Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Ieri am fost si noi la eco ,baietii sunt ok nu apasa pe col in schimb nu mai tin memebranele asa ca in orice moment ne asteptam sa vina bebeii.Marti mai mergem la un ultim control inainte de a programa cezariana asta in caz ca nu se rup membranele pana atunci.Emotii mari ne pregatim de marele eveniment si de ceea ce va urmaSanatate gravidutelor si bebelusilor

G.Nico.S graviduta fericita de gemeni 35 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Fluturas, eu nu am avut probleme cu colul insa si asa medicul mi-a recomandat de cand a vazut ca este sarcina gemelara sa stau acasa. Bineinteles ca nu l-am ascultat si am mers la servici (dupa ce mi-au trecut greturile) pan ain saptamana 26 cand au inceput contractiile nedureroase si am ascultat sfatul medicului cu repaos la pat. Avand colul asa de mic este periculos si va trebui repaos la pat. In ceea ce priveste cerclajul cum zicea si Luminita nu stiu la varsta asta cat se mai poate face. Cred ca Eliana a facut cam pe la 20 - 22 saptamani, dar cel mai bine este sa vorbesti cu medicul tau. Tinem pumnii sa fie bine in continuare si sa nasti cat mai tarziu.

Maria, ar fi foarte bine daca ai gasi pe cineva sa te ajute macar la treburile casnice si eventual la scos afara sau dat de mancare daca nu ai incredere in persoana respectiva sa stea cu copiii. Oboseala se aduna si este pacat sa nu poti sa te bucuri de toate lucrurile frumoase din cauza oboselii. Plus ca este bine sa mai ai si cate o pauza pentru tine sau pentru tine si sot din cand in cand si ar fi bine sa fie cineva care sa stea cu copiii. Se poate si singuri. Si eu co sotul ne-am descurcat singuri dar dupa 7 luni. Pana atunci am preferat sa ne mutam la parintii mei pentru a putea sa ne dedicam copiilor. Insa nu iti ascund ca a fost foarte greu si inca este greu chiar daca sunt marisoare acum pentru ca nu am cu cine le lasa nici 1/2 ora.Multa bafta!

Noi suntem bine. Am inceput si optionalele la gradinita. Sunt foarte incantate de dans mai ales. Acasa se uita in oglinda si repeta figurile invatate. Spun in fiecare zi alta poezioara sau cantecel. Sunt fericita ca s-au adaptat si le place (chiar daca deja au schimbat o educatoare).

VA pupam,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

G.Nico.S ce emotionant..mai ai putiiiin! Sa ne mai scrii cu vesti da?

Eu azi merg la dr mea sa vedem ce mai face colul ...Cand m-o vedea asa umflata la picioare si maini sa vedem ce o zice. Si pe 19 avem ultima eco.

Sper sa rezistam pan la 36-38s. Mi se pare mult asa o luna - dar vorba aia mult a fost putin a ramas pana imi vad Puficele.

In rest-necazurile obisnuite , nu cre ca va zic nimica nou: ma simt mai mult ca o baba, merg greu, in pat imi e cel mai bine, ma intorc greu,ma scol greu din pat, cisi des.. Pe Pufice le apuca juaca seara pe la 1 cand ma ia cu somnu. Sper sa nu isi pastreze prostu obicei asta si cand se nax.



sugubina 32+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

g.nico.s, tinem pumnii sa fie totul bine!

MadyEr, ma bucur ca fetele s-au acomodat atat de bine! abia astept sa inceapa si hunii gradinita, la cresa nu fac cine stie ce activitati... e ca un loc unde ii are cineva in grija doar pentru ca nu se poate altfel.

ariadna, sa stii ca noi nu suntem f inalti. sotul are 1.76, insa eu am 1.60... insa tatal meu e inalt bine, asa ca poate de acolo se trage cumva. cu hainele am avut si avem si noi aceeasi problema, luam numere mai mari mai mereu.
cat despre luatul in greutate, pe masura ce cresc vor lua si mai putin in greutate, in special din cauza ca sunt mai activi si caloriile se ard mult mai repede. dar parca si mie imi plac asa mai mult, mai slabuti.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

multumesc de raspunsuri..tb sa reusesc si eu cu bine...
ieri de la atata stres parca am avut 1000 de contractii..parca nu se mai opreau...burtica intarita din 5 in 5 minute..astazi m-am mai linistit si e mai bine..


fluturas 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Felicitari celor care s-au descurcat singuri cu gemenii. Momentan mi se pare imposibil sa te descurci singur. Aseara a plans Eric vreo trei ore, cu mici pauze, de nici nu mai stiam ce sa ii facem. In momente de astea mi se pare tare greu sa te descurci singur cu doi copii. A fost greu in doi, da daca voi fi singura..........ma gandesc ce voi face daca vor plange amandoi odata?
Si noi incercam sa la facem acelasi program si reusim oarecum.
A fost o zi nebuna si ieri, de nici nu am apucat sa ma duc sa imi scot firele de la cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Nico iti doresc multa bafta, sanatate multa si bebei sanatosi. Asteptam vesti!

Sugubina necazurile tale sunt si ale mele, plus k mai am problem si cu hemoroizii si arsurile. Nici nu stiu cum sa mai dorm :((((. Din cand in cand mai am si dureri de burta.

Baietii mei sunt mai activi ziua, noaptea sunt linistiti :).

Doamne mai avem putin!!!

Elena+30&

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Fetelor, legat de colul scurt, mie dr mi-a facut cerclaj de la 16 sapt. Mi-a zis ca din experienta proprie stie cum se comporta gemelarele si mi-a recomandat cerclajul.
Si eu adorm greu noaptea, in unele nopti ma lasa sa fac nani mai mult, alteori mai putin
Voi ati discutat cu dr despre modalitatea nasterii? Noi am stabilit din luna 2 ca facem cezariana, si ieri la control mi-a zis ca v-a folosii anestezia epidurala+rahi (spinala) si ca tb sa-mi iau cateterul de tip Braun special pt. astfel de anestezie Am tot cautat pe net si am gasit trusa cea mai ieftina la 200 ron la Farmacia Tei, la restul farmaciilor depaseste 350 ron
Voi ati inceput sa cumparati lucrusoare ?
31+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Felicitari celor care s-au descurcat singuri cu gemenii. Momentan mi se pare imposibil sa te descurci singur. Aseara a plans Eric vreo trei ore, cu mici pauze, de nici nu mai stiam ce sa ii facem. In momente de astea mi se pare tare greu sa te descurci singur cu doi copii. A fost greu in doi, da daca voi fi singura..........ma gandesc ce voi face daca vor plange amandoi odata?
Si noi incercam sa la facem acelasi program si reusim oarecum.
A fost o zi nebuna si ieri, de nici nu am apucat sa ma duc sa imi scot firele de la cezariana.


e mai greu la inceput pentru ca au colici si de-asta plang asa. le dai ceva ca sa-i mai linisteasca?

dupa 2 luni insa n-o sa mai fie asa rau, de fapt va fi mai usor (din punctul asta de vedere) pe zi ce trece. vor creste si vei putea folosi bouncer-ul, scoicile auto (eu acolo am inceput diversificarea), vor fi atrasi de jucarele si zornaitoare etc.

cand erau mici si plangeau amandoi si eu eram singura, ii luam pe amandoi in brate. erau mici si puteam face asta usor, acum nu mai pot... ii puneam la mine pe burta, piele la piele si se mai linisteau. le cantam si le vorbeam non-stop si ma plimbam cu ei prin casa....

daca totusi crezi ca nu te descurci, ia-ti un ajutor, important este ca si tu sa fii cat mai linistita si sa nu le transmiti starea ta.

si sper ca maine sa fie o zi mai usoara!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut. Am un moment de respiro si voiam sa va inteb voi cum v-ati descurcat cu gemenii, ati avut ajutor din patea cuiva, singuri?
Sotul mai are concediu o luna, deci momentan este OK, dar dupa nu stiu cum o sa ma descurc.
Acu abia in doi si facem fata, fara a ne mai ocupa si de alte treburi.Daca plange unul ma descurc singura, dar daca plang amandoi odata, cum fac?
Ma gandeam sa caut o femeie sa ma ajute cel putin in timpul in care sotul este la serviciu.
Voi cum ati procedat?



Eu ma descurc singura cu amandoi, nu e usor dar nici imposibil, gatesc, spal, fac curat cat ei dorm (sau dorm si eu). Am o tanti, trimisa de policlinica cartierul, care vine cate 3 ore/zi de 2 ori pe saptamana, in rest sunt doar eu iar de 5 vine sotu. M-am obisnuit si nu mi se mai pare atat de greu poate si unde am copii destul de cumintei

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput