Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Plec spre casa!!
DANA ce frumos visezi...cum a fost cafeaua?capucino era,parca...
ANGELIQUE of,acum e racit....un pupic sa se faca bine repede.
ANGIUTA mersi.pai i le fac la abur.la incepuf le pot face cu lapte praf apoi cu apa playa,ma gandesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ioana a fost bun dar nu l-am baut tot ca nu mai am capsule de decaf si fiind cu cofeina am baut mai putin.
Fiul meu si-a redescoperit dragostea de tzatza si ziua.Mai nou suge asa cu drag si ma trage de bluza,cand trebuia sa suga nu vroia.Acum nu mai creste neam lactatia,il pun la maxim 2ore sa suga dar nu se umplu sanii si nu pica deloc,cum era inainte de udam bluzele.Imi da semne ca nu vrea sa plec la serv,nici eu nu vreauuuu
Dar sa va zic faza:sughita si i-am dat lamaie,nu i-a trecut si am zis sa ii dau apa.Am pus intr-o chestie de plastic sterilizata apa si i-am dat un pic cu lingurita.A inghitit,s-a strambat si a deschis gura sa ii mai dau.I-am dat de vreo 3ori cate putin sa il testez daca inghite si intr-adevar reuseste si dupa aceea deschide gura sa ii mai dau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ufff fetelor, ce ma intristeaza cand citesc ca va duceti asa devreme la serviciu Mie si la 1 an mi s-a parut devreme. Nu stiu cum puteti... dar na... cateodata chiar n-ai ce sa faci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cellena scumpa in viata nu putem face doar ce vrem, uneori trebuie sa facem ceea ce trebuie...Nu cred ca e vreo mamica aici care se bucura ca-si lasa puiul asa devreme.
Si eu ma numar printre ele, din august nu mai pot sta acasa. Ma bucur macar a am hotarat sa-si ia tati concediu de paternitate si va sta el pana in ianuarie cu riscul de a fi concediat cand se intoarce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angiuta,

trebuie sa te contrazic ref la Peg Perego, scaunele de masa pentru bebelusi.
Eu vorbesc doar de al nostru, asa ca o sa fac lobby pt el:)

Modelul pe care l-am luat noi merge tot pana la 7-8 ani, are 9 puncte reglabile pe inaltime, 5 puncte de securitate,am dat pe el
350 dolari.O investitie necesara, dar scaunul merita toti banii.Se poate plia usor si il pot pune unde am chef, daca vreau sa il strang, are scaunelul din piele si partea aceea alba care se vede in poze e un fel de adaugire, un scaunel mai mic, tot din piele, pentru bebelusii mici mici, sa stea cat mai comfortabil.Sunt doua posibilitati de inclinare, in una poate sa si doarma.

Modelul ns este Peg Perego Siesta si este fabricat in 2012, puteti vedea filmul pe site-ul Peg perego siesta:)

cam asta e.Noi suntem f f multumiti iar Nicholas s-a simtit bine si comod din prima clipa in care l-am pus in el, ceea ce este, de fapt, cel mai important.
Eu una spun ca este f f importat sa fie un scaun de masa bun.Nu e ca un pampers, il folosesti si il arunci intr-o clipa.E locsorul ala in care puii nostri invata sa faca si ei ce fac oamenii mari: sa pape sanatos.

va pup si am disparut.
Mai vin.

PS:Bioana, te pup, eu nu ii mai dau ceai de cand s-au termnat colicii, numai apa (sterila, deocamdata)NU f mult, o lingura-doua, el spune cat vrea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Eu nu inteleg care e faza cu noua platforma...

Vroiam sa va cer un sfat. Piticania mea se cere in fundulet. Daca ii dau un deget se prinde si se ridica si se sustine. E ok sa il las? Mi se pare extrem de mic si de fragil pt asa ceva. L-am lasat doar pt a vedea ce face si se uita la picioare. Pe burta nu stie sa stea rezemat de coate ci sta pe burtica doar, ca o broasca sau isi aduna picioarele sub el si sta in nas, cu fundul in sus si se impinge in picioare. Cred ca vrea sa se tarasca. Cum il ajut sa invete? Ce bine era cu kinetoterapia ca aveam raspuns la toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, mie pediatra mi-a zis asa luna trecuta cand am intrebat-o fix acelasi lucru: e ok s-o ajut de cateva ori pe zi sa se ridice (noi oricum faceam demult abdomenele astea, ca sa scapam de hernia ombilicala mai repede), dar sa n-o tinem in fund mai mult de jumatate de minut pana cand s-o ridica singura (atunci s-o lasam sa stea cat vrea/poate). Poate ca un kinetoterapeut are sfaturi mai bune, dar noua asa ne-a zis, mie mi s-a parut de bun simt si asa am facut

In alta ordine de idei, eu am avut o stare de nervi ingrozitoare toata ziua (si o am in continuare). Am incercat sa par calma, dar nu stiu cat ajuta ca par calma cand mie imi vine sa trantesc ceva... M-am enervat de dimineata cand m-au sunat si mama si soacra in disperare ca sa nu-mi spuna nimic esential, dar au reusit s-o trezeasca pe Ema, care si-a stricat astfel tot programul de somn pe ziua de azi si a fost nemultumita si a plans pana la 7, cand am reusit s-o adorm in sfarsit si a dormit o ora. In rest, adormea mereu cu 10 minute inainte de ora de masa si se trezea de foame si dupa aia iar nu mai adormea si tot asa. Si daca nu le-as fi spus de o mie de ori ca daca vad ca nu raspund, inseamna ca nu pot in secunda aia si sa insiste doar daca e ceva grav si urgent. Uff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Uf! Multumesc! Cam asta fac si eu cu el, abdomene, il las cateva secunde si il las in jos. Cu scandal, of course:)). Pup sa treaca nervii. Eu imi tin telefonul numai pe silentios si poate sa ma sune toata ziua ca nu raspund decat atunci cand pot(vreau)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pai si eu tot pe silentios il am, dar cand vedeam ca ma suna de x ori, sunam inapoi sau raspundeam pana la urma, sa vad ce arde, cine s-a inundat, unde e problema aia grava. Si ca sa raspund, trebuia sa plec de langa ea, si cred ca stii cum e... cum te dai jos din pat, cum se trezeste. Mda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Salutare fetele!!!

REferitor la diversificare: sunt de acord cu Angiuta, deja pun in aplicare planul.Andrei e mai mititel si vad ca ia foarte greu in greutate asa ca i-am bagat o cerealele seara cu lapte de la mine.eu fructe nu ii dau deocamdata, o mai aman, dar piureuri cu lapte tot de la mine primeste.LA piureuri am inceput cu morcov simplu, dupa vreeo 3 zile am pus radacina de patrunjel, dupa alte 3 am pus dovlecel si apoi cartof dulce.
Scaunul de bebe, noi avem unul din State cu picioare imense, e usor de miscat ca e pe roti, are masuta detasabila care se spala, se regleaza pe inaltime si are 3 pozitii.avantajul e ca daca se murdareste mai rau de mancare il bag in cada si il spal:).nu inteleg cum e cu scaunul care tien pana la 7-8 ami.Cristi nu mai foloseste scaunul cam de la 1 an juamte, mi-a fost cam frica sa il mai las, fiindca e nazbatie mare si risca sa cada.folosim scaune de oameni mari:D.
Daca nu vreti sa fie copilul prea deranjat de faptul ca suna telefonul sau de diverse zzgomote, puteti lasa muzica in surdina in camera in care doarme.noi asa l-am "educat" pe C si poti sa tai lemne langa el canu se trezeste.

Mergi la inceput