Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Buna seara!
Ne-am adunat si noi pe acasuca si hop si eu la voi! A dat Domnu si s-a incalzit si la noi..azi au fost 20 de grade,iar vantul abia a adiat. Ma mir pt ca pana zilele trecute tot asa tare a batut si la noi. Cellena tu ziceai de bronzul ca tractoristii...sunt si eu in acest club!
Angelique, mama mia cati banuti pe laptic, dar important e sa fie bebe bine! Mai amana si tu vaccinul ca nu se intampla nimic daca il faci mai tarziu. Multa sanatate! Te pup
Pya, iti dorim zbor placut fara turbulente. M-am linistit si eu in ceea ce priveste greutatea Nataliei. Chiar sunt f multumita. Am vb si cu dr ei si mi-a zis ca e super cum a luat si nu are rost sa bagam lp. Iti multumesc pt raspuns.
Dana, cu diversificarea sunt si eu cam aeriana. Nu stiu ce si cum voi da,cu ce voi incepe...mi-e un pic frica! Sper sa ma dezmeticesc!
Mena, si a mea vrea in fundulet. Se tot chinuie saracuta, face abdomene la greu. De vreo cateva zile a descoperit rostogolitul de pe spate pe fata si intr-una face rasuciri. la delfinas,dar si tie.
Cu parul am si eu probleme...jaleeee! E plina casa. Am noroc ca e des..sau cel putin era, si nici nu e vopsit asa ca firul e sanatos si destul de gros.
Gata! Fug la nani ca a adormit si domnisoara! Sunt cam obosita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Angelique, CM vine la 45 de zile dupa ce nu mai alaptezi ( cel devreme). Mie medicul mi- a zis ca daca dupa 45-60 de zile nu vine sa merg la control. Din fericire mi-a venit exact la o luna jumatate dupa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Angelique, caderea parului la 4 luni dupa nastere este cauzata de schimbarile hormonale asa mi-a zis medicul si asa am citit peste tot. Si mie imi cade cu pumnul, m-am si tuns din acest motiv. Prietenele mele mamici m-au asigurat insa ca isi revine parul in cateva luni.
Sa ma scuzati ca sunt telegrafica asa insa si in seara asta am venit la 9 seara, imi vine sa imi bag ce n-am in programul meu"redus" cica. De redus ce e muncesc mai mult ca si colegii full time.
Ma caznesc sa nu ma simt frustrata cand apar zile de acest fel si totusi imi vine sa musc din pereti de draci uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Apropo de mersul cu masina cand e cald eu am preferat sa deschid geamul decat sa dau drumul la aerul conditionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Salut mamici! Abia acum am reusit sa termin de citit din urma. Am tot fost ocupata zilele astea cu treburi prin casa si mai nou, sunt racita cobza. De desteapta ce sunt, m-am spalat pe cap duminica si am plecat afara apoi. Era frumos cand am iesit dar mai tarziu a batut tare vantul si mi-a fost frig. Azi noapte am facut febra 38,6 si eram disperata ca nu stiam daca o mai pot alapta pe Eva. La 4 dimineata am deschis calculatorul sa caut pe net. Parerile erau impartite iar eu am ales sa alaptez. Nu a patit nimic copilul. Ma doare sufletul ca de 2 zile stau numai cu masca pusa si nu mi-am putut pupa fetita :(( iar ea imi zambeste mereu si parca e nedumerita ca stau asa la distanta. Ieri am fost si noi la vaccinul de 4 luni, a zbierat nitel acolo dar apoi i-a trecut. Nu a fost nici agitata si nu a facut nici febra. Eva cred ca face parte din categoria nemancaciosilor (de fapt e mancacioasa dar nu prea se vede la kg!!!) pt ca se culca noaptea la 10 si se trezeste o sg data, la 4 si 15 sa pape. Citeam intr-o carte ca la varsta asta ar trebui sa-i facem sa doarma 8 ore neintrerupt noaptea. Hmmm, un vis doar! Mai ales ca un bebe ar trebui sa aiba 7,3 kg ca sa stea noaptea fara mancare. Iar Eva are cu 1 kg mai putin.
In alta ordine de idei, de o sapt am inceput diversificarea cu suc de morcov si de 2 zile si mar. Stiu ca poate o sa fiu judecata de unele dintre voi pt asta, dar eu am ales sa merg pe mana pediatrei. Ma gandesc ca nu degeaba o fi medic de atatia ani si cu ff multi copii inscrisi la ea. Am fost sceptica, i-am spus-o deschis si mi-a raspuns ca pt copiii care iau incet in greutate nu e devreme sa inceapa diversificarea la 4 luni. Eva a reactionat bine, cu exceptia faptului ca a manjit tot de suc de morcov (pe care nu stiu cu ce sa-l scot). A mai si scos din gurita dar a si vomitat apoi. E indragostita de intorsul pe burtica si buba e ca vomita mult cand sta asa...pe paturica, pe lenjerie, pe hainute. Lapte portocaliu care nu se mai ia!!!! Pediatra mi-a recomandat sa i-l dau in biberon intre mese dar nu am reusit. Accepta biberonul numai daca e infometata asa ca i-l dau inainte de una dintre mese.
In rest e cuminte, frumoasa, prietenoasa si zambitoare cu toata lumea. S-a intamplat si la noi sa planga de 2 ori cand a fost luata in brate de soacra mea si de mama. Plangea si ma cauta disperata cu privirea.
Fetelor care alaptati, voi ce vitamine luati? Eu am luat la inceput Elevit dar cum ma constipa rau, am renuntat. O perioada am luat Supradyn si acum am trecut pe Vitamax. Plus CaMnZn. Si parul tot imi cade si mie...scot pumni intregi la baie. Noroc ca are de unde sa cada. Deocamdata. Sa aveti noapte buna, va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dana, mare dreptate ai cu diversificarea:iti prinzi urechile, cautand,ascultand, citind, intreband.Nimeni nu spune acelasi lucru, nimeni nu incepe la fel..Asa ca va ramane sa iei ca punct de reper inceputul care se face in general -cu suc de fructe si legume si supa de radacinoase si apoi...dupa cum simti si cum iti "spune" Sebi,ca el e cel mai bun reper.Spun asta fiindca eu am incercat mai multe, dar in clipa de fata singurul lucru care il papa cu placere este pureul de pere dulci,sucul de morcovi (inceput ieri) si supa de radacinoase.Incerc sa iti spun din ce am retinu clar, ca si reguli, pt supa:la inceput pui rad patrunjel, morcov si pastarnac, iar mai tarziu poti adauga o ceapa (pe care o coci inainte), dovlecel si telina, insa ardeiul mai tarziu, ei spun ca are potential alergen si eu sunt patita asa ca ma abtin, pt moment.Dupa ce se obisnuieste cu supica (2 lgt prima zi, 4-5 a doua zi si tot asa), treci la pureul de legume, asta visez si eu, dupa ce mai inghite niste suc de morcovi care, intr-adevar, pateaza ca naiba!! azi a si stranutat cand l-a papat:).

Mi-a mai placut una din retetele de diversificare puse de Mami, recomandate de pedatra ei.Multumim, Mami!La noi pediatrul nici nu se gandeste sa vorbim despre asa ceva, v-am spus ca ma punea sa ii dau cereale la 2 luni (!!!).Un tampit, in august il schimb, cand voi avea sansa (sper) sa ajung la o doctorita romanca ce ne-a consultat o data, intamplator si a fost dragoste la prima vedere
Revenind:
La noi: cerealele intai le-a vrut (de 2 ori), apoi le-a vomat si apoi a intors vehement capul sa scape de lingurita,ba mi-a impins si mana, asa ca am renuntat complet, ca am mai incercat again la interval de o saptamana si a fost aceeasi reactie.

A mai fost interesat de doua lgt de dovleac copt, insa numai o data, dupa aia s-a strambat tot.Nu i-am mai dat.
Intentionez sa ii dau si ceva piersica pure zilele astea, om vedea.Nu pot sa spun ca se omoara cu mancarea, deloc.. Dar perseveram, incet incet..Cand citesc de 60-80 ml, 6-8-10 lgt cat mananca deja alti bebei, ma gandesc ca sunteti niste mamici fericite, mie mie se pare ca mai avem pasi de urias pana acolo, insa ii vom face incetisor, fara graba..E ok, are timp o viata sa le pape pe toate.Abia astept sa fim cumva toate la un nivel la capitolul sta si sa incepem sa discutam si sa ne oferim reciproc idei de papa de bebelusi...combinatii incercate, testate, papate

Dana, sper ca Sebi e ok acum si linistit, dupa vaccin.Si noi am suferit si am avut locurile intepate tari si rosii 3 zile dupa, cu toate compresele noastre...si temperatura din plin, nesuferita! cand ma gandesc ca intr-o luna iar vaccin, mor!

iarasi la papa:
Angelique
Noi am luat un scaun Peg Perego si este bestial, absolut super comfy si el poate sa stea si inclinat, daca vrea sa se joace pana ii fac eu papa.Are doua tavi, cu loc de castronel, ambele se pot lua si spala cum trebuie.A fost destul de scump, dar am zis ca avand in vedere cat timp va petrece in scaunul asta, -ani buni- e o idee buna sa fie de calitate, comfortabil si solid, o sa pun pe Picassa ceva poze cu bebe in scaun.

Am devenit brusc fan lingurite Nuby, foaaaaaarte bune pentru gurita lui bebe, micute si adanci sa nu fuga sucul/zeama din ele si bebe sa poata sa isi traga singurel, din ea.. Am incercat multe multe altele, dar nu am de gand sa le folosesc (inca).
Imi mai plac si cele de la Munchkin, sunt din silicon, moi si placute, -castronelele la fel..Unele vin atasate la castronel. Insa alte marci consider ca sunt prea mari si prea plate pentru gurita lor mica..Intentionam sa luam si castronele cu ventuza, cand el o sa pape mai consistent..

Azi am vazut niste lingurite cu sonor (!),aveau pe ele un trenulet si cand plimbai trenuletul pe coada linguritei, canta,asta ca sa il atragi pe bb, o sa incercam si noi, dar mai tarziu, forma e mai maricica..

ce am mai luat si mi se pare bun si util- o cana pentru incepatori, cu manare, de la Heinz, minunata, are capatul ala de silicon(ciocul) si bebe roade la ea de zor pentru dinti, iar daca vrea sa traga si o picatura de apa, poate si asta, cand vrea, altfel singura nu curge...Inca din prima clipa i-a placut, roade la ea cu mare drag, o sa pun poze si cu faza asta:)

si pentru ca am citit cu drag si cu gura la urechi multe articole de pe blogul Cellenei (jos palaria, draga mea, felicitari!), o rog sa imi dea voie sa pun aici numai cateva randuri dintr-un art. citit in seara asta, randuri care mi s-au parut din categoria "de retinut!!- preluate dintr-un studiu al unui pediatru, practic o concluzie a acestuia:
"Autodiversificare in 1926" (de citit, fetele!!)
Ce a mai aratat experimentul? Ca stomacul nediversificat al unui bebelus de 8 luni poate digera fara probleme mancare de “oameni mari”, drept urmare ca dietele standard pe care le impart pediatrii in stanga si in dreapta nu sunt optime pentru niciun piticot. Totusi, e de notat aici ca prichindeii nu au primit prajeli, sare, zahar; pe scurt, au primit doar mancare sanatoasa si usoara pentru stomac."
Mi-a placut mult.Cellena,once again


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mica, ma bucur nespus sa te vad si sa stiu ca sunteti bine!!Mai vino, vino mai des, ne era tare dor de tine!

Pyaaaaaa, plecati acasa! wow, ce minunat, abia astept si eu sa ajungem, pana atunci ia faceti cumva cu intalnelile, ca e musai sa ne intalnim si in a doua parte a lui iulie, cand venim noi!deja visez la ziua asta, cu un parc plin de minuni pentru care am stat cu inima cat un purice sa apara pe lume, pentru fiecare!
Drum bun si usor, draga mea, sa ajungeti cu bine si sa va acomodati usor!Un mare lui Victor, sa ii fie usor pe drum, dragutul de el..e drum lung..Si mie mi-o ia inima la trap cand ma gandesc la plecarea ns...

Cu parul: de o luna juma imi cade si mie de zor, dar eu am parul scurt, e altceva, insa acum o saptamana am reluat multivitaminele pe care le luam in sarcina si nu mai cade asa de rau, plus ca tocmai ce mi-am schimbat tot ce insemna sampon , sapun, tot, cu chestii naturale, facute fara nici un fel de nebunii in ele, sa vedem...
Problema mea e ca Nicholas vrea tot timpul sa stea cu mana prin parul meu si a devenit un mare "trebuie!" sa ii scototesc non stop printre degetzele sa nu aiba vreun fir, la cum e el mereu cu manutele prin gurita...

Angelique, o tona de bani laptele ala, dar cel mai important e ca ii e bine, ca nu il ma doare burtica,e minunat ca l-ati pus pe picioare, dragul de Stefanut..
Of, pana si pe noi ne costa mai putin, aici...

Adriana, ma bucur muuult sa avem si vesti de la voi!!

Cu unghiutele-ah, si azi le-am taiat, de parca nu le taiasem si ieri.Daca nu i le tai in fiecare zi, tre sa le pilesc, asa ca mai bine le tai ca il chinui sa pilesc si nu vreau oricum sa faca asta.
La picioare i le tai saptamanal.

Mai aveam ceva de zis, dar ca si Angelique si Pya, dupa ce se culca bebe le fac pe toate, asa ca acum fug la calcat ca am un teanc cat casa!!:):)

va pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

PS am reusit sa pun cateva poze pe Picassa.Nu cate doream, dar e mai bine decat deloc.
Va pupam, si eu si Nicholas!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Si la noi s-a incalzit in sfarsit vremea, astazi or sa fie putin peste 20 de grade. Cred ca o pun in manduca sa oil duc pe V la gradi.

angelique mie mi-a cazut foarte mult par dupa prima nastere, cica e jormal. Acum cade ceva mai putin.

Scaun de masa: pe vremea lui V era in mare voga PegPerego PrimaPappa. Eu am luat unul AbcDesign si facea exact elasi lucru ca Peg Perego. Acum intentionam sa iau unul de lemn dar voi primi unul. Cel de lemn are dezavantajul ca nu il poti regla in pozitii mai pe spate dar cum voi incepe diversificarea la 6 luni, Nadia va sta in fundulet. Avantajul e ca scaunul creste odata cu copilul, asa ca il vom folosi mai multi ani.
Lingurite la V am avut Nuk parca din silicon, isi schimbau culoarea daca mancarea era fierbinte. Castonase nu mi tin minte...

dana eu ii voi da si ei probabil fructe mai mult la borcanele. Le gasesc mai sigure decat fructele cumparate de la supermarket fie el si bio sau de la standurile de turci.
Borcanele sunt oricum permanent controlate, trebuie insa citita cu atentie eticheta, unele mai contin zaharuri ascunse sub diferite denumiri.
Noi vom incepe cel mai probabil cu morcov, apoi radacina de patrunjel, dovleac, cartof dulce piure, nu supa. Legumele fierte in abur, dupa o vreme adaugat si putin ulei de rapita. Asa am procedat si la V si cred ca tot asa voi face si acum.
Nu e nimic batut in cuie, astept sa vad e mai aflu si de la cursul ala de diversificare, pe net nu ma pun sa citesc ca sunt prea multe pareri si in loc sa te lamuresti ce e mai bine devii si mai confuza.

Bubu nici noi nu primim scheme de diversificare de la pediatru, aici cred ca nici nu se obisnuieste. Singura recomandare pe care am primit-o a fost sa ii bag carnita pe la 7 luni si sa nu-i dau suc de fructe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Bubu, multumesc de aprecieri si ma bucur ca ti-au folosit la ceva informatiile pe care le-am pus acolo.

Scaun de masa inca nu avem si nici nu prea m-am interesat sa vad care-i oferta. Cert e ca nu vreau vreun OZN, doar sa fie rezistent, pentru ca o sa-l tot folosim cativa ani.
De castroane sau farfurii nu prea poate fi vorba in BLW, asa ca n-o sa-i cumpar. I-am luat din Grecia asta vara un castronel frumos colorat ca sa-i luam si ei ceva din concediu, dar o sa mai dureze pana o sa-l folosim. Iar de tacamuri iar nu prea e cazul in BLW la inceput. Oricum ar fi, avem o lingurita de silicon de la NUK. E ingusta si adanca si usor de folosit. Ma minunez cand aud de la voi cate chestii exista (lingurite cu trenulet, care-si schimba culoarea, etc.)
PS: Ema va multumeste pentru complimente si va pupa

Mergi la inceput