Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Pai stai ca nu inteleg.

Doua indemnizatii inseamna una conform veniturilor avute si una de 600 lei, sau ambele conform veniturilor? adica 75% din net x 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

oricum nu este echitate, 75% din net * 2 copii nu o sa fie niciodata,dream on girls

si inca ceva indemnizatia nu se acorda pt copil din cate stiu eu, ci pentru mama; pt copil se acorda alocatia, care este la fel pt toti 200 lei

iar plafonarea la 4000, de fapt 3400 + 600 bonus pt al 2-a copil iar nu este echitabil deloc, ca eu nu platesc contrinutii plafonate si nici nu voi sta acasa 1-2 ani oricum; dar asta e, traim in Romania din pacate....dar tot o sa plec eu pana la urma, sper...


35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Da, asa e se acorda pentru mama, dar e indemnizatie de crestere copil.
E aiurea sa cresti un copil cu 3400lei si unul cu 600lei.

Deci ce a aparut azi la ce mamici se refera? Care urmeaza sa nasca gemeni sau care au nascut deja pe vremea cand nu se dadeau nici astia 600lei si li se acorda retroactiv acum pt al doilea copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

habar n-am, poate e vorba numai de minimul acela de 600 care se da de 2 ori
si oricum ma indoiesc ca se da ceva retroactiv, n-am auzit de o lege prin care sa se aplice ceva retroactiv cand e de dat, ca dc are statul de luat se mai poate
poate sa se dea ceva retroactiv daca ai dat statul in judecata si ai o hotarare judecatoareasca definitiva



35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Buna seara duble mamici si viitoare mamici,
De curand am aflat ca avem 2 bebei in burtica... Poate ma credeti sau nu cand ne-am hotarat sa mai avem un copil, si eu si sotul am zis.... baiat, fata, orice, sa fie sanatos, doar gemeni sa nu fie...
A ramas mut cand i-am zis ca sunt doi...
Am facut o ecografie la 5 saptamani, mi-a zis ca e o singura sarcina, la 6.5 saptamani ca sunt posibil doi, iar la 8 saptamani erau doi, bivitelini...
Acum ne-am hotarat sa mergem mai departe, desi problemele mele sunt grave si multe...Cu mila lui Dumnezeu, poate reusim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Buna seara duble mamici si viitoare mamici,
De curand am aflat ca avem 2 bebei in burtica... Poate ma credeti sau nu cand ne-am hotarat sa mai avem un copil, si eu si sotul am zis.... baiat, fata, orice, sa fie sanatos, doar gemeni sa nu fie...
A ramas mut cand i-am zis ca sunt doi...
Am facut o ecografie la 5 saptamani, mi-a zis ca e o singura sarcina, la 6.5 saptamani ca sunt posibil doi, iar la 8 saptamani erau doi, bivitelini...
Acum ne-am hotarat sa mergem mai departe, desi problemele mele sunt grave si multe...Cu mila lui Dumnezeu, poate reusim...


eeeeeeee, sa fie intr-un ceas bun!!! nu iti dadea tie Dumnezeu asa o comoara daca nu stia ca poti face fata!relax, va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Multumesc de incurajari! Deocamdata este prea devreme sa ma gandesc prea departe...
Vad ca e linistita casuta voasta, mai mult fetele care au nascut deja scriu. Se pare ca nu se mai nasc gemenei in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Amary, bine ai venit si felicitari pt gemenasi! Sa duci sarcina cu bine si sa te bucuri de puiuti sanatosi!
In leg cu indemnizatia, eu stiu ca doar de cativa ani se da pt primul copil 85% +alocatia, iar pt al doilea 600 lei +200 alocatia. S-a mai schimbat ceva?


Ana, mami de doi strengari si 31+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Referitor la indemnizatie, eu am o nelamurire si mai mare. Eu voi fi in CIC1 pana la anul in iulie, si termenul meu este undeva in iunie. Imi dau in continuare aceeasi indemnizatie + 600 dupa ce ies din CIC 1 sau doar 75% din prima+600 sau doar 600x2.
Asta in cazul in care vom fi sanatosi si da Domnu' si ajungem cu bine la sfarsit.....

Acum v-am incuiat de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Hello!

eee...cum sa nu se mai nasca gemenasi in Romania? Pai noi ce facem aici? :)) Cu indemnizatiile astea nu imi e clar 100% nici mie. Oricum, ar trebui sa dea astia ceva sau macar o decoratie pentru "Cetatean onorific" ca noi contribuim la cresterea natalitatii...ca tot ziceau ca avem multi batrani si putini copii :)))

Nu iti fa probleme si gandeste pozitiv. Asa se vor intampla numai lucruri pozitive. Vei ajunge cu bine la termen cu calm si rabdare.

Va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput