Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

fetelor cum stati cu kilele
eu mai am 10 kile de dat jos
dar cu alaptatul asta slabe sanse
dupa fiecare muls mi se face foame
si o pofta de dulce teribila
plus ca rod galactogil care e dulce tare si ingrasa
sub 78 nu scad de loc
ma seaca ca am ramas c o burta de zici ca mai fac un copil
dragaico tu ai ajuns la greutatea de inainte???

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)


De unde atata mai am 7 kg ca sa ajung la 55kg si am o vaga parere ca nu o sa le mai dau .......sa nu credeti ca fac ceva ca sa le dau jos,.....nu ca-s putoare.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

https://picasaweb.google.com/Handemadjewelry

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna dimineata dragele noastre,

Va multumim din suflet petnru urari si va dorim sa vi se intoarca inzecit!!!

Noi sarbatorim acasa, la parintii mei, cu familia si prietenii dragi si ne simtitm extraordinar!

Nu-mi vine sa cred ca deja a zburat 1 an...!!!

Cand ne intoarcem acasa mai revin cu povesti, acum suntem in pline pregatiri pentru party, cu tort, copii, distractie...

Va pupam cu mult drag! Sa aveti un weekend de primavara minunat!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata ,
Am vrut aseara sa va scriu un mesaj, insa eram terminata de oboseala. Nu am mai putut. Eram disperata ca fata mea era (sper sa nu mai fie asa) f f nervoasa. Nu mai puteam sa o calmez, in plus cam varsa (sau regurgita?) . Acum ne-am mai potolit toti, dupa o noapte cat de cat ok. Adica au mancat si apoi nu au mai cerut atat sa stea in brate. Am mai prins si eu sa mai dorm intre mesele lor. Daca nu mai face asa, inseamna ca de la foame era, pt ca sotul meu zice ca le dau prea mult sa manince (si de aceea varsa ea) si ca sa le dau mai rar si mai putin. Nu trebuia sa ma iau dupa el. Am descoperit si un medicament f bun pt colici, le-am dat si intr-adevar au fost mai potoliti. Se numeste Sab Simplex. Voi ati folosit asa ceva? In ultimul timp experimentam si statul impreuna fara vreo separare intre ei (aveam un prosop facut sul care-i separa. Acum i-am mai lasat si fara si se frichinesc pana ajung lipiti sau macar in contact cu manutele si stau asa f natural. Insa si cand incepe unul cu racnetele, imediat si celalalt. Parca ar stabili din ce in ce mai mult o legatura intre ei.
Voi ati facut ecografiile de sold? Daca da, unde-mi recomandati sa le facem?
Am inceput sa prospectam piata pentru carucior si sper ca saptamana viitoare sa-l luam (macar comanda) ca sa putem iesi cand va fi vremea buna.
Viss: daca ai timp, mai intra si spune-0mi cum te descurci cu bebicii, cum faci cu alimentatia si daca te ocupi singura de ei. Eu am multe momente in care simt ca nu mai fac fata si ma gandesc cat costa sa iau pe cineva sa ma ajute macar 4-5 ore pe zi (macar ma mancare, si curatenie), insa apoi imi revin.
I-am mai pus la san si vad ca mi-a mai revenit productia de lapte, astfel incat fetei sa-i dau numai muls iar lui ii dau jumatate LP jumatate muls. Sper sa imi revina si mai mult ca sa-i dau si lui mai mult.
In masura in care aveti timp, va mai astept sa ne spuneti aici cum faceti voi cu bebicii, cum va descurcati cu ei.
Sa aveti o Duminica frumoasa, si abia astept sa va spun ca am carucior sa ies in parc si sa ne vedem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Jocurban, sa-ti traiasca printesele si sa fie sanatoase si mintoase!
Sugubina, sincer nu stiu cat ar cere o bona profesionista pentru gemeni, mai ales in conditiile in care atat eu cat si sotul stim cand plecam la servici, dar nu si cand ne intoarcem acasa, deci ar trebui sa stea toata ziua. Probabil ca as sta inca 1 an acasa, ca ce as lua dintr-o parte as da in cealalta...
Noi am gasit o doamna in jur de 60 ani, o cunostiinta de-a mamei mele, care e pensionara, e in putere si ar veni 8-9 ore pe zi la noi, cu conditia sa nu fie singura, ci cu mama mea. Cat priveste plata, ne-a spus cum consideram noi. Deocamdata ramanem la varianta asta, ca alta mai buna nu avem. M-am mai interesat si tot asa mi s-a spus ca nu s-ar baga la doi copii mici singure, doar cu alta persoana (bunic ceva..) Copiii o plac insa pe prima doamna de care am povestit, si ea stie sa-i abordeze, asa ca asta-i un semn bun pentru mine.
In alta ordine de idei, pe noi ne-a intors boala, acum au amigdalita acuta, iau antibiotic puternic si chiar azi mergem iar la medic pt ca tusesc urat. De abia astept sa scapam de gripa asta sau ce-o mai fi, ca toata iarna nu au avut asa ceva, si acum cand e mai cald afara ne-am pricopsit ci stat in casa si medicamente.
Sanatate multa tuturor si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Monas, am uitat ca voiam sa-ti raspund referitor la eco de sold; noi am facut-o la Medlife, f.curand dupa nastere, la dr.Stamate Mircea, ambelor fetite, desi doar una din ele avea un sold imatur dezvoltat.
Am inteles ca la gemeni e o afectiune frecventa, uneori nu se observa la consult, dar e bine sa fie observata devreme, pentru a nu fi mai dificil cand copilul e mare.
Ai grija de tine si de bebici si poate reusesti sa capeti ajutor de undeva, la inceput (rude, prieteni) si sa-ti mai tragi sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Monas, copilasii mei au azi 9 zile, de cand am venit acasa ma descurc singurica, ma ocup doar de copii si de mine, sotul e cu bucataria si curatenia. Deocamdata eu le dau LM, cred ca e suficient, ca ii alaptaez o data la 3-4 ore. In rest fac nani, sunt cuminciori. Sper sa ramana asa cat mai mult timp. Mi se intampla si mie sa mai planga cate unul, daca e rupt de foame si dureaza pana il alaptez, ca pana ma duc la baie sa spal sanii si mainile, dureaza putin... Bafta in continuare, rabdare multa. Va pupam.

Mami de 2 baieti Luca-Mihai si Ianis Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas,eu i-am facut Evei eco la sold la Medlife,la Stamate cand avea 3 luni,repetat la 5 luni (varsta)

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

La multi ani, mazarichilor! sa fie cu noroc!

Monas, Gabi, si noi am facut eco la sold, doar Ioanei si acum purtam timp de o luna 2 pampers, care sa o ajute sa departeze picioarele mai mult si astfel sa repare soldul. repetam eco in aprilie si vedem daca s-a rezolvat.
si facem si kinetoterapie, saptamanal, cu amandoua.

felicitari mamicilor care se descurca singure. uneori ma bate gandul si pe mine. ma ajuta mama si uneori soacra, dar ma si enerveaza, imi stau pe cap.. eu ma ocup doar de fetite, iar ele de mancare, curatenie, rufe. plus ca pot sa fug 2-3 ore de acasa, are cine sa stea putin cu fetele. dar nu ai liniste, intimitate, nu mai imi place sa stau cu parintii. desi ele incearca sa fie discrete, tot nu merge.

am si eu o intrebare: fiind gemeni, faceti ceva anume ca sa se apropie copiii mai mult? stau lipiti in pat? dorm impreuna sau separat?
cred ca eu nu le-am pus suficient sa "comunice". am patut de gemeni, stau impreuna...dar atat, inca nu interactioneaza, ce-i drept au 2 luni doar.

este vreo mamica pe forum care frecventeza herastraul? sa am si eu cine socializa, vorba Sugubinei "colege de suferinta si fericire"

Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, fetelor.
-monas- ce sa -ti zic? cu alimentatia -eu le dua doar lapte praf, ptr ca am contraindicatie cu lapte san, motive medicale.pe rand.primul bocit-primul servit.am avut nopti in care nu au mai respectat intervalul de 3 ore dintre mese, boceau de faome,la 2 ore, 2,5 ore, si rau, de nu puteam cu nimic sa-i prelungesc. am marit doza. apoi au varsat.am micsorat iar doza.erau nesatuiapoi am marit doza, doar la cateva mese, de ex. una seara, una in cursul zilei..grele nene,treb sa te adaptezi din mers. am schimbat la fata laptele, de la preNAN, la NAN hipolargenic. initila cate o masaura,apoi am renuntat de tot la prenan.baiatul e inca la prenan. am nopti,cand ma trezesc cheauna, si mi-e frica sa nu le incurc cutiile
- am iesit cu carutul in parcul tineretului de 2 ori. ptr cafusese prima iesire si a mea, din ultimele 4 luni, pejos,m-am intors lemn.ma durea spatele, si burta,of-of..vreme frumoasa,soare, iar eu nu vedeam decat patul.de, inca am anemie, ca sunt tare palida.apoi am si slabit mult dupa nastetre. cine m-a vauzt , cica nu am afost in viata mea asa slaba, nu-mi vine nici un pantalon, nici trening mulat, atarna rau,nu mai am fund, nici coapse, sunt o fotomodealanoroc cu copii,ca arat tare bine, doar ca la mers pe jos, ma tin de garduri
- problema la noi, e cu scaunul, am iesit si singuri,fata termometru, dar dc nu iesim o zi, ne frichinim noaptea,rau.eu nu-i legan, doar ii pun pe picioare,le tin capul in palmele mele, cu piciorusele pe burta mea mai ridicate- asa se calmeaza, si le vorbesc, le cant..fata mai adoarme bine, si la noi in pat, intre noi,ptr cateva ore, dim. cand suntem epuizati, ne-a tinut intr-o noapte treji de la 1-5,- si de la 6 la 7, dupa masa am pus-o lanoi in pat,sper sa nu se obisnuiasca , cand pot, o pun iarasi in patul ei
- e frumos rau cu gemeni, dar e si grele nene, mai ales dupa nopti nedormite.ne intrebam - mancam sau ne culcam?- atunci cand prindem un pic de timp libereu stau ziua cu ei singura, problema mea sunt noptile..dar recuperez ziua, ca eu pot dormim instant dc ei dorm.asa ca intre reprize, mai calc, mai mananc ,mai spal, dar si dorm.
- zilele cu musafiri, sunt frumoase, dar si epuizante.uneori prefer sa fiu singura- sau cu tati doar, binenteles.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

fetelor, va multuemsc pentru raspunsuri. cand implinim o luna mergem si noi le ecografii de sold, si cum nu staim unde...cred ca la medlife mergem si noi. ma maisfatuiesc cu sotul meu si vedem.
viss: citind la tine, prind si eu curaj pentru peste o saptamana cand voi ramane ziua singura cu ei. apoi dupa ce apare tati de la serv mai vedem. in rest imi sunt f cunoscute cele ce spui cu maritul dozei si apoi vomat, micsoratul si apoi urlat la doua ore de foame. uneori au nopsti mai bune dar mai apar si nopti rele cand urla sunt nervosi si frichiniti. abia astept sa ies si eu in parc. dar ma intreb, in parc, luati cu voi ceva de mancare pt ei? daca li se face foame? sau iesiti imediat dupa ce au mancat si rezista pana la urmatoarea masa? ai nostri dorm impreuna in patut, separati doar de un prosopel facut sul. ziua il mai iau dar le pun manusi de teama sa nu cumva sa se zgarie (desi nu am vazut tendinte decat sa se zgarie singuri pe fatza). asta seara ii cantaresc iar , abia astept , sper sa mai fi luat in greutate.
eu cu greutatea nu mai stiu cum stau. la intoarcerea din spital slabisem ceva ceva insa de atunci maninc cam mult, ma gandesc eu ca sa am lapte. sper totusi sa nu mai iau in greutate..
am convenit cu mama ca sa vina o data la doua saptamani (din provincie) si sa ne faca mancare, spalat, calcat, aspirat- sta doua zile si apoi sa plece. nu avem spatiu si m-ar cam enerva rau sa stam mai multi . apoi sporadic va veni si sora mea o saptamana (e cam singura care nu m-ar stresa-insa locuieste la 400 km de Bucuresti, asa ca de ea nu pot benmeficia decat rar).
inca ceva: nu resuesc decat rar sa potrivesc temperatura in casa astfel incat sa fie placut. de cele mai multe ori e prea cald si mi-e teama cu geamurile sa nu fie curent. ba mi se pare ca fata respira fonfait, ba ca ar avea pe caile respiratorii ceva mucozitati...insa nu vad nimic. mucisorii s-ar vedea? ca sa stiu sa le iau batista bebelusului (le-am luat pompa dar nu e buna de nimic).
cam asta facem noi. azi am reusit s afur cate o jumatate de ora de somn pe la prinz...sper sa fur si noaptea..si asa din aporape in aproape sa ajungem m=departe.
va pup

Mergi la inceput