Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

fetele, eu ieri am facut morfo, a durat fix 2 ore si dr s-a mirat ca am putut sa stau pe spate nemiscata atata timp..bebelusii sunt ok, fetita are 460 gr si baietelul 550 gr...

dar..surpriza a aparut la sfarsit col 1,52 cm..si acum 2 sapt era 3,8...este inchis..dar ff mic...mi-a recomandat repaus la pat si eventual cerclaj...

este posibil sa se fi micsorat si de la atata presare pe uter, pe arterele uterine si sa fi fortat in col...a zis sa repetam sapt viitoare o eco tot vaginala pt col...

sunt ingrijorata..

puteti sa imi impartasiti va rog din experienta voastra..ca banuiesc ca mai sunt mamici care au avut problema asta...

multam si

fluturas 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

fluturas2010 ai colul mic intr-adevar, numa in pat sa stai.

Dr mea a vazut ca am colul de 3.81 si ramanea asa (adica eram ok) si tot mi-a zis numa odihna, te scoli doar sa mananci si la baie, in rest in pat. M-a tinut numa in medicale de la 1iul. M-a amenintat ca ma interneaza daca nu sunt cuminte. Si uite ca au mers - decat sa sed in spital pe un pat dinala de deabia ma intorc mai bine la mine acasa in liniste si cu tot confortul. Deci ia in serios treaba cu colul! Ti-a dat medical, da?

Apropo de statu pe spate la eco-mie fix la asta de 23s mi s-a facut rau pe masa, nu puteam respira; m-am dus la baie; m-a lasat sa stau intr-o parte..deci felicitari ca ai rezistat atata pe spate.

Te pupez si multa sanatate !


Lumy_Clt ce printese superbe ai, sa iti traiascaaa! Si pe una din Puficele mele o va chema Mara-e un nume deosebit.

sugubina 31+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

fluturas, nu am avut niciodata colul asa de scurt ca sa iti pot raspunde la intrebare... eu am cerut cerclaj la 12 saptamani preventiv. Din cate imi amintesc cel mai scurt am avut colul 2,8. Stiu ca e periculos atunci cand e deschis colul si cand ai contractii dureroase. Insa daca medicul ti-a zis repaos la pt, atunci ar fi bine sa te conformezi. Cerclajul e o procedura extrem de simpla, se face cu anestezie usoara (adormi cateva minute cat dureaza procedura), dupa care vei ramane peste noapte sub supraveghere si tratament injectabil cu antispastice (no-spa, scobutil).

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Salut. Am un moment de respiro si voiam sa va inteb voi cum v-ati descurcat cu gemenii, ati avut ajutor din patea cuiva, singuri?
Sotul mai are concediu o luna, deci momentan este OK, dar dupa nu stiu cum o sa ma descurc.
Acu abia in doi si facem fata, fara a ne mai ocupa si de alte treburi.Daca plange unul ma descurc singura, dar daca plang amandoi odata, cum fac?
Ma gandeam sa caut o femeie sa ma ajute cel putin in timpul in care sotul este la serviciu.
Voi cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

da, de astazi am inceput sa stau acasa, ce e drept pana acum am dus o viata normala, am mers la servici, am gatit, am condus, etc...dar acum incepe repaosul de nevoie...

am si contractii nedureroase, dar pana acum nu mi s-a spus sa fie vreo problema..

cat despre durere si anestezie nu imi e frica pt mine,deoarece am facut fiv-uri si stiu ce inseaman, mi-e frica pt bebei sa nu pateasca ceva...vreau sa fie bine ei si sa se nasca cat mai la termen..

fluturas 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Fluturas mie mi s-a scurtat colul intr-o luna 1 cm, la 22 de sapt aveam 3,6 cm si la 28 2,5 cm. de atunci am stat aproape numai in pat :(. la 30 saptam am mai facut o eco si tot la 2,5 cm a ramas, deci a dat roade repaosul meu.
Sper acum sa fie asa macar pana la 35 de saptam.

E serioasa treaba cu colul, trebuie sa stai in pat :(.

Sanatate multa,

Elena+30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ariadna, iti multumesc mult pentru vorbele frumoase, imi merg la suflet!
cat despre huni, sunt cu approx 10cm mai inalti decat cei de varsta lor. au 90-92cm. si ff putine kg, de aici senzatia ca sunt mari.

lumy, succes, orice varianta ai alege.

fluturas, la varsta asta de sarcina nu stiu in ce masura se mai poate cerclajul. nu stiu despre riscurile pe care le implica, repet, la varsta asta a sarcinii... oricum, stai la pat cuminte si tinem pumnii sa fie bine!
eu din luna a-7-a am inceput sa am contractii destul de dese, nu f dureroase, si colul era cam de 1 cm. am mai rezistat o luna, pe gynipral.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mariadan, noi am fost si suntem singuri cu hunii, cam 90% din timp. pana sa inceapa sa misune, nu aveam nici ajutorul asta de 10%. acum bunicii vin ca sa ajute la scos afara si sa ii ia de la cresa. de vreo 3 ori pe saptamana insa, nu mereu.
in rest singuri singurei. ce sa-ti zic, nu e usor, dar nici imposibil. si ai satisfactia lucrului bine facut, de manuta ta.

totusi, daca-ti permiti o bona care sa te ajute, macar cateva ore pe zi, sau cineva care sa se ocupe de treburile casnice, ar fi ideal. oboseala isi va spune cuvantul, in timp.

un alt lucru ce pe mine m-a ajutat f mult a fost sa le fac un program inca de mititei, care sa fie la fel pentru amandoi o data. adica: papa amandoi in acelasi timp, somn amandoi in acelasi timp - mai greu cu somnul, dar a mers pana la urma. in felul asta aveam si eu timp de ceva cand dormeau ei, nu trebuia non-stop sa am grija de un bebe sau altul.

bafta.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

mariadan, ar fi nemaipomenit daca ai avea un ajutor si daca ai avea incredere, eu una recunosc ca primele 5 luni din viata lor nu am lasat pe nimeni sa se apropie, practic numai vizite aveau voie bunicile, si m-am descurcat numai eu cu sotul dupa ce venea de la serviciu si in weekend... nu am acceptat ajutor pentru ca mi se parea ca numai eu fac totul asa cum trebuie... dupa aceea, a venit primavara si am acceptat sa vina bunicile sa-i scoata afara cateva ore pe zi, a fost foarte bine ca am inceput diversificarea si trebuia sa pregatesc tot felul de mancaruri pentru ei, nu numai lapte...
Sfatul Luminitei cu programul de somn si de papa l-am aplicat si eu, este esential la gemeni, altfel se creeaza un haos. Acum la aproape un an ai mei au program de masa, mananca amandoi odata atat in scaunelele de masa cat si laptele dimineata il primesc amandoi odata daca s-au trezit amandoi, daca nu, le dau pe rand, intai cel care s-a trezit si imediat dupa primeste si celalalt in somn. De dormit dorm aproape in acelasi timp in timpul zilei, cu diferenta ca Emi doarme mai mult, in timp ce Dragos are nevoie de mai putin somn. Noaptea insa, la ora 10 e stingerea pentru amandoi.

Lumi, deci nu mi s-a parut mie, chiar sunt inaltuti! Cred ca si voi doi sunteti inalti, nu? si ai mei baieti au o inaltime mai mare fata de cei de varsta lor (seamana tatalui lor, ca eu sunt miniona), la 9 luni le cumparam pantalonasi de 1 an din cauza lungimii. De cand au inceput sa misune de-a busilea si ai mei sunt mai slabuti, adica s-au inaltat dar in greutate nu au mai luat mult. Eu sunt multumita ca sunt vioi, sanatosi, mananca si dorm bine. Nu ma deranjeaza ca nu sunt grasi.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

FLUTURAS, si eu am stat in pat din saptamana 24, colul avea cam 2,5 cm, se scurtase si era intredeschis in interior... Nu ma ridicam decat pentru a merge sa mananc, la toaleta si, la inceput, ma plimbam putin prin curte, mai stateam afara pe sezlong (era vara-inceputul toamnei) si mai mergeam la cate-un control la medic... Cel mai greu era la dush, mai ales cand, din cauza burtii, nu ma mai descurcam singura, mi-era si frica sa fac miscari bruste, asa ca trebuia sa ma ajute sotul.
In ultimele saptamani nu mai ieseam nici afara, a fost tare greu, dar a meritat, am nascut la 37 sapt. si copiii au fost perfect sanatosi.

MARIA, noi am avut ajutoare, o femeie care ma ajuta zilnic la menaj si cate ceva la copii (mai ales cand le dadeam sa pape); mama si soacra veneau alternativ, stateau si noaptea sa ma ajute sa-i hranesc... sotul ma ajuta dupa-amiezele si in weekend... a fost greu chiar si asa. La 4 luni eu m-am intors la serviciu (nu am un serviciu de 8 ore, nu trebuia sa merg zilnic, program f. flexibil, alternativ cu sotul).

Intr-adevar, si noi le-am facut program simultan, foarte rar erau "decalati" cu masa si somnul, iar dupa 6 luni aproape deloc. Si acum mananca deodata, dorm deodata... este esential programul!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput