Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara fete dragi,
Dupa principiul "nicio zi nu seaman cu cealalta", azi am avut parte de spectacol, cam de pe la ora 4 asa..urlete si racnete cu mici pauze. ne-au doborat pe toti.mama deja o vad ca incepe sa bata in retragere , nu se simte prea bine...si parca vad ca ma lasa cu ei razgaiati si pleaca acasa. Daca va fi asa, nici ca mai pupa nimeni de acum inainte sa-i ia in brate. Sunt morcovita, nu stiu ce au bebicii..cred ca rasfat maxim imbinat cu resturi de colici. Pe la ce ore iesiti voi in parc? Eu am mai multa energie pe la pranz si cred ca asa ies, ca apoi sunt extenuata si nu mai am curaj. Sper sa fie vreme buna, ca simt si eu lipsa plimbarii.
sugubina: atata timp cat iau amandoi in greutate, chiar nu ma stresez de diferenta. i-am cam lasta la un moment dats a urle, nu mai staim ce sa le fac. se mai potoleau, apoi reincepeau...e greu sa-i dezvat. mama se refugiase in bucatarie cu "treaba". of..unde e ziua de ieri?:) ma gandesc la nopate ce va fi?
va pup si va doresc o noapte buna cu somn cat cuprinde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugu daca e cald si frumos ies
am dat si eu cu ei azi o raita prin cartier ca nu mai era chip sa i tinn in casa

din pacate astia au anuntat ploi toata saptamana
mama lor de ploi


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, m-am delectat cu pozele voastre :)
bebecord si carla, am rasfoit albumele, ce frumosi sunt gemenasii si cand cresc... sa va traiasca!!

denisa, multumesc mult pt sfaturi. eu nu am pompa, doar le pun pe ele la san, cred ca am gresit ca nu m-am pompat putin, poate stimuleaza mai mult. in orice caz, nu este vorba de reteta, pur si simplu unor femei le vine laptele "cu furie" din prima zi, iar altora tzar-tzar cu picatura. bravo tie ca ai alaptat atat. eu imi doresc, dar simt cum mi se duc puterile.. hmmm si oricum am lapte putin, de baza este biberonul.
dar maine merg si cumpar o pompitza..incerc si asa!

monas, mie mi se pare ca esti plina de energie

jocul asta "de-an bratzelea" il joaca si fetele mele, mai ales cu bunicele, of course. am avut discutii, certuri chiar, dar fara rezultate, ele tot asa au facut: brate, leganat, plimbat prin casa etc.
am ajuns la un compromis acum, nici in brate toata ziua, nici in patut (ca s-au dezobisnuit ziua). am luat 2 balansoare si ziua le tinem mai ales in ele. le mai si legan usor cand e de somn, nu-mi rup spatele tinandu-le cu mine si sunt un fel de patuturi, nu? balansoarele se pot tine si la orizontala si mai sus, dupa caz. eu sunt multumita acum, pot sa le tin pe amandoua langa mine fara sa le am in brate. si stau si singure in ele,
am mai luat paturica de activitati, vad ca stau cuminti amandoua, este ceva nou.

si eu le mai las sa maraie putin, este inevitabil cu gemeni.. cand mai primesc observatii de la rude - pe diverse aspecte - le spun: "va invit sa petreceti cu mine 48 ore si apoi mai discutam.." si le inchid gura

ati auzit de Carla Bruni ca asteapta gemeni? ce lume buna avem in club, hi-hi! si angelina joile, si mariah carey, si julia roberts, si jenifer lopez , si sarah jessica parker, numai dive

o seara faina, Adishor cu Porumbitzele Ioana si Mara (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, am postat si eu poze
Porumbitzele va saluta

https://picasaweb.google.com/109206671729889516448

rayuela, tinem pumnii, nu mai este mult, incepe distractia adevarata!!

sugubina, am votat acum, eu asa zic, ca mi-au luat votul, aveam deja cont.

cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adishor frumoase porumbitele
au baietii mei de unde alega fete
una si una, pe alese

eu am una bucata de copil rasfatat care mai nou vrea in brate
nenea robert, ca de el e vb, daca nu se pune pe un urlat de ti curge sange din urechi, ca sa l citez pe sot

adishor eu imi vand pompa, ca nu mi mai trebuie(e de la philips avent, manuala cu 2 chituri de garnituri si recipient de adunat laptele, care poate fi folosit si ca biberon, tetina, capacul sunt noi)merge ca unsa
ai mei nu mai vor LM, isi fac greata, nici macar cu cereale nu l mai manca
eu mi am dat toata silinta

pupici fetelor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Sugubina,deocamdata bebeii sint cu capul in jos,asa ca nu ma poate impiedica nimic sa nasc natural,dar voi avea o discutie cu doctorii la spital,mi-e teama rau de varianta urmatoare,ca ma chinuiesc si nasc unul natural si ajung oricum dupa la cezariana urgenta,stiu ca se intimpla des la gemeni:((Sa vedem ce au de spus,oricum am sa-i ascult pentru ca sint profesionisti,nu dau sfaturi in functie de cita spaga primesc:)Cum am auzit cazuri prin Romania.Eu am incredere in suedezi si merg pe mina lor.
Monas,cred ca e foasrte greu la inceput,dar important este sa lasi la o parte mustrarile de constiinta si sa te gindesti ca stresul tau duce la stresul bebeilor,inevitabil.Eu am fost asa cu Amelie,si era numai UN bebelus:))Acum,nu stiu daca o sa fie asa,dar ma simt un pic mai relaxata,pentruca am totusi experienta primului copil,cred ca e mai greu pentru mamicile care au gemeni ca primii copii.
adishor eu invoc des argumentul asta,ca sa dau peste nas invidiosilor,anume ca numa "lumea buna" face gemeni:))De printul mostenitor al danezilor stiati ca are tot gemeni?Ia uitati ce frumuseti www.kandisbebisar.se/2011/02/bilder-pa-danska-tvillingarna/" target="_blank">aici.Si printesa Mary i-a nascut natural monser:))
Am vazut si pozele,delicioase fetite!de fapt toate pozele care le puneti aici ma delecteaza si ma bucura,cind vad cit sint de dragalasi gemenii in general:)
Ma intreb ce o face mmamarutza,cum se descurca?
mispii,mai ai noutati?Ma gindesc la tine!
Salutari noilor mamici si bebei sanatosi si mancaciosi!

Mami de Amelie si 35+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna my cikens,

mirela2 maine au zis ca va fi mai bine..Of ce negru si frig e.
Si ce faci cu lapticu? mai ai ? mie mi se duce pe zi ce trece, parca stie ca m-am saturat..

adishor ce delicate si frumoase sunt Porumbitzele!! Merci de vot te pupez.

Rayuela asta ar fi naspa rau ..sa te chinui cu dureri gruaznice si sa iasa unu si altu nu. Si ramai si chinuita si cu dureri si dupa si inainte. Sincer nu stu cum e nasterea naturala. Macar sa ceri epidurala.De ceza iti zic ca in tri zile incepi sa fii iar ok.Dureri exista, dar sunt si calmante si trece.Totu trece...

Si printesa asta a ramas natur sau cu fiv? Uau fetita si baietel..tare!

Am "scos" Puficele in scoici la giam, le-am servit un bibi cu leme (printre ultimele... ); acu dorm ..La 18 servim legumele facute sub forma de minunata tocanita impreuna cu piept de cikulin (pui).

Puteti vota Puficele aici.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Si printesa asta a ramas natur sau cu fiv? Uau fetita si baietel..tare!



Cred ca natur,ca mai au doi copii mai mari,deci nu cred ca au avut probleme de fertilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, multumesc pentru aprecieri, Porumbitzele va saluta voios!

cea mai frumoasa distractie pe DC este sa ma uit la galeria de gemeni

Sugubina, am incercat sa votez si azi si mi-a dat eroare, ca nu e buna parola !! le-am scris email, sa rezolve eroarea tehnica de log in, sa pot vota Puficele

si celine Dion are gemeni!!

o seara placuta, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugu ai mei motani nu mai vor LM
si as mai avea cateva pungi la congelator
de la san n am mai muls, gata
oricum nu mai era ca la inceput
incepuse sa se subtieze foarte tare

asta e
au mancat 4 luni, destul
poate daca mancau si ei ca alti copii cate 150-180, n ar fi prebui sa mai pun la congelator


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput