Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- monas- o sa te descurci, ai sa vezi. de ex. ziceai de tati cand apare de la servici.pai ptr noi e mare lucru- el spala si sterilizeaza biberoanele seara si dim. inainte de a pleca la munca, el ma ajuta la baie,- tine copilul, eu il spal, el face masaj picioruse la baiat, el aduce ligheanul cu apa, il desarta,el baga rufe la masina spalat si le intinde.apoi mancam- eu ii pun masa si o strang,si dc e de niste somn..e minunatsincer, dc s-ar rezolva cu somnul noaptea- oare la ce varsta se pot spatia mesele la 4h? - ziua nu s-ar mai acumula oboseala asa mult..


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

viss, fetele mele au implinit 2 luni si au inceput deja sa se hraneasca la 4 ore, dar nu in fiecare noapte.
de la 6 saptamani am avut o noapte alba si una cu ceva somn. asa ca ne reglam incet-incet.

rezista in continuare, curand vor dormi si ele mai mult.
pe mina ma termina faptul ca ele au programul decalat. cum ar fi noaptea trecuta: Mara a mancat la 12, apoi la 4 si la 7, iar Ioana la 2 si la 5. adica eu toata noaptea am prestat.

m-a sfatuit dr. Toma de la medlife: cand se trezeste una din ele, o hranesc, iar apoi o trezesc si pe cealalta sa-i dau sa manance. si uite asa intr-o ora maxim am rezolvat cu amandoua si am 2-3 ore de somn neintrerupt.

va atasez ultimele poze. Sugubina, uite colacii smecheri :)
https://picasaweb.google.com/109206671729889516448

Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Neatza fetelor,
Azi tre neaparat sa decidem ce carucior luam. Am aflat aseara ca tati incepe serv Miercuri deci il mai am maine (si joi parca) acasa apoi, Dumnezeu cu mila .
Viss: marturisesc ca eu nu sunt atat de ajutata de tatic...adica mai face dar nu asa tot si mereu. In schimb el se mai baga la dat de mancare si ragait, atunci cand incep (ca azi noapte) sa urle amandoi in acelasi timp. In rest eu sterilizez, eu pun rifele la spalat, eu le intind si strang. Mancare..f putin am mai facut si eu. Insa nu mai am de gand, pt ca oricum nu-mi place sa fac. Asa ca sa faca el. Dr pediatra spunea ca sa maninc cat mai natural, insa de unde atata naturalete aici?
adishor: eu as cam vrea sa-i decalze cu masa , ca sa nu mai patesc ca azi noapte ca era un concert aici....incerc oricum sa-i decalez la juma de ora- o ora...sper sa-mi si iasa. m-am uitat pe poze, ce dolofane sunt , iti vine sa le papi:) as vrea sa te intreb de carucior, daca esti multumita de el si de unde l-ati luat (si pretul aporzimativ); mi-a placut si daca ar fi usor si manevrabil , as lua si eu asa.
va las acum, ma duc sa mai fac una alta ca dimineata sunt eu mai harnica, apoi dupa amiaza sa ma mai odihnesc si sa dau si fuga la dr de familie.
va doresc o zi frumoasa si va asteptr sa va citec aici, pt ca bag la cap fiecare cuvintel al vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:



Adishor, superbe fetele tale!Sa fie sanatoase!
Acesti colacei pana la ce varsta pot fi folositi? Ma gandesc ca poate vrei sa-i "mariti" cand mai cresc fetele, baietii mei ar trebui sa vina in mai, ce zici?

Tuturor fetelor le dorim saptamana cat mai usoara!

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_23 spune:

Buna !!!!Copilasii mei au inceput sa se obrazniceasca ...tipa,se imping unu pe altul,baiatul bate din picioare cand nu-i convine ceva ,deja sunt obosita ..da tot ii iubesc de nu mai pot ,sunt ingerasii mei dragi.Sunt foarte fericita ca le-a trecut raceala ,ma saturasem de batistuta bebelusului si aspirator. LA MULTI ANI!!!tuturor copiilor care si-au sarbatorit ziua de nastere.Am poze pe facebook cu iubirile mele.Intrati pe ioan bogdan tanasa ca sa facem cunostinta....Va pup dragele mele si sper ca aveti zile cat mai linistite cu copilasii vostri.Multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ada_23

Buna !!!!Copilasii mei au inceput sa se obrazniceasca ...tipa,se imping unu pe altul,baiatul bate din picioare cand nu-i convine ceva ,deja sunt obosita ..da tot ii iubesc de nu mai pot ,sunt ingerasii mei dragi.Sunt foarte fericita ca le-a trecut raceala ,ma saturasem de batistuta bebelusului si aspirator. LA MULTI ANI!!!tuturor copiilor care si-au sarbatorit ziua de nastere.Am poze pe facebook cu iubirile mele.Intrati pe ioan bogdan tanasa ca sa facem cunostinta....Va pup dragele mele si sper ca aveti zile cat mai linistite cu copilasii vostri.Multa sanatate!!!

Andreea Tanasa


Sunt superbi copilasii, sa fie sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, multumesc tuturor pentru aprecieri, am pus si eu pozele pe

colacii: Sugubina mi-a dat pontul
http://cgi.ebay.com/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-Blue-/250613401380

eu nu am reusit sa cumpar online, trebuie card special pay pall, am rugat pe fina mea din singapore sa ma ajute, cardul ei functiona

caruciorul: l-am luat de la babyexpo cu 1880 ron, negociat, pe net variaza intre 2100 si 2400 ron. mai jos este cu 2111 ron.
este bun, fiabil, usor d emanevrat, inclusiv cu o singura mana, are multe calitati, dar mie imi place caruciorul clasic, cu gemeni alaturati. cel de vara, sport va fi asa..
ce-i drept,fiind tip vagon, ma strecor oriunde.

saptamana asta suntem singuri, fara ajutor, pana sambata. trebuie sa ma descurc, se poate.

http://www.bestkids.ro/p-4420-carucior-twin-pulsar-2010.aspx

pt scaune auto m-am gandit sa caut pe okazii, SH, nu pot fi uzate de niste bebelusi.

despre mersul la mare, macar in weekend, ce ziceti? la 6-7 luni adica. aveti recomandare unde as putea merge pe litoralul nostru? cu gemene de 6 luni adica, cred ca am nevoie de conditii.

seara faina tuturor.

Adishor cu porumbitzele Mara si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

despre mersul la mare, macar in weekend, ce ziceti? la 6-7 luni adica. aveti recomandare unde as putea merge pe litoralul nostru? cu gemene de 6 luni adica, cred ca am nevoie de conditii.



Eu am fost cu copiii la mare asta vara,in august,aveau 8 luni.Am carat dupa noi jumatate de casa (patuturile, carucior, blender, jucarii, etc). Destul de obositor, am fost decat eu cu sotul,fara alt ajutor. Am luat un apartament la Savoy,in Mamaia .Conditiile au fost ok,apartamentul avea si un fel de bucatarioara (dar fara plita), balconul foarte mare,exista piscina adulti si piscina copii- exterioare . Ce nu mi-a placut a fost plaja din zona asta,e tocatura de scoici,nu nisip fin si noi eramla faza busilat si degustat (greu i-am tinut in piscinuta- ieseau din ea si pe sezlonguri). Accesul la plaja era destul de greoi,in sensul ca exista un drumeag din placi lemn peste nisip ,dar cam ingust pt carucior dublu si nu existau rampe pt coborarea celor cateva trepte spre plaja de la restaurant.Hotelul e in zona de nord, departe de aglomeratia din centru, dar seara de seara faceam plimbari pana la fantani si inapoi.
Initial am vrutsa luam un apartament la hotel insula Neptun,fusesem gravida acolo,a fost ok,bucataria avea si plita el,dar cum nu aveam de gand sa gatesc,nu a fost un criteriu definitoriu(si nici nu erau locuri in perioada noastra)
Blenderul l-am folosit doar cateva zile la inceput,apoi au mancat doar borcanele si iaurt,Lp
Eu am scris experienta mea. Mai studiaza,poate iti povestesc si alte fete,iti doresc sa iei decizia cea mai buna pt voi

Daca te hotarasti,mie mi-a ramas de anul tecut un pachet intact si alte cateva bucati de scutece impermeabile Babylove (a cam batut vantul cand am fost noi si nu prea i-am tinut in apa);daca te intereseaza ti le dau(sau oricui le vrea),eu nu am ce face cu ele,ne sunt mici (nu pot verifica acum , dar sunt pana la 9 kg)



Dragos si Eva _30.11.2009



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata fetelor,
Referitor la mers la mare eu va pot recomanda, la indicatia unui coleg de serviciu cu bebic, litoralul bulgaresc. A mers asta vara acolo, la un pret incredibil de mic si conditii f f f bune. Adica au mentionat la rezervare ca au copil mic (nu mai stiu exact cate luni avea dar mergea de-a busilea) si au gasit in camera si patut pt copii.
Eu una nu m-as risca pe litoralul nostru...
Adishor: as vrea sa te intreb daca la carucior ai si scoici pt masina. Si noi tot la unul din acesta ne tot uitam...
Daca pana acum aveam dubii cu privire la colici, aseara am avut confirmarea. Le redusesem picaturile pt colici si am vazut ca au facut ca toate cele, urlete , scancete si tot tacamul. Nu mai fac greseala sa nu le dau picaturi.Apoi peste noapte a fost ok..
Revin ca maraie Fabian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Poate ati primit si voi link-ul asta deja, dar mi s-a parut prea super sa nu il pun si aici :

http://www.thefua.ro/2011/ce-discuta-barbatii/




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput