PRIETENE FARA TITLU (85)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID tocmai am vazut in ofertele de la Selgros bicicleta fix ca a Dianei la 210 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

si eu pe aici.
Cristina mi-a pierit suflarea cand am citit prin ce treceti. Multa sanatate la pui si tie.
eu astept sa se trezeasca omu sa plecam cu bicicletele. E urat si aici. si cand te gandesti ca vineri am avut 30gr.!!! Ieri a plouat toata ziua. al meu a dormit iarasi de dimineata pana seara si eu a trebuit sa ma ocup de toate celalate plus sa distraz 3 copii. am fost la scoala de muzica cu fetele. A fost ziua usilor deschise, au avut voie sa incerce toate intrumentele. Daria s-a decis ca vrea sa invete vioara, Seline si ea dupa sora-sa. Parca, parca pe ea am convins-o sa faca pian dar pe Daria nu am reusit sa o fac sa se razgandeasca. Apoi am fsot la un targ de animale de casa. David s-a distrat la ziua unul prieten.
Azi a reusit iarasi sa-mi testeze granitele si asta dis de dimineata. Numai ce-mi dadu-se cadoul de ziua mamei ca a si uitat de tot. Mi-a dat toata ziua peste cap, ma simt asa de aiurea..............mi s-au terminat put si simplu toti nervii

pun imediat poze sa ma laud cu cadourile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si o cafea,
Mira-unde sunt pozele si ce ai primit de la copiii? Ai mei s-au trezit super de dimineata, asa ca ce sa lenevesc cand sotul e plecat de la 4 dimineata la peste si cica vine la prinz ca dupa amiaza sa faca gratar,sper sa termine deckul ca sa putem sa il "udam" impreuna cu nasii. Ieri a fost o zi plina cu mers la loc de joaca pt o zi de nastere pina la 12,apoi pe la 3 am iesit cu bicicletele si la park,acum treb sa il pun pe Alex sa faca ceva activitati si Emma sa cante si sa mai lucreze ceva si sa mergem si pina la magazin sa mai luam ceva legume si carne pt gratar
Eu am primit de la A o felicitare,care stiu ca a facut-o cu ajutor,dar e faina si de la Emma tot asa una cu un mesaj superb, si a facut o chestie ingenioasa,un carlig de rufe, pe care pe o parte a pus un magnet sa il folosesti pe frigider si partea cealalta a imbracat-o frumos cu floricele si hartie creponata si a scris te iubesc mami,esti cea mai buna.
Cam asa-eu zic sa te calmezi cu toanele barbatilor, cam toti sunt la fel,ce crezi ca al meu se agita cu toate,dar eu am invatat sa ignor si sa ma bucur cand imi da mana libera sa fac si sa dreg cum vreau eu..Si cand nu pot si el nu are timp ii spun ca aduc pe cineva si sa il platim si in functie de job si de timpul lui si cat isi doreste el lucrul ala,ori pune el mina ori scoate banul,asa e mai simplu,nu?
Fruntea sus si nu mai pune la suflet ca sanatatea ta e cea mai importanta, ca sa ne vedem comorile mari
Pup pe toata lumea!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/May132012#

aici sunt pozele. am fsot si la plimbare, ne-am si intors. ai mei se uita la tenis, joaca binenteles Roger Federer.
Denisa, azi david a fost cel care imi tot testeaza granitele. i-am promis ca nu trece ziua pana nu o primeste de la mine. este imposibil. toata vremea numai cu gura pe ei esti.
omu l-am lasat de mult in plata domnului. E fara sperante....ce sa mai spun ieri mi-a dat prin gand sa-l intreb unde ii sunt medicamentele. cica nu le mai ia. Le-a intrerupt de la el putere, cadn nu are voie pentru nimic in lume sa o faca. sunt antiepileptice care trebuiesc reduse treptat. cica nu exista doze mai mici. cand l-am intrebat de unde stie cica " de la altii,.... ca au multe efecte adverse". E nervos, suparat,cu toane obosit, fara chef, ametit........sa ma mai mir????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Si io p-aici... plina de draci... de ciuda... de oftica... de lehamite... de... n-am cuvinte .
Desi ma asteptam... nu pot sa trec de starea asta de rahat pe care mi-a creat-o faptul ca nu am fost acceptati la scoala pe care mi-o doream.
Si ma incurca rau de tot... ca desi nu intrunea toate pretentiile mele macar era o scoala mai buna.. cu media de admitere la liceu undeva pe la 8,40 fata de 7,45 la scoala unde am ajuns.
Am mai supus ... da' scoala unde am fost acceptati daca n-ar fi atat de "slaba" ar fi perfecta... f. aproape de mama, in drumul spre serviciul lui Robert si spre gradinita lui Cosmin (de la anul), limbile straine studiate sunt cele care imi convin mie, au si after-school in eventualitatea ca ma va interesa ... Mda... defapt e scoala la care am facut eu cl. V-VIII.
Deci... sunt scarbita de faptul ca NU CONTEAZA ce-mi doresc si sunt frustrata ca am depins de o adresa din buletin si n-am putut sa-mi duc copilul acolo unde mi se parea ca ar fi ok pt el. Al draq si macar de-as fi aspirat la eu stiu ce scoala cu pretentii....
In fine... scuze.. da' simteam nevoia sa ma descarc.

CRISS - sper ca sunteti bine, ca sunteti deja acasa si ca Razvan raspunde la tratament. Uff imi vine sa plang cand ma gandesc ce patimeste mititelul.. si mai e si rahatul ala de eczema... cand am citit ca are si pe limba... . Poate o fi facut ceva afte de la febra mare. Ufff..... Sper sa ajungi si tu maine la RMN si sa ai un rezultat bun... poate ai ceva pietre pe la rinichi de te doare coloana atat de tare...bine am vazut ca ai si diagnostic. Da' si Robert a fost cu dureri la coloana, amorteli la piciorul drept .. pana si-a facut investigatii si i-au spus ca nu are ABSOLUT nimic la coloana legat de tasari ... ci ca are Spina Bifida... nu i-a zis nimeni pana acum. Da' numai bine ce-a aflat ca si-a si scos din creier durerea de coloana... in schimb l-au gasit la scurt timp cu ditamai piatra la rinichi. Acum s-a pus pe baut de ceai din frunze de par ca i-a zis lui nu stiu cine ca a scapat de piatra din 2 cani de ceai. Ieri l-a durut rinichiul si si-a facut ceai... a baut vreo 800ml ca restul a baut si Cosmin. Da' eu il stiu cum e.. nu persevereaza cu nici un tratament asa ca... nu stiu de ce asteapta minuni. In rest mai are o chestie cu deviatie de sept..naspa... se sufoca si e nervos da' nu vrea sa se opereze. Imi vine sa pun drujba pe el.

MIRA - imi pare rau sa aud ca si tu esti tinuta in priza de copii , in special de David si de sot. Uff... Bine macar ca esti asa optimista si mergi mai departe cu toate asa cum vin la rand...
Cand zici de H al tau cu medicamentele ... ma gandesc si la al meu... ca am zis mai sus ca nu se tine de nici un tratament da' vrea sa se faca bine dintr-o pastila/inghititura. Stiu ca la tine e si mai grav si cu atat si mai important sa respecte medicatia dar sunt convinsa ca vei reusi tu cumva sa-l ti sub observatie si sa-l determini sa nu intrerupa tratamentul.
Esti o mamica fericita cu asa copilasi atenti si iubareti ... ce cadouri frumoase ti-au facut.
Cat despre pian, vioara... nu e mai simplu si mai putin costisitor cu vioara? E-adevarat ca si eu in copilarie visam sa cant la pian si mama imi spunea de vioara.

DENISA - sper ca ati "udat" deck-ul. Felicitari si copiilor tai pt cadourile pe care ti le-au dat.

MONI - si zici ca ai dat iama la strand? Da' cam dubioasa ora breee... Nu stiu, zau, cum rezisti. Mie nu prea imi mai prieste soarele. Musai sa stau pe la umbra, o adiere de vant ceva..io care eram ca o soparla la soare. Da' decand cu ametelile alea... brr... stau cuminte in banca mea.
Si zici ca si Iulia s-a "bronzat"? Cum e cu ea acasa? Deci Tudor va fi cel mai cuminte in preajma ei?
Mai vii la Bucuresti?
Cand povesteai de vacantele de vara de la tara... in casa racoroasa.. mi-ai trezit dulci amintiri din copilaria mea... la bunica mea... avea casa de paianta/pamant... f. racoroasa vara . Imi placea sa citesc ziua cand era caldura maxima afara... iar seara parfumul de regina noptii si de "Mana Maicii Domnului" inunda camera...Eheee... ce vremuri...

INGRID - vad ca tu esti intr-o pasa de lectura. Merci pentru urare. Si-al meu sot are bicicleta de 2 ani.. a dat o poala de bani pe ea si cred ca daca a mers pana acum vreo 60km cu ea... e muuuult. Chiar in seara asta a dat vreo 2 ture de sat (maaax. 4 km) dupa ce ultima data a mers cu ea acum 2 ani.

Maine sunt intr-un sut.. sper sa-i fac fata. Trebuie sa ma duc dimineata sa fac demersuri sa trec masina mea de pe firma pe pers. fizica, sa duc copilul la inot, la engleza iar de la 16:00 am si sedinta la gradi ca pe 19 mai sarbatoresc nu stiu cati zeci de ani de activitate.
Nicolas zice ca sambata participa la serbarea asta ca au facut niste dansuri..
Iar cu robele alea... ale draq... poate mai gasesc niste mamici "razvratite" asa ca mine sa nu imbracam copii in porcariile alea.

Hai.. ... noapte buna si o sapt. frumoasa! Ca mi-au mai trecut dracii pe scoala . Ce bune sunt prietenele la nevoie... fie ele si virtuale






LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA f. dragute cadourile! Noi la gimnastica ne-am uitat la gimnastica - eu si Diana ,cu Tudor sabotandu-ne (tot prin fata ecranului se plimba).La tenis si box s-a uitat G.Zici ca David nu-i prea cuminte ,n-ar parea din poze ... pare chiar taare cumintel
De sotul tau si medicamente ce sa mai zic? la control mai merge? Le-a zis alora ca nu mai ia medicamentele? Pe de-o parte il si inteleg ca si eu am oroare de medicamente mai ales de genul ala.
DENISA si la voi s-a lasat cu cadouri deci . Ce mi-a placut asta cu "ori pune el mina ori scoate banul" ... mai am de adaugat doar ca e ca bine ca are de unde-l scoate!
CRISTINA cum sunteti? Mai are febra? La gura poate o fi facut ceva gen candida de la antibiotic,eventual sa ii bagi in meniu niste iaurt/lapte batut.La "buboi" eu una l-as da cu Mibazon ... stii de care zic.Avand in vedere ca e zona minuscula,nu cred ca e vreun pericol.La mine cu aia in 3-4 zile a disparut furunculul ala nasol de la subsoara ce mi-a aparut dupa ce l-am nascut pe Tudor.Acum cateva luni iar mi-a aparut pe spate un inceput de-asa ceva,dar de data asta l-am luat din timp tot cu crema aia,n-a apucat sa se dezlantuie cu totul.Astea din cate am citit apar cand e imunitatea scazuta,eu in afara de astea doua dati nici n-am avut de cand sunt asa ceva Noroc cu netul ca altfel ajungeam la cutit

Na si sa va zic si ca am depistat de la ce ma simteam eu ca naiba Pai mi-am luat temperatura acum seara si aveam 37 fix - eu de obicei la 37 faceam ca trenul,adica aveam friguri ,asta demuult ca sunt ani buni de cand n-am mai facut febra cu exceptia perioadei cu luatul de interferon. De-aia deci ma simteam eu asa "sfarsita",fara vlaga si chiar fara prea mare pofta de mancare.Am luat acum un paracetamol,ca si-asa ma mai impunge cand si cand ba un picior, ba o mana,avand in vedere vremea de-afara.Cred ca de la inotatul in apa cam rece mi se trage

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI acum depistai ca ai scris si tu!
Imi pare rau ca te-ai necajit asa cu scoala aia,dar poate cine stie, o fi muult mai ok asa! Ce trebuie sa te iei tu dupa niste note? Notele-s subiective. Si cine vrea sa invete si e capabil,invata si intre o gramada de tantalai
Si al meu e cu piatra la rinichi si ceaiuri
Cat despre strand n-am stat in soare decat cat am inotat si pe drum de la masina la strand,in rest am parcat la umbra deasa - e ff multa zona verde si sunt o gramada de copaci seculari acolo ,doar ca de data asta era plin de puf de-ala alb ce pica din ei si il ducea vantul peste tot
De Bucuresti nu stiu inca nimic,pana nu primesc aprobarea .
PS Dar de unde ai aflat tu mediile de la scolile alea? Exista pe undeva pe net vreo statistica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Hai ca apar si eu dupa o indelungata absenta.
Astery, sanatate multa celui mic. Sper ca deja sunteti mult mai bine. Tu lunea esti la doctor in fiecare saptamana? Intreb si eu, poate reusim sa ne mai vedem daca vin si eu lunea la facultate in Bucuresti.
Moni, cum e cu doctorii? Pe mine ma uimeste cum deseneaza Diana.
Mira, deci acum problemele sunt si cu David, ce sa-i faci copiii cresc.
Liliana, deci a iesit aiurea cu scoala. Nu te mai stresa. Poate totul e spre bine, se mai schimba lucrurile in timp.
Ingrid, distractie placuta in Tenerife. De citit, am citit de mult toata seria Dune. Am fost pasionata de SF-uri timp de 5 ani. Intre 25 si 30 de ani, am citit la greu tot ce era "de referinta". Din punctul meu de vedere, SF-ul e un gen minunat si remarcabil.
Noi? Complicat. S-o luam punctual. Suntem relativ sanatosi. Tavi a scapat de scutec brusc, am baiat mare. L-am dus si la gradi, unde vrea sa stea, deci e ok. Avem oarece probleme cu Ana, motiv pt care tb sa invat sa gestionez anumite situatii. Ne-am si speriat...........Una peste alta am avut eu o discutie cu un psihoterapeut pentru copii, inainte sa ajung si cu ea la o evaluare. Este foarte interesata de anumite aspecte si treaba-i delicata. A fost asa de ciudat.......Practic am inceract sa vorbesc cu cineva despre ce spune si ce pateste ea si sa vad daca am motive de ingrijorare si psihoterapeutul m-a tarat pe mine in discutii gen "cineva din familie a suferit de depresie?". Da, multumesc, eu. 3 episoade, din care unul cu spitalizare, in context de tulburare bipolara. Si femeia mi-a zis ceea ce stiam si eu din articole stiintifice: tulburarea bipolara se transmite genetic, pe linie materna, in proportie de 89%. Si am 3 copilasi, da? Intr-un fel m-a felicitat ca de 7 ani sunt pe linia de plutire fara tratament. Asta desi am deja un an de cand incerc sa ajung si eu sa fac niste terapie, fara a reusi. Oricum, nu-i chiar asa de rau, mai ales daca ma vezi din afara. Barbatu-meu face haz de necaz si-mi spune ca "n-am gasit si eu pe cineva sanatos sa fac copiii?" Na', ghinion. Ideea e ca semnele se vad din copilarie si ca e bine sa-i dau educatie acre sa minimizeze simtomatologia in timp (cand va fi adolescent si adult). E mult de povestit, dar n-am cum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Eu sunt pe ultima suta de metri cu pregatirile, sotul deja si-a facut bagajul si al meu (maxima concesie) e adus in dormitor. Nu e umplut, dar zace sa ma enerveze.
Partea "buna" e ca sunt mici geamantanele asa ca multe nu avem cum lua. Problema e cu medicamentele, as vrea sa-mi duc un antibiotic preventiv (pt fetita) si nu am voie.
Moni, nu stiu daca avem timp sa mergem la Selgros. Cand ne intoarcem, da.
Sa ai grija de tine, raceli iti trebuie acum?
Diana a pictat un tablou cu orhidee, le-a facut portocalii nu mov. Cred ca e unul din cele mai frumoase tablouri pictate de ea pana acum. Vreau sa-l inramez cand ma intorc. Ma bate gandul sa-i fac loc pe un perete si sa i le atarn pe toate acolo....vad eu. Nu am chef sa dau in boala mamelor care-si considera copiii genii.
Lili, imi pare rau. Stiu cum e sa vrei ce-i mai bun pentru copil. Asa suntem toate. Pacat ca n-ai reusit sa-l inscrii. Nu poti sa-l muti dupa un an? Si stai ca inca nu-i nimic batut in cuie, astia vor sa desfiinteze clasa zero, asa am auzit, atunci copilul ramane la gradi.
Bee, nu pricep si pace: ce fel de manifestari are Anuta care te-au facut suspicioasa in privinta ereditatii? Cunosc boala de care vorbesti, tulburare bipolara, o persoana draga mie e afectata de ea si refuza medicamentatia. Tu iei ceva? Of...
Inca o persoana care a citit seria Dune. Eu sunt acum la Imparatul-zeu al Dunei. Ultimele doua nopti mi le-am petrecut vizionand filmul. 2 ore si si ceva fiecare parte. Frumos.
Si eu am fost o pasionata a genului. Am lecturat o groaza de autori. Adevarat ca n-am gasit unul asa fascinant ca Herbert. Psihologie pura.
Mira, stai calma ca si eu ma necajesc cu Diana, tu ai trei deci la unul pe zi tot iti sare tzandara. Frumoase felicitari ai primit, ai niste copii tare dulci.
Despre sotz nu mai zic nimic ca te enerveaza el destul, la ce bun sa mai punctez atitudinea-i gresita?
Denisa, hai ca ai fost tare cu curatenia, al meu face daca-i spun. Nu explodeaza de fericire, dar e constiincios. Decat sa plateasca o tanti...
Draga de Emma, ti-a facut o felicitare, cu ocazia a ceva special sau doar asa, sa-ti reaminteasca ccc cat de mult te iubeste?
Cris, sunteti bine? Ati ajuns acasa, i-a trecut bubita lui Razvan?
Sper sa fie ok RMN-ul tau.
Am plecat la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare !
BRANDUSA m-ai lasat afis cu Anuta! Am citit si eu acum despre tulbulare bipolara ca habar nu aveam ce si cum. Si mai-mai sa ma recunosc in cele doua faze- faza 1 cand luam salariul,faza 2 cand ramaneam leftera Acum la ce indemnizatie iau ,macar am ramas setata pe faza 2 ,am scapat de-o grija Acum vorbind serios,nu stiu ce semne vezi tu la ea ,dar sper sa te inseli..
INGRID wow un perete plin cu opere Super! Daca avea camera ei,i-as fi facut si eu Dianei asa ceva poate.Am lasat-o sa isi puna pe frigider cu magneti ce desene vrea si-a ales cateva de cand era mica,printre care si o "Hanna Montana" oribila Io nu ma pot lauda cu orhidee,dar tot mi-a facut si azi ceva surpriza vad,o masca: http://www.dropshots.com/moni2012#date/2012-05-15/19:40:47
In rest a tot bagat la "felicitari" pentru Ramo,Iulia ...
Cu cititul si eu mi-am facut plinul azi in Hu,asteptand pe la usi,am dat gata trei sferturi din "Castelul palarierului" si imediat merg sa mai citesc. Imi place Cronin,dar nu mai am nimic de el.Tu ai ceva? "Citadela" cumva? Cred ca se cam impune sa ma reinscriu la biblioteca judeteana ...

Mergi la inceput