PRIETENE FARA TITLU (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Moni, eu n-am vazut nici un fel de semne. Ea este ok, minunata ca de obicei. Numai ca de o luna, se simte rau. Apoi de o luna, are un interes special pentru anumite probleme legate de sex. Si intrebari in consecinta+ experimente marturisite. Frica de moarte si brusc: nu mai merg la gradi ca-s niste baieti mari care nu stiu ce mi-au facut. Apoi ca-i miros mainile, ca-i e frica de spubstante, etc. Mi-am pus intrebari si nestiind ce sa fac, am intrebat un psihoterapeut pentru copii. Tulburarea bipolara era la mine, nu la ea.
Ingrid, tratament nu iau nici eu, ca ma zbat singura sa rezist. Sper sa fiu suficient de bine cat sa-mi dau seama cand trebuie sa iau ceva. Oricum, nu-i ceva de speriat, nu se compara cu alte probleme grave. Facand haz de necaz, fara sa fiu "maniacala" in anumite perioade n-ash rezista. Si oricum, la mine faza cand nu-s depresiva e una blanda, nu fac excese (nu cheltui aiurea, nu-s prea expansiva sau dezinhibata, doar ca dorm foarte putin si-s agitata).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BRANDUSA m-ai bagat si mai rau in ceata ... in ce sens se simte rau? Si la gradi ... ? N-ar trebui sa aprofundezi ce se intampla pe-acolo? Sau or fi doar fabulatii? Ca ce "baieti mai mari"? Nu e ea la grupa mare si printre cea mai mare de pe-acolo? Parca asa stiam ...
La voi la gradi n-au si psiholog? De fapt cam greu la tara . La Diana exista una,tot am zis io ca o duc odata la ea cand cu crizele alea de "tantrum",dar cu varsta au disparut.Acum e Tudor la rand
Oricum cam ciudate preocupari dar si mai ciudat sa faca ala legatura cu problema ta,ca nu mi se pare ca are nici in clin nici in maneca.O fi auzit si Ana ceva discutii pe undeva,poate i-oi fi mai citit una alta prin povesti ,o mai fi vazut aiureli pe la desene la TV,se aduna ,asa ca cine stie ...


Am uitat sa va zic ca excursia Dianei s-a reportat pe saptamana viitoare,avand in vedere vremea: chiar daca nu ar fi plouat azi,tot au ramas noroaiele de la ploile de zilele astea.
Maine cica e sedinta,am inteles ca vor sa stranga iar nu stiu ce bani,ca sa se faca si o "masa" de sfarsit de an.Eu sper sa fie doar aia cu iesirea la locul de joaca cu gonflabile,3 ore acolo + o masa (ca la onomastici),eventual si pentru parinti daca se vrea, e suficient cred.Sau poate unii vor sa iesim la restaurant + dans ,banchet in toata regula ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Moni, la noi situatia e nu numai complicata, dar si delicata in general. Eu nu intru cu toporul in probleme, cand e vorba de copii. Mama a facut un circ monstru la gradintita, fara sa-mi spuna.........Acum ce sa fac? Sunt depasita de toate. Oricum, imaginatie bogata, copil sensibil.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello girls.
Sa mai spunem ceva despre noi..

Bee, da, luni este zi de BUcuresti (lunea trecuta n-am fost, motiv de spital). Deci luni sunt acolo, daca esti disponibila, am cam 30 de minute cand ajung la gara. Iti dau pe PM tel. mele, poate reusim sa ne intalnim, daca esti in zona respectiva). Sa stii ca ultimele doua dati am nimerit la fix gara, parca ti-am spus ca nu nimeream, intotdeauna ieseam aiurea, adica exact acolo unde ne-am intalnit noi . Imi pare rau de problemele voastre, sper sa le gasiti rezolvarea curand, eu recunosc ca nu stiu nimic despre afectiunea ta, am sa citesc, sa ma documentez.

Lili, valabila si pt tine faza cu intalnirea, dar... eu propun o intalnire adevarata, nu una de 30 de minute, pt. care tu sa vii la Gara de Nord . De acord? Ce ai mai facut cu scoala? Mult succes si voua.
Mai, ma sperii cu SB la sotul tau. Chiar?
Razvan a avut afte, de fapt candidoza bucala de la antibiotic, am patit-o si eu, si va asigur ca este absolut oribil. Doar ca al meu fecior este foarte suferitor (cuvant inventat de sotul meu) adica rabda fara sa se planga. Intrun fel este bine pentru toata lumea, nu?

Ingrid, Tenerife? Asteptam poze si impresii, cred ca abia astepti? daca nu cumva ai si plecat , n-am retinut data excursiei.



Noi aseara am scos branula, Razvan este bine, herpesul ala e pe trecute, am sa-i fac un "extrudat" (aka exsudat) peste vreo 10 zile, am eu o curiozitate anume vav de un streptococ.

Am si eu o intrebare pt voi: ce sa fac impotriva pisicilor care n-au gasit alt loc mai bun decat curtea mea in vederea imperecherii??? Ma enerveaza lamaxim tipatul lor, si nu stiu ce sa le fac dom'le.

Aici ploua maruntel, iubesc la nebunie vremea asta.
Am terminat prima sesiune de fizioterapie, urmeaza alte 10 zile, tintit pe coloana cervicala, care imi da, de asemenea, mari probleme (dureri de umeri, ceafa, cap ).

Moni , Mira .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si de la mine,
EU numai ce am terminat de plantat niste flori si cev aveggie-ardei si rosii deocamdata,mai vad dc se merita altceva-mai am in ghivece seminte de patrunjel,marar si salata
Cris-ma bucur ca sunteti bine,cum ti-am zis duminica, a durat deci 5 zile dupa ce ati scapat de febra-bravo si cu pisicile nu stiu ca eu nu le sufar si nici nu avem.
Bee-tare rau imi pare ca Ana e pasibila de chestia asta bipolara si eu cunosc cazuri dar de adulti si nu sunt prea bine, eu oricum ii suspectez si pe unii barbati caci numai asa se explica cum trec de la o stare normala sau de bucurie la una pesimista si in care vad totul negru-multa sanatate si eu zic sa o tii sub control si sa nu amini.
Moni,Lili,Mira si Ingrid va pup
Intrasem sa va spun ca am fost la scoala la Emma la ziua internationala se cheama-adica fiecare grupa alege cate o tara si vorbesc despre ea=de la geografie, la sport si dansuri-la sfarsit te servesc cu chestii traditionale-papa si bautura fara alcool insa. AM vazut Jamaica, mi-a placut cel mai mult ca au avut multe dansuri,CHile si clasa Emmei cea doar cu 10 copiii au vorbit si prezentat Mauritius-stiti insula,fosta colonie britanica, da,acum tine de Africa-ei au vorbit mai mult ca sunt cei mai mari dar au avut doar imnul si un dans ca si chestii de enterteinment
Tb sa fug sa o iau de la scoala si pe Alex de la terapie, sper sa mai intru maine ca simbata mergem la cabana pt 4 zile

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara
Intru si eu mai "cu lene" asa spre miezul noptii.Azi am cam umblat teleleu.La radiografie dentara,de-acolo fuga la dentista (de sapt. viitoare vreo 3 sapt o sa fiu fara dinti ca trebuie schimbate lucrarile ),pe urma la gradinita la sedinta,de-acolo la mami sa-l vad pe Tudor si in final alaturi s-o vad pe si Iulia.
La Diana la gradi a fost sedinta doar de parinti,adica fara educatoare ,nu stiu de ce ma asteptam io sa fie si ele ca normal pe ordinea de zi erau cadourile pentru ele si cheful copiilor.S-a hotarat sa-l facem la locul de joaca desi mai ieftin iesea in gradinita,dar odata termina copiii! 35 lei de copil iese -2,5-3 ore joaca + meniul ,iar parintii a ramas sa isi plateasca fiecare consumatia.La cadouri avand in vedere ca pana acum tot cadouri gen cuptor cu microunde,aspirator,pitici de gradina ,fier de calcat etc. li s-a luat - adica au fost intrebate clar de ce-au nevoie - acum s-a hotarat sa schimbam placa si de final sa le luam la toate cate un medalion de aur - la educatoare de 2 g,la ingrijitoare de 1 g.A iesit 65 lei per copil - eu ma gandisem ca ar fi trebuit sa coste "cheful" mai mult decat cadoul,nu invers,dar se pare ca am judecat prost Na per total iese 110 lei de caciula ( 10 lei marja sa ajunga si de flori la profa de engleza, directoare, asistenta ... si ceva dulce dupa serbare ) Oricum cheful nu va avea loc in aceeasi zi cu serbarea ca ar fi zombie,ci sau inainte sau dupa,cel mai probabil de la ora 19 seara.
La serbare or dansa cum am mai zis imbracati in tigani si vor evolua chiar ultimii - ca de obicei vara se tine pe scena afara si se incepe cu grupele mici.Acum seara mi-a zis Diana ca noi trebuie sa le facem costumatia si deja i-am gasit in dulap o fusta adecvata si o bustiera sclipicioasa (ale mele),mai are ea un batic cu banuti cusuti de ea,beton o fac Cica trebuie sa ii impletesc parul cu funde rosii si zice Diana sa ii las "fruntea cheala" ca asa a vazut ea la tiganci.Abia asteapta.Ioaii ce tin si eu minte din gradinita odata cand grupa prietenei-vecinei mele Babi era echipata in tiganci si a noastra doar in niste pelerine transparento-colorate din nailon gros Ioai ce ciuda imi era ,voiam si io tiganca
Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRISTINA deci ai ajuns si la dezavantajele statului la casa Nu prea ai ce sa le faci bre matzelor in calduri ... eventual sa iti cumperi tie dopuri de urechi.In plus desi n-ai teoretic pisica,daca are vecinul sau vecinul vecinului una,inseamna ca tot ai si tu,ca ele nu se limiteaza strict la zona curtii lor, ci fiecare are un teritoriu mai intins cu vreo curte doua in ambele directii inde se simt stapane.Si daca sunt si parcele mici ,fara gradini mai grava situatia In plus cu ocazii de-astea se viziteaza la greu
Bine ca ati scapat ,dar cum pana la urma buba aia a fost herpes? Ala nu la coltul buzelor apare? Eu asa stiu.
DENISA cum nu-ti plac tie matzele mai?
BRANDUSA m-am tot gandit la voi,dar chiar habar nu am ce sa iti zic,ca nu stiu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Moni-da nu pot sa sufar pisicile de nici un fel ...
Nu pot sa pun poze in drop,nu stiu de ce,ma las pagubasa pt moment
Va urez eekend fain ca vad ca nu e nimeni pe aici si va

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Dragelor va salut si eu la ceas tarziu de seara.
OIaca ne-am repattriat si noi. Nu am fost decat la jumatate de ora de casa. am plecat miercuri pe seara si ne-am intors azi pe la 3. De dupa masa am avut musafiri, colega mea Mirabelle africanca. am stat la taclale si la un gratar.
A fost nesperat de bine in vacanta asta scurta. De fapt a fost perfect. simplu, necomplicat, dar perfect. Numai vreo 35-40 copii intre 1,5 si 13 ani. cu alte cuvinte nimeni nu a avut grija nostra. si noi adultii care ne cunosteam mai mult sau mai putin. Ne-am distrat, si am ras cum nu s-a mai intamplat de ani buni!!!

Acum sunt daramata. Maine va arat si poze.

noapte buna si somn usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Bunaaa

Ma tot intreb ca mai faceti voi si mereu spun ca intru sa mai citesc si la stadiul asta raman!!
Stiu ca Moni este matusa si TE FELICIT DRAGA MEA!!! Si eu am devenit matusica, din nou, de curand, acum 3 zile sora mea de la Oradea a nascut un baietel, Theodor Christian! Din pacate distanta nu mi-a permis sa fiu langa ea. A facut cezariana si din nefericire la cezariana i-au gasit un fibrom in peretele uterin! Se pare ca se va lasa cu extirpare de col:((
Noi am terminat cu curatenia...inca imi mai lipsesc vreo cateva piese din mobilierul copiilor, asa-mi trebuie ca m-am imprietenit cu fabricantii de mobila! Inca mai am de adaugat detalii, adica la Ioana in camera am pus ceva tapet si urmeaza si camera lui Rares.
Pana la urma pe Ioana am inscris-o la clasa 1! Este mult prea evoluata ca sa mai faca un an de pregatitoare ca sa nu mai spun de cat de inalta este! Nu stiu daca va fi vreodata ea vreo ordonata(chiar daca as mai astepta un an tot degeaba) sau vreo matinala (intarziem vesnic la gradi)asa ca mai bine mai devreme decat mai tarziu...Am inca dubii serioase in privinta invatatoarei dar am stat si am analizat si cred ca nu m-ar fi multumit niciuna. Din pacate va trebui sa fac temele cu ea in fiecare zi eventual ceva meditati daca va fi nevoie pri clasele mai mari...Oi vedea!
Rares...sa incep cu bunele: este un bun inotator, a invatat crawl foarte repede si inoata foarte bine!! S-a cumintit destul de mult...mai are el crizute dar sa zicem ca le facem fata! Inca plange cand il las la gradi...desi toata lumea se poarta frumos cu el acolo. Problema este ca nu vrea sa doarma acolo la pranz. cateodata il mai iau dar nu tot timpul pentru ca mai am si treaba si mai profit si eu de faptul ca am cum si unde sa-i las. daca ar dormi si acasa ar fi ok dar de cate ori i iau acasa este jale pana reusesc sa-i pun in pat! Mai ales pe Ioana!
Raru meu azi a omorat un pui de gaina! II aveam de udeva de la tara...erau ca niste pet-uri pentru ei. De cateva zile puii au inceput sa sara din cutie si azi Rares alerga dupa ei sa-i bage la loc..ei fiind micuti si rares repezit cred ca unuia dintre ei i-a sucit gatul. plans bietul copil si asa mila mi-a fost de el...in final i-am spus ca era bolnav puiul si din acest motiv a murit...Nu va spun ce jale a fost pe Ioana ca era puiul ei!!! Oricum Rares trebuia sa aiba o lectie de genul asta...este foarte brutal si cu cainele...s-a trantit odata cu fundul pe spatele meu de am crezut ca m-am rupt in doua...el se joaca dar nu corect. El nu face distinctia intre jucariile lui si fiintele vii!
Ioana inca merge la balet, ii place destul de mult, acum mai putin pentru ca a trecut cu inotul la grupa de avansati si a trebuit sa o aduc pe Ioana la grupa mijlocie la balet(grupa la care ar fi trebuit sa fie inca de la nceput dar tot din cauza inotului a frecventat grupa mare). Din pacate s-a obisnuit in partea cealalta, unde este si Romina...oricum eu ma gandeam ca de la toamna sa incetam cu baletul..ii ajunge o activitate fizica(inotul). O sa vad care va fi si parerea ei..Ma enerveaza si profa asta ca vrea sa vin si vara la repetitii ca are ea nu stiu ce spectacole...Ma lasi!!!! Noi mergem la plaja...ne odihnim...gata cu activitatile!!
Pianul...o pierdere de timp si de bani dupa parerea mea. In primul rand nu are profesor bun! In al doilea rand fata mea prefera canto si in loc sa cante la pian lalaie la microfon Poate din toamna ii gasesc pe cineva mai ok...Chestia este ca noi nu avem pian acasa, doar o orga si este diferenta de a invata la pian cu orga!!! Oricum..cred ca am avut putin cam incarcat programul...acasa nici nu prea repeta...
Saracul Rares..s-a sculat acum si a auzit puiul si a crezut ca nu mai este mort celalalt!! Nu sunt pregatita sa-l pun in fata cu eternitatea si sa-i explic ca-i definitiva...Plange!! Sufera mult acum asa ca i-am spus ca l-am dus la o mamica gaina care il ingrijeste si il va face bine cu siguranta. I-a fost mai usor sa accepte povestea asta...Saracul cum a venit si mi-a pus puiul in fata si tot repeta ca din greseala din greseala si ii curgeau lacrimi pe obraz...
Aiurea cred ca am vb destul!!
Eu cu torturile mele:)) Merge si nu merge!! Dar parca un pic mai bine in fiecare luna! Mai rezist:))
Bee eu as aprofunda problema Fetei!! Cine stie cum este pe acolo pe la tara...Poate rad de ea poate ii vorbesc urat! As vrea sa stiu daca as fi in locul tau!!
Monica mai dar ce mega pregatiri pentru sfarsit de an!!!! la noi nu-i asa mare bataie de cap!! De cadouri ce sa mai spun...Noi cam atat dam pentru doamne la fiecare serbare....dar nu suntem nici asa de multi parinti si nu avem nici atata personalul Dar cam fiecare pleaca acasa cu vreo 300 ron. Probabil asa se va intampla si de data asta!
De 1 iunie vor face ceva la gradi cu face painting, clawn, baloane dulciuri premii s.a.m.d.
Mira foarte interesanta vacanta!
Cristina ma bucur ca acum sunteti ok si nu mai aveti nevoie de branula!
Drum bun la Bucuresti maine!!
Va pup pe toate!!!!

Mergi la inceput