Prietene la bine si la greu - 163

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Stanucel pt constipatie cel mai bun este sa-i dai fructe, ex para (pe mine ma face praf ), citrice, rosie cruda...

Monis foarte faine poze. Se vede ca v-ati distrat. Poza de final e super, cum isi stramba Iulian boticul.
Mersi de felicitari, dar din pacate nu m-a mai surprins cu nimic de vorbit de atunci. Sper sa nu fie caz izolat si sa turuie in continuare, dar nu in chineza. In schimb prostii, cat curpinde...

Anca ce fetita mare si educata ai!

Smara Doamne ajuta s afie bine si sa nu se confirme lupus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Hello doamnelor,

Chiar ca se scrie putin, dar eu ma recunosc vinovata asa ca nu indraznesc sa ma pling
smara la multi ani cu intirziere si imi doresc tare mult sa nu se confirme diagnosticul urit
tina la multi ani, sa fii sanatoasa si fericita!
monis foarte frumoase pozele de la ferma cu traditionalii struti si lame Eu n-am ajuns prin zona respectiva si imi par foarte frumoase lucrurile. Si voi, of course
ancutza ca de obicei super trendy Sabinuta, pare ca s-a distrat la picnic in portbagaj
stanucel vad ca ti-au raspuns fetele ce ai putea sa incerci din alimentatie. Cred ca mai ajuta si uleiul de migdale si cel de in.
Noi n-am facut mare lucru in vacanta asta, dar nici nu stiu cum de s-a dus asa de repede. In w-e am trimis Lila in vizita la bunici si eu si tati am profitat si ne-am dat pe role, a fost tare frumos, ca pe vremuri cind mergeam in fiecare seara de vara si asa am descoperit multe dintre cotloanele si stradutele orasului. Poze n-am mai descarcat din aparat de secole, dar am pus citeva de prin martie unde puteti s-o vedeti pe Lila cum facea prajituri cu colargolul atirnind din nas
Va pup cu drag pe toate si va las cu 2 curiozitati majore: raluci vreau sa vad Cezarul mare si RamoC e fetita sau baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Hello hello

Ne-am intors si noi de la zburlita ieri dimineata si maine plecam iar la ea. Ce mi-ar placea asa sa muncesc mereu...3 zile munca si 4 libere

Monisule de distrat in mini-vacanta mai slabut ca nu ai ce sa faci in oras...dar a fost bine ca am petrecut toti 3. Am admirat pozele. Sunt superbe

Ancutza ce tare Sabina cu "buna ziua" Noi cand am iesit cu Ema la plimbare, tati spune parintilor mei "hai saru' mana" si Ema nu mai tacea si tipa pe scara "saru' mana mamaieeee, saru' mana tataieeee" Copii educati, ce sa mai...

Lili ai scris la fix. Chiar vroiam sa le intreb pe fete daca are careva role, ca vrea sotul sa-mi cumpere de ziua mea. Sincer am sapat un pic pe net si mi-am prins urechile...eu nu am mai urcat pe role de cand eram copil dar am chef sa ma mai misc un pic ca ma ramolesc rau. Ia spune tu ca un expert ce esti ce-mi recomanzi sa-mi cumpar?

Stanucel , eu daca vad ca Ema e constipata repede ii dau o para si se rezolva imediat. Sau ii fac suc la storcator din mere, morcov si sfecla rosie. Bine...sucul asta oricum il bea zilnic.

Imi e dor de Many, Andre,Krelia, Coque, Broscutza, Lyly, Diana, Dozz, Ariandna....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Am reusit si am adunat pozele de la cei care au facut poze la botez... si am gasit si eu cateva pe gustul meu(putine) asa ca am pus FB ce mi s-a parut mai interesant... incerc sa pun si pe Picasa maine ca acu deja nu mai vad tastele.
Va pupik pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

fetelor,am incercat pere,portocale,credeti-ma degeaba...
e tare la stomac fetita mea, nu stiu ce as putea sa mai incerc...tot ce incerc nou sa ii dau are efect,iar urmatoarea masa cu acelasi meniu numai are niciun efect.revine constipatia

para cand i-am dat-o pentru prima data a facut bine,cand i-am dat dupa doua zile para,nu a avut niciun efect...

nu stiu ce sa mai incerc, suc portocala a avut efect doar o zi, acum suntem in pauza cu sucul pentru ca il bea mai mult fortata si pacalita sa ii dam si la papusica,si lui micky,altfel nu vrea sa il bea...

am sa incerc maine cu fructe coapte

va multumesc frumos pentru sfaturi,pentru ajutor...

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata
stanucel n-o fi de la lapte praf constipatia asta?

strumfy de ce n-ai zis unde faceti botezul? poate incercam si noi sa ajungem...
am vazut vreo 2 poze de pe FB, e simpatica rau motata mica si mi se pare ca seamana destul de bine cu Andrutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna ziua,
Le inteleg foarte bine pe fete ca nu au timp de scris.Si eu sunt cam la fel.
Citesc la serviciu printre picaturi.Acasa facem putina ordine apoi ma joc cu Geo cat pot de mult.
Nazdravanii cat cuprinde.E normal... e copil si asta inseamna sa se bucure de acesti ani.
Ne-am mutat la curte ...e mult zis.
Stam cate 2-3 zile,una acasa si tot asa.
Geo e foarte incantat.
A cazut zilele trecute ,de vreo 3 ori intr-o zi.Era foarte obosit nu vroia sa doarma.
A reusit sa isi raneasca urat genunchii dar e ok.Cu durerile de rigoare.
De vorbit,vorbim mult si frumos.Raspunde in propozitii,intreaba la fel.
Spune salut,saru'mana,saru'mana pentru masa,pa.
A vazut la noi si imita.Nu a fost ceva impus.
Monis unde anume ati fost in Sighisoara?
Nu mi-am dat seama daca ati fost la o ferma sau la gradina zoo.
pozele sunt superbe.
Ancutza am vazut poze si cu voi.A crescut mult Sabina.
Ma intorc la lucru.
O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Vreau sa va scriu azi, nu despre copilul meu ci de copii altora.

Ieri, dupa pauza de la pranz, urca copii la clasa si vad un baietel de al meu plans rau. Isi stergea lacrimile si isi tragea mucii. Nu am crezut ca era cine stie ce, ca ei sunt in perioada cand se cearta unii cu altii destul de repede. Sunt in faza "nu mai esti prietenul meu si nici al lui x, a lui y...bla bla" Am crezut ca asta s-a intamplat ca nu parea cazut.
De ce credeti ca plangea? Imi spune "Miss, I killed a lizard." (am omorat o soparlica) Banuiesc ca a fost vorba de soparlica din aia mica (nu-mi vine in cap cum ii spune). "I did a wrong thing. God will punish me, because I killed a little creature." Am facut ceva rau si Dumnezeu ma va pedepsi ca am omorat o creatura). Si plangea in ultimul hal. De fapt nici nu a omorat lizardul. LA pauza se jucau cu totii pe football pitch (teren de fotabal) si a aparut o soparlica. El a vrut sa o goneasca si fara sa vrea a calcat pe codita. Soparlica s-a speriat si a incercat sa fuga ... si si-a rup codita. L-am impacat spunandu-i ca de fapt nu a omorat soparlica, ca doar i-a rupt codita si ca ele pot trai si fara codita, ca le creste inapoi (cred???!!).
Saracutul de el, nu a fost om pana la sfarsitul zilei. M-a impresionat enorm, pt ca mi-a aratat ce inseamna INIMA CURATA DE COPIL. Ii parea tare rau....

A doua chestie pe care vreau sa o povestesc, este despre o fetita de la mine din clasa. Am avut un reading contest (concurs de citit). Ea citit cel mai mult si a castigat un voucher de 50 ca sa-si cumpere carti de la o anumita editura. Putea sa-si mai aduca niste bani, dar cred ca a uitat. Cand s-a intors de la editura, am rugat-o sa-mi arate si mie ce si-a ales. Isi cumparase o carte de 30 lei si de restul de 20 lei... ii cumparase fetitei mele Liitle Red Ridding Hood, in engleza si in romana. Plus o carticica pt sora ei.
Si acest copil m-a impresionat. Era premiul ei, dar ea ales sa-i cumpere si fetitei mele o carticica. Alta INIMA CURATA DE COPIL. Nici nu m-as fi gandit intr-o suta de ani la asa ceva.

E imposibil sa nu-i iubesti. Adevarul e ca si eu ii rasfat. Ma las convinsa de ei usor.



Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Mnaseara, zic si eu cu limba infasurata de trei ori dupa gat si atarnand pe spate, frumoasa vreme..

Lili, nu am reusit sa vad pozele, page not found..?

Dankutza, copilasii intr-adevar au inimi curate, pacat de lumea asta nebuna din jurul lor...

Strumfy, vazut pozicile, Andra e o scumpa, surioara si mai si

Floricik, visul asta cu role l-am avut si eu pe la douj' si ceva de ani, toata facultatea am visat sa mi le cumpar. Eu mai patinasem pe patine de zapada in copilarie si credeam ca e cumva ..la fel. Ei..cand am iesit la salariu si la banutii mei, printre primele lucruri cumparate au fost rolele, nu stiu sa iti zic ce natie/producator ca le-am luat din italia. Atata vreau sa spun.. ca la cat le-am visat si dorit cand m-am urcat pe ele abia m-am descurcat... ori nu am avut eu de la cine sa invat sa merg ca lumea pe ele..ori am devenit o mare fricoasa cu trecerea anilor.. cum ma incaltam cu ele cum parca aveam impresia ca ma duc pe spate si cad in fund...pfoai... Am prins la un moment dat o vale destul de maricica, nu am stiut sa gestionez viteza, sa franez, eram cat pe ce sa imi rup gatul si asta a fost momentul cand am zis: Gata, nu e de mine..
Bine..poate esti genul mai sportiv, ambitios si iti va place..

Laptopul meu face figuri, cred ca isi va da obstescul final, deci mai greu cu accesul la net de acum.
..hmm ce mai voiam sa mai zic?
Uit de la mana pan la gura, m-am ramolit rau de atata stat acasa.

la toata gasca de mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Dragele, bag si eu nasul pe aici. Nu am mai citit de multa vreme si acum am reluat doar capitolul acesta si 2-3 pagini din cel anterior.

Suficient cat sa vad vestile bune despre Alexa , ma bucur mult pt cele doua liniute!

Mi-am dat seama acum ca imi e cam peste mana sa formatez scrisul cu bold, asa ca o sa scriu numele cu liter de tipar in mesajul asta, sper sa nu va deranjeze, nici sa nu cititi pe ton tipat (ca parca asa era regula, litere de tipar egal ton de cearta).

STANUCEL, pe langa cele enumerate de fete pt constipatie deja (din care la noi functionau ff bine prunele uscate si rehidratate), am mai observat ca faina de ovaz avea mare succes. Poate va rezolva si pe voi!

MONIS, eu nu mi-as face probleme ca Iulian a invatat literele. S eu am invatat sa citesc pe la 4 ani si la scoala, ca si Ionela, m-am plictisit la inceput. Dar nu multa vreme ca am gasit fel de fel de alte lucruri interesante de facut si mi se parea f fain cum imi lua putin timp sa fac afuristitele de teme.

FLORICIK, multumesc pt strigare! Ufff, de 2-3 saptamani tot vreau sa iti scriu sa iti multumesc iar pt ajutorul cu ofertele de vacanta. Asa s-au invartit lucrurile ca vom ramane fara vacanta, dar poate cu ceva mai bun. Asa ca amanam planurile de plecat la mare pt septembrie,octombrie.

Fetele cu 2 copilasi, asa mult imi place sa citesc despre voi si cum va gestionati timpul si activitatile cu ei. Eu tot sper ca in 2-3 ani sa am si eu iar bebe mic si sa fim 4.

Am retinut si ca ati fost multe racite, cu sinuzite, otite si gat dureros. Si eu am avut parte, dar parca nu asa urat ca voi. Oricum, a fost cea mai dureroasa in gat raceala pe care am avut-o vreodata insa la mine s-a linistit dupa 5 zile. A recidivat repede, tot pt 5 zile si acum mai am ceva zgarieturi in gat, dar nesemnificative fata de ce a fost.

Ana e bine, cu progrese mari, mari, ca si la copiii vostri. Si ea vorbeste extrem de bine, fraze, dialoguri intregi si e clar in epoca DE CE. A ajuns sa ma intrebe si "de ce fiindca ?", asta dupa o serie lunga, lunga de de ce-uri. Cu mancatul tot intr-o semigreva e, ar manca numai ce ii place ei, legume nu, fructe uneori. Cu olita nimic. Am incercat sa o las in chilotei si a fost interesata o singura dupa amiaza.

Cam atat am reusit sa scriu, fug pe la treburi. Va pup pe toate si imi pare si mie rau ca sunt asa de absenta, dar se pare ca nu reusesc sa maorganizez asa bine ca voi si sa gasesc timp si pt asta. Poate vin pe aici mai des zilele viitoare, pana una alta sunt fara job o perioada, dar cu altele pe cap.

Mergi la inceput