Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Va multumesc fetelor pentru primirea calduroasa.
Rar dimineata am si eu greturi dar suportabile, dar eu nu mai suport carnea, mirosul de parfum si nu mai pot sta in picioare foarte mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Cum sa furi caruciorul copiilor? va dati seama ce disperati sunt hotii? Salexa, eu stau mai mult intinsa decat in picioare ca mi se face rau. mi- am si luat cateva zile libere pt ca nu am stiut cum ma voi descurca. abia astept sa trec de perioada asta caci ma plictisesc acasa. Alexa-h, tu unde nasti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Alexa, depinde si de spitalul unde nasti. Eu mi-am facut deja bagajul si mi-am pus cam asa:
bagajul mamei:
-camasi de noapte cu nasturi in fata pt alaptat (vreo 7)
-sosete, chilotei, papuci de casa
-prosoape si cosmetice
-ceai de chimion pt primele zile dupa cezariana
-o crema pt eventualele rani ale sanilor (garmastan)
-o crema pt masajul soldurilor ca sa nu raman cu dureri dupa multele antibiotice injectabile suportate(de galbenele sau pe baza de miere, eu am ceva de la Hemel)
-tampoane facute din vata si pansament pt lohii
-un halat grosut
-tampoane pt sani
Bagajul pt copii:
-15 body-uri cu maneca lunga (aprox 7 pt fiecare)
-10 caciulite
-10 scutece pt infasat
-un bax pampers
-un pachet servetele umede
-fase sterile pt nasuc, ochi
-crema pt iritatii (bepanthen)
-cateva prosopele mici (ca sa nu pun copilul direct pe lenjeria mea de pat, mai ales cu fata, capsorul)

Cred ca astea sunt, daca imi mai amintesc mai scriu... Eu mi-am pus destul de multe pt ca spitalul e la 80 de km de casa si sotul nu va putea sa fie zilnic la mine. E spital de stat, de aia se cer asa multe, insa au rezerve, personalul medical e f dragut chiar daca nu le umflii buzunarele si e curat.

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Ana, tu si la celelalte nasteri ai avut cezariana, sau ai nascut natural? Parca ziceai ca vrei cezariana, nu?

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Dupa multe gandiri si razgandiri, am decis ca voi naste la Polizu in Bucuresti. Mi-ar fi placut la particular ca nu dai spagi, dar mi-e teama ca vom depasi cele specificate in contract (stiu multe cazuri)...totusi...e vorba de gemeni...poate trebuie sa stam mai mult de 3 zile. Nu avem bani sa ne permitem.
Am stat internata o saptamana in vara la Polizu si am dat ture si tarcoale pe-acolo si pe la sala de nasteri si la neonatologie. Este ok. Si probabil ca si cu ajutorul bancnotelor de 5 si 10 lei, vom avea o sedere placuta. :)



Citat:
citat din mesajul lui irip

Cum sa furi caruciorul copiilor? va dati seama ce disperati sunt hotii? Salexa, eu stau mai mult intinsa decat in picioare ca mi se face rau. mi- am si luat cateva zile libere pt ca nu am stiut cum ma voi descurca. abia astept sa trec de perioada asta caci ma plictisesc acasa. Alexa-h, tu unde nasti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Iti foarte multumesc!
Am deja multe din itemurile astea. O sa completez in weekend cu ce imi lipseste.
Pentru bebeline nu am luat inca nimic.
Aaa...cat de mari sunt tampoanele pe care le-ai facut din vata si fasa sterila? Asa...in cm...ca m-apuc si eu sa fac...


Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Alexa, depinde si de spitalul unde nasti. Eu mi-am facut deja bagajul si mi-am pus cam asa:
bagajul mamei:
-camasi de noapte cu nasturi in fata pt alaptat (vreo 7)
-sosete, chilotei, papuci de casa
-prosoape si cosmetice
-ceai de chimion pt primele zile dupa cezariana
-o crema pt eventualele rani ale sanilor (garmastan)
-o crema pt masajul soldurilor ca sa nu raman cu dureri dupa multele antibiotice injectabile suportate(de galbenele sau pe baza de miere, eu am ceva de la Hemel)
-tampoane facute din vata si pansament pt lohii
-un halat grosut
-tampoane pt sani
Bagajul pt copii:
-15 body-uri cu maneca lunga (aprox 7 pt fiecare)
-10 caciulite
-10 scutece pt infasat
-un bax pampers
-un pachet servetele umede
-fase sterile pt nasuc, ochi
-crema pt iritatii (bepanthen)
-cateva prosopele mici (ca sa nu pun copilul direct pe lenjeria mea de pat, mai ales cu fata, capsorul)

Cred ca astea sunt, daca imi mai amintesc mai scriu... Eu mi-am pus destul de multe pt ca spitalul e la 80 de km de casa si sotul nu va putea sa fie zilnic la mine. E spital de stat, de aia se cer asa multe, insa au rezerve, personalul medical e f dragut chiar daca nu le umflii buzunarele si e curat.

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip sincer muncesc din a 5 zi dupa FIV. Nu am avut nimic pana acum grav care sa ma tina la pat. Sunt agent vanzari si alerg toata ziulica, sper sa ma tina Dumnezeu asa pana la 9 luni. Seara am ameteli si trebuie sa am grija prin casa. Problema este ca am inceput sa mananc pentru 3. La 11 saptamani am deja 3kg in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Salexa, imi place ca esti optimista, si eu as fi vrut la fel, la 9 luni sa mai alerg, dar daca o sa citesti din experientele fetelor o sa vezi ca la gemelare maxim te tine pana la 37 de saptamani (cazuri f.f.f. fericite) si majoritatea au stat la pat ultimele 2 luni ca sa reziste colul la greutate. Ma ingrozeste si pe mine, dar e bine sa ma obisnuiesc cu ideea
Iar de kg, nici nu vreau sa ma gandesc, spunea una din mamici ca a luat 38

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Salexa, imi place ca esti optimista, si eu as fi vrut la fel, la 9 luni sa mai alerg, dar daca o sa citesti din experientele fetelor o sa vezi ca la gemelare maxim te tine pana la 37 de saptamani (cazuri f.f.f. fericite) si majoritatea au stat la pat ultimele 2 luni ....
Iar de kg, nici nu vreau sa ma gandesc, spunea una din mamici ca a luat 38

Amary 10+ de

MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S


eu am luat 38 kg si in mod natural am dat jos mult, mai am cateva kg, multumita fetitelor mele jucause :) nu cred ca sunt mamici de gemene care sa nu faca eforturi MARI consumatoare de calorii. Deci, relax, 'easy come, easy go'

multa sanatate doamnelor, tin pumnii sa fie sarcini frumoase, ca usoare nu au cum sa fie... Cu gemeni! :)

cu drag, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Amary sunt si eu la inceput si sunt optimista, dar undeva in mine ceva imi spune ca voi ajunge femeia mutant (dar vor avea grija gemenasii sa imi dea de lucru ca sa slabesc). Nu stiu fetelor la voi la cat timp a inceput sa creasca burta dar la mine deja se cunoaste, am inceput sa ma dau cu crema. Am citit pe forum ca din prima clipa cand vad ca ia proportii sa incep sa-i creia o pauzasc.

Mergi la inceput