Piersicute de iulie august (36)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

8:00 galvenus facut la tigaie cu o bucata de paine



Ca o omleta?


nu e omleta prorpiuu zisa
separ albusul de galbenus si galbenusul il fac in tigaie (fara ulei sau cu f putin)
il "tai" cu furculiza bucatele mici (ca unghia mica) si cu tot atata bucatica de paine ii dai

Citat:

Si painea cum I-o dai, felie, colt? Eu ii dau biscuiti, dar paine, in afara de colturi f. tari, mi-e frica sa-i dau.

din painea prajita rup bucatele lunguiete si pun pe ele unt sau branza de capra
sau ii dau paine Fitness marca Kaufland
nu ii dau paine decat la masa de dim si f rar la aia de pranz
pt ca nu vreau sa il ingras de cand ii dau paine nu ii mai dau seara cereale;
biscuitii nu ii plac (de oricare am incercat - marci de bebii ) asa ca am renuntat
nu ii dau covrigi/pufuleti etc desi sigur ar molfai la ei pt ca
- aduc doar aport caloric/sare fara nimic bun
- prefer dc tot e sa guste sare sa fie din mancare gatita (ca il mai testez sa vad dc tura urmatoare merita sa scot portie separata pt el)

Citat:

Urzicile cum le prepari?


nu fac eu, astea le face mama, ca pt noi dar fara sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

e Ok sa le dam noaptea asa mult san? Ce crezi?

A mea cere , vine si se baga cu capul.Deja ma gandesc ca o sa fie greu de intarcat :))



Ile , mami de V , A si I ,





eu nu ma stresez sa ii scot mesele de noapte pana spre an; dar dupa o sa incerc sa ramanem doar cu 1 si pe zi nu cred ca ii voi mai da
sa vedem

dc ai timp iti recomand sa citesti pe aici

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20081215103259AAsbMzx

drbenkim.com/blog/2006/11/night-weaning-breastfeeding-baby.html

http://www.budapest-doula.com/how-to-stop-breastfeeding.html

metoda joy garden - pe asta o sa vreau sa o incerc pe la un an

http://drjaygordon.com/attachment/sleeppattern.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Bonjour doamnelor.
Noi am dormit ceva mai bine azi noapte. Doar 2 treziri de maraiala de dinti, si i-am dat rapid cu gel predental si s-a culcat singura la loc.
Vad ca din cauza asta, ca am dat-o cu gel, de 4 zile nu mai suge noaptea ca adoarme repede la loc.
Asa imi dau seama ca se trezeste doar din cauza dintilor.
EU inca nu-s pregatita psihic sa nu ii mai dau tzitzi deloc dar vad ca si-o scoate ea singura. Mai vrea doar dimineata la trezire si cate un pic dupa mesele din timpul zilei ca sa adoarma.
In rest, si seara dupa ce isi bea biberonu, i-o dau lui tati sa o faca sa ragaie si gata, adoarme!

Lore, ROxy, felicitari dragelor. ATi incheiat cu succes inca un capitol!

Letizia, uf, te inteleg perfect. Poate totusi se reface catzelusa.
Si eu am patit-o zilele trecute cu un bou de vecin care s-a urcat la propriu cu masina peste un catel care statea in drum si l-a tarat inainte si inapoi de a facut pe el bietu.
Si a reusit pana la urma sa iasa de sub roti si a fugit saracul si nu l-am mai vazut! Mi s-a facut rau. Cred ca singuul gand care m-a tinut pe picioare a fost ca eram cu Ana in brate ca altfel lesinam sigur.
Asta e lucrurl care ma face sa imi doresc nespus sa plec din tara asta. Nu mai vreau sa am de-a face cu marlani prosti si in nici un caz nu vreau ca Ana sa creasca si sa asiste la astfel de atrocitati.

Eu am facut o ciorbita de salata verde inacrita cu macris si cu smantana si oua. O sa ii dau si Anei azi sa vad daca ii place.

Si am descoperit aici niste retete interesante de chiftelutze cu dovlecei si feta...o sa incerc azi.

Hai ca iar m-am intins cat o zi de post.
Pup fetele!


LML Irinuca lui Diana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ma gandeam ca ar trebui curatata lista de pe prima pagina , sunt multe fete care nu mai intra deloc, nici aici si nici pe FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola fetili dragi.
ma gandeam sa scriem aici ce papa bebei in fiecare zi ca sa furam ideile Una de la Alta ca EU sunt in pana rau de tot.
Lorena ma bucur ca te ai descurcat si singurica.
Da chiar zic si EU ca voi...se face curatenie de paste??????))))
Mie deja imi Sta pe creier chestia asta ...imi doresc vreo 2zile de ploaie poate reusesc sa fac macar asa in mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

EU azi de dimi I am dat o Para...ii dau feliute ...pireu nu mai papa.acum I am pus la fiert pastarnac,dovlecel si brocoli...care I le voi da tot bucatele.el are cam 4mese pe zi asa ca ii voi da de 2ori din leg si seara nu stiu ce sa ii mai fac.
Deja nu doar ca cere daca ne vede pe noi ca mancam ceva ...se enerveaza tare rau si plange de numa numa...ba ma mai si trezesc cu cate o palma)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Vremea frumoasa a inspirat-o pe asta mica si a papat bine. Cum zic ceva de ea pe forum, imediat face exact invers. De acum va povestesc numai ce face rau :))))
Ali, cum ii dai bucatica de para? Ca atare in mana si musca el sau o tai cubulete cat pentru o inghititura? Pe mine ma streseaza rau subiectul asta cu trecerea de la pasat la bucatele. Habar nu am cum sa procedez cand va fi cazul. De obicei am asa un plan mental pentru fiecare etapa care se contureaza cumva din instinct (suna cam aiurea, dar nu stiu cum sa ma explic). La etapa cu mancatul bucatele am doar o frica gigantica si un gol total in creier. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetele si de la noi!!

Fleur tare frumoasa si emotionanata povestea voatraSa iti dea Domnul sanatate si putere sa il cresti pe Eric

Oli cred ca o sa iau tot Mustela si pt Silvi, nu am auzit sa aiba contraindicatie pt cei cu dermatita atopica.

Fetele care dati paine la piersicute, de care dati? Cu sare sau fara? Dati paine integrala cu cereale sau alba simpla?

Noi ne bucuram din plin de vremea frumoasa si stam mult pe afara. Aseara am intrat in casa pe la 19,30, erau copii rupti de oboseala.

Se vad si la noi efectele saltului din saptamana 37 . Spunem pa si facem cu mana la persoanele care pleaca din camera sau daca vrea sa mearga in alta camera unde aude voci spune pa pa. O strigam pe bunica -bua, dam din cap si spunem da.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Buna ziua tuturor,
Letitzias, m-am hotarat, anul asta oricum vroiam sa rearanjam dormitorul asa ca poate il conving si pe sotul ca avem neaparata nevoie de asa o saltea ca a ta
Fleurdelise, foarte frumoasa povestea ta, si stii sa povestesti asa de frumos, sa-ti traiasca puiul si sa aveti parte doar de bucurii de acum incolo si de sanatate maxima; eu gatesc separat pentru fetita cel putin pentru moment, pe candma voi intoarce la job nu stiu daca voi mai reusi
Fetelor, ce frumos ca va puteti intalni si fata in fata, sa va fie de bine iesirea
Ilenutza, daca poti sa-mi trimiti regimul ar fi super, multumesc
trimit sa nu pierd si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ca idei de mancare - pt pranz am inceput sa ii fac legumele si la cuptor , carnita o fierb separat si la final o pun si pe ea 10 minute in vasul iena.

Seara am inceput sa i dau alternativ - mamaliguta cu branza, papanasi, orez cu lapte si mar , asta pe langa clasicele iaurturi si cereale. Mai am de incercat gris cu lapte si budincute diferite la cuptor - Anei ii faceam budinca cu brocoli, dovlecel sau conopida sau din pase cu branza.

Mergi la inceput