PRIETENE FARA TITLU (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara gagici.
CRISTINA sper sa iti revi si sa il duci totusi la gradi.De testele alea la Bucuresti ai apucat sa te interesezi? Frumos l-ati sarbatorit pe socru-tau ca de obicei.
DEEA imi pare rau de faza cu aparatul foto,sper sa se reglementeze urgent. Interesant ce iti zicea aia.Am mai citit si eu mai demult de baile de sezut care erau recomandate pentru tot felul de afectiuni,nu mai stiu care.Dar drept sa iti zic ,cred ca de m-as baga la asa ceva, as da-o direct in vreo anexita ca io nu-s calita precum voi par example.
INGRID cum a fost la Nabucco azi? Ce sa ii faci,(si) cultura costa ...
Legat de virusi,nu stiu ce-are Diana,dar nu cred ca e ceea ce "bantuie" si a luat nepotul tau ,ca nu prea parea virusata (dovada ca am dus-o la gradi primele zile).N-a tusit deloc,n-a avut nici secretii deloc.Iar febra n-a mai avut defel azi ,deci presupun ca antibioticul si-a facut treaba.De data asta macar n-a avut si stari de greata,voma sau dureri de gat.Doar febra mica,moderata si apoi mare - deci nici n-a debutat brusc cu febra mare.Faza e ca si tura trecuta,parca penultima oara cand a avut asa ceva,a zis educatoarea ca zilele alea au fost prezenti 27 de copii,deci toti erau ok! Cum s-ar zice, presupun si ca n-a luat de-acolo,nici n-a dat mai departe acolo.Nici acasa - exceptie mami pe care o durea gatul (si care a renuntat la antibiotic de a doua zi,ca nu il suporta din cauza acidului la stomac ...)

Mie mi-a fost lene sa scot nasul azi.Diana a stat mai mult la mami,husbandu' la socru-meu.Iar eu cu Tudor p-aci,m-am jucat: ne-am batut cu perne, am tras de zor cu tunul in balaur (tunul piratilor si balaurul de la castel) si alte chestii de gen



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

M-am intors.
Deea, au ceva rusii cu apa rece. Tot ei operau pe cord deschis cu pacientul inghetat (ma rog, nu de tot). Dar baie de sezut mie sau Dianei...never, never asa rece. Imediat fac cistita. Sensibila, ce sa fac.
Imi pare rau ca ti s-a stricat aparatul. Schimba acumulatorii, daca ei sunt problema.
Moni, a fost frumos la Nabucco. Au cantat atat de splendid, ca mi-au dat lacrimile de cateva ori. Merita fiecare banut. Ca un balsam pentru suflet.
Da, decat sa arunc banii pe nimicuri, care tin cat pretul lor, mai bine pe carti si spectacole muzicale. Miercuri merg la Paiate si vineri e iarasi concert la Filarmonica. Avem Simfonia nr 6 (Patetica) de Ceaikovski si preadragul meu Chopin. Daca Diana e ok, o duc.

Se prea poate sa ai dreptate si sa nu fie acelasi virus, nici nepotul meu nu avea febra mare la inceput, dar tusea l-a terminat...gatul era foarte inflamat. Acum diagnosticul e bronsita si bronsiolita. Uf. I-am spus ca ii dau aparatul de aerosoli, astept sa vina maine sa-l ia. E foarte bun, nu-mi pare rau ca l-am cumparat.
Sanatate fetitei si tu sa te simti cat mai bine.
Merg la culcare, sa visez frumos.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID uite ascult si eu Nabucco cum pot - adica pe yotube.
I-am zis Dianei ca ii pun sa adoarma pe muzica simfonica,mai ales ca in povestea din seara asta era vorba de o vioara.Asa ca acum i-am pus anotimpurile lui Vivaldi.I-am si povestit ca voi mergeti la concerte la filarmonica.Initial a crezut ca Diana ta canta acolo
Na ca zice ca nu poate adormi pe-asta,asa ca am schimbat cu Sonata lunii,poate asta functioneaza .
I-am pus acum seara si linkurile alea in engleza.Foarte dragute.Dar pana am mers in dormitor la Tudor,Diana deja daduse pe altceva Cica s-a terminat engleza Dupa ce am mustruluit-o a inceput ea sa caute d-alea de engleza,a vrut cu "food" asa ca a pus pe niste d-alea (oua umplute,rosii umplute,ciuperci umplute )de m-a facut sa fug urgent in bucatarie sa imi iau ceva de mancare .Oricum s-a plictisit destul de urgent de engleza,n-a rezistat mai mult de 15-20 de minute.I-am si adus mancarea la PC numai sa se mai benocleze la ele.Si eu gasisem ceva lectii de engleza,dar astea parca-s mai faine.O sa incerc sa ii pun seara cat de des pot.
Vad ca nici acum n-a mai facut febra,daca si dimineata e tot ok si cel mai probabil ca o fi,o las la gradi deja,dar antibioticul o sa i-l dau vreo 7 zile.
Nasol si cu nepotul tau,e clar ca are cu totul altceva decat a avut Diana.
Si ca tot eram la muzica,azi am tras la xerox o pagina din abecedarul muzical unde erau doua melodii mai simple/dragute.Numai ca m-am trezit ca nici nu mai stiam sa citesc notele a trebuit sa le caut pe net si asa mi le-am reamintit.Dar deocamdata trebuie sa mi le scriu cu litere ca la prosti deasupra notelor .Poate reusesc maine sa si interpretez ceva,daca imi preia careva strumful mic de pe cap,ca cu el clar nu pot,ca se arunca el deasupra orgii.Pai am dat pana si pe Poisson rouge ca stiam ca e un "pian" acolo si n-am apucat bine sa dau de doua ori cu mouse-ul pe clape ca Tudor deja a aparut in goana din dormitor si voia si el - credea ca-s cu orga,desigur
Diana nu cred ca adoarme in graba cu melodii d-astea. Fur Elise - ii place (m-a pus sa i-o mai pun odata),Balada pentru Adeline zice ca nu-i place.Am crezut ca or sa o adoarma,dar ea le asculta si le comenteaza la final ... Mai incerc cu Nocturna lui Chopin si daca nici asta nu "functioneste" ... Dar totusi macar tace ca de obicei si bate din gura pana adoarme.
Ingrid si mie mi-ar placea sa merg la concerte,dar daca ma crezi nici macar la teatru n-am mai fost de ani de zile desi inainte de revolutie il frecventam si tare imi placea.Dar imediat dupa revolutie am nimerit odata - eram cu Ghita - la o porcarie de piesa cu un singur personaj ,un betivan si am rezistat doua ore ca ne era jena sa iesim,le cunostea Ghita pe-alea de la intrare.Atunci am zis ca nu mai merg in graba la teatru.O perioada dupa revolutie tot aiureli de piese au jucat,dealtfel.Pe urma si-au mai revenit,dar nu ne-am mai revenit noi - nivelul de trai tot in jos s-a dus Pai un bilet e cca 20-50 lei si daca mergi in doi ... dublu.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Dragelor, am revenit!!!!!!
Multumim de urari, si voua sa va traiasca copilasii si sa va aduca numai bucurii

noi ne-am sarbatorit sambata faorte bine. Nu au venit toti musafirii dar eu am fost fericita. Am realizat abia aseara cat de bine a fost asa cand am vazut camera fetelor. abia am avut ce pune la loc. A fost doar o colega de-a lor, cealalta vecina cu frate-su au fost plecati. Si nici o prietena de-a mea nu a venit cu copii. Nu stiu eu am vorbit pe la inceputul lunii cu ea, poate a uitat sau poate se astepta sa le trimit si invitatie scrisa.
Oricum eu am fost rupta. toata vinerea am trabaluit, spalat geamuri, aspirat pus perdele la loc,spalat podele, covoare, facut tort, sambata am luat-o de la inceput. Seara dupa ce au plecat copii si i-am bagat pe ai mei in pat, am facut supa, salata de beuf si sarmalele pentru duminica la pranz cand am avut musafiri.

Daria a fost tare fericita si mandra ca a fost ziua ei. O astepta de atata timp. Seara mi-a spus ca e asa de fericita ca in noaptea asta va creste. In schimb ieri seara era tare dezamagita si trista ca "nu a crescut". Ca nu se vede!!!!!!!!! offfff, ea vrea sa fie mare, nu stie cat de bine e sa fi copil. I-am spus ca-i voi face poze si o voi filma si peste cativa ani o sa i le arat si atunci va vedea ca a crescut.
Cadouri......maruntisuri. A primit vreo 3 papusi Barbi, care deja stau uitate in cutia cu papusi, un set cu coronita, margele, inel, de printesa de la prietenul lui David care binenteles nu a putut lipsi pe care se bat amandoua, niste actibilduri cu Hallo kitty care sunt deja impartite si lipite peste tot, inclusiv pe covor, de la noi o carte cu povesti de Craciun si niste lipiciuri cu sclipici ascunse deja pentru ca podeaua si covorul lor sclipesc deja ca stelele de pe cer

Acum bolesc amandoua. Foarte solitare una cu cealalta. Impart tot chair si virusii ..........ca si ai tai Bee.
tusesc, le curge nasul, au ochii rosii si ceva febra. azi au stat in pat toata ziua. Ma mir sa nu fi racit, vineri la noi tot fara geamuri in casa. am incercat sa le tin numai intr-o camera dar ce poti??? . Acum le doftoricii, le dadui un ceai, le-am pus compresa cu tuica la gat sper sa poata dormi de tuse.

http://picasaweb.google.com/kluckermira/20NovNeAniversam#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70
Diana nu cred ca adoarme in graba cu melodii d-astea. Fur Elise - ii place (m-a pus sa i-o mai pun odata),Balada pentru Adeline zice ca nu-i place.Am crezut ca or sa o adoarma,dar ea le asculta si le comenteaza la final ... Mai incerc cu Nocturna lui Chopin si daca nici asta nu "functioneste" ... Dar totusi macar tace ca de obicei si bate din gura pana adoarme.



O, da Für Elise si balade pour Adeline, ce mult mi-au placut si mie. Le cantam la nesfarsit la pian. si chopin mi-a placutm mult. Acum nu mai stiu nimic.
Moni ce cantecele vrei sa inveti la pian? poti canta cu doua maini. eu nu cred ca reusesti.
eu ma vazut un pian aici la noi in oras chiar pe un fel de ebay costa numai 400 Fr. Trebuie acordat, dar nu-i problema, sotul prietenei mele e organist. L-as lua la fete pentru mai tarziu. Dar nu mai am loc si pentru el aici, si oare vor vrea fetele sa invete pian??. Nu stiu, tare m-ar tenta..........poate asa ma mai mobilizez si eu sa reinvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara gagici!
Ii zic si aici LA MULTI ANI PUFULINEI ! Am palavragit o multime la telefon,mi-a mai povestit si de zburdalnicul de Vladimir si macar m-am calmat ca se poate si mai rau decat Diana,dar m-apuca groaza de ce va urma la ... Tudor .Chiar in timp ce vrobeam la telefon Vladimir bagase calcatorul in priza si isi inrosise doua degetele la el. Asta asa ca idee
MIRA ma bucur ca a iesit bine si cu renovarea si cu cheful Dariei.Raceala trece ea,ce sa ii faci?

Diana a fost la gradi,e super ok,e prea ok inca ca de cand a venit acasa ne-a mancat nervii intai alor mei pana am fost plecata,apoi mie.Tzipa,sare,fuge,zbiara - Tudor fuga-fuga chiuind si el dupa ea.Cand a dormit Tudor numai scapat lucruri pe jos, trantit, miorlaieli, vociferari ... sa il trezeasca .Plus de obraznica nu mai vorbesc.
Pe Tudor l-am auzit cu cuvinte noi,de exemplu CATE - LA CARTE, CHITI - la Cristi (frate-meu) si nu imi mai amintesc ce,dar mai zice.Deci are toate sansele sa ajunga la 30 de cuvinte peste o luna.Daca pun si interjectiile sau cum fac animalele HAMA-ham,MAU-miau,MUUU etc. e chiar destul de aproape.Vai ca numai asa il pot hrani in scaunul de masa,daca behai,cotcodacesc,macaiesc,miaun etc. Altfel numai cu lingura dupa el prin casa.Ar manca dar sa nu stea defel locului.
Azi m-a facut de i-am scos o punga plina cu lego de marime medie si a fost super bucuros ca a gasit acolo o bucata de lego mare din setul de la castel,mi-o tot arata si zicea: ATA! ATA! (asta) Culmea ca nu s-a jucat defel cu lego din alea moi pentru bebelusi Clementoni,in schimb se joaca cu d-astea de copii mai mari,ba chiar deja se arata tare pasionat.

Eu fusai la doctorita dupa reteta si mi-a zis sa sar o zi de administrare si dupa aia, saptamana viitoare sa repet analizele.Probabil vrea sa vada daca se mai reglementeaza odata cu scaderea dozei.Durerile alea musculare de picioare de saptamana trecuta mi-au disparut ca prin farmec odata cu inceperea ploilor (si azi a plouat en gros),deci clar de la reumatism erau cum am presupus.
Ce sa va zic ca m-am dus cu masina la ora de varf de am facut cca trei sferturi de ora pana in centru .Cu tramvaiul in 15-20 de minute - cel mult - eram acolo Atat ca ploua si n-am avut chef sa ma ploua,dar ... tot m-a plouat un pic ca pana in statia de tramvai era exact aceeasi distanta ca pana la parcare ... 2 minute cu stat la semafor cu tot.
Merg sa pap ceva,o las pe Diana intre timp la engleza.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA eu la asa ceva vreau sa "cant" http://www.dtoys.ro/modules.php?name=produse&e3=102 (al doilea) Il zic orga,dar vad ca denumirea corecta e "Sintetizator educativ cu clape luminoase".Are si inclus in el melodii si se poate invata si asa sa canti.De fapt vreau sa invete Diana un pic notele si pe urma sa cantam in joaca.Daca are chef,desigur.Ca asta n-are chef de nimic - exceptie desenatul si zburdatul Adica are chef de orice e nou,dar ... se plictiseste rapid.Foarte putin a studiat si azi engleza: deja iar trecuse la alte chestii,tot de engleza dar cu cantecele.Pe urma a vrut-o pe Cleopatra si inca asta e bine,ca de obicei daca o las pe yotube numai ma iau de cap peste ce minuni da INGRID Diana ta e chiar asa constiincioasa ca butoneaza doar la lectiile de engleza si daca nu stai langa ea?
Apropo si mie imi place Chopin,dar si Mozart - faceam matematica ascultand Mozart la pic-up.Ca d-ala aveam pe vremuri.De fapt inca le mai am si discurile si pic-up-ul - piese de muzeu

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.youtube.com/watch?v=vbY_FIyXPFg&feature=related
Tot puneam muzica simfonica si Diana vazand balet a zis sa pun acolo.Eu am ales asta tot balet,dar rezultatul a fost ca Diana s-a spart de ras

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata,nimeni la cafea ?
BRANDUSA LA MULTI ANI!


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neatza si un ceai verde,
Eu sunt treaza de la 5.45 ca a plecat sotul la work, am vizionat ultima parte din Red,jumate de ora chiar cu Alex care a fost si el matinal si imi canta.
Pe la noi iarasi incep sa se aglomereze weekendurile, simabta am fost la innot inclusiv cu bunica dupa ce am facut si ceva shopping la GAP ca avea 40% reducere si i-am gasit lui Emma un plovar gen pelerina f. modern si fain, alb crem-o sa il dau de mos nicolae,le-am mai luat pijamale si mie 2 plovare-unul mov lila si unul alb-gri,tare confortabile sunt si merg la orice.
Astfel duminica este parada lui Mos Craciun,pe 5 Decemebrie mergem la un mini-party la nasi de sf., Nicolae ca pe nasa o serbam impreuna cu fina-sa Andreea,pe 15 am vazut ca e un show fain pt copiii la noi in zona cu Caillou,pe 16 Emma are concert si eu petrecerea de Craciun si pe 24 vine mosul la noi, si ce vizite mai sunt intre timp.
A si sunt tare fericita ca Emma progreseaza bine la piann si se vede ca exerseaza acasa si ii place, vad ca si cu teoria dc mai fac putin cu ea e super bine.
Merg sa fac niste urgente, poate mai reusesc sa intru. VA

Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput