i-am dat cartof ca-i place mult. Si pe mine ma pisca, si de san, dar el e asa fericit cand o face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Mirabela , sunt perfect de acord cu ce ai zis legat de sistemul lor digestiv; am obs si eu la Iustin. Ce mai face David? E bine? Pe Matei l-am trimis la ai mei la curte ca nu ma mai intelegeam cu el , are o energie...si-a revenit bine dupa antibiotic, dar nu suporta sa stea prea mult in casa , deh, copil in vacanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor,

Tocmai ce ma bucuram ieri ca am scapat de constipatie (si azi de dimi a facut moale) si am dat peste alta belea, am racit cobza, si eu si brotacul :( Tati a fost racit sambata, acum e pe final si ne-a apucat pe noi doi de ieri seara. Matei e f mucios, stranuta de n ori, tuseste, dar in rest e vesel si gaguritor. Ne tratam cu panadol baby si stodal, iar eu cu vesnicul oscilo...

Gabi, ma bucur ca a reusit Stefanutz sa iasa Mersi pt sfaturi In mare, asa e, eu ma ocup de Matei, nu prea am momente de detasare, de odihna. Sotul are firma lui si in prima parte a zilei umbla dupa acte, se intalneste cu clienti, in a doua parte sta la calculator si lucreaza. Chiar munceste mult. De cateva zile il ia dimineata dupa 6 pe Matei, iar eu mai dorm pana pe la 8. La solutia asta am ajuns, sa vedem daca imi revin. El se mai trezeste si noaptea, dar nu-i pot cere asta mereu pt ca in unele zile tre sa plece din oras, sa conduca multe ore si n-am cum sa-l privez nici pe el de somn. Azi nopatea de exemplu i-am dat san lui Matei pe la 3, s-apoi l-a adormit sotul, cam 45 de min i-a luat sa-l puna in pat fara sa se trezeasca. Matei adoarme usor doar la mine. Azi e pe drumuri, cand pleaca, pleaca toata ziua si a doua zi de dimi lucreaza la calc. Uneori mai mi se pune pata pe el, dar in principiu am realizat ca munceste si el mult. Cand te duci la un serviciu 8 ore pe zi e mai putin stresant, ca ajungi acasa si stii ca esti liber pana a doua zi. In plus, am optat pt concediu 2 ani, deci mai putini bani, asa ca sotul tre sa compenseze, ca deh, visam si noi sa ne luam un apartament mai mare in buc, dupa ce termin concediul. De luat vitamine am inceput sa iau, de mancat, mananc de 4 ori pe zi

Mirabela, si mie mi se pare ca ai dreptate legat de sistemul digestiv si suprasolicitarea lui. Spuneai ca organismul unui bebelus stie si singur ce are de facut, tocmai de aceea cred ca daca Matei inca papa san noaptea, poate are nevoie de acel aport nutritiv. Mi-e frica sa-i bag deja apa sau ceai nopatea, nu am certitudinea ca mananca suficient ziua. Inca nu ii dau carnita si branzica. Abia dupa 8-10 luni incolo cand papa mai multe i-as scoate o masa de lapte, daca inca cere lapte noaptea. Adica momentan ma incred in instincul lui, daca cere san, poate o face si de dor, dar si de foame.

Lapte praf ii dau dupa baita pt ca e ca o diversificare pt noi, in loc de cereale sau altceva. Am avut experiente fiasco cu cerealele, noi oricum suntem grasuni si nu ne sunt recomandate, deci prefer lp. Vreau sa incerc intai asa, sper ca lp e mai consistent si va dormi mai legat, iar nopatea se va trezi de mai putine ori, poate doar de dorul sanului si atunci il va primi. Cum spuneai, nu vreau sa-l agit mai tare. La unele mese suge semi adormit si adoarme repede. Pare ca se trezeste de dor. La altele suge calumea, pare ca de foame, si atunci se trezeste de-a binelea si e mai greu, sper ca aceste treziri flamande sa se imputineze, daca primeste lp seara dupa baita. Sper si voi incerca intai asa.

De dormit dorm cu el in pat, demult nu mai am energie sa-l culc in patutul lui, dar nu stiu de ce nu accepta mereu sa suga culcat si tre sa-l iau in brate.

Aseara i-am dat lp si a adormit f bine, chiar s-a simtit diferenta. N-a papat decat vreo 60 ml, apoi l-am pus si la san unde a mai supt nitel. Oricum, va primi sanul si dupa baita pt confort.

El de regula se trezea la o ora dupa baie, era batut in cuie, se trezea si papa. Acum s-a trezit la 23.00, deci a eliminat trezirea aia. Apoi s-a trezit des, dar pt ca il supara nasul si gatul de la raceala. L-am culcat mai ridicat pe o perna, ca are o gramada de mucozitati si l-am si aspirat. Iesea o gramada de apa. Azi deja nu mia are muci, doar tuseste si stranuta. Se vede ca-l incomodeaza si gatutul ca scanceste cand il pun la san si tre sa apuce. Am avut pb asta si azi noapte.

Hai ca m-am intins cat o placinta Sa nu credeti ca ma supara sfaturile insotite de rosii bio Ma bucur ca putem schimba pareri, cand m-am destainuit voua stiam ca nu are cum sa fie toata lumea de acord. Stiu cate femei isi doresc sa alapteze cat mai mult, dar mai stiu ca au trecut 7 luni in care Matei a crescut frumos, si-a luat ce a avut nevoie din lm, isi va mai lua si in continuare, doar ca acuma mami e obosita si tre sa faca cumva bine si pt ea si pt puiul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Gabi, noi am ramas fideli scutecelor babylove de la dm. Matei papa mult san noaptea si nu-l schimb pe timpul noptii deloc. Cu toate astea, n-am avut pb cu udatul. Dimi cand il schimb scutecul e plin iar funduletul lui uscat, deci chiar recomand. Noi am trecut la nr 4 maxiplus, avem fund mare :))) Stiu de magazine dm la crangasi si la dristor, de acolo ia sotul.

Am vrut si eu sa-i cumpar biscuiti lui Matei cand eram la dm, dar m-am minunat cand am vazut ce contin. As incerca sa-i fac eu totusi. Mirabela, daca ai timp, mai poti pune reteta de biscuiti?

Corinuka, si Matei ma apuca si ma ciupeste. E fascinat de gura si nasul meu. Ma apuca de buze cand ii vorbesc, sper ca nu-mi face semn sa tac :)) De multe ori ma apuca strans si ma trage spre el, si-l mai las sa ma muste de fata Imi suge obrazul si ramane acolo o vanataie de zici c-am primit boxul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stela fa cum crezi tu, tu cunosti situatia cel mai bine, dar eu nu cred ca lp va rez problema. Poate sa incerci divers serioasa ziua. Ii dai solide cat vrea el? Poate masa de seara l-ar ajuta. Eu ii dau seara iaurt cu banana, mamaliga porumb sau mei sau ovaz cu branza. Asa a cerut ca urla si nu se potolea pana la masa. Inseamna ca nici pe sot nu te poti baza prea mult noaptea...

Mergi la inceput