Piersicute de iulie august (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Delia21, sa stii ca nu esti singura care a avut acele ganduri negre de care acum ma rusinez , eu am avut noroc caci sotul meu a fost langa mine, din ce-am citit tu ai fost singura cu 2 copii, te admir si ma bucur sa vad ca esti acum foarte optimista si hotarata
Roxypuy, multumim de informatie
Carmen_80 sa va iasa repede si al doilea dintisor
Adarev, La multi ani pentru Tudor, sper ca au venit totii copii pe care i-a invitat
Muraturica, ce fetita cuminte ai tu, auzi sa doarma deja de la 8.30 pana la 7.30, cred ca te-ai odihnit si tu foarte bine

Merg sa continui treaba, azi vreau sa fac nuggets de pui la cuptor cu cartofi copti si o prajitura cu iaurt.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Vrem reteta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Delia draga mea, din ce povestesti tu, imi suna ca esti o fata tare deshteapta. Si inca una si foarte incercata, ca sa stii ca treaba aia cu "fericiti cei saraci cu duhul"e adevarata. Daca erai si tu printre ei, iti era mai usor si cu necazul cu Clarissa. Si acum ma ia plansul cand povestesti de ea...
Singura mea nelamurire este : cum de te-ai pricopsit cu domnul asta in cauza...?
Nu stiu daca am inteles bine - Rudy e baiatul lui sau Laila e fetita lui?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Noi nu avem vesti prea bune, Eric a facut pana la urma boala numita aici "hand foot mouth disease", i-au erupt cateva bubite pe picioare, la fundulet si in jurul gurii. Starea lui generala e ok, in special ziua e activ si vesel, papa aproape tot ca inainte, poate o idee mai putin, si bea multa apa. Noaptea este foarte marait, se trezeste cam la o ora interval, plange de parca l-ar doare ceva, acum nu mai este racit f tare, deci de la altceva. probabil are bubite si in interiorul gurii si nu le vad eu.
Acusi mergem la clinica sa ii confirme diagnosticul. Am vorbit cu serviciul medical 24/24 la telefon si mi-au spus ca daca starea lui e buna pot sa il duc la gradinita, o sa sun mai intai luni acolo sa vad ce parere au.
AM uitat sa spun ca vineri mi l-au dat acasa de la gradinita, cica avea 38, dar cand l-am adus acasa avea 36 si ceva (nu i se daduse medicament). Nu stiu, cred ca nu au vrut sa-si bata capul. Oricum o sa ma interesez mai bine ce conditii de igiena si dezinfectare sunt pe acolo, sunt cam suparata pe gradinita.
Altfel trebuie de luni sa chem bona. Mai vad dupa ce il vede medicul, daca ne da ok pt gradinita sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fleur, imi pare tare rau ca s-a procopsit Eric si cu asta.
Noi am fost pana la urma la tara. A plouat, a fost si soare, all in all, a fost bine. Aurora a dormit mult si a papat bine si a fost extrem de cuminte. Ii prieste aerul curat, ca de altfel oricarui copil. In total am stat vreo 5 ore pe afara din care a si dormit. Repetam experienta cu mersul la tara.
Cand ne-am intors m-a speriat cat a putut sa pape. A luat dintr-o banana o bucata chiar mare, mi-a stat inima....a inghitit-o pana la urma nu stiu daca mestecata sau intreaga, dar nu a parut sa fie deloc incomodata.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Buna seara dragelor,
Ilenutza, ma gandesc ca pentru prajitura doresti reteta, asa ca iata mai jos:
1 pahar de iaurt (eu folosesc ca si pahar exact paharul iaurtului), 3 pahare de faina (fiecare echivalent cu cel de iaurt), 1 pahar de zahar (acelasi pahar de la iaurt), un plic de zahar vanilat, 2 oua, o jumatate de pachetel de drojdie (din cel mic), o jumatate pahar de ulei
- se bate iaurtul cu zaharul, zaharul vanilat si ouale intregi pana se obtine o compozitie pufoasa
-se adauga faina, drojdia si uleiul
-se toarna compozitia in tava tapetata si se baga la cuptor la foc mediu, se verifica cu scobitoarea cand e gata (aprox. 30 min la cuptorul meu)
Pofta buna!
Fleur, imi pare rau sa aud ca Ericutul e bolnav, sper sa-i treaca repede si sa va reintrati in normal
Muraturica, ce bine ca ati plecat pana la urma la tara, dupa atata aer curat sigur veti avea din nou o noapte buna
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Ioana,amandoi sunt copiii lui....din amintirile mele caci la noi nu veni barza fara sa nu o convingem....cu FIV;Nu regret,SINCER,nimic din ce traiesc caci eu mi-am dorit cu toata inima....deci ce isi face omul cu manuta lui se numeste lucru manual;Precum zicea cineva"exista doar 2 mari nefericiri,anume:sa obtii ceea ce iti doresti ....si sa nu obtii;In iulie 2002 am ajuns la un interviu pt un job la un restaurnt mai cu pretentii la NY;OK...si stiam ca trebuia sa fiu intervievata de o femeie.....ei....intamplarea face ca vad un barbat...aproape la 50 de ani...si eu am crezut ca e portarul sau...paznicul...aici astia sunt asa imbracati la costum negru si camasa alba;in fine....mi-a zambit larg....eu la fel...,eu aveam 22 de ani...asa....ei.....nu stiu cum....dar in 3 minute ne pupam de mama focului;dintr-astea nu mai patisem...si in fine...Nu s-a ajuns mai departe atunci....m-a angajat....cred ca m-as fi ofticat rau daca nu m-ar fi angajat....si imi zise la urma in masina in drum spre casa(...,m-a si dus frumos acasa caci ploua....)ca noi vom fi impreuna;si eu am simtit din prima clipa ca il stiu de cand lumea...Ei binenteles...ca eu prostuta....m-am umflat in pene si am zis ca deh,.....mi-am gasit printul....si vom trai frumos ca in povesti pana la adanci batranete;Realitatea e ca....viata e frumoasa....si in unele cazuri...viata ne da mai multe sanse de a fi fericiti;ma bucur ca ne-am iubit,ca ne-am cunoscut,ca avem 2 copii incredibil de reusiti...deci sunt si aspecte frumoase si amintiri dragute si induiosatoare;Au fost si semnale destule pe parcurs ca omul nu e monogam....dar eu le-am ignorat sistematic....si mi-am zis ca poate doar mi se pare....Sanatosi sa fim...si cu pofta de viata...dupa barbati si dupa trenuri nu merita plans...caci vine urmatorul peste cateva ore sau zile...

ADAREV,Nectarie al tau sta in fundulet singur nesustinut?Laila inca nu...si la fiecare 2 saptamani ne vine o terapeuta acasa si sta cu noi o ora si ne arata ce exercitii sa facem zilnic si des cu ea penru muschiuletii mneaei.Nici dintisori nu avem inca desi gingiutele parca o tot deranjeaza de vreo 2 luni...In schimb e tare iubitoare de mamica si de fratior...iar la straini face pe timida si pe plangacioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Haideti la cafeluta cu lapte.
Sper ca si la voi e vreme frumoasa.
Intr-adevar statul la aer s-a concretizat in inca o noaopte cu somn mult pentru Aurora.
Ada, cum a fost petrecerea lui Tudor?
Fleur, ce v-a zis dr.?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Muraturica multumim de cafea, eu am pus si putina frisca.

Delia ce poveste frumoasa, chiar ca e desprinsa din basme. Pacat ca nu e cu happy end :(. Dar da, intotdeauna vine urmatorul... Si patrick a stat foarte tarziu in fundulet, dupa 8 luni. Atunci a fost el pregatit. Si dupa aia in decurs de o luna a luat-o de-a busilea, s-a ridicat in picioare, merge pe langa tot ce prinde..deci probabil nu e nici laila preg inca.

Off fleur, vad ca si ericutul da din una in alta :(. Asta cum se manifesta in afara de bubite, ce tratament are?

Antonia ce bun suna ce faci tu acolo..yam yam.

Si noi am fost ieri afara de la 4 pana la 8.. La terasa ca a fost ziua nasei. Pitic a fost foarte cuminte, nu ma asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Dr. a confirmat diagnosticul si ne-a dat vreo 3 creme pt bubite, una cu cortizol si una cu antibiotic. Cam multe dupa parerea mea, ca nu vad nici o urma de infectie, dar o sti ea mai bine. Si a zis ca bubitele au aspect eczematos.
Mi-a dat ok pt gradinita luni, dar stau in cumpana. Pt binele lui cred ca ar trebui sa-l mai tin o zi doua acasa, dar n-am bona. Nu stiu ce sa fac.
Noaptea asta a dormit bine, doar pe la 5 a marait, i-am dat Tylenol si multa apa, apoi a mai dormit pana la 7 30.

Carmen, boala se manifesta in primul rand cu febra, apoi apar bubitele in jurul gurii, pe picior (mai des laba piciorului, Eric are pe gambe), palme, maini, zona genitala (are la fundulet), interiorul gurii (mi-a confirmat dr. ca e rosu in gurita). Copilul poate avea dificultati la mancat si la supt si dureri cand bubitele supureaza. E o infectie virala (cu un enterovirus) si tratamentul e doar simptomatic, antitermice si creme. Se mai dau lichide reci pt gurita, dar eu nu i-am dat decat apa un pic mai rece, de la dozator.
Se ia prin folosirea in comun a jucariilor,saliva, secretii nazale, stranut, schimbatul scutecului...deci ff usor...
Dureaza in jur de o saptamana si nu mai e contagios din mom cand nu mai are febra si bubitele nu mai supureaza. La Eric s-au uscat cele de la gurita iar febra nu mi-a mai facut intre 2 doze de antitermic.

Mergi la inceput