Mamici si copii din Arges (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

in privinta cadourilor de mos nicolae/craciun cum stati?
anca ai reusit sa-i cumperi vre-o rochita ericai?
sa stii ca intamplator am fost saptamana asta la magazinele acelea din gavana de care ti scrisasem eu si m-am uitat, insa nici urma de rochite cu flori cum aveau asta vara. probabil ca nu mai erau de sezon sau le-au vandut. au doar cateva rochite sarafan de velura, insa nimic spectaculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela cu rochitza - pauza, ca nugasesc nimic.
Pana la Mosi eu am zilele de nastere a ericai si a lui David. Ericai pentru ziua ei i-am luat bicicleta (2 iepuri dintr-o lovitura, desi nu vad ce ar putea face acum cu ea), Mos Nicolae le aduce doar dulciuri si poate o carte langa, iar Mos Craciun - din lipsa de buget nu stiu, Erica posibil balerini sa se incalte la gradi, vreau niste pantofi cu toc din aia de plastic, da ce gasesc sunt cam ingusti, am un joc de anul trecut de la ziua ei de care nu isi aminteste (nedeschis) si il bag si pe ala si i-am luat 2 cai de plastic mici din Horseland din Carefour la reducere acu 1 luna
Sa vad daca reusesc cu pantofii si balerinii.
Lui David ii plac hainele, asa ca pt ziua lui (19 Decembrie) am ochit un hanorac cu fulger MC Ouin (e fan) si inca ceva pe langa, iar de Craciun o jucarie ceva...vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca nu prea am inteles pt cine sunt pantofii aia cu toc pt tine sau pt erica? o pui pe toc de la varsta asta? nu este prea micuta? si cum adik pantofi de plastic dar cu toc ca nu inteleg deloc...
hainute ieftine tot la oferta sa le prinzi. cum au fost acelea de la takko.
eu i-am luat miercuri lui rares un plovaras de la magazinul de 13 lei f frumos. bleomaren cu niste dungi mai deschise pe maneci parca gri, iar pe piept are un desen si ceva scris. sincer nu i-am luat bine seama ce anume are pe el desenat. iar rebecai un plovaras alb stil vesta/poncho, cu maneca f larga ca niste aripioare de flurute. cred ca le voi da acum sambata pt petrecerea de motz, sa vad cu ce ma hotarasc sa ii imbrac pt ca ei au fff multe haine dragute. dar tot nu rezist, si le cumpar mereu cand gasesc ceva frumos.
eu le-am luat deja jucariile pt sarbatori. rebecai i-am luat din auchan la 47 lei un bebelush cu halat pe el cu cadita, biberon, burete de baie si o groaza de chestii din plastic gen sapun lichid, sampon etc (cred ca are vre-o 10 accesorii in total) si inca un bebelush la 51 lei pe care daca il apesi pe nas stranuta, il mangai pe obrajori si rade, il apesi pe burtica si ragaie, il apesi pe o manuta si zice mama/tata, pe cealalta manuta zice bonjour/aurevoir.
lui rares i-am luat din penny la 100lei un game player cu 128 jocuri pe tv, gen consola wi, dar multe se repeta intre ele doar interfata difera. are niste palete si alte cateva accesorii si poti juca tenis de camp, ping pong, baseball, golf, box, balling etc "lovind" in ar cu acele accesorii. si mai am o masina super tare cu telecomanda cu nu stiu cate functii pe ea, primita acum 2 ani de la nasa lui pe care nu i-am dat-o pt ca mi-era sa nu o strice din 2 min si 3 miscari. trebuie sa ma hotarasc cum sa le impart pt cele 2 sarbatori (cate 1 jucarie de sarbatoare) si le mai cumpar ceva dulciuri pt mos nicolae. cam atat ca si asa este prea mult, tinad cont ca in ianuarie ne da preavizul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

mai o am si pe antonia sora-mii careia cred ca ii voi lua o jucarie de craciun si ii voi da ceva bani probabil pt laptic/pampers ca haine chiar nu ii trebuie, are absolut de toate de la rebeca. oricum ii voi cumpara ceva haine ca va trebui sa o dau de grinda in noaptea dintre ani. deja am ochit un costumas tareee simpatic la 65 lei cu rochita, pantalonas alb matlasat si pardesiu tot matlasat mov cu negru in carouri, plus ce mai trebuie pe dedesupt (body, strampi) si ceva botosei ca e prea mica de incaltari adevarate. si cred ca si o jucarie. plus banuti, ca asa se da... cam atata si pt ea ca vin zile negre rau de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela sunt niste papuci de plastic cu toc, cu printse/fluturi dupa care Erica se innebuneste. I-am luat acu' un an si o pereche chinezesti si s-au rupt (ce-i drept ultimii), am luat din aia cu bagheta du\in carefour si aia s-au rupt intr-o saptamana si i-a luat mama asta vara o pereche de la mare si astia sunt ingusti si nu-i intra piciorul. cand se joaca prin casa e fa.
Cat despre mine...eu nu port tocuri, iar cu problemele de acum nici nu am de gand.
Frumoase cadouri ai luat la pici.
Erica a vazut oferta de la real si o tine una si buna ca il vreape oaki-oak si un laptop cu printese, da de cumparat nu-i mai iau nimic ca a murit bugetu , prin casa mai sunt o groaza de luat, iar G castiga mai pauza, mai o sapt la servicxiu si restu' somaj...
Pe voi nu va ia nimeni? Eu tot sper
Va ziceam ca am facut acum 2 zile prima injectie in genunchi...e a inceput sa ma doara iar, inclusiv noaptea...azi cand am fost la control i-am zis dr ce si cum si a zis ca nu o mai face pe a 2-a cel putin azi si sa incercam ozonoterapie...Nu mi-a explicat multe, m-a luat si m-a dus la un cabinet particular din zona... si mi-a injectat ozon sub piele de vre-o 10 ori in genunchi, de vreo 3 ori in spatele lui si inca acteva gauri bune in zona lombara, deci m-a ciuruit. sedinta asta nu am platit-o ca sa vedem cum merge, daca merge mi-ar face luni fisa si as plati-o si pe asta. Jalea e ca e 60 dew lei sedinta si trebuie facute macar 10-12 si nu am cum din motive de buzunar, ca terapia asta rau nu ar avea cum sa-mi faca.
Acu' habar nu am ce sa fac...sa fac injectiile, sa fac maxim 4 sedinte din alea, sa ma dau disparuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

offfffffffffff anca ce nasol de tine! te sa te faci bine.
eu te sfatuiesc sa faci sedintele acelea daca te ajuta si nu te mai doare piciorul. nu te juca cu sanatatea. este mai important sa te faci bine, sa poti sa mergi si sa iti faci treburile decat sa cumperi lustre/covoare/mobila sau cine stie ce iti mai lipseste prin casa. faci tu rost de bani si pt acelea, insa acum sanatatea este primordiala!!!! gandeste-te ca ai zile si nopti cand nu inchizi ochii de durere de picior. cat crezi ca o sa mai poti sa induri durerea? eu zic sa tai totul de pe lista si sa pui sanatatea pe primul loc. sincer...
acum am inteles despre ce fel de papuci vb tu. si eu i-am observat in magazine, insa la fel mi s-au parut ingusti si cred ca si alunecosi. nu aluneca pe parchet/gresie cu ei? plus de asta par f rigizi. cred ca mai mult tarsaie piciorul in ei decat sa mearga frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata!
Mirela injectiile alea sunt o terapie alternativa, injecteaza ozon sub piele cam peste tot si ar fi trebuit sa ma simt mai bine dupa prima sedinta, dar nu prea a fost asa. Cel mai bine m-am simtit dupa pasttile, asa ca pana la urma am mai cerut o reteta si mai vad eu apoi...Oricum si reteta compensata ma duce la vreo 150 lei. Mu mai am dureri foarte mari, pot merge, ma doare din cand in cand, da acu' dupa injectiile alea am senzatia de arsura.
Cu papuci aia merge bine, de alunecat nu a alunecat desi sunt tare rigizi...
Iulia ce mai face? Dar Antonia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Salutare, fetelor
vad ca deja ati intrat in febra cumparaturilor de sarbatori.
Eu o sa le iau cate o jucarioara de Craciun ca vor primi oricum si de la camin si de la servici de la mine (cred) si in plus au si asa destule, in rest dulciuri, nu prea multe ca noi facem in casa mai mult, nu prea mancam din comert si fructe.
Anca, sanatate multa. probleme am si eu cu durerile de picioare, foarte rau, dar inca nu am gasit cauza, trebuie sa investighez mai mult, momentan aman iar ptr ca altele sunt prioritare, in plus de vreo 3 ani ma lupt cu alte probleme familiale care au atins apogeul, asa ca sanatatea...pas.
Mirela, unde tineti atatea jucarii? Vad ca le cumparati foarte multe si primesc si de la bunici mereu (felicitari ptr asa bunici). Eu disper cu niste jucarii care stau adunate in dulapuri sau in sertare care nu sunt atinse decat de praf. Si in plus nu mai vreau sa imi mai fac atata pomana sa le dau la altii ca nu am avut parte de vorbe prea frumoase niciodata, asa ca...la ce bun. mai ales ca nu ma dau deloc banii afara din casa.
Eu nu astept deloc sarbatorile acestea, am o stare foarte naspa si nici spor la shopingarit din aceasta cauza.
Pupici la copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Salutare fetele si poftiti la o cafea fierbinte
Tamina noi suntem alaturi de tine. Daca vrei sa povestesti cate ceva suntem aici.
Sper sa treaca repede starea asta si sa se rezolve toate problemele.
Copiii ce fac? Sunt sanatosi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
tanima sper sa iti rezolvi toate probleme familiale. te inteleg ca nu ai chef de sarbatori si de cumparaturi. mai ales atunci cand atmosfera din casa nu este asa cum ar trebui. sa iti dea DD putere, rabdare, forta si liniste sufleteasca.
loc de jucarii am, ca doar stau la casa si fiecare are camera lui cu cate o micuta biblioteca intesata de jucarii. bani nu sunt de ajuns sau de prisos nimanui, insa cat or sa mai fie copii pana la urma?!? inca vre-o 3-4 ani maxim, dupa care vor vrea alt fel de jucarii si lucruri mult mai scumpe. atunci or sa stie cat de cat valoarea banilor si pretul afisat in mahazin pt ca vor fi la scoala si vor invata aceste lucruri, poti discuta atunci altfel cu ei. acum sunt prea mici ca sa inteleaga astfel de lucruri. probabil ca atunci le voi spune "NU!" mai des, insa acum mi-e mila de ei sa le frang dorintele si visele, mai ales ca poti sa ii mai pacalesti si cu jucarioare mai ieftinute. nu le cumpar jucarii scumpe decat de zile mari (cum ar fi craciun, iepuras si zilele lor), si nici atunci chiar pe cele mai scumpe, in restul anului jucarii ceva mai ieftine si mai chinezesti. eu am noroc cu parintii mei, in speta cu mama, care ii iubeste enorm si le face multe cadouri. la polul opus sunt socrii mei care nu au habar de astfel de lucruri. si sora si cumnata mea le mai cumpara de sarbatori/zile de nastere. ei sunt extrem de fericiti daca primesc jucarii. hainele nu ii pasioneaza f tare.


Mergi la inceput