Gravidute dupa laparoscopie - 2 -

Gravidute dupa laparoscopie - 2 - | Autor: 77BEL

Link direct la acest mesaj

Fetelor am deschis eu un capitol nou....

Va astept aici.... cu vesti bune.... cu II....



Acu' dac-a venit primavara vin si berzele.... fiti cu ochii pe ele....

Pupicei....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

77bel-faci ff bine daca te monitorizezi!iti cresti sansele!
la mine nu are sens sa fac lucrul asta-ptr ca trompele mele au ffost mult timp prinse in aderente si sunt pe de-a locuri subtiate!!dar..profit si de sansa asta!speranta moare ultima!!!acum ce-o vrea Dzeu!!
sa speram ca ne va inflori si noua un bebic in burtica in primavara asta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Aici este cap. anterior http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89080



TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

Buna seara Bell
Multumim mult de capitol nou dar nu trebuia sa iei si prima pagina de la capitolul vechi? Din pacate nici eu nu stiu cum se face
Ai dreptate - nu am inceput serviciul asa ca am timp sa ma gandesc numai la prostii - dar de vineri o iau de coada .
Cat despre monitorizari, eu te sfatuiesc sa faci. Am facut si eu doua luni la rand pentru inseminari, si chiar eram si eu curioasa cum e ovulatia - am avut ovulatie in fiecare luna fix in a 14-a zi, fara nici un fel de stimulare. Asa ca te ajuta mult monitorizarile sa vezi cum stai cu ovulatia, cam in a cata zi a lunii ovulezi, asta in cazul in care cm este cat de cat regulat. Cine o sa ti le faca? tot profesorul?
Uratica, eu am 30 de ani si tot de 10 ani incerc sa raman (dar "doar" de 3-4 ani merg prin doctori)de aceea te intrebam de FIV. Numai ca eu momentan nu ma simt pregatita sufleteste pentru FIV, eu inca sper sa reusesc natural, mai ales ca dr mi-a dat sanse dupa laparoscopie. Asa ca hai sa tragem tare luna asta

O seara buna tuturor


Sper ca in curand o sa fiu si eu
http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

flo.flo-stii cum e..speranta moare ultima!!si eu sper sa raman natural!insa....asa am sperat in fiecare luna timp de 10 ani!!!si deja simt ca nu mai pot!!asa ca...daca nu raman-voi alege calea fivului!
sper sa ne vedem toate cu burtici in curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Fetelor dupa hsg vreau sa fac si eu monitorizari sa vad daca ovulez,si daca analizele sotu-lui meu ies bune incerc si o inseminare.... poate cine stie

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

pai alice,de ce faci hsg?nu ti-au verificat trompitele la laparoscopie?nu sunt ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Bada si verificate si ok.Dar probabil vrea sa se asigure ca sunt permeabile.Citeam ce ai scris tu ca au stat trompele mult timp prinse in aderente,la fel cred ca au stat si ale mele.Am mai scris ca eu nu stiam ce inseamna aderente si nu am cerut mai multe detali asa ca eu sunt tot in ceata,nu mai spun ca au fost si lipite da nu ma intreba de ce,asa ca... pt mine ori ce informatie e bine venita.Acum astept sa ajung din nou in spital sa vad daca pot sa fac rost de fisa medicala de la laparo poate aflu mai mult detali.As v rea sa vad inregistrarea din timpul operatiei dar asta chiar nu cred ca se poate.la toate

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

hihi..eu amu sunt la chef!dar parca tot mai interesant e forumul!
alice-aderentele sunt ca niste panze de paianjen-ca niste ate,ca niste fire...nu stiu cum sa-ti mai explic!!sunt niste fibre ce leaga in mod anormal anumite organe intre ele-facandu-le sa nu mai fie mobile!!de exemplu-trompele tale lipite!sau lipesc uterul de peretele abdomenului,sau ficatul cu trompele,cu ovarele,cu uterul si Dxeu stie cu ce mai avem in noi!!iar efectul lor asupra trompelor e deficitar..ptr ca..de fapt inchipuieti ca infasori niste ata(aderente)in jurul trompelor ce sunt ca niste tubulete finute..timp de 10 ani!!!!sau mai putin...intelegi acum ce se intampla??
uff..sper sa intelegi!nu cred ca sunt un bun pedagog!da sa stii ca m-am straduit cat de cat!
iar permeabilitatea trompelor trebuia verificata la laparo!!nu isi mai are rostul hsg-ul!!e aiurea!!!!!!total aiurea!chiar nu inteleg de ce iti face hsg,avand in ved ca la laparo erau permeabile-eventual ti-l face ptr a dilata trompele mai mult!!sa intrebi lucrul asta cand iti faci hsg!!si...nu fa hsg fara sa ai analizele facute-vsh-ul si secretiile..sper ca ti le-a dat sa le faci!!ptr ca e ff riscant-sa nu faci vreo infectie ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

aaa..si cere foaia de iesire din spital!!unde scrie ff clar ce ti-a gasit si ce ti-a facut la laparo!vei avea nevoie de ea pe viitor!!mare nevoie!!ma mir cum de nu ti-au dat-o cand ti-ai facut externarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

buna seara fetele

Bag de seama ca aveti chef de vorba..
Uritica, sa sti ca sintem cam de-o seama... Eu am facut deja 31... asa ca.... nici eu nu pot sa ma laud cu tineretea... dar totusi mai sper... Ma batea gindul sa fac si eu FIV, dar prof. mi-a zis ca nu e cazul acum. Sa mai incerc asa... Nu stiu ce sa zic.... Si eu am avut multe aderente.... foarte multe si ambele trompe obturate... unde mai pui ...Hidrosalpinx bilateral... asa ca ce sa mai zic.????
Tocmai de-aia ziceam sa fac monitorizari sa nu pierd vremea aiurea ptc am inteles ca toate prostiile astea (aderente, hidrosalpinx... etc.) recidiveaza in max. 6 luni. Asa ca...????
Nu, nu fac cu prof. monitorizarile, pt ca el nu mi-a propus asa ceva. Mi-a zis sa trag tare 6 luni si daca nu ramin sa ma duc la el sa vedem ce facem (eventual o HSG sa vedem permeabilitatea- daca nu s-au infundat iar - si apoi cine stie...???). Vreau sa le fac la Ploiesti.
Voi, care ati mai facut monitorizari, din acita zi a CM se incep? Din a 10 a zi?????
Flo.flo, probabil ca trebuia sa pun si prima pagina, dar n-am stiut.
Alice si eu sint de parere ca nu-si mai are rost HSG. Asta daca o faceai inainte de laparo, mai ziceam, dar acum???? Ce sa mai vada??? N-a vazul la laparo??? Unde mai pui ca sint dr. care nu mai fac HSG, fac direct laparo, ptc HSG nu e asa de concludenta ca laparo. Gindeste-te ca atunci, la operatie a vazut tot ce-i inauntru si cum functioneaza.... acu ce sa mai vada???????????????
Ei, a propos eu mi-am inregistrat operatia..... dar n-am avut curajul sa ma uit.... s-au uitat doar mama si sotul.... eu nu.

Va pupik

Mergi la inceput