Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Fetelor,
Tuturor care-si serbeaza ziua de nastere sau au pe cineva drag cu numele Andreea/ Andrei le urea "LA MULTI ANI!"

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

mary1975 - la mine marul copt merge de minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

mary1975 - la mine marul copt merge de minune

Merci, voi incerca si eu marul copt cu legumele. Tu cum il coci ? In cuptor de aragaz ? Eu de cateva ori am copt marul la microunde.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, pe mine m-au raspus greturile, ma apropii de 11 saptamani si tot asa o tin... Si eu pot sa-ti confirm, la primul copil am avut greturi, dar nu asa, si eu cred ca are legatura cu sarcina gemelara

Mary1975, subscriu parerii Mariei, si al meu a mancat ca lupu' mar copt, si ca legume stiu ca si dovlecelul este bun pentru supa....

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

La multi ani tuturor celor care sarbatoresc azi ziua numelui, sa fiti sanatosi si sa aveti o zi minunata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

La mine greturile au tinut pana pe la 12 sapt, in schimb mi-a fost foarte rau, nu puteam manca, nu suportam miros de mancare gatita si intr-o luna am slabit 7 kg. Bine asta n-a fost rau, ca oricum aveam cateva pe plus..
Doamne,Alexandra, sa fure carutul de gemeni! Oamenii astia nu-s normali... Daca era simplu mai ziceam, dar gemeni nu intalnesti la tot pasul... Poate l-o vandut, Doamne, imi pare tare rau! Si eu am de gand sa-l tin in scara blocului, locuiesc la et 3, sper sa nu patesc la fel... Eu am de la 'primii pasi' si cred ca ne descurcam bine cu el in primele luni. Si aici la bazar este unul rosu, chiar frumos, tot de la 'primii pasi' si costa 300 lei.


Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Cine ma ajuta si pe mine cu niste sfaturi despre ce imi trebuie musai cand merg sa nasc? Si pentru mine si pentru brioshe. Desi mai am pana atunci probabil o luna cel putin, sper, am devenit obsedata de calcule si vreau sa am situatia sub control...si cand ma refer la bagaj, includ si numarul de plicuri pe care trebuie sa le am.
Mai exista moase pe langa doctor, pt gemeni sunt mai multi neonatologi sau....?

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alexa, din cate stiu, depinde de cum nasti: natural sau prin cezariana. Eu am nascut in 2009, s-or mai fi schimbat regulile, tarifele (ca de, e criza). Oricum daca nasti prin cezariana, pregateste-te pt. doctor, asistentele de la operatie, anestezist (inainte de preferat), uneori mana a doua a doctorului, apoi daca stai mai mult in spital: neonatolog, asistente mama, asistente copii, infirmiera (ca paturile nu se schimba singure, deeeee). Cred ca ai inteles, renunta la plicuri (), nu se va sfii nimeni sa ia fara plic.
Despre bagajul tau, sincer nu mai prea stiu, la mine au inceput contractiile mult mai devreme, pe neasteptate si nu aveam bagajul facut, nici haine, nici nimic..... Asa ca sincer nu stiu ce am aruncat in plasa aia in 5 minute, stiu ca mi le-a adus pe parcurs sotul....
Oricum copilasii sa fie bine, cu restul te vei descurca impreuna cu sotul. Eu am stat mai mult de 1 luna in spital, asa ca, oricate plicuri aveam pregatite, nu mi-ar fi ajuns.....

Amary 10+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Multumesc! Dar de ce ai stat asa mult la spital? In cate saptamani erai? Dar pana la urma totul a fost bine, nu?

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Alexa, din cate stiu, depinde de cum nasti: natural sau prin cezariana. Eu am nascut in 2009, s-or mai fi schimbat regulile, tarifele (ca de, e criza). Oricum daca nasti prin cezariana, pregateste-te pt. doctor, asistentele de la operatie, anestezist (inainte de preferat), uneori mana a doua a doctorului, apoi daca stai mai mult in spital: neonatolog, asistente mama, asistente copii, infirmiera (ca paturile nu se schimba singure, deeeee). Cred ca ai inteles, renunta la plicuri (), nu se va sfii nimeni sa ia fara plic.
Despre bagajul tau, sincer nu mai prea stiu, la mine au inceput contractiile mult mai devreme, pe neasteptate si nu aveam bagajul facut, nici haine, nici nimic..... Asa ca sincer nu stiu ce am aruncat in plasa aia in 5 minute, stiu ca mi le-a adus pe parcurs sotul....
Oricum copilasii sa fie bine, cu restul te vei descurca impreuna cu sotul. Eu am stat mai mult de 1 luna in spital, asa ca, oricate plicuri aveam pregatite, nu mi-ar fi ajuns.....

Amary 10+ de

MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Aproape 37, dar din cauza trombofiliei, au fost multe complicatii si la mine (mi s-a infectat cezariana) si la copil ( nu lua in greutate, era si micut). Dar stai linistita, de obicei se pleaca dupa maxim 1 saptamana, daca tu te refaci si copilasii iau in greutate. Nu voiam sa te sperii doar incercam sa-ti spun ca "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ".....

Amary 10+ de


Mergi la inceput