Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

E ceva in aer ca si Maya a fost tare maraita dupa amiaza si seara! Si eu sper sa faca o pauza dintisorii ca de-abia i-au iesit de 1-2 sapt.

Tare faza cu preotul in toata casa. Noi nu suntem bisericosi nici unul si de 10 ani de cand stam impreuna, o singura data a calcat popa la noi: la 7 zile dupa ce am nascut-o pe Maya. Il platisera nasii sa vina :)) Si n-am vazut preot mai dragut! M-am bucurat ca mai exista si din astia. Ne multumea el noua ca l-am chemat sa vina la bebe (si nu primise banii inca). Tot nasii o duc si la impartasit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Seara buna doamnelor!
Eu ma declar fericita.Andrei a facut kk. I-am dat pruna si dimineata si la pranz si i-am luat si un ceai de la humana.Eu cred ca de la ceai a reusit sa faca.Off...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

NEata,

Andreea, ai fost cu el la o eco. Ti-am zis ca se poate sa fie explicatii fizice pentru tranzitul lui. De exemplu eu am nu stiu ce intestin mai lung decat normalul.Asa ca la mine se strange si se strange pana sa fie evacuat (scuzati de detalii). Poate nu ar fi rau sa investighezi si cauza asta macar sa stai linistita.
Eu m-am reglat dupa nasterea lui David. Ciudat, cand ar fi trebuit teoretic sa fie invers.

Olivia,S a mancat ieri iaurt. Noi avem ca recomandare de la pediatru iaurtul inaintea carnii si a oului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

neata fetelor,
OLI, tupeist postasul... sigur vroia ciubuc :)
tu vad ca ai reactionat bine, eu sunt bleaga tare, mi-e rusine sa spun cand ma deranjeaza ceva. cred ca l-as fi lasat sa intre si i-as fi lasat si ciubuc. proasta!

eu sunt suparata... azi a fost a 5a zi fara kk la Stefan... ooooffff de 3 zile ii facem masaj, gym, bicicleta si il invartim de-i sare smaltul, doar doar o face!
alaltaseara si ieri i-am dat doar san si piure de prune. apa incercam, dar nu prea vrea. piureul i l-am dat cu seringa, se juca cu ea si mai apasam putin... lol
azi i-am dat de 2x suc de mere, proaspat. ceai de musetel (o fi baut 10 ml), apa, stimulat cu termometrul in fund putin, pus compresa calda pe burta, dat o lgta de ulei masline...
pe la 7 ne-am uitat si murdarise scutecul vreo 2 cm, doar o urma. deci nu face bile... ma gandesc ca nu e constipat, dar nici bine nu e.

nu stiu ce am mai putea face... azi noapte de la 3 n-am mai dormit, ma tot gandeam... acum e 11 jumate si tot nu dorm.
el asa e vesel, se joaca, nu a plans cand a manjit scutecul. in seara asta am copt un squash si a mancat vreo 6 lgte, poate mai bine chiar. e cel mai mult, cred, de pana acum. ii mai dau si maine dimineata, il stimulez iar si daca tot nu face merg la dr., ca ar fi a 6a zi si nu e bine deloc!

nu inteleg deloc ce s-a intamplat... oare pt ca n-a avut multe solide? cand il alaptam exclusiv avea un scaun pe zi in ultimele 2 luni; o zi poate a trecut fara scaun, in rest facea zilnic.

va tin la curent :))

s-aveti o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Neata!

Dau o cafeluta aromata tuturor celor care au nevoie . Eu sunt prima pe lista....Asa cum ziceam si aseara, maraielile si suspinele au continuat si azi noapte, din pacate . Nu imi dau seama exact daca de la dinti sau o fi vreun puseu, ideea e ca se trezea plangand si nu mai vroia sa doarma . Suspectez si un puseu pt ca a inceput sa faca niste acrobatii pe care nu le stiam si pe care le-a exersat azi noapte . L-am luat langa mine pana la urma si l-am tot mufat de cate ori scancea . Asa am dormit noi pe bucati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea, am uitat sa spun
Am tinut-o pe mandra in body-urile alea (cu ocazia perioadei aleia cand era mai calduta de la febra).Si imi plac. Au material bun, nu au intrat la apa, sunt frumoase, ca de fetite.
Marimea o fi de 9-12 luni, dar ii merg bine de acum.Adica sunt putintel maricel dar mult mai putin fata de cum ma asteptam eu (nu am mai masurat-o dar nu cred ca are mai mult de 73-74 cm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare,

Oana, si mie mi-a zis pediatra la ultima vizita sa-i dau branza, ou, carne, iaurt, ficat... Dar mi s-au parut prea multe deodata. Eu auzisem ca iaurtul ar fi mai ok de la 8 luni. Si am tot auzit de bebei care se irita la fund de la el.

Gabi, a mea daca nu face o zi se chinuie saraca. Si pe mine ma enerveaza constipatia asta la culme ca eram obisnuita cu ea sa faca de 2-3 ori/zi.
Azi am plecat de dimi si nu i-am mai dat fructe. Inainte sa plecam s-a strofocat pana nu a mai putut si a facut o cacareaza. Pe drum imi tot zicea maica-mea ca se screme si cand m-am uitat umpluse pampersul! De mult n-a mai facut asa mult!

Anca, asa e cand invata acrobatii noi. Exerseaza de zor si noaptea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Iar n-am scris de multisor dar incerc macar ocazional sa dau semn de viata. V-am mai citit dar cu foarte mare intarziere. Sper cu sunteti bine toate.

M-ati intrebat la un moment dat ca ce crosetez. Am facut botossei si sepcute super la copii si ieri am terminat un poncho foarte frumos la fetita. Ma destinde extraordinar.

In alta ordine de idei, referitor la diversificare, desi am inceput de multisor nu pot sa spun ca stam tare bine. de abia papa la o masa 60-100. In perioada asta fetita papa 200. SI tot ce papa aproape e cu urlete.
Bine ca peste asta trec ca deja amo experienta de acest gen. Si desi am sperat ca macar baiatul sa fie mancacios asta e. sanatosi sa fim.

Ce ma streseaza insa e ca Alex are 5-6 scaune pe zi de vreo 2 saptamani. Nu e diaree pentru ca sunt lichide doar cand iese lapte de san iar cand iese mancare scaunul e solid. Insa mi se pare ca iese doar foarte putin modificat fata de cum a intrat (scuze de detlaii ). Asa ca sunt cam stresata sa nu fie ceva problema. Chestia e ca noi am inceput putintel cu diversificarea la nici 5 luni si problema a aparut undeva dupa ce a implinit 6 luni. Asa ca nu sunt sigura ca e de la asta. Dar nu pot sa o asociez cu nici un aliment anume. Deci nu stiu. Eu am inceput cate putin si cu alimente cu gluten (ceva biscuiti de bebe sau putina painica cand se uita la noi ca mancam). dar si in zilele in care nu primeste deloc cu gluten scaunul e tot asa. SI vreau sa zic ca de cand s-au inmultit asa scaunele (intr-o perioada era chiar constipat si facea la cateva zile) a inceput sa faca si noaptea, chiar si d e2-3 ori. Asa ca va dati seama ce distractie. Se si irita si ii si strica somnul.

Peste vreo saptamana ar trebui sa mergem iar la medic, ca poate vine si la noi vaccinul de 6 luni la 7 luni si daca perssta problema o sa discut cu pediatra. AM fost si saptamana trecuta la medic dar pentru ca era pe SUmetrolim si STodal am zis ca scaunele sunt asa multe de la medicatie, dar se pare ca nu e asa.

Va pup si sper sa mai scriu

As atasa niste poze cu ce am crosetat dar nu stiu daca reusesc. Sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Salutare si de la noi!

Oana,acum la 7 luni cand ma duc la Dr o sa vb despre copilul men necacacios.
Ma bucur ca iti place body-urile.Marimile acum sunt tare aiurea mai pe la toate firmele.Eu nu am nici o hainuta de 6 luni.Toate-s de 9 luni...

Gabi,te inteleg perfect.E aiurea rau.Poate o sa faca astazi.

Fetelor,astazi la pranz i-am dat lui Andrei fenicul cu dovleac...i-a placut maxiiiimmmmmm.Nu prea e el prieten cu fructele...dar tot le papa.Am incercat sa ii dau caisa si piersica la borcanel...nu vrea deloc. Asa mar, para ii place.Pruna asa si asa... dar legumele...favoritele lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna dup-amiaza mamici,

oli ai fost inspirata cu postasul...noi avem un postas tare obraznic, cand vine la noi nu se-opreste pana in bucatarie la mas...si eu sunt mai bleaga, asa, si nu-ndraznesc sa zic nimic...o sa-ncec..
ma-nscriu si eu in grupul cu bebei urlaciosi...david a dormit bine atatea nopti incat s-a plictisit si a intors foaia...aseara dupa ce-a adormit s-a trezit si el urland si a tinut-o asa vreo juma' de ora... habar n-am ce-a fost, o fi visat urat, dintocii, nu vroia papa, suzi...initial plangea prin somn, a venit dani, am aprins lumina, l-am trezit...saracutul, plangea cu lacrimi...greu a adormit la loc...s-a trezit apoi pentru papa la 2 si la 6 jumate...
vai, mirabela, te-ntorci la munca deja?? of, ce repede trece timpul..
gabi sper sa rezolvati si voi cu kk, mie mi s-ar parea mult atatea zile...bine, david face urat dupa 2 zile fara kk...am inceput sa-i dau lp hipp, fac trecerea de la milupa, dimineata la 10 i-am dat piure de caise, pana acum nimic
carina crosetezi foarte frumos!...sunt curioasa ce-ti spune medicul.. daca papa putin si totusi are multe scaune..la noi e invers, papa mult si scaune ioc..
o zi frumoasa s-aveti si cacacioasa

Mergi la inceput