Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara ,
Adipapazi: hm...cam seamana puii nostri ; eu cateodata il numesc micul binladen
Alexa_H: bine ai venit! Sa stii ca ce scrii tu ma cam sperie, pt ca asa simptome am avut eu inainte de nastere. Burta cam tot timpul tare, iar in ziua cu pricina nu s-a relaxat deloc. Eu am fost cam inconstienat si nu am spus dr. , insa te rog anunta-ti dr. de aceste asa zise" crampe" cat mai repede. Eu luam o gramada de medicamente, in din care-mi amintesc de utrogetan la inceput, apoi multe vitamine pt bebici, plus injectiile de maturare a plamanilor si nospa la greu.Ai grija mare. Eu am nascut la 34 saptamani.
Azi fuseram afara, ca s efacu feciorul bine. Eva ne-a "concertat" iarasi 3/4 din parc, apoi s-a culcat. Nu stiu dar numai mamici cu copii adormiti treceau pe langa noi, iar Eva mea urla. Fabi in schimb are si el o parte buna: sta in carut si doarme afara:).
Mamici, dupa cei doi dinti de jos, care mai apar?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi sugubina
sanii mi-au curs acum 2 zile, ieri si azi vad ca au fost ok, dar au mai curs ei si acum ceva timp pe acasa si nimic; tot am eu impresia ca astea nu o sa iasa curand si ma dispera, deja nu mai am rabdare; a plecat si colega la cezariana, raman si singura

sunt un pic ingrijorata ca cea mica are pulsul cam regulat si cica ar trebui sa fie mai variabil, o sa fac o eco maine-poimaine sa vad, sper sa fi ajuns si ea macar la 1900 si ar fi cazul sa iasa pe la inceputul sapt viitoare din mai multe motive


eu cred ca am sa dau mai multicel la doctor, un 1500 asa, ca m-am dus la el in 35s; am auzit ca se da si la mana 2-a un 200; anestezistul 200-300 si asistente cam 50 lei + cum zici tu un 5-10 lei cand iti mai face cate o perfuzie sau are grija de bebe

trebuie sa intreb si ce treb sa cumpar ca si medicamente, sonda si altele ca astia nu au mai nimic aici

alexa, nu stiu de ce-ti treb medicam alea de maturare din starinatate, ca sunt si la noi, dexametazona si costa 5 lei; eu am facut si la 31s si la 34 si la 35s, le-am maturat de nu mai ies deloc




35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Fetelor, mie nu mi-a zis inca nimic de injectia asta pt dezvoltarea plamanilor... Voi cand ati facut-o prima data? Urmatoarea consultatie o avem peste doua sapt., e posibil sa mi-o faca atunci? Sau trebuia mai repede?
Bine ai venit Alexa!
Sugubina, ti-am trimis e-mail.
Si la mine se intareste burtica atunci cand stau mai mult de 10 min in picioare, asa ca evit, stau mai mult intinsa. Contractiile nu sunt dureroase. Credeti ca e un semn de travaliu prematur?

Ana, mami de doi strengari si 31+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Am cumparat din Franta. Nu am stiut ca exista si versiune romaneasca. Doctorita a zis Celestone si ne-am dat peste cap sa facem rost de el..daca stiam ca gasim ceva similar si aici era bine.
O sa merg vineri sa mi-l faca intramuscular.

Am citit prospectul si mi-e groaza...deja am senzatia ca ma indop cu prea multe medicamente. Dar vad ca ee destul de uzual in sarcinile gemelare si ma conformez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

alexa h, daca ai col de 35 mm, e foarte bine,tine contractiile sub control. ia no-spa la greu si stai la pat. o luna e putin in comparatie cu cat au stat alte fete. si eu am innebunit din iunie pana la sf de octombrie, dar erau fete mai chinuite ca mine.

monas, noi ii zicem baiatului gadafi (sau cum naiba se scrie)!

injctia de maturare a plamanilor se face incepand cu s 28-30 si daca as fi din nou gravida, chiar si numai cu un bebe, as face-o obligatoriu. este esentiala.insista la medic! nu te lasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Alexa, ca sa te incurajez, si eu aveam acele contractii. Cumplite chiar. In ultimele saptamani, cand mergeam cu masina pana la medic, ca doar atat ieseam, credeam ca nasc in strada, de la cei cativa pasi facuti.
Si incepusera contractii si spasme uterine de la 17 saptamani, drept pt care, de la 23 sapt am luat pana no spa si scobutil la 8 ore. Mi s-a parut f eficient. Abia pe la 32 sapt m-am mai relaxat si luam la 12 ore, iar dupa 36 sapt nu am mai luat deloc, ca tot speram sa nasc, dat fiind ca nu mai puteam sa merg, sa dorm, sa stau, etc.
No spa fara scobutil mi s-a parut cam apa de ploaie.
Injectiile pt plamani eu nu le-am facut, desi am insistat, doct meu avea incredere ca nu voi naste prematur si se pare ca a avut dreptate, eu aveam mereu un col lung si inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.
- injectia de maturare care se gaseste la noi-este Dexametazona, dar celestone este Betamethasone , din aceeasi clasa - de corticosteroizi,dar nu medicamente cu nume de firma diferite si cu aceeasi substanta activa.substanta difera.ca rezumat din ce am citit atunci la celestone implica mai putine reactii adverse decat celalalt..
- am facut injectia in sapt.28,si am nascut in 37+.
- trat. de mentinere a sarcinii am avut progesteron =arefam 800mg initial, apoi 600-400 l-am micsorat la 200, si dupa ce s-a deschis colul,iar la 400.plus no-spa.si eu am avut crampe,si burta intarita,dar a mai durat 1 luna pana la cezariana- cine stie cat mai dura..problema postoperatorie e ca nu se contracta uterul,si deci nu se elimina sangerarea..deci, pe invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

Va multumesc tuturor. E bine sa stiu ca pot vorbi cu cineva care intelege perfect ce simt si ma incurajeaza.

Trag concluzia ca prin aceleasi simptome si ingrijorari, mai mult sau mai putin, trecem toate sau unele dintre voi ati trecut deja, ceea ce e bine si va felicit pentru rabdare si pentru bebeii frumosi si sanatosi. Abia astept sa vina acasa si pufarinele mele...dar mai incolo...:) Deci, cuvantul de ordine trebuie sa fie ZEN in fiecare zi.

Haideti sa va intreb altceva. M-a sunat mama azi sa-mi citeasca din nu stiu ce ziar ca Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis ca indemnizatia de creste copil sa se acorde pentru fiecare copil nascut. Inclusiv pentru cei nascuti din sarcini multiple. Ca nu e nici o diferenta in a naste 2 copii pe rand sau o data. Ca au fost prea multe cazuri deja cand mame de gemeni au castigat in instanta indemnnizatii pentru toti copiii nascuti. Ati auzit ceva cumva pe tema asta?

Va doresc o zi buna si calduroasa!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Alexa, indemnizatia se acorda pentru ambii copii! Dar legea e doar de cativa ani, in urma demersurilor facute de-o mamica din Aiud, cu gemeni, care a dat statul in judecata si-a castigat!


Ana, mami de doi strengari si 31+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput